• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ogrody działkowe. Jak wygląda likwidacja lub sprzedaż?

Joanna Puchala
26 lipca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
W przypadku likwidacji ROD działkowiec otrzymuje odszkodowanie za nasadzenia i zabudowę znajdującą się na jej terenie, a Polski Związek Działkowców - za teren działki i ogrodzenia lub drogi prowadzące do poszczególnych działek, chyba że otrzyma teren zastępczy. W przypadku likwidacji ROD działkowiec otrzymuje odszkodowanie za nasadzenia i zabudowę znajdującą się na jej terenie, a Polski Związek Działkowców - za teren działki i ogrodzenia lub drogi prowadzące do poszczególnych działek, chyba że otrzyma teren zastępczy.

W czasie pandemii wzrosła popularność Rodzinnych Ogródków Działkowych, ich ceny znacząco poszły w górę, ale też każdy z kupujących zastanawia się, czy ogródki nie będą likwidowane. Wyjaśniamy zatem, co się dzieje, gdy dany ogród musi zostać zlikwidowany lub po prostu zechcemy go sprzedać?



Ogrody działkowe:

Zasady likwidacji ROD reguluje rozdział trzeci Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. W przypadku likwidacji ROD lub jego części na cel publiczny konieczne jest wskazanie nieruchomości zamiennej o wartości likwidowanej nieruchomości, określenia terminu oraz wysokości odszkodowań.

W przypadku gdy prawo do nieruchomości, na której znajduje się ROD, zostało nabyte przez stowarzyszenie ogrodowe odpłatnie, likwidacja ROD możliwa jest wyłącznie na cel publiczny.

Działka rekreacyjna - co to jest? Koszty, regulacje prawne, oferty



Odszkodowanie za zlikwidowany ROD



- O usunięciu działek decyduje starosta. W takiej sytuacji osoba, która posiada prawo do działki, otrzymuje odszkodowanie za nasadzenia i zabudowę znajdującą się na jej terenie, a Polski Związek Działkowców - za teren działki i ogrodzenia lub drogi prowadzące do poszczególnych działek, chyba że otrzyma teren zastępczy - mówi Marcin Matyszkiewicz z Okręgowego Polskiego Związku Działkowców. - W przypadku likwidacji ROD odszkodowania dla działkowców określane są przez rzeczoznawcę majątkowego w operacie. Wysokość odszkodowań powinna odzwierciedlać wartość rynkową.
Wszyscy marzą o Rodos. Ogródki działkowe obiektem pożądania

Podmiot likwidujący zobowiązany jest wypłacić działkowcom odszkodowanie za składniki majątkowe znajdujące się na działkach i stanowiące ich własność oraz za prawa do działki w ROD. W przypadku wskazania terenów zamiennych jest ono pomniejszone o wartość prawa do działki przyznanego w nowo powstałym ROD. Działkowcy mają prawo do dodatkowego odszkodowania w wysokości wartości przewidywanych plonów. Oprócz tego odszkodowanie przysługuje także stowarzyszeniu ogrodowemu i jest wyliczane według kosztów odtworzenia składników majątkowych stanowiących jego własność.


Wysokość odszkodowań jest ustalana po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego w formie operatu szacunkowego. Koszty sporządzenia opinii ponosi podmiot likwidujący.

W przypadku likwidacji części ROD obejmującej nie więcej niż 10 proc. jego powierzchni i nie więcej niż dziesięć działek, za zgodą stowarzyszenia ogrodowego prowadzącego ten ROD, podmiot likwidujący może wypłacić na rzecz stowarzyszenia kwotę odszkodowania stanowiącą równowartość szacunkowych kosztów tych obowiązków, a na rzecz działkowca - prawa do działki.

Jak mówi Marcin Matyszkiewicz, na ten moment nie ma listy terenów działkowych, które mają zostać zlikwidowane, jednak w przeszłości, chociażby przy okazji budowy al. Pawła Adamowicza, były sytuacje częściowych likwidacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Sprzedaż prawa do działki



Co ważne, kupując działkę, nabywamy jedynie prawo do działki i to prawo też zbywamy przy jej sprzedaży. Jeśli chcemy sprzedać prawa do działki, nie musimy konsultować tego z Polskim Związkiem Działkowców, ale osoba, która je nabywa, musi zwrócić się do związku z odpowiednim wnioskiem.

- Związek może odmówić nabycia prawa do działki. Osoba, która chce kupić prawa do działki, musi mieć związek z lokalną społecznością, dlatego odmowa może nastąpić m.in. w przypadku, jeśli prawa do działki chce kupić osoba zamieszkała na terenie centralnej Polski - dodaje Marcin Matyszkiewicz.

Miejsca

Opinie (109) 10 zablokowanych

  • prawo zawsze można zmienić:)

    a co stoi na przeszkodzie by w miesiąc (1dzień w sejmie, 1 miesiąc w senacie, 1 dzień w sejmie i podpis prezydenta) zmienić prawo na takie że nie trzeba nic oddawać? :) nic nie stoi na przeszkodzie:)

    • 4 0

  • Coś mi tu śmierdzi...

    Już miasto naszą ziemię,zjemię podatników chce opitolić.

    • 2 0

  • zobaczycie

    co zrobi Dulska z ROD-ami i jej klika gdy zaczną się kończyć atrakcyjne lokalizacje deweloperskie w Gdańsku, a to juz nastepuje po mału.

    • 3 1

  • ROD dla mieszkańców Gdańska

    Dzialki ROD powinny byc skanalizowane!!!. Dużym problemem , jest fakt ze uzytkownikami gdanskich dzialek ROD sa mieszkancy innych miast, ktorzy na czas zakupu dzialki organizowali sobie gdanski meldunek. Później nikt tego nie sprawdza. Szczegolnym popytem cieszą się działki położone blisko plazy . Tak wiec , ich domki, jako baza hostelowa, maja pełne oblozenie /do 10 osob jednocześnie -na domek/, przez całe lato!!!. Produkują śmieci, zużywają wodę, załatwiają swoje potrzeby do gruntu:(

    • 4 3

  • Bez prawie w mieście urzędników

    W jaki sposób Dulkiewicz (bez Pani na to trzeba zasłużyć) może zdobyć majątek pracując jako urzędnik , jedynie wykonując dzialania dla interesów lobbystów w tym przypadku osób lub firm zajmujących się handlem i spekulacjami nieruchomościami. Spróbujcie państwo dostać pozwolenie na budowę w Gdańsku czas czas czas i po drodze miliony absurdalnych wytycznych urzędników nominowanych na stonowiska przez Dulkiewicz lub jej współniepracowników. A deweloperzy szybko sprawnie, a investorzy bywajacy na salonie tzn gabinecie Dulkiewicz bez problemu miesiąc czasu i poszło. Dlaczego urzędnik ma decydować czy twoje jest twoje, lub o twojej przyszłości lub jej brak. W czasie covcośtam, przy przyzwoleniu mości rządzących urzędnik ma tylko być, nie musi wykonywać pracy bo nikt nie zweryfikuje jego działań zdjęto z nich obowiazek terminowości, nie obsługują mieszkańców, nie dodzwonisz się do urzędu z pytaniem, napisz maila tak tylko do kogo.... Itd. Mam nieruchomość w Gdańsku od roku nie określono mi wysokości podatku od niej aż pewnie kiedyś dostanę kumulacje. Moi drodzy zróbmy coś z tym. Ten kraj tonie w odmentach urzędowych decyzji i braku wymiaru sprawiedliwości, brak ruchu społecznego w imieniu dobra narodu a nie urzedniczej samowoli i samostanowienia.

    • 4 1

  • RODOS

    Rekreacyjne Ogrody Działkowe Ogrodzone Siatką

    • 0 0

  • Szkoda gadać (1)

    Chcą likwidować działki? To proszę płacić cenę rynkową. Działki w Gdańsku z jakąś byle altaną chodzą od 35 tys. do 120 tys. Za nasadzenia policzą grosze, albo oddadzą w ziemi rod na wyspie Sobieszewskiej. A czy oddadzą chociażby kwotę wydaną za przejęcie dzierżawy? Hahaha oczywiście, że nie,bo przekroczy to ich cenę nasadzeń. Proszę mi powiedzieć czy 70 letnia kobieta będzie korzystać z działki na wyspie Sobieszewskiej, jak ma swoją pod nosem na Żabiance?

    • 7 1

    • Nie będzie. I dobrze. Miasto ma się rozwijać, a nie stać w miejscu, ubabrane jakimiś lepiankami pobudowanymi bez ładu i składu.

      • 2 2

  • Rod to pluca

    Ludzie beton to beton o ziemią to ziemia proste

    • 0 0

  • Patologia na ROD

    ROD to nie miejsca do wypoczynku, to niestety wieczny wrzask dzieci, głośna muzyka i radio Maryja na pełny regulator, bo starsi ludzie nie dosłyszą. Wiele osób mieszka cały rok. Jeśli ktoś liczy, że w spokoju będzie spędzał czas, to proszę zmienić myślenie. Tym bardziej, że działki ROD bardzo podrożały

    • 1 0

  • działkowicz

    Zarząd ROD nie przestrzega własnego regulaminu.
    Pozwala na budowę domów mieszkalnych na działkach, nasadzeń niezgodnych z rgulaminem, np sadzenie drzew leśnych. Nie są zatem to działki ogrodnicze

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane