• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Kamień naturalny w Twoim domu - ponadczasowy trend. Jakie są ceny? Gdzie zamawiać?

20 maja 2022 
Opinie (4)

Wykonane z naturalnego kamienia blaty kuchenne i łazienkowe, parapety, podłogi czy wykończenia ścian budzą zrozumiały zachwyt. Mają niepowtarzalną, bardzo różnorodną urodę, a ich wyjątkowa, liczona w setkach lat trwałość podnosi i komfort życia i... wartość nieruchomości. Co ważne, wbrew popularnym opiniom wykorzystanie w domu naturalnego granitu, marmuru, trawertynu czy kwarcytu nie musi oznaczać wydatku nie do udźwignięcia. Skąd to wiemy? Z faktur wykonawców.Interstone, kwarcyt Patagonia, projekt JMW Architekci Interstone, kwarcyt Patagonia, projekt JMW Architekci
Kamienie naturalne w polskich domach czy mieszkaniach - i to nie tylko luksusowych - pojawiają się znacznie częściej niż jeszcze 5-10 lat temu. Mimo to wiele osób nadal obawia się po nie sięgać ze względu na ceny. Czy słusznie? Nie - te wyjątkowe materiały dostępne są w wielu przedziałach cenowych, nie tylko ekskluzywnych.

Koszt zależy m.in. od rodzaju kamienia, formatu płyty i jej grubości, a także od zaplanowanego sposobu obróbki - im projekt bardziej skomplikowany, tym ogólny koszt będzie wyższy. Ale z drugiej strony dużą rolę odgrywa też skala przedsięwzięcia. Granitowe blaty do niedużej kuchni w bloku nie wyniosą tyle, ile marmurowa posadzka do salonu w obszernym domu.

 • Interstone, Kwarcyt Patagonia.
 • Kwarcyt Negresco, realizacja Priscilla Mendes, D'Marmores.
 • Kwarcyt Negresco, realizacja Priscilla Mendes, D'Marmores.

Co więcej, rozwiązanie dopasowane do stylu, metrażu, ale i budżetu pomogą znaleźć doradcy z firmy Interstone, wiodącego w Polsce importera kamieni naturalnych z całego świata. Zarówno na architektów czy projektantów wnętrz, jak i na klientów indywidualnych czekają m.in. w oddziale Interstone Gdańsk (Roszkowo). Warto się do nich wybrać!

Kamień naturalny w domu - ile to kosztuje?O czym już była mowa, na koszt realizacji z wykorzystaniem kamienia naturalnego wpływa sposób obróbki. To sprawa jasna - innego nakładu pracy wymaga docięcie gotowej płyty na wymiar, innego np. wycinanie otworów, frezowanie, pasowanie z kolejnymi elementami.

Dlatego o kwestię cen zapytaliśmy Karola Twardowskiego - eksperta z wieloletnim doświadczeniem i właściciela trójmiejskiej firmy E-Stone Kamień Budowlany. Jakie poziomy kosztów rysują się w realizacjach z jego bogatego portfolio?

- Do coraz bardziej popularnych zamówień należą blaty łazienkowe. Tu ceny zaczynają się już od ok. 600 zł za blat na szafkę z otworem pod umywalkę nablatową, wykonany z kamienia naturalnego ze średniej półki cenowej. Górnej granicy ceny nie ma, wszystko zależy od fantazji projektanta, skali projektu oraz doboru kamienia. Blat ze zintegrowaną umywalką z odpływem liniowym, wykonany z ekskluzywnego materiału to przykładowo koszt ok. 20 tys. zł - mówi specjalista.
 • Interstone, Calacatta Paonazzo.
 • Marmur Bianco Carrara, Interstone.
 • Interstone, Granit Copacabana.


Jakie jeszcze realizacje z kamienia naturalnego często wykonuje E-Stone?

- Specjalizujemy się przede wszystkim w blatach kuchennych. Ich ceny również są mocno zróżnicowane, wahają się od 5000 zł za proste projekty do nawet 50 000 zł przy luksusowych gatunkach kamienia oraz ze zintegrowanym zlewem, frezowanym ociekaczem i podświetleniem materiału od spodu - mówi Karol Twardowski.
A my dodajmy, że warto korzystać z oferty wyspecjalizowanych zakładów kamieniarskich takich jak E-Stone, gdyż to gwarantuje fachowe doradztwo, bardzo precyzyjną obróbkę kamienia, terminowy montaż i doświadczenie w rozwiązywaniu mniej typowych sytuacji.

- Każdy z projektów wyceniamy indywidualnie i podpowiadamy, jakie drobne zmiany wprowadzić, aby realizacja mogła zamknąć się w nieco niższym budżecie, lub co warto dodać, jeśli mamy pole do rozbudowania koncepcji - podkreśla ekspert.
Tego typu profesjonalna inicjatywa pozwala uzyskać rewelacyjne efekty niewygórowanym kosztem.

Od naszego eksperta dowiadujemy się też o innych trendach związanych z kamieniem w kuchni - nie tylko na blacie zabudowy.

- Modne jest stosowanie kamienia także na wyspy kuchenne. - Coraz częściej mieszkańcy Trójmiasta zamawiają także kamienne stoły jadalniane. To orientacyjny koszt od ok. 2500 zł za blat granitowy do nawet 25 000 zł za stół z kwarcytu naturalnego z frezowanymi krawędziami ozdobnymi - zaznacza Karol Twardowski z E-Stone.
Granit Copacabana, Interstone. Granit Copacabana, Interstone.
Ale kamień naturalny we wnętrzu to niezmiennie również stałe elementy wyposażenia i wystroju. Po pierwsze parapety. To zwykle cena od ok. 200 zł przy standardowych realizacjach z granitu. Po drugie podłogi - tu trzeba liczyć koszty od ok. 300 zł/m kw. (przy płytkach kamiennych) do 3000 zł/m kw. za elementy podłogi wykonanej z płyt kamienia w wielkim formacie na zamówienie (wg indywidualnego projektu).

Z kamieni naturalnych tradycyjnie powstają też oprawy kominków, ich koszty zaczynają się od 2500 zł za prostą ramkę wokół wkładu czy paleniska, do nawet 80 tys. zł za skomplikowaną zabudowę z frezami ozdobnymi z ekskluzywnego marmuru.

Do nowych trendów należą wykonane z kamienia naturalnego okładziny ścian pod prysznicem. To koszt od 5 tys. zł za tradycyjny marmur do 50 tys. zł za oryginalny, kolorowy onyks z możliwością podświetlenia.

 • Kwarcyt Perla Santana, realizacja Renata Santarosa.
 • Kwarcyt Perla Santana, realizacja Renata Santarosa.


Kamień naturalny w domu - tu liczy się nie tylko koszt zakupuJak w przypadku każdego materiału stosowanego przy wykończeniach wnętrz, o kamieniu warto myśleć jednak szerzej niż tylko w kontekście ceny zakupu. Wielkie znaczenie ma jego trwałość, liczona w stuleciach. Ważną zaletą jest też możliwość renowacji.

Podczas gdy wiele tanich materiałów po kilku latach funkcjonowania nadaje się wyłącznie do wymiany, co oznacza cykliczne wydatki - montaż kamienia staje się autentyczną inwestycją. Poprawia komfort życia mieszkańców, daje wnętrzu styl i klasę, a zarazem podnosi wartość domu czy mieszkania. Docenią to kupcy lub najemcy.

Interstone, Agat Agata Amarela. Interstone, Agat Agata Amarela.
Zyski liczy się jednak nie tylko w pieniądzach. Warto więc przypomnieć, że każdy kamień naturalny jest materiałem ekologicznym i bezpiecznym dla zdrowia. Cenimy też swój czas i wygodę - zaś granity, kwarcyty, onyksy, a nawet marmury czy agaty nie wymagają angażującej pielęgnacji. Należy jedynie impregnować je w sposób określony przez dostawcę, a nie będą przyjmować zabrudzeń. Dzięki temu do utrzymania ich w idealnym stanie na co dzień wystarcza zwykle wilgotna ściereczka.

Kwarcyt Perla Santana, realizacja Renata Santarosa. Kwarcyt Perla Santana, realizacja Renata Santarosa.

Jeśli po kamień naturalny, to do ekspertów • Interstone Gdańsk.
 • Interstone Gdańsk.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj, wzór i format kamienia, który najlepiej sprawdzi się w holu, salonie, kuchni czy łazience? Najlepszym pomysłem jest wizyta w jednym z showroomów lub oddziałów Interstone, rozlokowanych na obszarze całej Polski. Wszystkie oddziały są otwarte i zapraszają, aby obejrzeć na żywo i wybrać wzór spośród szerokiej gamy kamieni naturalnych, również z uwagi na to, że każda płyta jest inna. Warto więc samodzielnie dopasować tę najbardziej spełniającą wizualne preferencje. Na wybrany materiał zwykle nie musimy czekać - w magazynach większość modeli jest dostępna od ręki albo w ciągu kilku dni (gdy dany kamień trzeba dostarczyć z innego miasta).

Na gości czekają: oddziały w Pruszczu Gdańskim, Mszczonowie, Chrzanowie, Poznaniu, Wrocławiu i Stargardzie oraz showroom Interstone w Warszawie

Adresy oraz aktualne godziny otwarcia można znaleźć na stronie internetowej.

Salony te zapraszają zarówno architektów i projektantów wnętrz, jak i klientów indywidualnych. Każdy może tu wstąpić, by na własne oczy przekonać się o zaletach oferowanych materiałów. Dzięki fachowemu wsparciu ekspertów łatwo wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się na blacie kuchennym. A także na parapetach, ścianach, posadzce... i nie tylko!

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (4)

 • Do tego trzeba miec dom!!!

  • 4 2

 • od kiedy impregnacja to nie pielęgnacja

  marmur jest podatny na działanie wody więc więcej z tym zachodu niz z terakotą

  • 2 0

 • Tu była mowa o granicie i kwarcycie. A nie organicznym marmurze :)

  • 1 0

 • "Co ważne, wbrew popularnym opiniom wykorzystanie w domu naturalnego granitu, marmuru, trawertynu czy kwarcytu nie musi

  Blat tylko od 5 tys do 50 tys... A ja zamiast blatu za 50 tys wole kupic sobie samochod , nowiutki z salonu..

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Zróbmy sobie renowację!

wykład / prezentacja, spotkanie, warsztaty

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe

targi

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29150 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19650 zł/m2
Gdynia Orłowo
18500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
18550 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17850 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Gdańsk Strzyża
13600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl