• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejne podejście do zmian w nadmorskiej części Gdyni

Patryk Szczerba
12 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Polanka Redłowska zmieni się. Ale krok po kroku
Od blisko 10 lat trwa procedura uchwalania planu miejscowego dla Kępy Redłowskiej, której częścią jest Polanka Redłowska. Od blisko 10 lat trwa procedura uchwalania planu miejscowego dla Kępy Redłowskiej, której częścią jest Polanka Redłowska.

Do 25 sierpnia można zapoznać się z wyłożonym po raz trzeci projektem planu zagospodarowania okolic Kępy Redłowskiej. Zakłada on m.in. zabudowę hotelową terenu przy Polance Redłowskiej zobacz na mapie Gdyni oraz budowę obiektów turystyczno-zdrowotnych w miejscu sanatorium w Orłowie zobacz na mapie Gdyni. Publiczna dyskusja on-line nad propozycjami odbędzie się 19 sierpnia.



Gdynia do prac nad projektem zagospodarowania dla okolic Kępy Redłowskiej przystąpiła blisko 10 lat temu, ale dokument do tej pory nie został uchwalony. Obecnie trwa trzecie podejście do wprowadzenia zmian.

Uwagi mieszkańców podczas poprzednich dyskusji



Najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców budzą plany dotyczące dwóch lokalizacji: miejsca, gdzie stoją ruiny po sanatorium w Orłowie oraz terenu Polanki Redłowskiej.

  • Granice projektu planu.
Na tym pierwszym terenie w poprzednim wyłożeniu była dopuszczona zabudowa mieszkaniowa. W 2017 roku urzędnicy przyznawali wprost, że do wprowadzenia wielorodzinnej zabudowy i nowych parametrów drogi zostali przekonani przez inwestorów. Po naciskach społeczników i mieszkańców w obecnym projekcie zastąpiły ją usługi zdrowotne, czyli taka sama funkcja jak przez lata dominowała w zrujnowanym obecnie budynku. Dojazd zaplanowano ulicą Zaciszną.

Na terenie Polanki Redłowskiej będą mogły powstać budynki hotelowe o wysokości do 31 m n.p.m. i pięciu kondygnacjach nadziemnych. Nawiązaniem do historii ma być stworzenie basenu z główną niecką o powierzchni co najmniej 260 m kw.

Te zapisy wzbudziły w 2019 roku protest mieszkańców, społeczników i aktywistów.

- Trudno sobie wyobrazić sąsiedztwo zapewne bardzo luksusowego hotelu i polanki, w sezonie pełnej ognisk, grillów i dobrze bawiących się - też przy piwie - gdynian. Po chwili zaczną się interwencje niezadowolonego z mniej prestiżowego sąsiedztwa właściciela hotelu - mówił Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.
Tuż obok Polanki Redłowskiej często spotkać można mieszkańców, którzy odpoczywają tu nie tylko latem. Tuż obok Polanki Redłowskiej często spotkać można mieszkańców, którzy odpoczywają tu nie tylko latem.
W kwietniu 2019 roku zorganizowano spotkanie w sprawie Polanki Redłowskiej, na którym prezydent Gdyni Wojciech Szczurek poinformował, że czeka na propozycje zmian od protestujących. Na kolejnym spotkaniu odbyła się ich prezentacja, w trakcie której prezydent zapowiedział, że o Polance już dodatkowych rozmów nie będzie - oprócz przewidzianej ustawą dyskusji publicznej.

W pierwszych miesiącach 2020 roku w portalu Trojmiasto.pl zorganizowaliśmy cykl debat, oddając głos osobom o różnych poglądach na zmiany na Polance Redłowskiej.

W sprawie Polanki Redłowskiej wypowiadali się:


  1. urzędnicy z gdyńskiego magistratu
  2. społecznicy ze stowarzyszenia Miasto Wspólne
  3. architekci z warszawskiej pracowni LandAr Project
  4. gdyńska architekt Danuta Skwiercz-Kijewska
  5. gdyński architekt Paweł Osicki
  6. wiceprzewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Strategii Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień
  7. prof. Piotr Lorens z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniego wyłożenia projektu planu:

  • na terenie obejmującym istniejący parking przy Polance Redłowskiej wykluczona została możliwość realizacji parkingu podziemnego oraz łącznego bilansowania miejsc postojowych z terenem po dawnym kompleksie basenowym;
  • na terenie dawnego sanatorium "Zdrowie" w Orłowie weryfikacji uległo przeznaczenie terenu - usunięto możliwość realizacji funkcji mieszkaniowej oraz rozszerzono dotychczasowe przeznaczenie pod usługi turystyki o usługi opieki zdrowotnej. Zmiana umożliwi realizację funkcji jaką pierwotnie pełnił teren;
  • skorygowano parametry zabudowy i zagospodarowania na kilku terenach w rejonie ulic: M. Kopernika, J. Ejsmonda i Huzarskiej.

Po raz pierwszy w historii dyskusja publiczna on-line



19 sierpnia odbędzie się zapowiadana dyskusja publiczna. Z powodu panującej epidemii koronawirusa spotkanie odbędzie się on-line. By do niego dołączyć, trzeba się zarejestrować na stronie internetowej.

- Dzięki zmianom ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ze względu na stan epidemii dyskusja publiczna po raz pierwszy w Gdyni zostanie przeprowadzona za pomocą środków porozumiewania się na odległość, zapewniających jednoczesną transmisję wizji i dźwięku - zapowiada Iwona Markešić, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

Uwagi elektronicznie, możliwe przyjęcie planu w listopadzie



Wprowadzone zostały również nowe formy składania uwag. Obok dotychczasowego sposobu składania ich na piśmie lub za pomocą platformy ePUAP, obecnie uwagę można również wysłać za pomocą poczty elektronicznej na adres bpp@gdynia.pl lub poprzez formularz dostępny na stronie internetowej.

- Wprowadzenie zmian odnośnie formy przeprowadzenia dyskusji publicznej nie ograniczy a wręcz umożliwi zaangażowanie się w proces sporządzania planu większej liczbie zainteresowanych - zapewnia Markešić.
Widok z sanatorium w Orłowie. Widok z sanatorium w Orłowie.
Więcej informacji o projekcie planu i zasadach dyskusji można znaleźć na stronie Gdyni.

- Przy założeniu, że obecnie trwające już trzecie wyłożenie projektu planu będzie ostatnim, możliwe będzie przedstawienie projektu planu Radzie Miasta Gdyni w listopadzie bieżącego roku - kończy Markešić.

Ruiny sanatorium w Orłowie


Majówka na Polance Redłowskiej 2018 rok


Polanka Redłowska z lotu ptaka

Miejsca

Opinie (139) 4 zablokowane

  • kol. Wojtek doskonale wie czego chcą Mieszkańcy Gdyni na Polance Redłowskiej !!! - tylko głupka udaje !

    • 33 3

  • A pisałem już wcześniej że nie odpuszczą

    Developer byłby zbyt zawiedziony, bo traktował ten teren jak swoją własność. Więc będzie jeszcze 20 konsultacji ciągle z opcją hotelu aż ludzie padną ze zmęczenia.

    • 36 3

  • i co (1)

    Wam to nikt nie dogodzi ani hotel ani mieszkania . Dla polusa to najważniejsze jątrzyć i kopać dołki.

    • 6 37

    • Czy inwestycje miejskie to tylko hotele i domy?Chyba słoikiem jesteś, Rodowici Gdynianie nie godzą się na takie wykorzystanie tego atrakcyjnego terenu. Polankę lubimy i darzymy sentymentem.

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    niech zostanie w takiej formie jak jest (2)

    bo w Gdyni nie ma juz miejsc zielonych tylko sam beton.

    • 84 4

    • Nie zostani e bo miasto potrzebuje kasy na utrzymanie hordy urzednikow a i prwnie male co nieco sie przyklei do lapy

      • 0 0

    • Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.

      Tak wybraliście "Gdynianie", więc o co teraz chałas. Bo nie wieżę, że 70% glosujacych za obecnym władcą śledziowa to przyjezdni.

      • 1 2

  • Miasto z Morza bez basenu miejskiego... To jest XXI wiek? (1)

    Zwarzywszy, że w PRL stał na Polance Redłowskiej całkiem niezły obiekt z basenami, ze skoczniami itp (polecam obejrzeć historyczne zdjęcia w necie) to obecny stan rzeczy nazwać należy nie inaczej jak Dziura wstydu...

    Faktycznie oddanie terenu deweloperowi i budowa Hotelu z basenem w żadnym stopniu nie przybliża do odtworzenia koncepcji tego miejsca sprzed lat...

    Nasuwa się pytanie dlaczego nie ma tego co istniało w tym miejscu, dlaczego nie utrzymano tego, dlaczego ten kto sprawował nadzór nad tym miejscem (jednym z nielicznych na skale Kraju!) nie został rozliczony za swoje zarządzanie i doprowadzenie do ruiny tego wspaniałego miejsca?

    Zadam jeszcze pytanie skąd przekonanie, że na gruncie państwowym/miejskim najlepszym budowniczym i zarządca będzie podmiot prywatny (spółka czy cokolwiek...)? Skoro tak to mamy mało gospodarnych włodarzy w Mieście, skoro nikt od wielu lat nie potrafi zrobić czegokolwiek z tak wspaniałym miejscem?

    Polecam refleksję nad ostatnimi i nie tylko genialnymi decyzjami i ich konsekwencjami, w szczególności:

    1. likwidacja parkingu na końcu Skweru (i jednocześnie brak nowych miejsc parkingowych w rejonie) i stworzenie parku na asfalcie z donicami, kilkoma ławkami i bliżej nieopisanych okregami wymalowanymi biała farba na asfalcie
    2. ograniczenie ruchu na ulicy Świętojańskiej, sztuczne tworzenie drogi rowerowej pomiędzy samochodami, a komunikacją miejską i rycie asfaltu (likwidacja starego malowania ulicy) co powoduje widoczne dziury, a można było zrobić coś porządnie z niewielkim nakładem głównie na znaki drogowe (np zamknąć ruch na wzór Warszawskiego Nowego Świata...)
    3. Hale Miejskie, które ledwo zipią (a mogłyby cieszyć oko, pracować i zarabiać na siebie na wzór Time Out Market w Lizbonie - nie mylić z Halą Koszyki w Warszawie, nie ta skala i nie ta koncepcja, nasze Gdyńskie są o wiele większe i mogłyby cieszyć zarówno mieszkańców jak i turystów, a nie głównie towarzystwo hipsterskie jak to ma miejsce w Wawie
    4. budowa hipergiganta Riviery praktycznie w centrum miasta, co raczej bezdyskusyjnie wpływa na przebieg życia społecznego i handlu w Mieście
    5. polityka słupkowania i ograniczania miejsc parkingowych bez tworzenia nowych rozwiązań dla mieszkańców i przyjezdnych
    6. dodawanie nowych płatnych stref parkowania - niedługo rzadko kogo będzie stać na utrzymanie samochodu w naszym mieście
    7. utrzymywanie cudu architektury i wysmakowanej estetyki jakim są budy na Skwerze Kościuszki i w jego obrębie

    Sądzę że wielu Gdynian mogłoby coś od siebie dodać do tej listy, ja w skrócie opisałem kilka tylko przykładów genialnych decyzji włodarzy Gdyni...

    Swoją drogą zastanawia mnie kiedy na Władysława IV czy np na Morskiej powstaną progi zwalniające, to tez byłyby decyzje na miarę obecnej doktryny Miasta z Morza XXI wieku...

    Pozdrawiam wszystkich oddających się refleksji...

    • 61 3

    • W punkt

      Zgadzam się

      • 1 0

  • Czyli pożarek i zawrotka w stronę planu o postawieniu bloków, dziemkuje dobranotz.

    • 7 0

  • Wziąłem w łapę, więc musi tam powstać hotel

    Sama pensja mi nie wystarcza.

    • 24 1

  • Opinia wyróżniona

    (1)

    Szkoda że nie ma nowego pomysłu na sanatorium to podniosło by prestiż miasta, a jakieś tam wypoczynkowe to takie powszednie, z rejonu o takich walorach zrobili sypialnie plaża świeci pustkami,

    • 26 1

    • Cóż...

      Dawno nie byłeś na plaży...

      • 0 0

  • Polanka Redłowska

    Nowobogaccy nie odpuszczają. Znowu tony betonu i enklawa dla wybranych zapewne spoza Gdyni. A przecież to mieszkańcy powinni korzystać z tego pięknego miejsca.

    • 32 0

  • I po co ...

    Ta hucpa z publiczną online dyskusją co jedno drugie wyklucza!
    Po drugie to już teren jest sprzedany deweloperowi i nic dla ludzi tam nie powstanie tak samo jak ogólno dostępny teraz widokowy na szarych wieżach !

    • 19 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane