Przechodnie pokoje to rozwiązanie rzadko stosowane w projektowaniu współczesnych mieszkań. Częściej spotyka się je w lokalach przebudowywanych czy kamienicach. Dodatkowe drzwi w takim pomieszczeniu zmniejszają możliwości aranżacyjne, dlatego zmieszczenie tam kompletnego programu funkcjonalnego bywa trudne.
Taki problem ma pani Kasia, która zwróciła się z prośbą o aranżację pokoju dziennego w kamienicy. W związku z tym, że na trzech ścianach pomieszczenia są otwory (okno i drzwi) pomieszczenie to jest bardzo nieustawne. Nie ma tam też zbyt dużo światła, chociaż jest ono wysokie na 3 m.
Z pokoju korzysta pani Kasia i jej mąż. Jest to pomieszczenie wielofunkcyjne - jednocześnie pokój dzienny, salon i sypialnia. Przechodzi się z niego do pokoju syna. W pomieszczeniu musi znaleźć się także szafa ubraniowa, miejsce na różne domowe drobiazgi oraz półki na książki.
- Chciałabym jakoś odgrodzić kącik męża od łóżka, aby jego praca nie przeszkadzała mi, kiedy śpię. Mam potrzebę stworzenia wnętrza przytulnego, ciepłego - pisze w liście do redakcji pani Kasia. - Może znalazłoby się miejsce na wygodny fotel, na którym można wieczorem poczytać książkę...
Dwie koncepcje aranżacji pokoju przygotował Mikołaj Ćwidak z pracowni MC Architekt.
Koncepcja pierwsza
Zachowując istniejący układ komunikacyjny w pomieszczeniu wydzielono strefę pracy i relaksu.
Wszystkie funkcje rozmieszczono w jednym ciągu zabudowy meblowej, a pozostałą przestrzeń przeznaczono na część wypoczynkową. Rozwiązanie takie daje możliwość rozdzielenia przestrzeni w zależności od sposobu wykorzystywania jej przez użytkowników.
W zabudowie, oprócz miejsca do pracy, znajduje się również miejsce do przechowywania ubrań i innych rzeczy domowników, telewizor, pod którym przewidziano szafkę rtv jak również - zlicowane z całą zabudową - drzwi do pokoju dziecka.
W części wypoczynkowej znajduje się rozkładana sofa i fotel, na którym zależało czytelniczce. Tło dla tych elementów stanowi ściana ceglana pokryta beżową farbą.
W związku z tym, że lokal czytelniczki znajduje się w starej kamienicy, prawdopodobnie daje to możliwość odkrycia cegły metodą piaskowania i tym sposobem wydobycia naturalnego piękna materiału. Nad takim rozwiązaniem warto zastanowić się nie tylko w budynku zbudowanym z cegieł. Konstrukcje budynku np. z płyt prefabrykowanych (wielka płyta ) też możemy wyeksponować poprzez piaskowanie. Dzięki temu wnętrze ma szansę zyskać wyraźny charakter i stać się naprawdę niebanalne.
Dla zróżnicowania powierzchni frontów dużej zabudowy warto pozostawić część powierzchni otwartych. Ściana nie będzie dzięki temu taka monotonna.
Koncepcja druga
W tym przypadku nieznacznie skorygowany został układ komunikacyjny - drzwi do pokoju dziecka zostały przesunięte. Dzięki temu w projektowanym pomieszczeniu pojawiła się ścianka działowa. Zostało ono w ten sposób podzielone na dwie, a w zasadzie nawet na trzy części.
Za ścianką znalazło się bowiem niewielkie łóżko, które również ścianką zostało oddzielone od miejsca do pracy. Obie części zamykane są drzwiami przesuwnymi, co z jednej strony zapewnia spokój, a z drugiej pozwala ukryć sypialniany czy biurowy bałagan. To rozwiązanie pozwoliło zapewnić wydzielone miejsce do spania, o które prosiła czytelniczka.
Od tego jakim materiałem zostanie wykończona ścianka działowa od strony części wypoczynkowej zależeć będzie charakter całego wnętrza. To najbardziej wyeksponowana część tego pomieszczenia, dlatego warto ją wykorzystać jako centralny, rzucający się w oczy element.
Proponowane ustawienie ścianki działowej powoduje, że część sypialniana jest doświetlona światłem naturalnym.