Kolorowa Wielkanoc. Wypełnij dom świątecznymi symbolami

Najnowszy artukuł na ten temat

Śmigus-dyngus coraz mniej mokry

Efektowna kompozycja - zarówno wiosenna, jak i (dzięki obecności przepiórczych jajeczek) wielkanocna. Podstawą kompozycji jest porcelanowa patera. Jej forma i kolor sprawiają, że dekoracja ma elegancki, odświętny charakter.
Efektowna kompozycja - zarówno wiosenna, jak i (dzięki obecności przepiórczych jajeczek) wielkanocna. Podstawą kompozycji jest porcelanowa patera. Jej forma i kolor sprawiają, że dekoracja ma elegancki, odświętny charakter. fot. Prosta Forma

Przygotowania do Wielkanocy trwają. W tym czasie nie sposób wyobrazić sobie domu bez kolorowych pisanek, baranka i zajączka oraz świeżych kwiatów, bazi czy brzózek. W jaki sposób wykorzystać symbole świąt w domowych dekoracjach.



Czy dekorujesz dom na Wielkanoc?

tak, co roku kupuję nowe dekoracje 30%
raczej tak, ale tylko symbolicznie 44%
raczej nie, ewentualnie kupuję kwiaty 14%
nie, bo nie mam na to czasu 12%
zakończona Łącznie głosów: 173
- Stęsknieni za budzącą się do życia przyrodą na Wielkanoc dekorujemy nie tylko świąteczne stoły, ale i wnętrza naszych domów. Dekoracjom w stylu tradycyjnym w postaci barwnych pisanek, wesołych zajączków w asyście świeżej, soczystej zieleni towarzyszyć będą bukiety z żonkili czy tulipanów - mówi Ela Dussa ze studia florystycznego Glorioza. - Bardzo eleganckim dopełnieniem wielkanocnego stołu zapewne staną się odpowiednie świeczniki ceramiczne lub szklane, w zależności od przyjętej koncepcji. Do tego piękne kolorowe serwetki z wielkanocnym motywem. Na drzwiach czy w oknach zawisną barwne wianki. Urokliwą ozdobą okiennych parapetów niewątpliwie staną się kosze wypełnione prymulkami czy hiacyntami.
Jaja - symbol życia

Ze świętami wielkanocnymi najbardziej chyba kojarzą się jaja. One, tak samo jak kurczaczki, są symbolem życia, odradzania się i zmartwychwstania. W dekoracjach świątecznych można je wkomponować praktycznie wszędzie i - co ciekawe - w różnej postaci.

- Z roku na rok przywiązujemy większą uwagę do dekorowania domu, stołu i okien z okazji świąt wielkanocnych. W tym roku skłaniam się ku prostym dekoracjom z nutą pastelowych kolorów. Na pewno pojawią się jajka zawieszone na gałązkach kasztanowca z pięknymi piórkami przepiórki. Na stole nie zabraknie kolorowych pisanek, pastelowych talerzy wymieszanych z klasyczną białą porcelaną - mówi Krystyna Gruszka, ze sklepu Amazing Decor. - Pamiętajmy, że Wielkanoc to nie tylko świąteczny stół. Warto wielkanocne akcenty umieścić w różnych częściach mieszkania. Wazon z gałązkami magnolii z towarzyszącym mu np. betonowym jajkiem możemy ustawić w przedpokoju, aby już od progu sprawiał nam radość.

Stworzone z wydmuszek kolorowe pisanki lub gotowe ozdoby kupione w sklepie możemy powiesić na gałązkach, wkomponować jako część wieńca lub zawiesić w oknie. Jako element dekoracyjny coraz częściej wykorzystywane są także skorupki jajek, w których można np. zasiać rzeżuchę czy umieścić figurkę kurczaczka.

- Ciekawą formą dekoracji będzie stworzenie kompozycji z elementami takimi jak gniazdko z jajkami pomiędzy liśćmi kwiatów. Inną formą nowoczesnej ekspozycji może być wykorzystanie wydmuszek strusich lub gęsich jaj jako doniczki lub wazonu do wiosennych kwiatów - podpowiada Maciej Jarocki z kwiaciarni Prosta Forma.
Baranek i zajączek

Kolejnymi symbolami Wielkanocy są baranek i zajączek. Obecność tego pierwszego ma uosabiać obecność Jezusa Chrystusa. Zając zaś kojarzony jest z płodnością i odradzaniem się przyrody. Mogą pojawić się w dekoracjach w mieszkaniu, np. jako strażnicy wiosennej rośliny w doniczce czy element ozdobnego wianka.

- Wianki wieszamy na drzwiach, ścianie w oknie lub po prostu kładziemy na stole jako gniazdko dla jajek i baranka czy zająca - mówi Ewa Malepszy z pracowni florystycznej Narcyz.

Świeże rośliny

Symbolizujące wiosnę świeże rośliny to także bardzo ważny element dekoracji wielkanocnych. W tym czasie w domu nie może zabraknąć bazi i brzózek, ale także pierwszych wiosennych kwiatów ciętych i roślin cebulowych takich jak tulipany, krokusy czy żonkile.

- Święta Wielkiej Nocy są doskonałą okazją do odnowy naszych dekoracji i wprowadzenia do domów świeżych aranżacji roślinnych. To okres zmian, porządków i budzącej się przyrody. Do stworzenia kompozycji wykorzystujemy przede wszystkim elementy naturalne - oprócz gałązek z pąkami, bazi i brzózek, do stworzenia ozdób można wykorzystać naturalne pióra, korę dębu korkowca oraz mech, a także skorupki jajek - mówi Jarosław Falkowski z kwiaciarni Prosta Forma. - Najbardziej zwiastują jednak wiosnę rośliny cebulowe takie jak hiacynty, tulipany, szafirki, krokusy, narcyzy. Łatwo z nich można przygotować proste, efektowne i świeże kompozycje.
Popularny element dekoracyjny - wianek - możemy przygotować lub kupić gotowy ze świeżych roślin.

- Wianki i palmy wielkanocne możemy uwić nie tylko z gałązek brzózek i bazi. Nadają się do tego bukszpan, barwinek, gałązki wierzby, cisa czy gałązki borówki czernicy potocznie zwane jagodziną - dodaje Ewa Malepszy.
Przed samymi świętami warto też pamiętać o kwiatach ciętych. Nie tylko bukiety, ale także luźne kwiaty do wazonu potrafią rozświetlić wiosenny stół wielkanocny nadając mu niepowtarzalnego uroku.

- Bukiety z bazi, bukszpanu i zieleniącej się brzózki w glinianych dzbanach będą doskonałym dopełnieniem dekoracji w stylu vintage lub eko - dodaje Ela Dussa. - Bardzo miłym akcentem będzie także ustawienie w kilku miejscach domu czy mieszkania dużych wazonów z wierzbą mandżurską czy brzózkami. Można na nich powiesić koronkowe jajka.

Opinie (20) 1 zablokowana

 • ...pogańskimi symbolami (2)

  • 18 4

  • wszystkie "tardycje", święta i cała watykańska firma, to miesznina pogańskich symboli (1)

   i wierzeń

   takie pierwsze multi-kulti

   • 14 13

   • Najlepsze są muslimskie symbole.

    Po co jakaś tam tradycja

    • 2 3

 • (2)

  nie wydaję pieniążków na d*perele.

  • 12 9

  • d*perele są ważne, koją nerwy

   • 1 0

  • Co to są pieniążki????

   • 0 0

 • Symbole świąteczne są inne, a to pokazujecie to są dekoracje. (2)

  • 21 1

  • niezupełnie, bo jajko jest symbolem tych świąt (1)

   • 0 0

   • a nie kura?

    • 1 0

 • Uwielbiam dekoracje, w tym roku w kuchni mam świeże gałązki z listkami a na nich powieszone kolorowe jajeczka , plus wieniec na drzwiach z wikliny ze świątecznymi ozdobami a w wazonie spory bukiet świeżych tulipanów. Natomiast na oknie, w pokoju dzienny, zaszalałam i powiesiłam spora gałąź i na niej zawieszki z wielkanocnymi motywami typu ptaszki, zajączki jajeczka itp. . Często kupuje pół produkty żeby wykrzesać z siebie trochę kreatywności - dla dzieci i nie tylko super zabawa.

  • 7 3

 • nie tylko ozdoby

  ozdoby są bardzo ważne ale pamiętajcie również o tym abyście byli wypełnieni tym co najważniejsze - czyli oczekiwaniem na zmartwychstanie Chrystusa

  • 10 1

 • POKOJEM - rodzinna atmosferą - przebaczeniem - pokorą i radością

  a te wszystkie g... ww wypisane maja byc tego symbolami - chyba wam sie w glowach juz wywrocilo od ogladania tvn 24

  • 5 2

 • Wk**wiają mnie... (6)

  Wk**wiają mnie zagorzali przeciwnicy Kościoła, nienawidzący wszystkiego co związane z KK, którzy psioczą w kółko na religie. Obrzucają błotem wszystkich wierzących a w święta robią sobie w domu "magiczną atmosferę" i teoretyzują na temat pogańskich korzeni Wielkanocy czy Bożego Narodzenia. Wiadomo, ze KK jakoś nawracał pogan i przywłaszczył sobie pierdyliard lat temu daty i obyczaje, ale co to niby za argument? Czyżby przeciwnicy "katoli" nadal żyli w czasach chrystianizacji, że tak im tęskno do pogaństwa? Nie podoba Ci się wiara to won i do roboty w poniedziałek wielkanocny a nie jajkiem się dzielić i udawać, że to jest ok

  • 9 9

  • O ile z częścią Twojej argumentacji można się zgodzić, to "won do roboty" pokazuje iście chrześcijańską postawę. Brawo!

   • 6 2

  • Ulalal (1)

   Ale miłość bliźniego. Pogratulować.

   • 4 2

   • Prawdziwy katolik- chrześcijanin dał tu świadectwo

    • 2 2

  • Nie uznaję tych świąt

   ale szanuję ludzi każdego pokroju, nie pluję na "katoli",
   nie mówię źle o księżach ( mam dobrego przyjaciela, który jest księdzem- bez podtekstów)
   pracuję w poniedziałek wielkanocny ( w szpitalu)
   i po twojej wypowiedzi cieszę się, że nie należę już do kościoła,
   bo nie chciałabym mieć współwyznawcę takiego jak Ty.

   • 3 2

  • (1)

   ja mam też ubaw z ateistów, którzy zasuwają z choinką pod pachą na BN hehehe to jest jakiś absurd :D ale śmieje się nie z poglądów tylko braku konsekwencji - w co kto wierzy mnie nie interesuje, ale jak się mówi jedno a robi drugi to ciężko takiego człowieka traktować poważnie. Sama jestem osobą wierzącą natomiast nie uznaję pośredników - kapłanów. Bóg jest wszędzie a nie tylko w kościele na myszy w niedziele, zatem dla kościoła katolickiego jestem niewierząca bo nie obiorę udziału w obrzędach, dzięki temu nie mogłam zostać matką chrzestną i ślubu pewnie też nie dostanę bo dzieci nie chcę - a to przecież obowiązek.
   Dziwny jest dla mnie materializm i obrzędowość Kościoła, który powinien popierać życie w ascezie i brnąć w kierunku rozwoju duchowego - odrzucając w miarę możliwości dobra doczesne, życie pokazuje zupełnie co innego, raczej głęboki barok z przepychem na czele. Oczywiście nie chcę tutaj wrzucać wszystkich do jednego wora, ale nie księdzu oceniać moją wiarę po ilości przyjętych kolęd i coniedzielnych wizyt w kościele.

   • 2 3

   • akurat wszystkie te święta są tradycyjne

    i nie mają nic wspólnego z chrześcijaństwem
    a już na pewno z katolicyzmem,
    który w wydaniu polskim
    jest żmijowaty, jadowitym nazikatobolszewizmem

    • 0 1

 • symbole wielkanocne

  Ja uważam że symbole są ważne a niektóre to powinny być symbolami nie
  tylko wielkanocy np.jaja to powinny być symbolem naszego Rządu a baranek opozycji zajączek nowoczesnej,byłoby fajnie.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Świat opowiadany
Świat opowiadany
warsztaty
g. 10:00 - 10:45
Gdańsk, Kącik Montessori
Olga Drenda wykład + Q&A
Olga Drenda wykład + Q&A
wykład , spotkanie
gru 7
poniedziałek, g. 18:00
Online
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
wykład , spotkanie
kwi'21 24-25
sobota - niedziela, g. 10:00
Gdańsk

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
22150 zł/m2
Gdynia Orłowo
16250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
14200 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
14050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
14050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
14100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
11400 zł/m2
Sopot Górny Sopot
10650 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
9350 zł/m2
Gdańsk Przymorze
9200 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane