• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak wybrać i używać silikon w domu?

Joanna Puchala
2 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Z silikonem mamy do czynienia m.in. przy pracach remontowych i wykończeniowych, montażu wanien, umywalek, brodzików, zlewozmywaków. Z silikonem mamy do czynienia m.in. przy pracach remontowych i wykończeniowych, montażu wanien, umywalek, brodzików, zlewozmywaków.

Silikon jest niezwykle przydatny przy wielu domowych pracach. Używamy go do spoinowania, fugowania czy uszczelniania. Chociaż poszczególne produkty różnią się rodzajem czy miejscem zastosowania, to łączy je trwała elastyczność i łatwość w użyciu.



Czy nakładałeś samodzielnie silikon?

Silikon dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie przy każdym remoncie, pracach wykończeniowych czy na budowie. Może występować także pod nazwą: uszczelniacz lub masa uszczelniająca.

Jaki silikon wybrać?



Na rynku dostępne są różne silikony. Wybór i zastosowanie właściwego zależy od pomieszczenia, gdzie będzie on używany i warunków, które w nim panują. Warto wiedzieć, że silikony, które stosujemy w warunkach domowych dzielą się na:
  • neutralne - nie są one odporne na działanie wilgoci, dlatego stosuje się je do powierzchni, które nie są narażone na kontakt z wodą;
  • kwaśne - nazywane również octowymi są przeznaczone do uszczelniania spoin, które są narażone na kontakt z wodą, mają charakterystyczny - kwaśny - zapach;
  • szklarskie - nadaje się do łączenia powierzchni ze szkła,
  • wysokotemperaturowe - jak sama nazwa wskazuje nada się do łączenia powierzchni narażonych na działanie wysokiej temperatury, czyli m.in. przy instalacjach grzewczych czy sprzęcie kuchennym.

Oprócz tego możemy wyróżnić silikony szybkoschnące i standardowe. W przypadku tych pierwszych całkowity czas utwardzenia trwa dwie godziny, a w przypadku tych drugich - dobę.

Materiały budowlane i wykończeniowe w Trójmieście



Ważne czy będzie kontakt z wodą



- Uszczelniacz kwaśny ma charakterystyczny zapach octu, przez co bardzo często jest nazywany silikonem octowym. Dzięki odporności na działanie wilgoci i ochronie przed wilgocią i grzybami stosuje się go do uszczelnień w kuchniach, łazienkach i pralniach. Ma on dobrą przyczepność do podłoży typowo znajdujących się w takich pomieszczeniach: szkła, ceramiki, betonu, cegły, drewna i niektórych metali - mówi Paweł Kulwas, zastępca kierownika marketu Metalzbyt w Gdańsku.
Silikon octowy jest głównie wykorzystywany do montażu wanien, brodzików, umywalek, mis WC czy zlewozmywaków.

Silikony neutralne świetnie sprawdzą się natomiast w przypadku potrzeby wypełnienia szczelin pomiędzy materiałami podatnymi na przebarwienia, takimi jak kamień naturalny czy tynk wapienny.

- Przy wyborze silikonu trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na materiały, które będą spoinowane. Przykładem jest marmur lub kamień naturalny, do którego należy użyć specjalny silikon nieodbarwiający materiału. W przypadku saun i basenów musimy wybrać silikon wodoodporny z atestem - mówi Krzysztof Gier z Otto Chemie.
Czytaj także: Prace ogrodowe. Wybieramy przydatne narzędzia

Paleta kolorystyczna silikonów jest bogata i różni się w zależności od producentów, a ci najczęściej oferują swoje produkty w połysku i macie.

Ceny silikonów charakteryzują się dość dużą rozpiętością i różnią się w zależności od producentów. Jedna cecha jest wspólna: podobnie jak ceny innych materiałów budowlanych - wzrosły w ostatnim czasie.

Do nakładania silikonu przydatna jest szpachelka lub pitolet do silikonu. Ten drugi jest znacznie wygodniejszy w użyciu, dlatego cieszy się większą popularnością. Do nakładania silikonu przydatna jest szpachelka lub pitolet do silikonu. Ten drugi jest znacznie wygodniejszy w użyciu, dlatego cieszy się większą popularnością.

Jak nakładać silikon?



Przystępując do nakładania silikonu powinniśmy w pierwszej kolejności zabezpieczyć powierzchnie znajdujące się na styku szczeliny lub w pobliżu prowadzonych prac. W tym celu możemy skorzystać z taśmy malarskiej. Do samego nakładania produktu możemy użyć szpachelki lub pistoletu do silikonu. Bardziej popularne jest aktualnie stosowanie pistoletu.

- Wierzchołek dyszy aplikacyjnej należy uciąć pod kątem 45 stopni w zależności od grubości szczeliny. Wstawić tubę do pistoletu i nakładać. Wyrównywanie powierzchni nakładanego silikonu odbywa się przy pomocy mokrej szmatki lub pędzla zamoczonego w wodzie z mydłem, płynem do mycia naczyń lub specjalistycznym środkiem przed wstępnym utwardzeniem masy, czyli w ciągu 10-20 minut - dodaje Paweł Kulwas.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (29)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane