Wiadomości

Ogrody działkowe. Jak wygląda likwidacja lub sprzedaż?

W przypadku likwidacji ROD działkowiec otrzymuje odszkodowanie za nasadzenia i zabudowę znajdującą się na jej terenie, a Polski Związek Działkowców - za teren działki i ogrodzenia lub drogi prowadzące do poszczególnych działek, chyba że otrzyma teren zastępczy.
W przypadku likwidacji ROD działkowiec otrzymuje odszkodowanie za nasadzenia i zabudowę znajdującą się na jej terenie, a Polski Związek Działkowców - za teren działki i ogrodzenia lub drogi prowadzące do poszczególnych działek, chyba że otrzyma teren zastępczy. fot. 123rf.com/Paul Maguire

W czasie pandemii wzrosła popularność Rodzinnych Ogródków Działkowych, ich ceny znacząco poszły w górę, ale też każdy z kupujących zastanawia się, czy ogródki nie będą likwidowane. Wyjaśniamy zatem, co się dzieje, gdy dany ogród musi zostać zlikwidowany lub po prostu zechcemy go sprzedać?Ogrody działkowe:

powinno być ich w miastach jak najwięcej 56%
powinny być tylko na obrzeżach miast 29%
nie mam zdania na ten temat 4%
powinny być sukcesywnie likwidowane z obszarów miejskich 11%
zakończona Łącznie głosów: 2352
Zasady likwidacji ROD reguluje rozdział trzeci Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. W przypadku likwidacji ROD lub jego części na cel publiczny konieczne jest wskazanie nieruchomości zamiennej o wartości likwidowanej nieruchomości, określenia terminu oraz wysokości odszkodowań.

W przypadku gdy prawo do nieruchomości, na której znajduje się ROD, zostało nabyte przez stowarzyszenie ogrodowe odpłatnie, likwidacja ROD możliwa jest wyłącznie na cel publiczny.

Wszyscy marzą o Rodos. Ogródki działkowe obiektem pożądania

Odszkodowanie za zlikwidowany ROD- O usunięciu działek decyduje starosta. W takiej sytuacji osoba, która posiada prawo do działki, otrzymuje odszkodowanie za nasadzenia i zabudowę znajdującą się na jej terenie, a Polski Związek Działkowców - za teren działki i ogrodzenia lub drogi prowadzące do poszczególnych działek, chyba że otrzyma teren zastępczy - mówi Marcin Matyszkiewicz z Okręgowego Polskiego Związku Działkowców. - W przypadku likwidacji ROD odszkodowania dla działkowców określane są przez rzeczoznawcę majątkowego w operacie. Wysokość odszkodowań powinna odzwierciedlać wartość rynkową.
Podmiot likwidujący zobowiązany jest wypłacić działkowcom odszkodowanie za składniki majątkowe znajdujące się na działkach i stanowiące ich własność oraz za prawa do działki w ROD. W przypadku wskazania terenów zamiennych jest ono pomniejszone o wartość prawa do działki przyznanego w nowo powstałym ROD. Działkowcy mają prawo do dodatkowego odszkodowania w wysokości wartości przewidywanych plonów. Oprócz tego odszkodowanie przysługuje także stowarzyszeniu ogrodowemu i jest wyliczane według kosztów odtworzenia składników majątkowych stanowiących jego własność.


Wysokość odszkodowań jest ustalana po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego w formie operatu szacunkowego. Koszty sporządzenia opinii ponosi podmiot likwidujący.

W przypadku likwidacji części ROD obejmującej nie więcej niż 10 proc. jego powierzchni i nie więcej niż dziesięć działek, za zgodą stowarzyszenia ogrodowego prowadzącego ten ROD, podmiot likwidujący może wypłacić na rzecz stowarzyszenia kwotę odszkodowania stanowiącą równowartość szacunkowych kosztów tych obowiązków, a na rzecz działkowca - prawa do działki.

Jak mówi Marcin Matyszkiewicz, na ten moment nie ma listy terenów działkowych, które mają zostać zlikwidowane, jednak w przeszłości, chociażby przy okazji budowy al. Pawła Adamowicza, były sytuacje częściowych likwidacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Sprzedaż prawa do działkiCo ważne, kupując działkę, nabywamy jedynie prawo do działki i to prawo też zbywamy przy jej sprzedaży. Jeśli chcemy sprzedać prawa do działki, nie musimy konsultować tego z Polskim Związkiem Działkowców, ale osoba, która je nabywa, musi zwrócić się do związku z odpowiednim wnioskiem.

- Związek może odmówić nabycia prawa do działki. Osoba, która chce kupić prawa do działki, musi mieć związek z lokalną społecznością, dlatego odmowa może nastąpić m.in. w przypadku, jeśli prawa do działki chce kupić osoba zamieszkała na terenie centralnej Polski - dodaje Marcin Matyszkiewicz.

Opinie (97) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.