Wiadomości

stat

Klimatyzator do domu. Czy warto inwestować?

We wnętrzach prywatnych najczęściej montuje się klimatyzatory typu Split. Najpopularniejszymi modelami są urządzenia naścienne.
We wnętrzach prywatnych najczęściej montuje się klimatyzatory typu Split. Najpopularniejszymi modelami są urządzenia naścienne. fot. fotolia/beeboys

Kiedy za oknem rośnie temperatura, a wraz z nią obniża się komfort naszego codziennego funkcjonowania zaczynamy zastanawiać się nad zakupem i montażem klimatyzatora. Przecież obecność tego urządzenia w pracy czy sklepie staje się standardem. Co wziąć pod uwagę, żeby wybrać odpowiedni model? Czym się różnią poszczególne rozwiązania?Czy bierzesz pod uwagę montaż klimatyzacji?

już mam i jestem zadowolony 13%
mam, ale rzadko korzystam 4%
tak, często się nad tym zastanawiam 26%
biorę pod uwagę, ale nie jestem jeszcze do końca przekonany 19%
lubię klimatyzowane pomieszczenia, ale sam się nie zdecyduję 16%
nie jestem zwolennikiem klimatyzacji, nie biorę jej pod uwagę 22%
zakończona Łącznie głosów: 438
Najlepsze rozwiązania

Ogólne pojęcie klimatyzacji obejmuje całą gamę urządzeń, które dzielą się na poszczególne typy. Najpopularniejszym typem, które wybierają indywidualni użytkownicy są modele typu split. Dzielą się one na urządzenia ścienne, przypodłogowo-podsufitowe, kasetonowe, kanałowe i podstropowe. Do domowych zastosowań najczęściej wybierany jest klimatyzator ścienny. Stosuje się go głównie do mieszkań i biur. Charakteryzuje się bardzo dużą ilością wzorów i funkcji, umożliwiających dopasowanie urządzenia do danego wnętrza i potrzeb użytkowników.

Klimatyzatory przypodłogowe stosuje się rzadziej. Są urządzeniami przypominającymi grzejniki, mocowane w takich samych miejscach. Ich niewątpliwą wadą jest brak zróżnicowania w wyglądzie i stylistyce, przez co wszystkie modele wyglądają prawie identycznie. W większości przypadków służą do ogrzewania pomieszczeń zimą.

Istnieją także rozwiązania kasetonowe, wykorzystywane przeważnie w biurach, sklepach i salach konferencyjnych. Obsługują nawet do 150 m kw., a ich nawiew ukierunkowuje się w cztery strony. Ich zaletą jest możliwość skomponowania urządzenia z podwieszanym sufitem.

Urządzenia podstropowe podobnie jak te kasetonowe montuje się głównie w budynkach użyteczności publicznej. Występują dodatkowo w serwerowniach i podłużnych pomieszczeniach, gdzie potrzebna jest duża moc nawiewu.

Klimatyzacja kanałowa
jest najmniej widoczną jednostką o szerokim zastosowaniu od mieszkania i budynki prywatne po wszelkie obiekty użyteczności publicznej i hale produkcyjne. Jej ogromną zaletą jest możliwość dopasowania do każdego wnętrza oraz uzbrojenia w filtry czy nawiewniki. Decydując się na ten rodzaj należy pomyśleć o klimatyzacji przed wykończeniem danego wnętrza.

Istnieją także jednostki przenośne, które są mobilnymi stacjami, nie wymagają specjalistycznej instalacji. Warto podkreślić, że uważa się je za urządzenia doraźne. Charakteryzują się niską wydajnością. Z reguły mają także duże gabaryty i pracują zbyt głośno.

Decydując się na którykolwiek z tych urządzeń, warto skorzystać z wiedzy doświadczonej firmy, która dobierze odpowiednią moc urządzenia, weźmie pod uwagę warunki montażowe. Specjaliści zaproponują takie rozwiązanie, które zapewni optymalne rozprowadzenie chłodu we wnętrzu tak, aby uniknąć bezpośredniego operowania zimnego powietrza na osoby przebywające w pomieszczeniu.

- Warto zapoznać się także z dodatkowymi funkcjami i cechami takimi jak: jonizacja, sterowanie WiFi czy efektywność energetyczna. Przemyślenie istotnych dla nas cech pozwoli dokonać właściwego wyboru - doradza Paweł Śnieżko z F.H.U. K4.
Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator?

Obecnie urządzenia wszystkich marek pracują w technologii inwerterowej (samoczynnie dostosowują się do warunków we wnętrzu). Większość producentów posiada w swojej ofercie podtypy o takich parametrach i cechach, które można znaleźć u innych sprzedawców. Jest to szczególnie istotne, jeśli bierzemy pod uwagę jak najtańsze rozwiązania. O ile warto porównać ceny klimatyzatorów o takich samych parametrach u różnych dostawców, o tyle lepiej zrezygnować z poszukiwania taniego zakupu w sklepach internetowych. Producenci urządzeń w warunkach gwarancji zastrzegają bowiem, że urządzenia muszą być zakupione w autoryzowanej sieci dystrybucji oraz zamontowane przez autoryzowanego instalatora.

- Autoryzowana firma instalacyjna oferuje zarówno sprzedaż sprzętu, jak i jego montaż. Przy kompleksowej obsłudze nie zdarzają się sytuacje, kiedy w przypadku awarii instalator obwinia wadliwy sprzęt, a sprzedawca niefachowy montaż i instalację - stwierdza Paweł Śnieżko.
Uwarunkowania techniczno - prawne

Decydując się na klimatyzator, warto wybierać go u firm, które posiadają certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego. Należy także pamiętać, że na montaż takiego urządzania potrzebne są czasem pozwolenia. Problem nie dotyczy urządzeń przenośnych, ale w przypadku efektywniejszych klimatyzacji typu split niezbędna okaże się zgoda spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Te muszą się wypowiedzieć w kwestii montażu elementu zewnętrznego klimatyzacji na elewacji budynku. Część spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych wyklucza możliwość montażu klimatyzacji. Zamiast montowania skraplacza na elewacji budynku można też spróbować wykorzystać przewody kominowe i dach.

Zgodnie z analizami wykonanymi przez Lion's Bank, w takim przypadku również należy uzyskać pozwolenie. Jednak o to nie jest łatwo, bo podczas montażu istnieje ryzyko uszkodzenia pokrycia dachowego.
- W efekcie za każdym razem, zanim podejmie się decyzję o zakupie urządzenia, należy najpierw sprawdzić na jakie rozwiązania pozwala spółdzielnia lub wspólnota - mówi Bartosz Turek z działu analiz Lion's Banku.

W jeszcze trudniejszej sytuacji są osoby, które posiadają mieszkanie w budynkach wpisanych do rejestru zabytków. Potrzebują nie tylko zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, ale także konserwatora zabytków.

Cena

Główną różnicą między tańszymi i droższymi rozwiązaniami jest ciśnienie akustyczne wewnętrznej jednostki, klasa energetyczna odnosząca się do zastosowania lepszych podzespołów oraz ilość dodatkowych funkcji połączona z designerską stylistyką. Te, które pracują cicho, są bardziej energooszczędne, mają większą liczbę funkcji i bardziej nowoczesny lub spersonalizowany wygląd, i są przy tym oczywiście droższe.

- Kolejnym elementem wpływającym na cenę jest praca w ekstremalnych warunkach. W przeważającej mierze wiąże się to z temperaturą zewnętrzną. Tańszy sprzęt może pracować do -5/-10 stopni Celsjusza na zewnątrz, średni do -15, natomiast najdroższe jednostki nawet do -30 stopni. Nowoczesne jednostki mogą bowiem służyć do dogrzewania pomieszczeń, będąc w niektórych przypadkach jedynym źródłem ciepła - mówi Rafał Maksajda z DTS Serwis.
Najtańsze klimatyzatory stacjonarne można kupić już za około 1000 zł. Nie należy się jednak za wiele po nich spodziewać zarówno w kontekście mocy chłodniczej, jak i jakości wykonania. Często są to urządzenia importowane bezpośrednio przez sklepy o niezbyt długiej trwałości i bez możliwości serwisu gwarancyjnego. Te najprostsze możemy jednak zamontować samodzielnie, wystarczy jedynie dokupić rurki chłodnicze, kable elektryczne, korytko maskujące oraz izolację.

Bardziej skomplikowane i droższe klimatyzatory typu split oraz multisplit muszą być zainstalowane przez fachowca. Koszt montażu bez urządzenia klimatyzacyjnego wynosi 1000-1500 zł, ale obejmuje zakup potrzebnych do montażu materiałów.


Opinie (135) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.