- 1 Gedania: poseł żąda wywłaszczenia terenu (237 opinii)
- 2 Nowe życie byłego domu Ryszarda Krause (191 opinii)
- 3 Walka z insektami to nie tylko dezynsekcja (18 opinii)
- 4 Premiery u deweloperów. Wrzesień 2023 (116 opinii)
- 5 Stogi. Nowy plan dla rejonu kąpieliska (63 opinie)
- 6 Wyjątkowy budynek ożywi dzielnicę (106 opinii)
Jak stworzyć w mieszkaniu namiastkę zimowego ogrodu?
Posiadanie ogrodu zimowego jest marzeniem wielu miłośników roślin. Tęsknota taka jest szczególna zimą, kiedy przyroda na zewnątrz zasypia. Niestety większość z nas może tylko pomarzyć o prawdziwym pokoju dla roślin. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Zielona ściana, wymyślne donice, a może bio stolik? Jak w pomysłowy sposób otoczyć się w mieszkaniu zielenią?
Jak zatem zagospodarować domowe wnętrze, żeby spełniało funkcję zimowego ogrodu w niedużym mieszkaniu?
- Najważniejsze jest wybranie roślin o podobnych wymaganiach cieplnych i wilgotnościowych, co znacznie ułatwi nam utrzymanie ich w dobrej kondycji. Jeżeli nie mamy doświadczenia w uprawie kwiatów lub mamy niekorzystne warunki w mieszkaniu, wybierzmy te z małymi wymaganiami, np. zamiokulkas czy skrzydłokwiat - radzi Anna Borkowska z firmy Cztery Pory Roku.
- Miejsce, w którym chcemy umieścić donice, powinno być odpowiednio doświetlone i łatwo dostępne, by była możliwość pielęgnacji roślin - mówi z kolei inż. arch. Dagmara Berent z Aurea Garden.
Bardzo istotne jest też położenie pomieszczenia względem stron świata.
- Typowy ogród zimowy powinien być usytuowany od strony zachodniej lub wschodniej. Musimy wybrać miejsce dobrze oświetlone, lecz nie w bezpośrednim oddziaływaniu promieni słonecznych. Większość roślin wykorzystywanych do tworzenia ogrodów zimowych jest wrażliwa na przeciągi - zwłaszcza w okresie zimowym. Miejsce takie powinno charakteryzować się w miarę stałą temperaturą. Duże wahania temperatury mogą bardzo zaszkodzić niektórym roślinom - wyjaśnia Anna Borkowska.
Kiedy zorganizujemy już miejsce, trzeba pomyśleć o doborze roślin. - Na niewielkiej powierzchni dobierajmy rośliny ostrożnie i stopniowo. Efektowne pnącze na ścianie lub zielona ściana określi nam nastrój i atmosferę w pomieszczeniu. We wnętrzu sprawdzą się również wyraziste rośliny, z ciekawym pokrojem, czy o szczególnie wyrazistym kolorze liści lub kwiatów. Świetnie prezentować się będą na tle miękkich, stonowanych roślin. Aby nadać miejscu nieco egzotycznego charakteru, posadźmy w donicy drzewko cytrynowe, figowe lub mandarynkowe. W donicach nie zawsze trzeba sadzić rośliny ozdobne. Możemy osiągnąć niezwykły efekt sadząc niektóre warzywa czy zioła - tłumaczy inż. arch. Dagmara Berent.
Jak zauważa Agnieszka Durlik z APPO projekt, dobór odpowiednich kwiatów do ogrodu zimowego uzależniony jest od ilości czasu, jaki chcemy przeznaczyć na ich pielęgnację. Do popularnych roślin uprawianych w ogrodach zimowych zaliczają się między innymi: palmy (np. kokosowa, biczowa), chamerops niski, juki, draceny, wawrzyn (laur), bambusy, filodendron, cytrusy, np. cytryna 'Meyera', pomarańcza gorzka czy bananowce. Wśród roślin kwitnących warto wymienić: azalię japońską, hibiskus, kamelię, anturium; storczyki, skrzydłokwiat i strelicję królewską.
- Jeśli nie chcemy poświęcać dużo czasu na pielęgnację, warto wprowadzić sukulenty i kaktusy, np. zamioculcas zamiolistny, sansewieria, crassula, rhypsalis, agawa czy aloes - radzi Agnieszka Durlik.
Kluczem do efektu jest odpowiednio zaprojektowana aranżacja, która powinna nawiązywać do charakteru naszego mieszkania.
- Jednym z pomysłów jest odpowiednia aranżacja roślin w donicach. Obecnie wybór jest duży, z łatwością znajdziemy odpowiednie donice nawiązujące do stylu i wystroju mieszkania. Można również pokusić się o donice podświetlane, które pełnią funkcję oświetlenia. Niezależnie od stylu, w jakim planujemy aranżację, pamiętajmy o tym, aby zestawiać ze sobą rośliny o podobnych wymaganiach - to w znacznym stopniu ułatwi późniejszą pielęgnację i zapewni prawidłowy wzrost roślin - mówi Agnieszka Durlik z APPO projekt.
Projektanci zwracają również uwagę na zasady kompozycyjne: rośliny kwitnące i te o barwnych liściach ustawiajmy na tle roślin zielonych, o jednolitej barwie. Rośliny wyższe ustawiajmy z tyłu, aby nie przesłaniać niższych. - Pozwoli to na wyeksponowanie ich walorów - tłumaczy Agnieszka Durlik.
Ciekawym rozwiązaniem może być zielona ściana, montowana na odpowiednim stelażu, tworząca mozaikę z różnych gatunków roślin, czy ściana z mchu. W tym przypadku rośliny muszą być odpowiednio dobrane względem stanowiska, w jakim się znajdują. Innym ergonomicznym pomysłem jest bio stolik.
- To rozwiązanie funkcjonalne i praktyczne. Chcieliśmy pokazać, że zieleń we wnętrzach może być wprowadzana w zupełnie innej, czasem niekonwencjonalnej formie. To połączenie stolika kawowego, wykonanego z naturalnego drewna dębowego, z głębokim dnem pełniącym funkcję donicy. Wykorzystanie odpowiednich roślin jako wypełnienie dna w stoliku do minimum ogranicza pielęgnację roślin. To idealne rozwiązanie dla osób pragnących posiadać w niewielkim wnętrzu lub na balkonie swój mały ogródek - tłumaczy Durlik.
Dużą rolę, oprócz roślin i sposobu ich aranżacji odgrywają również meble i dekoracje.
- Do ozdoby możemy wykorzystać tkaniny, które tworzą ciepłą atmosferę. Poduszki, obicia mebli mogą okazać się bardzo efektowne, jeśli dobrze zostaną dobrane kolorystycznie w zestawieniu z barwami roślin. W mocno nasłonecznionym pomieszczeniu możemy umieścić mocne kolory. Potrzebny jest czasem jakiś detal, który może być centralnym punktem. Może to być rzeźba, fontanna lub nawet niewielki kominek. Oświetlenie dyskretnie podkreśli wygląd naszej aranżacji po zmierzchu - radzi inż. arch. Dagmara Berent
Ważne jest również kameralne oświetlenie: lampiony, świece oraz, jeśli mamy miejsce, meble nawiązujące do stylistyki mebli wypoczynkowych, a tych znajdziemy coraz więcej, na przykład w ofercie firmy SM Line.
Miejsca
Opinie (13) 1 zablokowana
-
2014-02-13 14:48
tablica (1)
aaaaa na drugim planie jaka super kolorowa tablica! :) wow, marzenie :)
- 3 6
-
2014-02-14 16:23
farba tablicowa i masz spłenione marzenie:-)
- 1 0
-
2014-02-13 15:18
Ogród zimowy (2)
Piękna rzecz , ale ogród zimowy musi być ogrzewany a o tym nic nie piszą , w przeciwnym razie rośliny zimą zamarzną i nic z nich nie będzie !! Przerabiałam już to i niestety szkoda że piękne rośliny zmarzły ponieważ pomieszczenie nie było niestety ogrzewane :(((
- 8 0
-
2014-02-13 18:48
janek (1)
matko i córko ,jak nie ogrzewalaś zima to rośliny zmarzły,to kostki lodu trzeba było produkować,czy rozum taki drogi..
- 1 1
-
2014-02-17 16:56
Panie Janku
Rozum jest ok ale w pomieszczeniu nie było kaloryfera trzeba mysleć p Janie dlatego rosliny marzną !!!
- 0 0
-
2014-02-13 15:44
Komuś zalegają jakieś badyle na magazynie a ogrzewać trzeba i płacić i płakać to artykulik i juz wszyscy poleca po zieleninę :-) (1)
- 3 5
-
2014-02-13 16:20
To nie jest rzecz dla gołodupców.
Raczej estetów.
- 6 0
-
2014-02-13 16:10
Bardzo fajny pomysl z tym stolikiem z roslinkami pod szyba :)
- 18 5
-
2014-02-13 20:06
niestety, nie
To głupota. Kto nie praktykował to nie wie, że różne zarazy, mszyce i inne badziewie się przypląta. Opryski? W domu? Odpada. Trzeba wszystko wyrzucić i spokój.
- 0 6
-
2014-02-13 20:41
(1)
Mój kocur zeżarł co mógł a resztę roślinek wykopał z doniczek lub z doniczkami-zero tolerancji - może taki stolik się by udał u mnie, bo jak nie to zostaną mi kwiatki sztuczne;(
- 5 1
-
2017-02-09 07:36
Trzeba kota odrobaczac regularnie. Zre zielone bo ma potrzebe oczyszczania sie.
- 0 0
-
2014-02-16 15:50
Inne rozwiązanie
My również planowaliśmy dobudować do domu tzw. ogród zimowy od południowo zachodniej strony, ale projektant poradził nam, żeby nie robić przezroczystego dachu, a normalny i dobrze izolowany. I to była super rada!
Zimą nisko położone nad horyzontem słońce dobrze oświetla wnętrze, a latem nie nagrzewa go nadmiernie przez dach. Poza tym, nie trzeba ciągle myć brudzącego się przezroczystego dachu, a zimą są znacznie mniejsze ubytki ciepła.- 4 0
-
2014-03-31 23:14
A kim jest z wykształcenia Pani Anna Borkowska?
bo chyba nie ogrodnikiem:)
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.