Wiadomości

Klimatyzator do domu. Czy warto inwestować?

We wnętrzach prywatnych najczęściej montuje się klimatyzatory typu Split. Najpopularniejszymi modelami są urządzenia naścienne.
We wnętrzach prywatnych najczęściej montuje się klimatyzatory typu Split. Najpopularniejszymi modelami są urządzenia naścienne. fot. fotolia/beeboys

Kiedy za oknem rośnie temperatura, a wraz z nią obniża się komfort naszego codziennego funkcjonowania zaczynamy zastanawiać się nad zakupem i montażem klimatyzatora. Przecież obecność tego urządzenia w pracy czy sklepie staje się standardem. Co wziąć pod uwagę, żeby wybrać odpowiedni model? Czym się różnią poszczególne rozwiązania?Czy bierzesz pod uwagę montaż klimatyzacji?

już mam i jestem zadowolony 13%
mam, ale rzadko korzystam 4%
tak, często się nad tym zastanawiam 26%
biorę pod uwagę, ale nie jestem jeszcze do końca przekonany 19%
lubię klimatyzowane pomieszczenia, ale sam się nie zdecyduję 16%
nie jestem zwolennikiem klimatyzacji, nie biorę jej pod uwagę 22%
zakończona Łącznie głosów: 438
Najlepsze rozwiązania

Ogólne pojęcie klimatyzacji obejmuje całą gamę urządzeń, które dzielą się na poszczególne typy. Najpopularniejszym typem, które wybierają indywidualni użytkownicy są modele typu split. Dzielą się one na urządzenia ścienne, przypodłogowo-podsufitowe, kasetonowe, kanałowe i podstropowe. Do domowych zastosowań najczęściej wybierany jest klimatyzator ścienny. Stosuje się go głównie do mieszkań i biur. Charakteryzuje się bardzo dużą ilością wzorów i funkcji, umożliwiających dopasowanie urządzenia do danego wnętrza i potrzeb użytkowników.

Klimatyzatory przypodłogowe stosuje się rzadziej. Są urządzeniami przypominającymi grzejniki, mocowane w takich samych miejscach. Ich niewątpliwą wadą jest brak zróżnicowania w wyglądzie i stylistyce, przez co wszystkie modele wyglądają prawie identycznie. W większości przypadków służą do ogrzewania pomieszczeń zimą.

Istnieją także rozwiązania kasetonowe, wykorzystywane przeważnie w biurach, sklepach i salach konferencyjnych. Obsługują nawet do 150 m kw., a ich nawiew ukierunkowuje się w cztery strony. Ich zaletą jest możliwość skomponowania urządzenia z podwieszanym sufitem.

Urządzenia podstropowe podobnie jak te kasetonowe montuje się głównie w budynkach użyteczności publicznej. Występują dodatkowo w serwerowniach i podłużnych pomieszczeniach, gdzie potrzebna jest duża moc nawiewu.

Klimatyzacja kanałowa
jest najmniej widoczną jednostką o szerokim zastosowaniu od mieszkania i budynki prywatne po wszelkie obiekty użyteczności publicznej i hale produkcyjne. Jej ogromną zaletą jest możliwość dopasowania do każdego wnętrza oraz uzbrojenia w filtry czy nawiewniki. Decydując się na ten rodzaj należy pomyśleć o klimatyzacji przed wykończeniem danego wnętrza.

Istnieją także jednostki przenośne, które są mobilnymi stacjami, nie wymagają specjalistycznej instalacji. Warto podkreślić, że uważa się je za urządzenia doraźne. Charakteryzują się niską wydajnością. Z reguły mają także duże gabaryty i pracują zbyt głośno.

Decydując się na którykolwiek z tych urządzeń, warto skorzystać z wiedzy doświadczonej firmy, która dobierze odpowiednią moc urządzenia, weźmie pod uwagę warunki montażowe. Specjaliści zaproponują takie rozwiązanie, które zapewni optymalne rozprowadzenie chłodu we wnętrzu tak, aby uniknąć bezpośredniego operowania zimnego powietrza na osoby przebywające w pomieszczeniu.

- Warto zapoznać się także z dodatkowymi funkcjami i cechami takimi jak: jonizacja, sterowanie WiFi czy efektywność energetyczna. Przemyślenie istotnych dla nas cech pozwoli dokonać właściwego wyboru - doradza Paweł Śnieżko z F.H.U. K4.
Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator?

Obecnie urządzenia wszystkich marek pracują w technologii inwerterowej (samoczynnie dostosowują się do warunków we wnętrzu). Większość producentów posiada w swojej ofercie podtypy o takich parametrach i cechach, które można znaleźć u innych sprzedawców. Jest to szczególnie istotne, jeśli bierzemy pod uwagę jak najtańsze rozwiązania. O ile warto porównać ceny klimatyzatorów o takich samych parametrach u różnych dostawców, o tyle lepiej zrezygnować z poszukiwania taniego zakupu w sklepach internetowych. Producenci urządzeń w warunkach gwarancji zastrzegają bowiem, że urządzenia muszą być zakupione w autoryzowanej sieci dystrybucji oraz zamontowane przez autoryzowanego instalatora.

- Autoryzowana firma instalacyjna oferuje zarówno sprzedaż sprzętu, jak i jego montaż. Przy kompleksowej obsłudze nie zdarzają się sytuacje, kiedy w przypadku awarii instalator obwinia wadliwy sprzęt, a sprzedawca niefachowy montaż i instalację - stwierdza Paweł Śnieżko.
Uwarunkowania techniczno - prawne

Decydując się na klimatyzator, warto wybierać go u firm, które posiadają certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego. Należy także pamiętać, że na montaż takiego urządzania potrzebne są czasem pozwolenia. Problem nie dotyczy urządzeń przenośnych, ale w przypadku efektywniejszych klimatyzacji typu split niezbędna okaże się zgoda spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Te muszą się wypowiedzieć w kwestii montażu elementu zewnętrznego klimatyzacji na elewacji budynku. Część spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych wyklucza możliwość montażu klimatyzacji. Zamiast montowania skraplacza na elewacji budynku można też spróbować wykorzystać przewody kominowe i dach.

Zgodnie z analizami wykonanymi przez Lion's Bank, w takim przypadku również należy uzyskać pozwolenie. Jednak o to nie jest łatwo, bo podczas montażu istnieje ryzyko uszkodzenia pokrycia dachowego.
- W efekcie za każdym razem, zanim podejmie się decyzję o zakupie urządzenia, należy najpierw sprawdzić na jakie rozwiązania pozwala spółdzielnia lub wspólnota - mówi Bartosz Turek z działu analiz Lion's Banku.

W jeszcze trudniejszej sytuacji są osoby, które posiadają mieszkanie w budynkach wpisanych do rejestru zabytków. Potrzebują nie tylko zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, ale także konserwatora zabytków.

Cena

Główną różnicą między tańszymi i droższymi rozwiązaniami jest ciśnienie akustyczne wewnętrznej jednostki, klasa energetyczna odnosząca się do zastosowania lepszych podzespołów oraz ilość dodatkowych funkcji połączona z designerską stylistyką. Te, które pracują cicho, są bardziej energooszczędne, mają większą liczbę funkcji i bardziej nowoczesny lub spersonalizowany wygląd, i są przy tym oczywiście droższe.

- Kolejnym elementem wpływającym na cenę jest praca w ekstremalnych warunkach. W przeważającej mierze wiąże się to z temperaturą zewnętrzną. Tańszy sprzęt może pracować do -5/-10 stopni Celsjusza na zewnątrz, średni do -15, natomiast najdroższe jednostki nawet do -30 stopni. Nowoczesne jednostki mogą bowiem służyć do dogrzewania pomieszczeń, będąc w niektórych przypadkach jedynym źródłem ciepła - mówi Rafał Maksajda z DTS Serwis.
Najtańsze klimatyzatory stacjonarne można kupić już za około 1000 zł. Nie należy się jednak za wiele po nich spodziewać zarówno w kontekście mocy chłodniczej, jak i jakości wykonania. Często są to urządzenia importowane bezpośrednio przez sklepy o niezbyt długiej trwałości i bez możliwości serwisu gwarancyjnego. Te najprostsze możemy jednak zamontować samodzielnie, wystarczy jedynie dokupić rurki chłodnicze, kable elektryczne, korytko maskujące oraz izolację.

Bardziej skomplikowane i droższe klimatyzatory typu split oraz multisplit muszą być zainstalowane przez fachowca. Koszt montażu bez urządzenia klimatyzacyjnego wynosi 1000-1500 zł, ale obejmuje zakup potrzebnych do montażu materiałów.


Opinie (138) 1 zablokowana

 • Dla dziesięciu dni ciepła montować klimatyzator? (12)

  Bez przesady.
  Albo mobilny klimatyzator albo zwykły wiatrak.

  • 126 61

  • Warto. (3)

   To 10 dni w roku dla Twojego komfortu, zależy jak go wyceniasz.
   Czy trzeba mieć klimatyzację? Oczywiście, że nie. Nie trzeba mieć mieszkania bo przeżyjesz w namiocie, samochodu też nie trzeba, ale wato.

   • 40 28

   • (2)

    I tak i nie. Klimatyzacja wymaga obsługi, czyszczenia i trzeba ją z głową używać, inaczej można się rozchorować.

    Moim zdaniem, to jak kupowanie i utrzymywanie samochodu tylko po to, żeby raz w tygodniu jeździć 1,5 kilometra do kościoła.

    • 24 6

    • przecież wszyscy Niemcy tak robią (1)

     • 19 3

     • a zimą przykrywają kocem

      potem jeszcze wydzwaniają do polaków, że odkupią

      • 19 2

  • (1)

   No nie wiem czy 10. Jak ktoś ma okna od południowej strony to tych dni jest kilkadziesiąt.

   • 49 7

   • Od zachodu na 4 piętrze to z 2 miesiące.

    • 23 2

  • Dziesięciu? Średnio w roku upałów w Gdańsku nie ma nawet połowy z tego! (1)

   • 8 21

   • Ja już nie pamietam, kiedy w Trójmieście był upał, czyli 30+ w cieniu

    chyba w sierpniu 2015 ostatnio

    • 13 18

  • Ja chyba sobie wstawię bo po południu (1)

   jak wracam z roboty to chamy jeżdżą mi pod oknem od 18 -22 , potem jest spokój. A tak włączę klime i będzie spokój....No i komary , robactwo lgnie do 50 calowego TV.

   • 13 2

   • Co

    • 2 1

  • Ja mam bo lubię komfort i tyle

   • 6 0

  • mobilny wogle nie dziala. To jest fikcja. On sie bardziej nagrzewa niz chlodzi

   nawet jak masz podlaczony na krotko przez sciane wylot. To stolec daje.
   Ja mam ten blys najdrozszy z castoramy i moge ci sprzedac za 60% ceny. To stolec nic nie chclodzi. chalasuje jak lodowka i grzeje wiecej niz chłodzi.

   • 6 3

 • (7)

  Od klimy boli mnie głowa, czy to w centrach handlowych czy w samochodzie.

  • 48 63

  • w łóżku

   też ją boli głowa

   • 41 10

  • Bo masz słabą głowę.

   Idz sie leczyc, a takimi wpisami psujesz byznes komus

   • 9 24

  • (3)

   Bo za silna i wieje. Jak jest ustawiona na normalną temperaturę a nie arktyczną i nie wieje prosto w twarz to głowa nie boli.

   • 22 4

   • (2)

    No nie wiem czy w centrach handlowych jest za za zimno i wieje w twarz... po 30-40 minutach zakupów już mam dosyć. W samochodzie w upały włączam ale tez delikatnie uchylam okno i jakoś idzie, ale jak mam zamknięte to po godzinie jazdy też trzaska po skroniach.

    • 6 9

    • ja kiedyś, za małolata (1)

     pracowałem na akcji w centrum handlowym. Jeden dzień przez 12 godzin. Od tego ostrego światła dostałem zapalenia spojówek.

     Czasem przesadzają w tych galeriach. Z klimą pewnie też.

     • 7 5

     • biala laska i pies labrador

      Wszystkie LED, zarowki energooszczedne i inne "cuda" zalecane przez nasza kochana unie europejska wyzeraja ludziom powoli, ale metodycznie wzrok. Godziny przed kompem, czy nos w smartfonie zemszcza sie kiedys na starosc.Niebieskie swiatelko zrobi swoje ...

      • 0 2

  • Lekarz

   Idz do lekarza to on ci pomoze.........

   • 5 1

 • Wentylator sufitowy. (3)

  Dla mnie (mieszkanie na poddaszu) sprawdza się idealnie.

  • 43 10

  • Na poddaszach klimatyzacja to często konieczność

   • 16 3

  • a kurz lata wszędzie ? serio pytam, bo zastanawiam się nad takim

   • 1 0

  • jeszcze kilka dni, za 2 tyg ma być do 20st

   • 0 0

 • (17)

  Czasem by sie przydał. Mam porządnie docieplony dom, dużo okien i bardzo słoneczne pomieszczenia. Teraz na dworze jest 28 w cieniu, ja mam w chacie 26. Masakra. A i wychłodzić to nawet przez noc bardzo ciężko....

  • 42 23

  • (10)

   nie pisz bzdur jakbyś miał dobrze docieplony dom czyli dobrą izolację cieplną, to w naszych warunkach tak szybko by ci się nie nagrzał

   • 21 25

   • (9)

    Co to znaczy dobrze? Grube mury plus styropian 15 to za mało? Bez przesady. Mam dużo okien, szybko sie nagrzewa i potem długo trzyma... Słońce nawala od wschodu do zachodu, nie jak niektórzy maja słonko w chacie po 4 godziny na dobę. Mam ponad 50 cm grubości ściany zewnętrzne, to ile Ty masz? 70? 80? 100?

    • 25 4

    • (8)

     A słyszał o roletach i żaluzjach?

     • 11 8

     • (7)

      Ale odkrywcze.... Słyszałam, mam wszędzie, ale nie zdają rezultatu ;(

      • 11 7

      • może folia p-słonecznana okna? (5)

       • 4 0

       • (4)

        No może, nie próbowaliśmy to nie wiem czy by pomogło. Ktoś próbował?

        • 3 0

       • trochę ogranicza, ale to tylko wsparcie dla klimy :/

        • 3 0

       • mam ten sam ku... problem

        od godziny 11 rano do 21 mam słońce. Można zdechnąć przez taki upał.
        Okna ujowe, rolety nagrzewają się do 50st. jak życ ???
        w tvn turbo pani gadżet pokazywała takie cudowne rolety, ale to jest cholernie drogie a i tak nie mam pewności że to działa.

        • 5 0

       • Folia da radę, ale nie w takich upałach.

        Żar leci z każdej strony, nie tylko przez szyby w taki gorąc.

        • 0 0

       • pomaga, ale nie same szyby są problemem

        folia nie przepuszcza ciepła (do 80% zatrzymuje) ale gorąco jest w domu też bo mury są nagrzane i ciepło wlatuje przez otwarte okna. Także sama folia dużo pomoże, ale przy takich upałach jak teraz jest to za mało.

        • 0 0

      • A zewnętrzne rolety ?

       Dużo dają jak ma ktoś nasłonecznione mieszkanie.

       • 1 0

  • Gdzie jest te 28 w cieniu? Chętnie pojadę sie ogrzać (4)

   w Gdańsku ledwo marne 21...

   • 8 15

   • (3)

    Na Oruni cały dzień upał, że paść można było. Dopiero koło 18 zaczęła spadać temperatura... Ale zero zapowiadanego deszczu czy burzy.

    • 2 0

    • Upał to 30 w cieniu i więcej. Tego nie ma dziś nigdzie na północy Polski i raczej juz w tym roku nie będzie...

     Mylisz duchotę z upałem

     • 7 5

    • (1)

     Orunia i porządnie docieplony dom, dużo okien i bardzo słoneczne pomieszczenia - to jest tzw. oksymoron.

     • 2 2

     • Być może - ale idź i zobacz ile wypasionych chat tam stoi :) Po sąsiedzku mam pełno domków, pięknych i cholernie drogich. Zazdrościsz?

      • 3 0

  • Coś kręcisz

   Jak masz porządnie ocieplony dom to nie powinien się nagrzewać. Jesli się mocno nagrzewa to tylko myślisz że masz porządnie ocieplony.
   No i sprawdz czy masz wentylację w tym domu skoro nie da się oziębić noca.

   • 0 3

 • Zwykły, duży przenosny wentylator

  w zupełności wystarczy.

  • 25 20

 • (3)

  dwóch Egipcjan z wachlarzami też powinno wystarczyć

  • 66 13

  • (2)

   Lepiej syryjczykow

   • 11 2

   • To ja już wolę faraonów.

    • 8 0

   • Syryjczycy teraz przerzucili się na maczety

    i szlachtowanie ciężarnych Polek

    • 11 1

 • (2)

  Klimatyzacja nie tylko schładza, przede wszystkim ściąga wilgoć z otoczenia.

  • 57 6

  • której potem jest za mało dla zdrowia oczu i układu oddechowego (1)

   • 1 12

   • jak przesadzasz to jest za mało

    jeżeli jedynym ustawieniem klimatyzatora jest 16 °C, to masz przesuszone powietrze. Można to oczywiście skompensować roślinami ;) Nadmiar wilgoci też jest problemem - człowiek się poci ale ani trochę nie ochładza.

    • 9 0

 • To luksus, ktory warto miec (3)

  Zwróci sie tysiackrotnie

  • 32 26

  • chyba żart (1)

   Luksus??buhahahahaha - to nieźle jak dla ciebie to luksus....

   • 11 13

   • w domach poki co

    to luxus bo nie dość że dużo kosztuje to później rachunki za prąd nie wiadomo kto ma płacić.
    klimatyzator łatwo założyć, ale płacić za prąd to już nie mam komu

    • 10 4

  • Uwielbiam taką chamską ironię

   • 5 1

 • Legalnie i bez żadnych zgód (15)

  Legalnie i bez niczyjej zgody można zamontować wymiennik ciepła na własnym balkonie bez wystawiania go na zewnątrz.

  Tyle że warto to chociaż uzgodnić z sąsiadem zza ściany, bo w warunkach cichej nocy, kręcący się wentylator i pracujący kompresor może przeszkadzać (pomimo że nie jest wiele głośniejszy od lodówki).

  Za to nie trzeba zgód żadnych głąbów administratorów którzy z założenia nie zgodzą się na nic.

  Co do klimatyzacji to fajna sprawa na upały, tylko korzystać trzeba z rozmysłem.
  Ustawić sobie 25C i minimum raz dziennie dobrze wietrzyć całe mieszkanie przeciągiem.

  • 38 7

  • taki kompresor na balkonie też powinien być do szerszej decyzji niż 1 sąsiad,

   ale dziękuję za radę:)

   • 6 2

  • (10)

   A skraplająca się woda, która która kapie sąsiadom na pranie?;-)

   • 3 7

   • woda nie skrapla się w agregacie zewnętrznym (9)

    • 11 2

    • Mam tak w robocie - rurka z kapiaca skropliną (2)

     jest wpuszczona do zlewu. Sprzęt Sanyo śmiga 4 rok. Ma dużo opcji w pilocie - m in tryb nocny , włączanie czasowe, nagrzewania, nawilżanie, kosztowała 1800 netto,

     • 3 1

     • Nawilżanie... to żeś poszalał z fantazją :) (1)

      Nawilżanie... to żeś poszalał z fantazją :)

      • 1 1

      • klima wysusza powietrze, więc trzeba je nawilżać....

       • 0 0

    • (2)

     Nie wiem z czego, ale z czegoś leci. Przynajmniej kiedyś leciało, może w najnowszych nie leci.

     • 0 0

     • w "starych" leciało, bo "majstry" szły na łatwiznę

      i ciągnęli wszystkie trzy rury (zasilanie, powrót, skropliny) przez ścianę - wyglądało, jakby kapało z agregatu. Obecnie raczej stosuje się pompki skroplin i odprowadzenie wewnętrzne, oczywiście mówimy tu o poważnych wykonawcach i inwestorach niekoniecznie zainteresowanych urwaniem stu złotych na instalacji.

      • 3 0

     • jestes jakis*** woda z klimy splywa do odplywu - najczesciej lazienki badz kuchni i nic nie ma prawa kapac, a jak ci kapie to znaczy ze ktos ma przenosna klime i wywalil rure za okno

      • 1 0

    • Na grzaniu sie skrapla (2)

     Jak uruchomisz w trybie grzania to skrapla sie na zewnętrznym

     • 2 0

     • na grzaniu i owszem, ale jest to o wiele mniejsza objętość (1)

      w warunkach nasycenia powietrze o temperaturze 5°C zawiera ~4 razy mniej pary wodnej, niż powietrze o temperaturze 30°C. Przy -5 °C jest to ~4 razy mniej, niż przy 20°C. Taką ilość skroplin można łapać do wiadra.

      • 2 0

      • Zimą to się odladza, a wtedy wody leci więcej, niż się Wam wydaje

       • 0 0

  • Dzieki za rade. Zastanawiam sie nad takim wlasnie rozwiazaniem. Pozdr

   • 3 1

  • dokładnie, rąbani urzedasy, kasta kapo , wrzød na d*pie spoleczenstwa

   J***** urzedasow, wszystkich won!

   • 0 4

  • a ja mam na balkonie i nawet nie mialam zamiaru nikogo pytac o zdanie, ludzie sa tacy roszczeniowi ze w zyciu bym klimy nie zalozyla, nawt o rolety na oknach sie pruja. klima stoi na balkonie cichutka i praktycznie niewidoczna a w domu jak w chlodni. Dzieciaki glosniej wrzeszcza na podworka, a wnocy nie uzywamy.
   za to warto wiedziec ze jesli ktos chce klime powiesic na elewacji to musi miec zgode wspolnoty badz spoldzielni

   • 1 0

 • (5)

  W polskim klimacie cena klimatyzatora w stosunku do kilkunastu dni wnjakie będzie on użyty jest dosc duża. Moim zdaniem nie ma to sensu. Aczkolwiek z drugiej strony klime można kupić za 2tys i jak nie ma się dwóch lewych rąk, to samemu zamontować więc szczególnie drogie to nie jest, inna sprawa jeśli chodzi o serwis takiej klimy...

  • 29 15

  • klima z możliwością "odwrócenia ciągu" to także dość tani sposób ogrzania mieszkania jesienią (3)

   sprężarka o mocy 1kW przepycha bez problemu do 6kW ciepła (maksymalnie, w rzeczywistości wychodzi około połowa). Koszt jest więc porównywalny z gazem bądź siecią miejską - a zwłaszcza w tym drugim przypadku nie trzeba się kopać z administracją budynku o włączenie, "bo jeszcze nie sezon"

   • 7 0

   • Fantasta? (2)

    z 1 kW masz do 5 kW ciepła - ZAWSZE! albo około 4 kW chłodu - ZAWSZE! w "rzeczywistości połowa"? Skąd ty bierzesz takie info?

    • 1 2

    • z informacji producentów :D (1)

     współczynniki sprawności są podane dla konkretnych przypadków laboratoryjnych. Niestety, są to warunki najkorzystniejsze - w rzeczywistych prawie zawsze sprawność wypada gorzej. Co gorsza, wpływ na sprawność ma prawidłowe wykonanie i napełnienie instalacji - i SEER/SCOP lecą na tym, bo przemiany fazowe nie przebiegają w optymalnym zakresie. Dodajmy do tego niekoniecznie uczciwą praktykę podawania tych współczynników dla innej podstrefy klimatycznej.

     • 0 1

     • nie zapominaj, że dane są podawane dla 7 stopni, ale na plusie

      Ci sensowniejsi, podają również dla klimatu chłodniejszego, i wtedy SCOP spada często do 2.5

      A im zimniej, tym słabsza wydajność

      • 0 0

  • Poniekad sie zgadzam. Ale poki czlowiek mlody to i nie bardzo sie tym przejmuje. Znam osoby starsze ktore zainstalowaly sobie klimatyzatory przenosne z uwagi na stan zdrowia (serce). Dla nich temeratura 30 i wiecej to katorga. Wcale sie nie dziwie i sam mysle o wlasnych rodzicach

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.