Jak wybrać i używać silikon w domu?

Z silikonem mamy do czynienia m.in. przy pracach remontowych i wykończeniowych, montażu wanien, umywalek, brodzików, zlewozmywaków.
Z silikonem mamy do czynienia m.in. przy pracach remontowych i wykończeniowych, montażu wanien, umywalek, brodzików, zlewozmywaków. fot. 123rf.com/norgal

Silikon jest niezwykle przydatny przy wielu domowych pracach. Używamy go do spoinowania, fugowania czy uszczelniania. Chociaż poszczególne produkty różnią się rodzajem czy miejscem zastosowania, to łączy je trwała elastyczność i łatwość w użyciu.Czy nakładałeś samodzielnie silikon?

tak, wielokrotnie, przy okazji prac remontowych 64%
tak, miałem z nim do czynienia jeden lub dwa razy 24%
nie, zupełnie się na tym nie znam i zlecam to fachowcom 12%
zakończona Łącznie głosów: 242
Silikon dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie przy każdym remoncie, pracach wykończeniowych czy na budowie. Może występować także pod nazwą: uszczelniacz lub masa uszczelniająca.

Jaki silikon wybrać?Na rynku dostępne są różne silikony. Wybór i zastosowanie właściwego zależy od pomieszczenia, gdzie będzie on używany i warunków, które w nim panują. Warto wiedzieć, że silikony, które stosujemy w warunkach domowych dzielą się na:
  • neutralne - nie są one odporne na działanie wilgoci, dlatego stosuje się je do powierzchni, które nie są narażone na kontakt z wodą;
  • kwaśne - nazywane również octowymi są przeznaczone do uszczelniania spoin, które są narażone na kontakt z wodą, mają charakterystyczny - kwaśny - zapach;
  • szklarskie - nadaje się do łączenia powierzchni ze szkła,
  • wysokotemperaturowe - jak sama nazwa wskazuje nada się do łączenia powierzchni narażonych na działanie wysokiej temperatury, czyli m.in. przy instalacjach grzewczych czy sprzęcie kuchennym.

Oprócz tego możemy wyróżnić silikony szybkoschnące i standardowe. W przypadku tych pierwszych całkowity czas utwardzenia trwa dwie godziny, a w przypadku tych drugich - dobę.

Materiały budowlane i wykończeniowe w TrójmieścieWażne czy będzie kontakt z wodą- Uszczelniacz kwaśny ma charakterystyczny zapach octu, przez co bardzo często jest nazywany silikonem octowym. Dzięki odporności na działanie wilgoci i ochronie przed wilgocią i grzybami stosuje się go do uszczelnień w kuchniach, łazienkach i pralniach. Ma on dobrą przyczepność do podłoży typowo znajdujących się w takich pomieszczeniach: szkła, ceramiki, betonu, cegły, drewna i niektórych metali - mówi Paweł Kulwas, zastępca kierownika marketu Metalzbyt w Gdańsku.
Silikon octowy jest głównie wykorzystywany do montażu wanien, brodzików, umywalek, mis WC czy zlewozmywaków.

Silikony neutralne świetnie sprawdzą się natomiast w przypadku potrzeby wypełnienia szczelin pomiędzy materiałami podatnymi na przebarwienia, takimi jak kamień naturalny czy tynk wapienny.

- Przy wyborze silikonu trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na materiały, które będą spoinowane. Przykładem jest marmur lub kamień naturalny, do którego należy użyć specjalny silikon nieodbarwiający materiału. W przypadku saun i basenów musimy wybrać silikon wodoodporny z atestem - mówi Krzysztof Gier z Otto Chemie.
Czytaj także: Prace ogrodowe. Wybieramy przydatne narzędzia

Paleta kolorystyczna silikonów jest bogata i różni się w zależności od producentów, a ci najczęściej oferują swoje produkty w połysku i macie.

Ceny silikonów charakteryzują się dość dużą rozpiętością i różnią się w zależności od producentów. Jedna cecha jest wspólna: podobnie jak ceny innych materiałów budowlanych - wzrosły w ostatnim czasie.

Do nakładania silikonu przydatna jest szpachelka lub pitolet do silikonu. Ten drugi jest znacznie wygodniejszy w użyciu, dlatego cieszy się większą popularnością.
Do nakładania silikonu przydatna jest szpachelka lub pitolet do silikonu. Ten drugi jest znacznie wygodniejszy w użyciu, dlatego cieszy się większą popularnością. fot. 123rf.com/norgal

Jak nakładać silikon?Przystępując do nakładania silikonu powinniśmy w pierwszej kolejności zabezpieczyć powierzchnie znajdujące się na styku szczeliny lub w pobliżu prowadzonych prac. W tym celu możemy skorzystać z taśmy malarskiej. Do samego nakładania produktu możemy użyć szpachelki lub pistoletu do silikonu. Bardziej popularne jest aktualnie stosowanie pistoletu.

- Wierzchołek dyszy aplikacyjnej należy uciąć pod kątem 45 stopni w zależności od grubości szczeliny. Wstawić tubę do pistoletu i nakładać. Wyrównywanie powierzchni nakładanego silikonu odbywa się przy pomocy mokrej szmatki lub pędzla zamoczonego w wodzie z mydłem, płynem do mycia naczyń lub specjalistycznym środkiem przed wstępnym utwardzeniem masy, czyli w ciągu 10-20 minut - dodaje Paweł Kulwas.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (29)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Home Design Festival
Home Design Festival
wykład
paź 13-16
środa - sobota
Gdańsk, City Meble

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
27300 zł/m2
Gdynia Orłowo
16650 zł/m2
Gdynia Gdynia Port
16050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
15950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
15700 zł/m2
Sopot Górny Sopot
14600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
14400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
11850 zł/m2
Gdynia Orłowo
11500 zł/m2
Gdańsk Zaspa
10950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane