• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Barometr Cen Nieruchomości. Zawirowania w cenach najmu

Joanna Stolp
10 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Wiele osób na fali podwyżek cen musiało zmienić wynajmowany lokal na tańszy, a taki wcale nie jest łatwo znaleźć. Wiele osób na fali podwyżek cen musiało zmienić wynajmowany lokal na tańszy, a taki wcale nie jest łatwo znaleźć.

Z analizy ofert wynajmu mieszkań, domów i pokoi w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl wynika, że aktualnie za najem mieszkania w Gdańsku trzeba zapłacić średnio 102,42 zł za m kw., a w Gdyni - 58,37 zł za m kw. Trójmiejscy pośrednicy dowodzą, że wzrosty w tym segmencie rynku wynoszą w ciągu ostatniego roku nawet kilkadziesiąt procent. Szczegółowa analiza wskazuje, że o ile po wybuchu wojny wzrost był znaczący, to teraz ceny powoli stabilizują się, a ofert na rynku powoli przybywa.Ceny najmu:

- Wzrost cen najmu w głównej mierze związany jest z napływem ludności ukraińskiej oraz białoruskiej. Jeśli chodzi o obywateli Ukrainy, to najczęściej są to rodziny z dziećmi lub same kobiety. W przypadku Białorusinów oprócz rodzin dużą grupę stanowią osoby dobrze wykształcone, pracujące w dochodowych zawodach, na przykład w branży IT, które nie planują powrotu do ojczyzny, a stałe osiedlenie się w naszym kraju - mówi Kamil Estrop, kierownik ds. rozwoju z Dom&House.
Ze względu na utrudnienia przy pozyskiwaniu kredytów hipotecznych rośnie też grono osób, które chcą lub muszą wynajmować lokum. W związku z tym rośnie popyt na mieszkania, do tego panuje rekordowa inflacja, rosną raty kredytów właścicieli nieruchomości na wynajem. Wszystko to przekłada się na duży wzrost cen najmu w tym roku. Pisaliśmy o tym już m.in. w kwietniu:

Ceny najmu. Mieszkań brakuje i są coraz droższeTendencje zmian cen najmu- Wzrost cen najmu jest zauważalny szczególnie w części premium. Wynajem ładnego, trzypokojowego mieszkania w dobrej lokalizacji w cenie 10 tys. złotych miesięcznie nie jest już rzadkością. Należy mieć na uwadze, że jak w każdej grupie społecznej, także wśród uchodźców, są osoby majętne i dobrze wykształcone, które są w stanie zapłacić za wyższy standard mieszkania - wyjaśnia Marcin Marczak z Invilla.

Mieszkania na wynajem krótkoterminowy podrożałyTendencje zmian cen za to różnią się w zależności od typu nieruchomości: szybciej drożeją pokoje czy mieszkania, wolniej domy. Na zróżnicowanie tempa wzrostu może także wpływać liczba pokoi oraz rok budowy.

- Ceny najmu kawalerek i mieszkań dwupokojowych wzrosły rok do roku o 10-15 proc., a w nowym budownictwie nawet więcej - od 15 do 25 procent. Wszystko oczywiście jest zależne także od wyposażenia mieszkania, metrażu oraz samej lokalizacji - podkreśla Łukasz Szuciło, specjalista ds. najmu nieruchomości mieszkalnych z Galerii Nieruchomości.

Ceny najmu domów, mieszkań i pokoi- Wyraźnych różnic w cenach pomiędzy dzielnicami nie widać. Możemy zauważyć średnio od 30 do 40 proc. wzrostu ceny najmu w porównaniu do przełomu ubiegłego i bieżącego roku zarówno w dzielnicach typowo sypialnianych, takich jak Osowa czy dzielnice górnego tarasu Gdańska i Gdyni, jak i w dzielnicach wzdłuż linii SKM - na Żabiance, Przymorzu, a także w Śródmieściu Gdańska i Gdyni - dodaje Kamil Estrop.
Dokładnej analizie poddaliśmy średnie ceny najmu domów, mieszkań i pokoi z ofert dostępnych w naszym Serwisie Ogłoszeniowym.

Gdańsk8 stycznia br. za najem mieszkania trzeba było zapłacić w Gdańsku średnio 53,56 zł za m kw. Najdrożej wychodził najem pokoju - średnio 64,13 zł za m kw.

30 kwietnia widać już było jak ofertowe ceny najmu poszybowały w górę i wyniosły 130,76 zł za m kw. mieszkania. Dla dużej grupy najemców najbardziej opłacało się jak zawsze wynająć dom: po wzrostach średnia cena w Gdańsku wynosiła niemal 44 zł za m kw. Co ciekawe, lekko spadły ceny najmu pokoi.

Dane z 4 czerwca i 2 lipca pokazują już stopniowy spadek cen najmu mieszkań i domów w Gdańsku. Rosnąć zaczęły jednak ceny pokoi na wynajem, co jest powiązane z rozpoczęciem sezonu turystycznego. Cena za wynajem m kw. pokoju w Gdańsku wyniosła odpowiednio 66,74 i 73,33 zł za m kw. 4 czerwca i 2 lipca.

Dla przykładu, na Przymorzu i w Oliwie aktualnie ceny najmu mieszkań wahają się od 39 zł za m kw. do 129 zł za m kw. Na Jasieniu i Ujeścisku ta rozpiętość jest trochę mniejsza - zaczyna się od 28 zł za m kw. i sięga 81 zł za m kw. W Śródmieściu ceny za m kw. mieszkania rozpoczynają się od 33 zł, ale sięgają nawet 178 zł. Warto jednak podkreślić, że te najdroższe mieszkania na wynajem w Gdańsku znajdują się na Wyspie Spichrzów, w apartamentowcach przy ul. Chmielnej.Gdynia8 stycznia w Gdyni za najem mieszkania trzeba było zapłacić 48,14 zł za m kw. W kolejnych miesiącach obserwowaliśmy stopniowy wzrost (30 kwietnia br. ceny wynosiły już średnio 56,5 zł za m kw.), by najwyższy poziom osiągnąć na początku czerwca. Od tej pory ceny lekko spadają.

Znacznie stabilniejsze są w Gdyni ceny najmu domów. 8 stycznia br. trzeba było zapłacić 41,08 zł za m kw. domu, 30 kwietnia - 41,37 zł za m kw. Na początku czerwca kosztowało to najwięcej, bo 46,48 zł. Od tej pory, podobnie jak w przypadku mieszkań, ceny najmu domów stopniowo spadają.

Tak samo jak w przypadku Gdańska, także w Gdyni najmniej korzystnie w ujęciu ceny za m kw. wypada najem pokoju. Na początku stycznia trzeba było za niego zapłacić 58,09 zł za m kw., ceny stale rosły aż do poziomu 72,46 zł za m kw. na początku lipca.

Przykładowo aktualnie w Śródmieściu i w Redłowie rozpiętość w cenach wynajmu mieszkań jest dość spora, bo waha się od 55 do 178 zł za m kw., przy czym najdroższą ofertę stanowi apartament w Sea Towerswidokiem na morze.

Nieco taniej wynająć mieszkanie można w dzielnicach bardziej oddalonych od centrum. Najmniejsza rozpiętość cen jest na Chyloni i waha się od 43 do 66 zł za m kw. Ze względu na atrakcyjność cen oferta mieszkań na wynajem znacznie się w tej dzielnicy skurczyła i obecnie w ofercie znajdziemy tu niewiele mieszkań.Okolice TrójmiastaCeny najmu w okolicach Trójmiasta są naturalnie niższe niż w Gdańsku czy Gdyni. Mimo to również mogliśmy zaobserwować wahania cen w ostatnich miesiącach.

Największe zmiany zauważamy w przypadku najmu mieszkań i pokoi, bo o ile w pierwszym przypadku wzrosły o kilka zł za m kw., o tyle w drugim - po chwilowym wzroście - znacznie spadły i znajdują się na poziomie niższym niż na początku tego roku.

Za najem mieszkania w podmiejskich miejscowościach 8 stycznia trzeba było zapłacić średnio niemal 37 zł za m kw., na początku lipca było to już 45,59 zł. W przypadku pokoju najwięcej trzeba było zapłacić na koniec kwietnia, bo średnio 55,41 zł za m kw. Od tej pory ceny najmu pokoi zaczęły spadać.

Najem domów w ujęciu kilku ostatnich miesięcy utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Największy wzrost jest widoczny pomiędzy styczniem a kwietniem, ale na początku czerwca ceny prawie wróciły już do poziomu ze stycznia, bo za najem domu trzeba było zapłacić 32,31 zł za m kw.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (289)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty nowej inwestycji Apartamenty Forma w Rumi

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33100 zł/m2
Gdynia Orłowo
22550 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20650 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19700 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15250 zł/m2
Gdynia Orłowo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane