• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak wzrosły koszty budowy mieszkań?

Dawid Menard
19 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (264)
Sprzedaż niektórych inwestycji w toku rozpoczyna się dopiero na zaawansowanym etapie realizacji, bo deweloperzy nie są w stanie precyzyjnie określić końcowej ceny mieszkań czy domów. Sprzedaż niektórych inwestycji w toku rozpoczyna się dopiero na zaawansowanym etapie realizacji, bo deweloperzy nie są w stanie precyzyjnie określić końcowej ceny mieszkań czy domów.

Najwięksi w Trójmieście generalni wykonawcy, którzy na co dzień budują m.in. osiedla mieszkaniowe, przyznają, że w ciągu roku wzrost kosztów budowy, w tym materiałów budowlanych, wynosi od 30 do 50 proc. Niektóre materiały budowlane nawet podwoiły swoją cenę. Kolejne podwyżki zapowiadane są na ten rok. Dlatego nie ma co liczyć na spadek cen mieszkań, nawet pomimo wymuszonego sytuacją gospodarczą ograniczonego popytu na nie.



Czy w ciągu roku lub dwóch ceny nowych mieszkań spadną?

Na rynku nieruchomości wciąż trwa zastój. Nabywcy mają problemy z otrzymaniem kredytu lub czekają aż mieszkania stanieją. Wzrost stóp procentowych oraz wysoka inflacja spowodowały, że dostępność kredytów mieszkaniowych jest niska, bo mało kto ma zdolność kredytową.

Zgodnie z analizą Biura Informacji Kredytowej w styczniu odnotowano ogromne spadki zapytań o kredyty hipoteczne. Wynoszą one minus 63,1 proc. liczbowo oraz minus 65,2 proc. wartościowo w ujęciu rok do roku. To sprawiło, że sporo nowo wybudowanych mieszkań wciąż czeka na właścicieli. Z kolei część klientów posiadających gotówkę wstrzymuje się z zakupem nieruchomości, w nadziei na spadki cen.

Wtórny rynek nieruchomości. Więcej ofert, ceny nie spadają



Ceny materiałów budowlanych drastycznie wzrosły



Niestety zgodnie z przewidywaniami ekspertów ceny mieszkań nie będą spadać w najbliższym czasie, a w dłuższej perspektywie mogą nawet wzrosnąć. Wpływ na to ma znaczący wzrost kosztów budowy.

- Mieszkania nie będą taniały - mówi Jarosław Bator, prezes NDI Development. - W naszej branży, w ciągu ostatniego roku, o około 30 proc. wzrosły koszty budowy mieszkań. Wynika to przede wszystkim z podwyżek cen energii, paliw, materiałów budowlanych, robocizny i utrzymania placów budowy. Do tego wyższe są ceny gruntów - dodaje.

Cykl Trójmiasto w Budowie. Zobacz jak zmienia się miejska przestrzeń



W ciągu ostatniego roku wzrost cen w największym stopniu dotyczył betonu, stali, drewna, cegły, aluminium, szkła czy wełny. Materiały te wykorzystuje się np. do stolarki okiennej, produkcji drzwi, glazury, czy do izolacji cieplnej budynków.

- Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku, po rozpoczęciu działań wojennych na Ukrainie, poszybowały w górę. Szczególnie widoczne to było w przypadku prętów zbrojeniowych i stali konstrukcyjnej. Co prawda te, w końcówce zeszłego roku, powróciły do poziomu cen sprzed roku, jednak czynniki takie jak wzrost cen energii elektrycznej i gazu, wysokie ceny paliw, podwyżka płacy minimalnej oraz inflacja wpłynęły na to, że ceny pozostałych materiałów utrzymały się na wysokim poziomie - wyjaśnia Jakub Dobrowodzki, prezes Allcon Budownictwo.


- Ceny robót z gipsu i prefabrykatów gipsowych zwiększyły się o 19,5 proc. w skali roku, a ceny prac wykończeniowych takich jak malowanie ścian czy tynkowanie wzrosły o 3 proc. miesiąc do miesiąca i 13,1 proc. w skali roku - wylicza Marcin Siński, kierownik działu gdańskiej filii Grast&MTB. - Ceny niektórych materiałów wzrosły nawet o 55 proc. w ciągu roku. Są też rekordziści: blacha czy drewno zdrożały w dobie kryzysu o 100 proc. - dodaje.
Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę i tego globalnymi konsekwencjami dużą część materiałów i surowców importowaliśmy zza naszej wschodniej granicy. Wszystko zmieniło się 24 lutego 2022 roku.

Materiały budowlane. Przerwane łańcuchy dostaw wpływają na ceny



Pandemia i wojna zmieniły wszystko



W 2021 roku wzrost cen w dużej mierze wynikał z globalnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 i kryzysem gospodarczym, który spowodowała. Na początku 2022 roku ceny materiałów budowlanych ponownie wzrosły, co było skutkiem m.in. wojny Rosji z Ukrainą i nałożonych na nią sankcji. Przerwane zostały łańcuchy dostaw, co przyczyniło się do problemów z dostępnością surowców i materiałów. Sytuacja makroekonomiczna stała się nieprzewidywalna, podobnie jak konflikt za naszą wschodnią granicą. Znalazło to odzwierciedlenie w cenach, które zmieniały się dynamicznie.

- Proces był mocno nieprzewidywalny. Zmiany kosztów materiałów następowały spekulacyjnie i skokowo. Nie było możliwości zarezerwowania stałej ceny w perspektywie dłuższej niż 15 dni. Jednocześnie występowały okresy, kiedy ceny np. ceny stali zmieniały się zaledwie w ciągu kilku dni. Warto podkreślić, że takie zmiany nie miały realnego uzasadnienia i pokrycia w sytuacji rynkowej. Dostawcy tłumaczyli to jedynie wojną w Ukrainie. Zakres wzrostów cen w minionym roku szacujemy na około 20-30 proc., a w niektórych przypadkach nawet do 50 proc. - mówi Krzysztof Kolasa, dyrektor pionu kontraktacji produktu i planowania w Korporacji Budowlanej Doraco.
Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

2023 bez spadków i zwiększenia podaży



Rozmówcy zgodnie potwierdzają, iż obecnie nie ma problemów z dostępnością materiałów, ale ich ceny wciąż są wysokie, a także częściej obserwujemy wahania cen. Obecnie najwięcej materiałów importujemy z Azji, co przedkłada się na wydłużony czas dostawy.

- Obecnie nie ma problemów z dostępnością materiałów budowlanych. Nie mniej ciągle wyzwaniem jest utrzymanie stałej ceny przez okres powyżej 30 dni. Ponadto obowiązujące terminy logistyczne z Chin, czy Indii w istotny sposób wpływają na harmonogram kontraktacji materiałów i wymagają dodatkowej uważności w trakcie realizacji projektu - mówi Krzysztof Kolasa.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Nie warto zatem zwlekać z zakupem mieszkania, gdyż jak przewidują ekonomiści, w kolejnym roku zaobserwujemy kolejne wzrosty ceny. Spowodowane to będzie zwiększeniem popytu przy obniżonej podaży, ponieważ część deweloperów wstrzymała się z nowymi inwestycjami.

- Sytuacja w której ubyło potencjalnych nabywców, bo zwiększył się koszt kredytów spowodowała, że część firm nie wypuszcza na rynek nowych inwestycji. To z kolei może za kilkanaście miesięcy wygenerować większy popyt niż podaż mieszkań, bo tych zacznie brakować. Pamiętajmy, że tzw. cykl produkcji mieszkania wynosi od dwóch do trzech lat - przypomina Jarosław Bator.

W Trójmieście powstają budynki z prefabrykatów i modułów



- Szczyt podwyżek jeszcze przed nami. Pomimo pewnej stabilizacji cen pod koniec 2022 roku, w styczniu 2023 roku ceny materiałów budowlano-remontowych wzrosły ponownie średnio o 17 proc. Producenci już teraz zapowiadają, że w 2023 roku ceny tychże materiałów wzrosną średnio o 20 proc. - mówi Marcin Siński.
Dlatego eksperci podkreślają, że nowy program "Pierwsze mieszkanie", który z pewnością ożywi gospodarkę zwiększając popyt na nieruchomości, nie przyczyni się do spadku ich cen.

Ekonomiści przewidują, że mieszkania będę drożeć nawet przy większej dostępności kredytów. Wynika to z wciąż rosnących ceny materiałów budowlano-wykończeniowych, energii, gazu, paliwa, połączonych z wstrzymaniem nowych inwestycji i niższą podażą mieszkań.

Miejsca

Opinie (264) 6 zablokowanych

  • (9)

    Będzie coraz gorzej

    • 19 10

    • będzie jak w Chinach tylko na naszą skalę

      Nad Evergrande, drugim największym deweloperem w Chinach, ciągle wisi widmo bankructwa. Chiński gigant wpadł w tarapaty przez nasycenie rynku. Szacuje się, że w Państwie Środka jest ok. 30 mln niesprzedanych mieszkań, które mogą pomieścić nawet 80 mln osób. To niemal tyle, ile wynosi cała populacja Niemiec.

      • 7 3

    • Spójrz

      Na semeco, juz są w ogromnych tarapatach

      • 9 2

    • (3)

      Fajnie poczytać w opiniach wypowiedzi ekspertów.

      • 0 2

      • nie tacy eksperci doprowadzili do upadków banków

        po harwardach byli

        • 3 0

      • nie istnieje nic takiego jak ekspert

        to wróżki gębuszki, gadać każdy może, a jak się ze**a to się pochowają jak zwykle ci co och zwiesz ekspertami

        • 5 1

      • to eksperci z jednej strony, deweloperskiej

        • 3 0

    • mnie martwi brak mieszkań na wynajem wiadomo przez kogo...... na U

      .....

      • 1 2

    • Będzie coraz normalniej, po europejsku ! Albo własność i spłaty na 30 lat ...

      • 0 0

    • A w 2015 było tak fajnie. PiS obiecywał mieszkania po 2,5 tys za metr

      • 0 0

  • (2)

    Znajomy budował garaż. Spory chciał bo 40m2. Przyszła ekipa i mówi, że na sam materiał do stanu surowego to minimum 50 tys. Prawie się zgodził... Piszę to bo policzcie sobie ile w ostatniej dekadzie brali za byle kwadrat a ci co się choć troszkę orientują niech policzą sobie co się "składa" na takie powiedzmy 50 metrowe mieszkanko... Powiedzieć, że mieli eldorado nad Motławą to nic nie powiedzieć.

    • 22 24

    • Proszę Pana, nie mówi się 50 metrowy garaż, tylko trzy "apartamenty" inwestycyjne 16m2, na których wynajem jest już 20 chętnych. Czynsz w tak doskonałej, doskonale skomunikowanej, spokojnej okolicy jak Kowale to nalezy się 3000 zł/MSC.

      • 40 4

    • My przedsiębiorcy oraz ludzie którzy ciężko pracują mają nadwyżki i spore oszczędności i mimo że mieszkania są drogie wg mnie to najlepszy sposób ochrony oszczędności przed inflacją.

      • 0 3

  • (17)

    NIe dajcie sobie wbijac ich kitu, że koszty wzrosły tak bardzo, że usprawiedliwia to jeszcze dalsze wzrosty (już) horendalnych cen za m2. Po prostu marża zysku patodewelopera za m2 może być trochę niższa, co określają "strata".

    Przyglądałem się niedawnej budowie "apartamentów" w Brzeźnie(skrzyżowanie Gdańska i PCK). Podkreślam, że otoczenie tej "prestiżowej" inwestycji to zapuszczone blokowisko PRL, ogromnie dziurawe ulice i krzywe torowisko tramwajowe, pamiętające chyba jeszcze Gierka... Cena? 17 tysięcy za metr. A same "apartamenty" były robione z najtańszych pustaków...

    Już wieże, że materiały z magazynowych wyprzedaży i typowi podwykonawcy typu firmy krzak, zatrudniający szczerbatych mietkow na zlecenie lub Ukraińców to takie koszty dla dewelopera, że za metr klitki w mrowkowcach będziemy zaraz płacić 30.000....

    • 104 12

    • Proszę, działaj. (4)

      Proszę działaj, dlaczego tylko gadasz. Wybuduj piękne z porządnych materiałów osiedle i sprzedaj mieszkania po 4000 zł. Dlaczego tego nie robisz? Jaką masz wymówkę?

      • 20 34

      • (3)

        Napływowy lemmiingu plac z wywalonym jęzorem 20 tysi za metr klitki i podniecaj się, że klocek ma "v" w nazwie.

        • 33 11

        • Nierozgarnięty jesteś za bardzo widzę. (1)

          Ja nie kupuję, ja sprzedaję. Aha, jestem Kaszubą. Czyli autochtonem, a nie bosym ....

          • 10 7

          • autochtonem, ale w mieście Wejherowie

            kaszubi...

            • 3 0

        • Żal czytać, jak się pocisz z zazdrości

          • 9 5

    • Dostrzegam 2 plusy tych mieszkań :
      - niskie budownictwo,
      - plan mieszkań, jeden z ciekawszych jakie ostatnio oglądałam, praktyczne

      Już teraz jest mieszkanie na sprzedaż.... ktoś kupił dziurę w ziemi i się przeliczył.

      • 2 2

    • No nie dałem sobie kitu wbić.

      Poszedlem do dewelopera i powiedzialem, ze nie wierzę w te ceny. Ba... na dowod przedstawilem kosztorys ceny wybudowania mieszkania uwzgledniając wszystko z robocizną i ziemią. I co wujku dobra rada? Myslisz, ze wyszedlem z umową na mieszkanie za 4k/m?
      A teraz tak serio, narodowy socjalisto prawicowy, musisz zrozumiec, ze na koncową cene ma wplyw rowniez popyt podaz. I tak wyobraz sobie sytuację, ze jutro jeden z dewów, obniza cene do 6k/m. Myslisz, ze kupisz mieszkanie w tej cenie? Co sie dzieje? Od rana mnostwo telefonow, nie idzie sie dodzwonic, linie zajete, od nocy kolejki pod biurem sprzedazy, aby zarezerwowac mieszkanie. W 1h rozeszlaby sie cala inwestycja. Malo, ludzie sami miedzy sobą podbijaliby dla pewnosci ceny, dorzucilbym nawet 30k deweloperowi :) Wszak mieszkanie 50m kosztowaloby jedyne 300k. W praktyce jest tak, ze deweloperowi nie zalezy na sprzedazy w 1h calej inwestycji. On ma sprzedaz rozlozoną na lata, np. 1 mieszkanie na tydzien. To sie nazywa rownowaga popyt podaz. Dlaczego wszyscy sondują ceny mieszkan w trojmiescie, jednym z najdrozszych rynkow ? Przeciez mozesz nabyc mieszkanie za polowe ceny w tczewie.

      • 17 10

    • Wiary to do do tego nie mieszaj. (1)

      • 2 1

      • Spokojnie... on jakąś wieżę wmieszał, nie wiarę ;-)

        • 12 2

    • jak jusz to jusz, wierzę

      a ja nie wierzę

      • 2 1

    • a koszty zakupu gruntu ? (2)

      a koszty kilkuletnich uzgodnień z gestorami, pozwolenie na budowę, koszty projektu, koszty kredytu, koszty reklamy i marketingu itd. Podatki, VAT, podatek dochodowy itp.

      • 4 4

      • O czym ty piszesz tym nieogarom...?

        Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z prowadzeniem firmy, wie że bezpośrednie koszty to ułamek wartości produktu finalnego. A oni dalej swoje - cegła po 5 zł, zaprawa po 3 zł, robocizna po 25 zł/rbg.... i to niby powinno dać cenę mieszkania na poziomie 4 tys zł. A o takich rzeczach jak koszty pośrednie, koszty reklamy, koszty zakupy działki, koszty pozwoleń, uzgodnień, kredytów obrotowych czy choćby sam zysk, już nie chcą słyszeć. Mam ciotkę, która będą w restauracji narzekała że ją kroją niemiłosiernie, bo za schabowego z ziemniakami i surówką każą płacić 35 zł, a tymczasem w biedrze ten kawałeczek schabu, kilka ziemniaków i sałatka kosztowałaby ją 5 złotych - to ten sam poziom świadomości ekonomicznej,

        • 8 4

      • co to z bzdety?

        to o czym piszesz to nie koszt kilkudziesięciu milionów, to relatywnie tanie sprawy, a podatki to już w ogóle , to akurat jest płacone od dochodu to nie koszt,
        naucz się przykładać odpowiednią mairę do róznych kwestii a nie wrzucać wszytsko do jednego worka z tą samą wagą.

        • 4 4

    • Miód na serce gołodupcom

      Ludziska chcą czytać tego typu brednie. To nic, że nie ma w nich prawdy za grosz. To nic, że nie mają kasy, to nic że nie mają mieszkania, ale przecież nie dali wydymać się deweloperom i... łapka w górę :)

      • 5 3

    • ale jasne , że tak (2)

      marże muszą zejść do 10% tak jak to jest w cywilizowanym świecie, do tego czasu to cały ten rynek to domek z kart

      • 1 0

      • Dla 10% zysku, inwestor woli przelew na lokate czy inne obligacje zrobic (1)

        i dac se spokoj z bujaniem się z Januszami.

        • 1 1

        • ale Janusze to są własnie ci psuedo inwestorzy, którzy chcą się nałapać dużo i szybko

          czasy szybko i dużo w deweloperca się pomału kończą , i niekórym ciężko się z tym pogodzić,
          januszerka typu piłkarz lewandowski, czy piekarz jakiś tam czy inny rzeźnik wylecą z tego rynku pierwsi

          • 1 1

  • Do pierwszego (34)

    Mieszkania dla młodych rząd powinien jeszcze dopłacić a nie podatkami i jakimiś odsetkami zarzynać. Tak było jak świat światem że młodym na starcie się pomagało. No ale teraz najważniejsze że styropianowe dziadki mają wille z basenikami

    • 20 199

    • Niech rodzice pomogą. (14)

      Niech rodzice pomogą, dlaczego ja, mam swoje dzieci.

      • 55 3

      • A co z tymi (5)

        Którym rodzice nie pomogą - bo np. są chorzy ?

        • 10 41

        • To idź do lekarza żeby pomógł !

          • 21 6

        • Socjalizm sie skonczyl..Tesknisz? (2)

          • 47 5

          • (1)

            Zalezy dla kogo ten socjalizm sie skonczł bo nie dla wszystkich. Np. dla bankow ktorym rzady nie pozwalaja upasc to kasa z budżetu jest a na polityke mieszkaniowa to kasy nie ma bo przeciez wolny rynek wyreguluje.

            • 12 5

            • O tu sieę zgodzę z Toba..Jak banki zle zainwestują i padają to rząd szybciutko z naszych pieniędzy leci im pomagać.

              A jak nam sie noga podwinie i nie mamy z czego płacić zaciągniętego kredytu to zostajemy z tym problemem sami , nikt ale to nikt nam nie pomoże.Komorniok i na bruk

              • 11 1

        • Ale ja nie jestem od pomagania cudzym dzieciom.

          Czemu ja mam pomagac cudzym, a nie swoim?

          • 40 3

      • Z tego samego powodu dla którego płacę ZUS na poprzednie pokolenie. (7)

        Niech emerytów żywią ich dzieci?

        • 9 13

        • tez kiedyś będziesz niepracującym juz dziadkiem dostajacym pieniądze z ZUS (6)

          • 15 6

          • (2)

            A nie na takich samych warunkach to raz. A poza tym dzisiejsi emeryci dostawali mieszkania od Gierka i spokojne zycie oraz stalą prace w pełni oskladkowana wiec start nie by rowny to dwa. Takze nie ma tu co porownywac za bardzo.

            • 14 7

            • Ci emeryci juz nie zyja. Teraz emerytami sa urodzeni po 1960.. mieli shxxt gdy mieli po 20 lat prze 10 lat a potem , w 1989 (1)

              roku zaczelo sie rozkradanie kraju.. To pokolenie juz nie ma tych gierkowskich benefitow .

              • 7 9

              • Bzdury. Przecietnie kobiety zyja okolo 80 lat u mezczyzni okolo 72 wiec musieli sie jedanak urodzic wczesniej niz piszesz do tego emerytury resortowe i masz calkiem sporo ludzi ktorzy zyja sobie spokojnie z perelowskich przywilejow.

                • 6 8

          • (2)

            dlatego takie oburzajace bylo buchniecie kasy z OFE przez Tuska.Tego niby zbawce narodu,ktory teraz jezdzi po ludziach i opowiada kcopaly co to on niby nie zrobi.Stary len i szkodnik.Zniszczenie OFE to koniec szansy na podstawowa sprawiedliwosc-kazdy pracuje na siebie i sam wypracowuje swoja emeryture.Ale wielu chce ,zeby byl ten wspolny kociol-bo z takiego latwiej krasc.

            • 5 7

            • ofe nie buchnął Tusk tylko Kaczyński. (1)

              • 4 2

              • Buchnęli obaj

                • 1 0

    • Nie rząd dopłacić tylko ja mialbym komus ze swoich dopłacić. (5)

      Zrozum prawicowy PISowcu, ze rząd nie ma swoich pieniedzy. Wiem, ze w tvp mowia, ze rząd dal. Nie rząd dał, tylko lud pracujący. I to na ogol opozycyjny daje. Bo w wiekszosci elektorat PIS to emeryci lub bezrobotni.

      • 45 8

      • Taaaak bo emeryt urodzil sie emerytem..Nie pracowal cale zycie , ba nie byl okradziony przez ruda zgraje i im podobnych (1)

        • 13 27

        • Ale emeryt nie wytwarza juz. Wiec to co zarobil

          kiedys juz z tego korzystają ludzie, ktorzy maja mieszkanie. I on korzysta bo ma emeryture.

          • 10 6

      • to nie pisowiec tylko nasłuchał się Tuska

        • 3 18

      • (1)

        Towarzyszu, to nie TVNovosti i nie musisz wciskać farmazonów o pieniądzach nie będących własnością rządu, niepracujących prawicowcach itp, bo dziwnym trafem, obecnie pracuje blisko 2 mln więcej osób czynnych zawodowo niż w czasach niedoszłej drugiej Irlandii. Możliwe, że po wyborach, zmieni się też twoja lewa optyka i wtedy rząd już będzie dawał, a UE na pewno, chociaż ona zupełnie nie ma swoich pieniędzy.

        • 2 8

        • weź ty już nie pij bo głupoty opowiadasz

          • 2 0

    • rząd nie ma swoich pieniędzy (1)

      może tylko zabrać podatnikom podnosząc podatki

      • 26 2

      • Podatki

        To nieeleganckie słowo. Mówi się opłaty albo daniny.

        • 6 1

    • No właśnie wszystkie te doplaty powoduja wzrost popytu i ceny mieszkan ida w gore.

      To rzad nie doplaca tylko obywatele.Z jakiej racji mamy ponosic wszyscy te koszty.
      Ja na swoje mieszkanie odkladalam 15 lat tylko mlodzi musze miec wszystko od razu.

      • 28 0

    • No takie masz obioecnaki w programie PO ale gdy wybraja jak zawsze bedzie pieniedzy niema i nie bedzie

      • 3 11

    • Nie wszyscy muszą mieszkać w Trójmieście (4)

      Mój znajomy 2 lata temu przeprowadził się do Szczecina. Stwierdził że bez sensu kupować mieszkanie tu za 600 tys jak tam kupił taki sam metraż w podobnym budynku za 350 tys. Do tego okazało się że w Gdańsku zarabiał 6 tys a w Szczecinie na tym samym stanowisku w innej firmie dostał 6,5 tys

      • 17 1

      • Ciekawe spstrzeżenie, bardzo trafne

        Niestety, ludzie chcą u nas mieszkać. I ceny ani drgną

        • 8 0

      • Szczecin jest bogatszym miastem, na zachodzie. (1)

        Od zawsze ludzie migrują ze wschodu na zachód.

        • 2 6

        • ....a W Hajnówce jest taniej niż w Szczecinie

          • 0 0

      • tez bym sie przeprowadzil,ale Szczecin jakis taki ponury....

        • 1 2

    • rząd nie ma własnych pieniędzy

      a ja nie mam zamiaru za to płacić z moich podatków

      • 13 1

    • Żeby dopłacić trzeba zabrać w podatkach, proste!

      Rząd nie ma swoich pieniędzy tylko co zabierze nam w podatkach, każdemu, inflacja już w 01.2022 była 10% oficjalnie, a naprawdę 2x tyle, podniesienie najniższej pensji więc i ZUS też bije w koszty, trudno zrozumieć?

      • 5 0

    • czy to ty julka

      dlaczego nie jesteś w szkole?

      • 2 0

    • Developerzy

      Pobożne życzenia deweloperów aby ceny nie spadały. A artykuł zakłamuje rzeczywistości.

      • 3 0

  • Dopłaty do kredytów (10)

    2% tylko przyczynią się do wzrostu cen nieruchomości.

    • 86 9

    • Zamiast stworzyć konkurencyjny dla patodeweloperki rynek mieszkań, to oni jeszcze pompują w niego kasę.

      • 30 5

    • W Lipcu/Sierpniu pojda w gore o 10% (3)

      • 13 1

      • Już teraz idą (2)

        Od czerwca będzie boom cenowy. Niektórzy deweloperzy mają wszystko porezerwowane

        • 5 3

        • (1)

          Ciekawe bzdury opowiadasz. Taka Hossa np. ma pełno lokali i zero sprzedaży

          • 4 2

          • Ogólnie się zgadzam, ale hossa to akurat zły przykład

            Ponad połowa ich mieszkań nie będzie się łapać na program

            • 2 0

    • To jak to zrozumieć..Ceny materiałów, gruntu , robocizna rośnie az o 50% w efekcie czego cena nieruch wzrośnie 2% ? (1)

      albo 10% ? Nic z tego nie rozumiem..Dziwne te kalkulacje i przewidywania..

      • 7 1

      • Ceny materiałów to wymowka

        Każdy duży deweloper ma materiały zgromadzone na kilka inwestycji (lat) i wahnięcia cen na niego nie wpływają tak bardzo, jak by chciał, byśmy w to wierzyli. Na małych- jasne, ale w artykule wypowiadają się ludzie z Allconu, NDI czy Doraco
        Innymi słowy ściema.
        Ale każda rzecz jest warta tyle, ile ktoś jest skłonny za nią zaplacoc

        • 3 3

    • to nie będą żadne dopłaty

      2%+ marża 2% lub więcej to wcale nie tani kredyt.

      • 0 5

    • I warunek rat malejacych

      Garstka może się zalapie....z bardzo dużą zdolnością

      • 2 2

    • Tusk obiecuje kredyty 0%

      Deweloperzy już zacierają ręce, bo kredyt 0% można będzie wziąć tylko na mieszkanie z rynku pierwotnego.

      • 8 2

  • (5)

    Ludzie ledwo wiążą koniec z końcem...zdolność kredytowa spadła,kogo dzisiaj stać aby sobie pętlę na 30 lat założyć w tak niepewnym czasie.Tylko wynajem i po znajomości.

    • 34 15

    • Mnie proletariuszu PISowski. (4)

      Musze gdzies ladowac nadwyzke kasy. Mieszkania to jedyna sensowna opcja. Gdybysmy nie mieli chorej inflacji przez zrzucanie kasy z helikoptera dla swojego elektoratu czyli emerytow, rencistow, bezrobotnych, niewyksztalconych, nierobów to bym nie martwil sie o oszczednosci. A tak to jak widzisz, wszyscy co maja juz najmniej 4k i jakos bieda jak byla jest. I dalej biedni zastanawiaja sie czemu majac 4k zyja gorzej niz kiedy mieli 2k. Za rok beda mieli 6k i dalej wnioskow nie wyciagna

      • 19 10

      • Proponuję zacząć od zniesienia ulgi podatkowej dla wynajmujących mieszkania. (3)

        Czemu mamy się wszyscy zrzucać na takich darmozjadów jak Ty?

        • 5 12

        • A to jakas ulga jest? (2)

          Pierwsze slysze.

          • 11 1

          • Ano jest i to niezła (1)

            W postaci chyba 8,5% podatku w przypadku wynajmu wobec 12% od dochodu z pracy. A pamiętajmy, że jeszcze nie tak dawno ta różnica była dwukrotna kiedy PIT wynosił 17%.

            • 3 7

            • Nie, to jest dodatkowy podatek oprócz tego z pracy

              Cwaniaczku lewicowy

              • 1 0

  • doplaty do kredytow to kradziesz podatkow przez banki wspolnie z developerami przy uzyciu administracji rzadowej (3)

    to gangsterski kraj.

    • 70 7

    • kradziez to 10% kredyty hipoteczne jakie obecnie oferują banki (2)

      • 2 2

      • tak jak piszesz to jest oferta! nie przymus

        nie chcesz brać kredytu to kup za gotówkę

        • 2 0

      • Ale 7,5 z tego to efekt działania NBP, czyli w praktyce rządu

        Powinno być kilkanaście % i wtedy byłoby przez pare miesięcy, ale bronimy miejsc pracy, wiec wszyscy będą mieli 10 przez najbliższe pare lat

        • 1 1

  • ludzie nie kupią, spadek rozmnażania, więc ceny spadną bo co z nimi zrobią, zburzą? (6)

    gptchat tam nie zamieszka

    • 16 21

    • deweloperzy tych mieszkań do grobu nie zabiorą (5)

      a co będzie za 100-200 lat, to czas pokaże

      • 6 0

      • (2)

        Kupią zagraniczne fundusze inwestycyjne i będą Polakom wynajmować.

        • 18 0

        • i tak Eschaton przejmie tych zagranicznych deweloperów

          • 0 0

        • Albo Ci co myślą i będą wynajmować tym co ciągle czekają na spadki

          • 8 1

      • Postoją

        Postoją 10 albo 20 lat puste jeśli nie będzie chętnych i tak jak z niewiarą napisałeś. Wyburzać będą. Patrz Chiny czy Detroit itp

        • 3 4

      • Jakich mieszkań? Deweloperzy po prostu przestaną budować. Nikt nie będzie w nieskończoność dokładał do interesu. Te mieszkania, które jeszcze są na rynku znajdą wkrótce nabywców i finito. Kolejne będą budowane po wyższych cenach, albo w ogóle.

        • 8 1

  • Ceny energii elektrycznej, gazu, ropy naftowej spadły (3)

    ...już do poziomów przedwojennych, dostęp do taniego pieniądza właśnie się skończył - w tej sytuacji oczywistym jest że ceny będą tylko rosly, już to widzę.
    Choć jest ryzyko że Glapinski i ZjednoczonaCyrylica uruchomią drukarki na full i wtedy rzeczywiście wszystko będzie tylko drożeć

    • 30 11

    • na stacjach taniej wlasnie

      • 2 2

    • Co ty powiesz, a wiesz że gaz poszedł z 15 euro na 300 i teraz kosztuje 40, a cena kiełbay vs cen mięsa w skupie to dwie różne (1)

      Dostałeś już obniżkę czynszu, staniał prąd?

      • 11 3

      • No ale

        co Ty chcesz od barana, który nosi rurki i ma brodę drwala. On widzi, że coś staniało w skali kilku miesięcy ale nie widzi, że podrożało w sakli roku. Zostali gołodupcami nie bez powodu, bo głupotą aż bije po oczach.

        • 10 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane