• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak właściwie czyścić domowe AGD?

Joanna Puchala
27 lipca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Współczesne urządzenia AGD to bardzo precyzyjna mechanika. Czyszczenie ich zgodnie z zaleceniami producenta wydłuży ich żywotność i uchroni je przed częstymi naprawami. Współczesne urządzenia AGD to bardzo precyzyjna mechanika. Czyszczenie ich zgodnie z zaleceniami producenta wydłuży ich żywotność i uchroni je przed częstymi naprawami.

Tłuszcz, osady z kamienia czy nawet samych detergentów obniżają skuteczność domowych sprzętów AGD, czasem prowadzą też do kosztowanych w naprawie uszkodzeń. Warto zatem raz na jakiś czas, świadomie, poświęcić trochę uwagi zmywarce czy ekspresowi do kawy. Zapytaliśmy ekspertów, na co zwrócić szczególną uwagę.



Czy używasz środków do czyszczenia sprzętów AGD?

- Każdemu z urządzeń AGD, które kupujemy do swojego domu, przypisane są odpowiednie detergenty. Dlatego im więcej mamy urządzeń w kuchni czy pralni, tym większą wiedzę na ich temat powinniśmy zdobyć. Najlepszym źródłem informacji są oczywiście sprzedawcy lub doradcy, którzy pomagali nam przy wyborze urządzeń - mówi Daniel Mańka, trener produktowy z Miele.
Odpowiednio dopasowane preparaty to nie tylko kwestia zachowania czystości i higieny urządzenia, ale przede wszystkim zapewnienia mu prawidłowego i wieloletniego działania.

- Detergenty podstawowe służą do czyszczenia, odkamieniania, pozbywania się nieprzyjemnych zapachów czy dbania o szczególne powierzchnie urządzeń takie jak: powłoki komór oraz metale szlachetne - wyjaśnia Daniel Mańka. - Innym rodzajem detergentów są te do automatycznych systemów, wykorzystywanych w nowoczesnych urządzeniach najwyższej klasy. W wypadku takich urządzeń już podczas projektowania urządzenia jako priorytet wzięto pod uwagę pełną automatyzację w procesach czyszczenia i odkamieniania.

Które sprzęty AGD poddawać czyszczeniu?



Jeśli zależy nam na długim i bezawaryjnym użytkowaniu sprzętów, to zabiegom pielęgnacyjnym powinniśmy regularnie poddawać zarówno pralki, zmywarki, urządzenia na parze, piekarniki, jak i ekspresy do kawy.

Czytaj także: Proste sposoby na przechowywanie w domu

- Wszystkie te urządzenia, nieważne czy należą do najnowszych czy starszych generacji, wymagają uwagi. Naczynia będą umyte perfekcyjnie tylko w higienicznie czystej zmywarce. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie każdego urządzenia z tłuszczu i osadów kamienia. Identyczna sytuacja dotyczy pralnictwa - w branży mówimy, że czyste, higieniczne pranie osiągniemy tylko w idealnie czystej pralce - dodaje Daniel Mańka.

Czyszczenie ekspresów do kawy



Tak samo jak z innymi sprzętami, jest też z ekspresami do kawy. Jeżeli kawa zaczyna nam smakować inaczej, mleko nie spienia się jak dotychczas, to pierwszy znak, by zadbać o dokładne wyczyszczenie sprzętu. Wybierając środki najlepiej sięgnąć po te dopasowane do danego urządzenia przez samego producenta.

- Produkując urządzenia oraz detergenty do nich jesteśmy w 100 procentach pewni, że pozwoli to na ich długoletnią oraz bezawaryjną eksploatację. Pamiętajmy również o ekologii: decydujmy się na detergenty, które spełniają najwyższe światowe normy dotyczące ich oddziaływania na środowisko naturalne, wybierajmy również te w opakowaniach nadających się do powtórnego przetworzenia - nawołuje Daniel Mańka.

Naprawa i serwis AGD w Trójmieście



- W momencie zakupu pierwszego ekspresu niewielu klientów zdaje sobie sprawę, jak istotna jest prawidłowa konserwacja urządzenia. Aby cieszyć się doskonała kawą w domu, musimy zadbać o czystość naszego ekspresu - mówi Alicja Kondrat z Coffema International Poland.
O ekspres trzeba dbać od samego początku jego użytkowania w domu.

- Nie czekajmy do momentu, kiedy kamień osadzi się w ilości uniemożliwiającej pracę urządzenia lub resztki zepsutego mleka przytkają system spieniania. Kluczem do tego, aby ekspres działał długo, a kawa była pyszna, jest regularne i sumienne czyszczenie. W tym celu, po zakupie ekspresu warto zapoznać się z instrukcją producenta. Znajdziemy tam informacje, jak często czyścić ekspres i jakie środki stosować w tym celu - wyjaśnia Alicja Kondrat.
Chociaż każdy producent zaleca odpowiednie środki do swojego sprzętu, to trzeba wyróżnić trzy typu tego rodzaju produktów: tabletki czyszczące, odkamieniacze oraz preparaty do czyszczenia systemów mlecznych.

Ekspresy do kawy wyższej klasy same informują nas, kiedy trzeba przeprowadzić czyszczenie. Nie opłaca się lekceważyć tych komunikatów.  Ekspresy do kawy wyższej klasy same informują nas, kiedy trzeba przeprowadzić czyszczenie. Nie opłaca się lekceważyć tych komunikatów.
- Warto wspomnieć także o filtrach, które, choć nie są środkiem czyszczącym, to pełnią istotna rolę w utrzymywaniu prawidłowej higieny podczas użytkowania ekspresu. Kawa składa się w 98 procentach z wody, dlatego jej jakość jest kluczowa podczas przygotowywania dobrej kawy. Filtr nie tylko czyści wodę ze wszystkich niepożądanych elementów wpływających negatywnie na smak, ale także ją zmiękcza i opóźnia osadzanie się kamienia - dodaje Alicja Kondrat.

Czytaj także: jak zorganizować w domu miejsce do segregacji odpadów



Głównym zadaniem tabletek czyszczących jest usuwanie osadów, które pozostają na ściankach urządzenia. Dobry odkamieniacz sprawia natomiast, że ekspres będzie nam służył długo i bezawaryjnie.

- Częstotliwość jego stosowania będzie różna w zależności od twardości wody, stosowania filtrów i ilości przygotowywanych kaw dziennie. Niektóre ekspresy same wskazują, kiedy trzeba go odkamienić. Warto to robić regularnie, gdyż osadzanie się osadu z wody może doprowadzić do awarii urządzenia - przestrzega Alicja Kondrat. - O ile odkamienianie ekspresu to głównie kwestia dobrej kondycji urządzenia, to utrzymywanie systemu mlecznego wiąże się ze zdrowiem użytkowników ekspresu. Zaniedbanie go w najbardziej optymistycznym wariancie spowoduje problem z maszyną i złe samopoczucie, a w najgorszym - zatrucie i związane z tym konsekwencje. Systemy mleczne warto czyścić codziennie. Używanie specjalistycznego płynu pozwoli usunąć złogi produktu w trudno dostępnych miejscach, pozbywając się przy tym bakterii i grzybów.

Jak często czyścić zmywarkę, piekarnik czy ekspres do kawy?



Sam proces czyszczenia w urządzeniach takich jak zmywarka czy pralka odbywa się za pomocą programów o wysokiej temperaturze. Odkamieniacz, który usunie silne osady wapnia, stosujemy od jednego do trzech razy do roku (w zależności od twardości wody). Środek do czyszczenia urządzenia, od jednego do trzech razy do roku. Odświeżacz i neutralizator zapachów wystarczy na ok. 60 cykli mycia w zmywarce.

W przypadku ekspresu do kawy zazwyczaj jest trochę łatwiej, bo urządzenia wyższej klasy same informują nas o momencie, w którym należy dane procesy przeprowadzić.

- Do czyszczenia systemów mlekowych używamy detergentu w formie granulatu, rozpuszczonego z wodą. Stosujemy go co siedem dni od pierwszej zaparzonej kawy mlecznej. Odtłuszczanie zaparzacza poprzez użycie detergentu w formie tabletki, który umiejscawiamy w komorze zaparzania, stosujemy po 200 porcjach zaparzonej kawy. Mycie tacek i pojemników na zużytą kawę powinniśmy wykonywać codziennie. Wybierajmy więc urządzenia, których elementy możemy myć w zmywarce - dodaje Daniel Mańka.

Miejsca

Opinie (17) 2 zablokowane

  • Tylko ocet i soda oczyszczona (2)

    Ekologicznie i ekonomicznie

    • 22 3

    • (1)

      Ocet i soda nie do wszystkiego , delikatne elementy w ekspresach do kawy zostały by przez ocet wyżarte .

      • 7 0

      • Jakie mianowicię?

        • 1 0

  • (1)

    trener produktowy xD

    • 22 0

    • dobrze, że chociaż po polsku nazwali stanowisko :-)

      • 9 0

  • (2)

    Najlepsza jest tzw. Sól do zmywarki, która jest zwykłą solą chlorkiem sodu NaCl ale, że jest do zmywarki to jest 20x droższa od innej NaCl :D

    • 8 1

    • chodzi o frakcję ziarnową

      • 4 1

    • dlatego kupuję

      najtańszą...sól to sól, jak ma być to z tym nie polemizuję, zwykłej sypać nie będę :)

      • 2 1

  • Bardzo łatwo

    To urządzenie ma nazwę : Żona

    • 10 19

  • Moi lokatorzy nie wiedzieli, że pralkę i zmywarkę należy czyścić. (2)

    Powiedzieli, że "myśleli ze skoro to służy do czyszczenia to się czyści samo". Trzymali też buty i worki na śmieci przy klatce schodowej.

    Nie widzieli też, że pralkę należy przewietrzyć po praniu by dobrze wyschła. W dozowniku do proszku niemal purchawki wyrosły.

    Do tego głosowali na PiS i obnosili sięz tym xd

    • 9 16

    • xd ?? dobrze ze leming sie podpisałes i to zaznaczyłes :)

      • 1 4

    • Dobrze że klocka nie postawili do tego pojemnika.

      • 4 1

  • Producent nie podaje ze wystarczy do wszystkiego Ocet bo komu by sprzedali proszki ,tabletki,itp

    Poza ty na Occie niema instrukcji obsługi ,a każdy inteligent bez szczegółowej nie wie co ma zrobić :)

    • 8 2

  • i jest blysk

    zagonic zone do sprzatania, wszystkie metody zna , eko itp.
    blysk!

    • 5 13

  • Najlepszym źródłem informacji są oczywiście sprzedawcy lub doradcy, którzy pomagali nam przy wyborze urządzeń

    niech ja spotkam tego co mi doradził szklana płytę kuchenna, to mu z d....

    • 6 0

  • Jakie metale szlachetne w AGD

    Złoto, platyna,srebro, iryd?

    • 3 0

  • niewolnik w swoim wlasnym domu

    Dwa raz do roku wystarczy, bez przesady

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane