Komfortowa strefa dzienna dla osoby z niepełnosprawnością

Najnowszy artukuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Dwa pokoje na 35 m kw.
Koncepcja pierwsza. Na niezbyt wysokich meblach znalazły się kwiaty, które ożywiają stonowane wnętrze.
Koncepcja pierwsza. Na niezbyt wysokich meblach znalazły się kwiaty, które ożywiają stonowane wnętrze.

Urządzanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej jest znacznie trudniejsze niż dla pełnosprawnych użytkowników. Aranżacja musi bowiem uwzględniać ograniczenia ruchowe mieszkańca tak, by funkcjonowanie we wnętrzu było komfortowe.Rzut i wymiary wnętrza.
Rzut i wymiary wnętrza.
Nasza czytelniczka Ola ze względów zdrowotnych ma 140 cm wzrostu, porusza się samodzielnie, ale ma pewne trudności ruchowe.

- Staramy się w aranżacji mieszkania zlikwidować wszelkie progi architektoniczne, rozmieścić meble i wyposażenie mieszkania odpowiednio do wzrostu Oli - pisze w liście do redakcji tata Oli.
Największym wyzwaniem dla właścicielki mieszkania i jej taty jest aranżacja przestrzeni dziennej.

- Zdecydowaliśmy się otworzyć przestrzeń kuchni na pokój dzienny. Mamy swoje przemyślenia, ale do końca nie wiemy, jak wnętrze powinno wyglądać. Ola lubi beże i styl skandynawski - dodaje nasz czytelnik.
Dwie propozycje aranżacji przestrzeni dziennej przygotowały Anna Habasińska i Ewa Greczkowska z Pracowni Projektowej DoMilimetra. W związku z niepełnosprawnością właścicielki najważniejszym zadaniem w planowaniu wnętrza jest właściwe rozmieszczenie wyposażenia w odniesieniu do jej wzrostu.

Zaprojektowane w części kuchennej sprzęty AGD oraz szafki są łatwo dostępne po to, by codzienne czynności nie utrudniały właścicielce funkcjonowania. Na rynku mebli kuchennych istnieje wiele rozwiązań dla osób niepełnosprawnych. Pomocne okazują się obniżane systemy szafek wiszących, ruchome blaty na korbkę, szafki z kontaktami na frontach lub specjalnymi uchwytami, wysuwane blaty czy ruchome szafki podblatowe. Można także wyposażyć kuchnię w specjalne sprzęty AGD, takie jak przykładowo okap sterowany na przyciski. Większość z tych rozwiązań jest dość kosztowna, ale można zastosować również tańsze rozwiązania, które z pewnością poprawią komfort użytkowania.

Wśród nich znajduje się na przykład dostosowanie wysokości blatu do wzrostu osoby niepełnosprawnej lub poruszającej się na wózku inwalidzkim. Blat roboczy powinien znajdować się pomiędzy 77 a 88 cm od wykończonej podłogi. Można też zróżnicować wysokość blatów. Oprócz tego w strefie pracy można umieścić siedzisko.

Głębokość blatu kuchennego powinna mieć maksymalnie około 55-60 cm tak, by nawet osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim mogła dosięgnąć jego wewnętrznej krawędzi.
Podwieszenie szafek na wysokość 26-30 cm od podłogi oraz minimalna głębokość podcięcia o długości 26-30 cm umożliwi wygodny dostęp do blatów i szafek.

Dobrym pomysłem jest także zastosowanie wielu szuflad lub wysuwanych szafek na kółkach. Precyzyjnie dobrane gabarytowo sprzęty oraz odpowiednie ich rozlokowanie ułatwi przygotowywanie posiłków.

Osoby niepełnosprawne mają utrudniony dostęp do górnych szafek, dlatego powinny być zamontowane znacznie niżej niż standardowe. Umieszczenie ich na wysokości około 30 cm od blatu roboczego sprawi, że ich górna krawędź znajdzie się nie wyżej niż 140-160 cm od wykończonej podłogi. Jeśli przestrzeń jest na tyle duża, to można z nich w ogóle zrezygnować.

Oprócz udogodnień dla niepełnosprawnych, aranżacja kuchni powinna uwzględniać również zasady ergonomii oraz umieszczenie sprzętów według kolejności ich użytkowania.

W przypadku pokoju dziennego dla osoby niepełnosprawnej, warto zrezygnować z takich elementów wystroju jak dywany czy inne elementy utrudniające poruszanie się. Same meble powinny być dość niskie lub zamocowane na odpowiedniej wysokości. Niezbyt duża głębokość i ustawienie ich w taki sposób, żeby nie blokowały ciągów komunikacyjnych okaże się bardzo pomocne w codziennych czynnościach.

Regulowane oświetlenie oraz częściowe lub całościowe obniżenie sufitu pozwoli dostosować proporcje do horyzontalnego układu aranżacji mebli.

Koncepcja pierwsza
W tej propozycji strefa kuchenna została optycznie wydzielona. Służy temu między innymi elegancki, marmurowy stół z industrialnymi krzesłami o regulowanej wysokości.

Kuchnia została utrzymana w odcieniach bieli i szarości z elementami drewna, dzięki czemu doskonale wpasowuje się w stylistykę pozostałej części mieszkania. Wariant bazuje więc na zastosowaniu bieli i różnych teksturach. Bielona chropowata cegła, lekko żylasty gładki w dotyku biały marmur i faktury tkanin nadają wnętrzu charakter. Z kolei białe, błyszczące meble odbijają światło, co wpływa na ocieplenie całej aranżacji. Elementy z drewna w neutralnym odcieniu dębu lub pastelowe odcienie zieleni, szarości czy pudrowego różu są ciekawym akcentem kolorystycznym.

Większość mebli, elementów oświetlenia czy dodatków ma obłe kształty i zaokrąglone krawędzie. W aranżacji pokoju dziennego pojawiają się różnego rodzaju otwarte półki lub kubiki, dzięki czemu dostęp do składowanych tam akcesoriów jest znacznie łatwiejszy.

Sufity pomieszczeń zostały częściowo obniżone i zachowane w odcieniach bieli. W przypadku zastosowania mebli o obniżonej wysokości pomaga to w zachowaniu proporcji pomieszczenia.

Koncepcja druga
Drugi wariant zakłada stworzenie wnętrza w stylu skandynawskim z mocniejszymi, bardziej intensywnymi barwami. Głównym akcentem są ciemniejsze odcienie niebieskiego. Ten kolor jest dobrze przyswajany przez oczy i sprawia, że drewniane elementy zyskują na wyrazistości. Barwę tę zastosowano na fragmencie ścian wokół szarej sofy z leżanką, na tapicerce krzeseł oraz w postaci patchworkowych płytek na podłodze w części kuchennej. Takie płytki były marzeniem właścicielki mieszkania.

Ciekawym akcentem są drewniane elementy podwieszonego sufitu, które nadają wnętrzu charakter. Takie rozwiązanie pozwoliło na miejscowe ukrycie podświetlenia w napinanym suficie rozciągniętym pomiędzy belkami. Skandynawskie wnętrza są bowiem połączeniem funkcjonalności i światła. W tym wariancie widoczne oprawy oświetleniowe mają regulowaną wysokość, co wpływa na komfort użytkowania.

Opinie (13)

 • Beznadziejnie.

  • 8 12

 • Antyreklama (1)

  Niektóre pracownie nie powinny się tutaj pokazywać. Ten projekt zamiast zachęcać straszy.

  • 8 11

  • yhm

   większość ludzi nie ma nawet w 1/4 tak dobrze urządzonych mieszkań, jak to. Nawet, jeśli mają wszystko nowe, to i tak często to jest albo nijakie, albo taki miszmasz, że oczy wypływają.

   • 1 0

 • Całkiem całkiem

  zastanowiły mnie te krzesełka z wariantu 1, chyba są niezbyt praktyczne przy sprzątaniu. Żeby zamieść/odkurzyć pod nimi, trzeba by je parę razy przesunąć, a dla osoby niskiej jest to spory ciężar i niedogodność. Zwykłe nogi nie wymagają przestawiania przy sprzątaniu podłogi

  • 10 3

 • Druga koncepcja

  Bardzo podobają mi się obie aranżacje. Wybrałabym jednak drugą :).

  • 3 5

 • Całkowita porażka (2)

  projektanci pokazali, ze wiedzę o ON maja tylko z jednej kartki. Niech sobie siądą na wózek i z tydzień pomieszkają w tym "cudownym wnętrzu" !

  • 15 4

  • Niepełnosprawność nie zawsze wiąże się z siedzeniem na wózku inwalidzkim - z tekstu wynika że osoba jest bardzo niska i porusza się z pomocą kul.
   A koncepcje, pierwsza bardziej kobieca, trochę cukierkowa. Mi osobiście bardziej podoba się układ drugiej. Lubię stoły we wnętrzach, wkoło nich zawsze tętni życie :)

   • 2 1

  • W artykule nie ma słowa o poruszania się użytkownika na wózku... Nasza czytelniczka Ola ze względów zdrowotnych ma 140 cm wzrostu, porusza się samodzielnie, ale ma pewne trudności ruchowe.

   • 7 0

 • Fajnie

  Funcjonalnie i przytulnie. Super pomysł z obudowaniem ściany półkami.

  • 3 4

 • Naprawdę trzeba tęgiej głowy, żeby wymyślić praktyczne rozwiązania? Snobizm i moda na pokazanie niepełnosprawnych.

  • 1 2

 • Dziwnym trafem wybrano AGD marki SMEG. Innych nie było?! Sprzęt drogi i niekoniecznie praktyczny dla ON. O ewentualnym serwisie/dostępności części nie wspominając! Te Panie z nimi współpracują? Równie dobrze można było wybrać płytę i piekarnik polskiego SOLGAZ-u (mają też indukcyjne/elektryczne)! Jeśli ktoś jest niski, to lepiej zastosować podblatowe lodówkę i zamrażarkę. Można się też pokusić o małą zmywarkę (są wersje kompaktowe). Będzie to znacznie praktyczniejsze i mniej kosztowne :) Półki w projekcie niby fajne, ale nie dla kogoś mającego problem z poruszaniem się! Na dole jest pełno niewykorzystanej (wręcz zmarnowanej) przestrzeni! Materiały też powinny być praktyczne - łatwe w czyszczeniu, ale i eleganckie zarazem. Jak już ktoś chce mieć pstrokate kafle, to po co dodawać w tym miejscu akcentujące wnętrze drewno (co za dużo to niezdrowo)?! Można było wybrać kolorystykę bardziej dobraną do terakoty. Na ścianie w kuchni użyć szkła - dzięki temu można zmieniać fototapety umieszczane pod nim i dawać drewno, krajobrazy lub co kto lubi, w zależności od humoru! W czyszczeniu szkło jest praktyczniejsze od drewna, kafli czy farb, a to ważne! Nie pokazano też jak wygląda wnętrze szafek - użyteczność, ale sądząc po wciskaniu talerzy na otwartej przestrzeni u góry - nie będzie praktyczne. Dlaczego projektanci nie biorą pod uwagę, że taka osoba może chcieć sama sobie sprzątać a sięganie z góry może skończyć się potłuczeniem zastawy. Po co ma się męczyć z półkami na górze skoro na dole ma masę zmarnowanej przestrzeni?! TV też lepiej powiesić na ścianie a na komodzie postawić jakieś ozdoby, książki czy cokolwiek innego. Ew. pokusić się o metody wykorzystywane w małych domach (przykład z amerykańskich "domów na kółkach" - blat pod blatem - zyskuje się dodatkową przestrzeń roboczą, chowaną w momencie gdy nie jest potrzebna i wpasowaną w całość. Każdy mebel można tak dostosować, by był wielozadaniowy, ale i elegancko wyglądał.Tu projekt wygląda jak dla każdego iksińskiego i to raczej przeciętnego pod względem wzrostu/ruchowym/neurologicznym! Jak ktoś już wspomniał - Panie powinny usiąść na wózku i zobaczyć co będzie praktyczne (wysokość adekwatna do tego typu schorzeń) :)

  • 1 1

 • Interesujące rozwiązanie (1)

  Najbardziej podoba mi się ostatnia aranżacja, ta gdzie sufit robi za lampę. Ciekawe czy da się ro zrobić normalnie w bloku, tyle że bez drewnianych belek a na przykład zastapić metalowymi.

  • 0 0

  • Materiał belek nie ma znaczenia, bez problemu można połączyć taki sufit z dowolną ramą. A takie sufity na przykład można znaleźć pod nazwą DPS light, poszukaj sobie w internecie.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty na Osiedlu Lazurowym
Dzień otwarty na Osiedlu Lazurowym
dni otwarte
cze 19
sobota, g. 9:00 - 15:00
Moderna Life
Dzień Otwarty w Miloo Home - Klif Gdynia
Dzień Otwarty w Miloo Home - Klif Gdynia
dni otwarte
cze 22
wtorek, g. 11:00 - 16:00
Gdynia, Miloo Home

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
18950 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
13800 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
13750 zł/m2
Sopot Górny Sopot
13700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
12350 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl