• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejne podejście do zmian w nadmorskiej części Gdyni

Patryk Szczerba
12 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Polanka Redłowska zmieni się. Ale krok po kroku
Od blisko 10 lat trwa procedura uchwalania planu miejscowego dla Kępy Redłowskiej, której częścią jest Polanka Redłowska. Od blisko 10 lat trwa procedura uchwalania planu miejscowego dla Kępy Redłowskiej, której częścią jest Polanka Redłowska.

Do 25 sierpnia można zapoznać się z wyłożonym po raz trzeci projektem planu zagospodarowania okolic Kępy Redłowskiej. Zakłada on m.in. zabudowę hotelową terenu przy Polance Redłowskiej zobacz na mapie Gdyni oraz budowę obiektów turystyczno-zdrowotnych w miejscu sanatorium w Orłowie zobacz na mapie Gdyni. Publiczna dyskusja on-line nad propozycjami odbędzie się 19 sierpnia.



Gdynia do prac nad projektem zagospodarowania dla okolic Kępy Redłowskiej przystąpiła blisko 10 lat temu, ale dokument do tej pory nie został uchwalony. Obecnie trwa trzecie podejście do wprowadzenia zmian.

Uwagi mieszkańców podczas poprzednich dyskusji



Najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców budzą plany dotyczące dwóch lokalizacji: miejsca, gdzie stoją ruiny po sanatorium w Orłowie oraz terenu Polanki Redłowskiej.

  • Granice projektu planu.
Na tym pierwszym terenie w poprzednim wyłożeniu była dopuszczona zabudowa mieszkaniowa. W 2017 roku urzędnicy przyznawali wprost, że do wprowadzenia wielorodzinnej zabudowy i nowych parametrów drogi zostali przekonani przez inwestorów. Po naciskach społeczników i mieszkańców w obecnym projekcie zastąpiły ją usługi zdrowotne, czyli taka sama funkcja jak przez lata dominowała w zrujnowanym obecnie budynku. Dojazd zaplanowano ulicą Zaciszną.

Na terenie Polanki Redłowskiej będą mogły powstać budynki hotelowe o wysokości do 31 m n.p.m. i pięciu kondygnacjach nadziemnych. Nawiązaniem do historii ma być stworzenie basenu z główną niecką o powierzchni co najmniej 260 m kw.

Te zapisy wzbudziły w 2019 roku protest mieszkańców, społeczników i aktywistów.

- Trudno sobie wyobrazić sąsiedztwo zapewne bardzo luksusowego hotelu i polanki, w sezonie pełnej ognisk, grillów i dobrze bawiących się - też przy piwie - gdynian. Po chwili zaczną się interwencje niezadowolonego z mniej prestiżowego sąsiedztwa właściciela hotelu - mówił Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.
Tuż obok Polanki Redłowskiej często spotkać można mieszkańców, którzy odpoczywają tu nie tylko latem. Tuż obok Polanki Redłowskiej często spotkać można mieszkańców, którzy odpoczywają tu nie tylko latem.
W kwietniu 2019 roku zorganizowano spotkanie w sprawie Polanki Redłowskiej, na którym prezydent Gdyni Wojciech Szczurek poinformował, że czeka na propozycje zmian od protestujących. Na kolejnym spotkaniu odbyła się ich prezentacja, w trakcie której prezydent zapowiedział, że o Polance już dodatkowych rozmów nie będzie - oprócz przewidzianej ustawą dyskusji publicznej.

W pierwszych miesiącach 2020 roku w portalu Trojmiasto.pl zorganizowaliśmy cykl debat, oddając głos osobom o różnych poglądach na zmiany na Polance Redłowskiej.

W sprawie Polanki Redłowskiej wypowiadali się:


  1. urzędnicy z gdyńskiego magistratu
  2. społecznicy ze stowarzyszenia Miasto Wspólne
  3. architekci z warszawskiej pracowni LandAr Project
  4. gdyńska architekt Danuta Skwiercz-Kijewska
  5. gdyński architekt Paweł Osicki
  6. wiceprzewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Strategii Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień
  7. prof. Piotr Lorens z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniego wyłożenia projektu planu:

  • na terenie obejmującym istniejący parking przy Polance Redłowskiej wykluczona została możliwość realizacji parkingu podziemnego oraz łącznego bilansowania miejsc postojowych z terenem po dawnym kompleksie basenowym;
  • na terenie dawnego sanatorium "Zdrowie" w Orłowie weryfikacji uległo przeznaczenie terenu - usunięto możliwość realizacji funkcji mieszkaniowej oraz rozszerzono dotychczasowe przeznaczenie pod usługi turystyki o usługi opieki zdrowotnej. Zmiana umożliwi realizację funkcji jaką pierwotnie pełnił teren;
  • skorygowano parametry zabudowy i zagospodarowania na kilku terenach w rejonie ulic: M. Kopernika, J. Ejsmonda i Huzarskiej.

Po raz pierwszy w historii dyskusja publiczna on-line



19 sierpnia odbędzie się zapowiadana dyskusja publiczna. Z powodu panującej epidemii koronawirusa spotkanie odbędzie się on-line. By do niego dołączyć, trzeba się zarejestrować na stronie internetowej.

- Dzięki zmianom ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ze względu na stan epidemii dyskusja publiczna po raz pierwszy w Gdyni zostanie przeprowadzona za pomocą środków porozumiewania się na odległość, zapewniających jednoczesną transmisję wizji i dźwięku - zapowiada Iwona Markešić, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

Uwagi elektronicznie, możliwe przyjęcie planu w listopadzie



Wprowadzone zostały również nowe formy składania uwag. Obok dotychczasowego sposobu składania ich na piśmie lub za pomocą platformy ePUAP, obecnie uwagę można również wysłać za pomocą poczty elektronicznej na adres bpp@gdynia.pl lub poprzez formularz dostępny na stronie internetowej.

- Wprowadzenie zmian odnośnie formy przeprowadzenia dyskusji publicznej nie ograniczy a wręcz umożliwi zaangażowanie się w proces sporządzania planu większej liczbie zainteresowanych - zapewnia Markešić.
Widok z sanatorium w Orłowie. Widok z sanatorium w Orłowie.
Więcej informacji o projekcie planu i zasadach dyskusji można znaleźć na stronie Gdyni.

- Przy założeniu, że obecnie trwające już trzecie wyłożenie projektu planu będzie ostatnim, możliwe będzie przedstawienie projektu planu Radzie Miasta Gdyni w listopadzie bieżącego roku - kończy Markešić.

Ruiny sanatorium w Orłowie


Majówka na Polance Redłowskiej 2018 rok


Polanka Redłowska z lotu ptaka

Miejsca

Opinie (139) 4 zablokowane

  • Po co to gadanie i zawacanie glowy mieszkancom. Przecież wiadomo z góry ze bedzie to czego zażyczy sobie wlasciciel Gdyni Pan Wojciech Szczurek. Mieszkanców ma gdzies poza okresiem gdy potrzebne sa ich glosy w wyborach. Tak wiec ludzie odpuście sobie bo i tak nie zmienicie tego chyba ze zmienicie Prezydenta i bedzie nim ktoś kto mysli kategoriami dobra mieszkancow Gdyni a nie dobrem wlasnego publicity i wlasnej kariery. A tak na marginesie, Szczurek chce postawić pomnik Panu Wendzie. To tak jak gdyby ten kto zniszczyl czyjeś dzielo chcial mu postawic pomnik. Wiekszej obłudy i hipokryzji nie ma.

    • 80 3

  • Zmiana parametrów zabudowy i zagospodarowania terenu po namowach inwestora. Publiczne przyznanie się do korupcji. Trójmiasto sięga dna. Mieszkańcy guzik znaczą.

    • 70 5

  • Gdynia tu mieszkańcy są od płacenia danin, a nie działań ku ich wygodzie i bezpieczeństwu.

    Nie wątpię, że będą ogrodzenia i wstęp dla wybrańców. Ku chwale deweloperów

    • 72 1

  • Czyli mieszkancy traca Polanke jako teren rekreacyjny na rzecz hotelu, który od samego poczatku planowal tam Pan Szvczurek, i którego to nieodpowiedzialnego czlowieka nic nie zmusi do zmiany planow. I wszystko w miescie w kórym nie ma prawdziwego terenu rekreacyjnego, żadnego parku rozrywki /jest nawet w Redzie/ z prawdziwego zdarzenia, poza odpustowym "placem" rozrywki przu Skwerze, w miescie w ktorym w ktróym bulwar zbudowany za komuny nie był, naprawiany co widac po stanie betonu, w którym akwarium wyglada jak relikt z dawnych lat,a sam Skwer jak zbiorowisko starych bud z okresy PRL, w którym nie ma zadnych inwestycji dla mieszkancow i to od lat.no moze poza pijalniami piwa. i browarami. Wyznacznikiem mozliwosci inwestycyjnych Szczurka i jego ekpiy jest ciagnacy sie od trzech lat remont parku na Kamiennej Górze , a na koncu Skweru i Mola Poludniowego, maluje sie kólka na asfalcie, sadzi drzewka w donicach i rozwija trawę z rolki bez wymiany zniszczonych plyt kamiennych . Teraz zabiera sie nam Polanke Redlowska. Juz przedtem stracilismy Park przy Skwerze, dzialke na szczycie Kamiennej Góry i wiele innych ulibionych miejsc.

    • 99 4

  • Polanka

    On już ją sprzedał

    • 64 2

  • gdzie są żądania postawienia wielopoziomowego parkingu z widokiem na morze, minimum 10 pięter, bezpłatny, przeszklony i z tarasem widokowym

    • 8 17

  • A tam nie ma czasem rezerwatu dla zabek

    • 13 3

  • Na Polance Redłowskiej tylko kompleks rekreacyjny

    Nie ma w Gdyni takiego miejsca. Ze Skwery zrobiono płac z drzewami w betonowych donicach , nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. TPK (taka ładna nazwa Park Krajobrazowy) notorycznie niszczony przez drwali i traktowany jako śmietnik dla co poniektórych. Obiecanka ze zbuduje hotel z niecką basenu skończy się basenem dla gości hotelowych a ceny hotelu nie dla zwykłego śmiertelnika i najlepiej wszystko ogrodzone z prywatnym dojściem do plaży. Mamy już takie przykłady jak Sea tower z punktem widokowym który miał być ogolno dostępny czy obecne budynki na terenie Dalmoru które będą tylko dla osób mieszkających ogrodzone. Gdynia miasto z betonu i białej farby i co gorsze niszczy się to co w Gdyni było najlepsze. .

    • 79 4

  • Taka prawda

    Tym miastem rządzą od dawna developerzy ( nie tylko tym). Dlatego karty są już dawno rozdane.
    Poniekąd mieszkańcy są sobie sami winni po raz kolejny wybierając takie władze. Fakt, że alternatywa jak zwykle podczas wyborów słaba, jednak kto wie...może kiedyś????

    • 70 4

  • Moze kiedys szczurek zrobi kasting na dewelopera ze wschodu

    Roman

    • 26 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane