Wiadomości

Konkurs Apartament Minimum. Wizje architektów wnętrz

Po raz kolejny, w ramach gdyńskiego Weekendu Architektury, odbył się konkurs dla architektów wnętrz. Zadaniem projektowym była aranżacja minimalistycznego apartamentu o powierzchni 60 m kw. dla pary z dzieckiem. Na konkurs wpłynęło tym razem 27 prac.Minimalizm we wnętrzach:

bardzo dobrze czuję się w takim otoczeniu 28%
wszystko zależy od konkretnego projektu 46%
zupełnie mi nie odpowiada 26%
zakończona Łącznie głosów: 165
Konkurs dla architektów wnętrz w ramach sierpniowego Weekendu Architektury odbywa się niemal co roku. W przeszłości wyzwaniem stojącym przed uczestnikami było zaprojektowanie m.in. gdyńskiej czynszówki, współczesnego salonu gdyńskiego czy współczesnego atelier. Tym razem tematem przewodnim konkursu stał się inspirowany modernizmem Apartament Minimum.

"Minimum" w temacie konkursu to nie tylko nawiązanie do stylistyki wnętrza, uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się także z problemem deficytu powierzchni użytkowej, wynikającej m.in. z rosnących kosztów zakupu i utrzymania mieszkań. Ich zadaniem stało się zatem zaprojektowanie wnętrza modernistycznego apartamentu o powierzchni do około 60 m kw. (na podstawie jednego z wybranych rzutów konkursowych), przeznaczonego dla rodziny z jednym dzieckiem. Ma to być przestrzeń, która będzie miejscem zarówno wypoczynku, zdalnej pracy, jak i wspólnego, rodzinnego spędzania czasu.

Według konkursowych założeń projekt miał pomóc w stworzeniu przestrzeni nie tyle "oszczędnej", co możliwie jak najbardziej funkcjonalnej, a także proponować oryginalną, współczesną wizję "nowoczesnego mieszkania".

Jako podstawę do pracy uczestnikom zaproponowano rzuty mieszkań, które powstawały w Gdyni w  latach 1937-1939 w Gdyni w budynkach przeznaczonych dla klasy średniej. Jurorzy (Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, redaktor naczelna magazynu "M jak Mieszkanie", Paulina Kisiel, architektka, szefowa Centrum Designu Gdynia, dr arch. Radosław Czerniejewski, projektant i architekt wnętrz, wykładowca, dr arch. Tomasz Zmyślony, wykładowca Wydziału Architektury ASP w Gdańsku, Jacek Debis, przedstawiciel organizatora, Agencja Rozwoju Gdyni) oceniali charakter estetyczny bliski ideom modernistycznym architektów II RP, a także odniesienia do hasła przewodniego IX Weekendu Architektury - "Minimum". Mile widziane były też rozwiązania w duchu mieszkania inteligentnego (smart) oraz wykorzystujące elementy green architecture (np. ogród zimowy, ogród sensoryczny). Takie rozwiązania architekci sprawnie wplatali w przygotowane na konkurs projekty.

I miejsce. Refugium w Gdyni - 3XELZałożeniem projektu zwycięskiej pracowni 3XEL jest stworzenie wnętrza w nowoczesny sposób odnoszącego się do gdyńskiego modernizmu. Projektowany apartament został przearanżowany, a układ funkcjonalny dostosowany do potrzeb jego obecnych mieszkańców. Kiedyś kilkuizbowe mieszkanie zmieniło się w otwartą przestrzeń. Część dzienna przekształca się w zależności od pory dnia. Meblościanka z systemem drzwi chowanych kryje część rekreacyjną z tv, regał z książkami oraz łóżko.

Zabudowa z ukrytą częścią kuchenną powstała z przedłużenia charakterystycznej zaokrąglonej ściany. Blok kuchenny od wewnętrznej strony kryje wszystkie niezbędne sprzęty, od zewnątrz wykończony jest ceramicznymi płytkami. Zwieńczeniem zabudowy jest donica z zielenią otwierającą się na pokój dzienny.

Nawiązując do koncepcji green architecure architekci stworzyli przeszklony zieleniec, poprawiający kondycją powietrza oraz regulujący wilgotność w mieszkaniu. System wentylacyjny umożliwia obieg pary wodnej pomiędzy pomieszczeniami. Dzięki technologii smart glass szklana ścianka podczas kąpieli może stać się całkowicie nieprzezierna. Apartament minimum skierowany jest do odważnych, aktywnych osób ceniących sobie nowoczesne i niestandardowe rozwiązania.

Projekt został nagrodzony kwotą 500 zł netto i zestawem książek na temat gdyńskiego modernizmu.

II Miejsce. Apartament Minimum Reja 18 - r-m studio
Głównym założeniem projektu pracowni r-m studio jest zapewnienie maksymalnej funkcjonalności przestrzeni przy zastosowaniu minimum środków. Koncepcja opiera się na uporządkowanym, zracjonalizowanym rzucie i zakłada czytelny podział na strefy: część dzienną, część sypialnianą, a pomiędzy nimi - przechowywanie i łazienka.

Część dzienna to otwarta przestrzeń. Przesuwne ukryte w zabudowach panele zapewniają elastyczność i pozwalają na separowanie pomieszczeń i stref - miejsce wspólnego spędzania czasu może stać się pracownią. Odpowiada to współczesnym, zmieniającym się potrzebom - ta sama przestrzeń może być różnie użytkowana. W projekcie zastosowano także umiar w wyborze materiałów - drewno, betonowa posadzka, co dodatkowo wpływa na uniwersalność przestrzeni. Zachowano charakterystyczne zaokrąglone ściany, które wpisują się również we współczesne wnętrze.

Drugie miejsce zostało nagrodzone przez partnera konkursu - przewoźnika Stena Line. Nagrodą jest rejs promem do Szwecji (tam i powrót) dla dwóch osób.

III miejsce. Rothko House - Marta Furmańska i Augustyna Grzybowska
Wnętrze mieszkania zaprojektowanego przez Martę Furmańską i Augustynę Grzybowską zostało podzielone na cztery strefy: część nocną (sypialnia, łazienki), dzienną (salon, kuchnia, jadalnia), komunikację oraz ogród zimowy. Część nocna oddzielona jest od pozostałych stref komunikacją oraz wysokimi przesuwnymi drzwiami. Po odsłonięciu komunikacji oddzielonej zasłonami można połączyć ze sobą wszystkie strefy.

Część dzienna - największa, to strefa wspólnego spędzania czasu przez domowników. Zaprojektowany rzutnik posłuży do wspólnych wieczorów filmowych, szklane panele, oddzielające ogród zimowy są otwierane, co umożliwia połączenie strefy dziennej, komunikacji oraz sypialni z zielenią.

Nagrodą są vouchery o łącznej wartości 300 zł do restauracji Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni.

Zobacz także: aranżacje wnętrz czytelników


Wystawa prac


Powyżej prezentujemy zwycięskie prace, jednak na konkurs nadesłano ich w sumie 27. Wszystkie prezentowane są na planszach w ramach wystawy. W niedzielę 25 sierpnia można zobaczyć je w Gdyńskim Centrum Filmowym, a po zakończeniu wydarzenia w gdyńskim InfoBoxie.

Opinie (18) 2 zablokowane

 • Te mieszkania są jak pokoje w hotelach czy apartamentach na doby. (1)

  Wszystko wydaje się duże, jeśli mieszka się tam przez tydzień czy dwa, a wszystkie potrzebne rzeczy na ten okres, można przewieźć w samochodzie. Jak z żoną wprowadzaliśmy się do mieszkania, w którym mieszkamy, to wydawało nam się ono duże... teraz już takie nam się ono nie wydaje. Przykład kuchnia - niby duża, bo z oknem, o powierzchni 7 m2. Jak ją zabudowaliśmy - to nawet stół się do niej nie zmieścił. Aczkolwiek mamy dużo blatów, które nam się bardziej przydają. W każdym razie jak patrzę na pierwszy projekt, to tam wile niezbędnych rzeczy zwyczajnie się nie zmieści. Na tej jednej ścianie jest miejsce na: zmywarkę, zlew (którego nie widać, ale raczej być musi) i płytę. Te 3 rzeczy, to 1,8 m. A gdzie miejsce na lodówkę, gdzie szafka na garnki i patelnie ?
  Gdzie miejsce na sprzęty typu: ekspres do kawy, sokowirówka, maszynka do mięsa ? Jeśli to postawić na blacie, to na nic innego nie będzie miejsca. Jeśli schować - to w szafkach na nic innego nie będzie w nich miejsca. To samo tyczy się pozostałych pomieszczeń: brak tam miejsca aby cokolwiek trzymać.

  • 53 1

  • Po co ci maszynka do kawy i ekspres do mięsa

   Przecież kawa ze starbsksa, jedzenie z kejefsi

   • 4 3

 • straszne, bezosobowe, depresyjne. Jak klatki dla zwierząt. (1)

  • 36 5

  • Te projekty to baza, tło, ma być funkcjonalnie ale i minimalistycznie, to mieszkańcy wprowadzając swoje rzeczy, zdjęcia, ulubione przedmioty powodują że mieszkanie staje się "własne"

   • 7 3

 • MiniMax (1)

  Max kasy za minimum metrow...
  A potem psychiatra i psycholog zarobia...

  • 26 2

  • Nie wiem, czy to jest tak jednoznaczne przełożenie

   Wiele osób mieszkających w luksusowych willach wymaga pomocy specjalistów.

   • 0 0

 • Przytłaczające.

  -Jak żyć? - Panie architekcie?

  • 21 1

 • Najbardziej obawiam się wizjonerów...

  • 12 1

 • 60 metrów ?

  to raczej mieszkanie, a nie apartament, nieprawdaż? a kuchnię to trzeba wydzielić jednak, gary nie pasują do dużego pokoju

  • 25 1

 • Minimalistycznie to ja mam wielkie mieszkanie 60m2

  Na 3 osoby, trzy pokoje osobna kuchnia. Nie potrzeba nazywy apartament

  • 17 0

 • Zauważyliście, że w Trójmieście nie buduje się już mieszkań, tylko same apartamenty? :)

  I co z tego, że to ma 30, 40 albo 60 metrów? Ale apartament!
  To tak jak w ogłoszeniu napisać: mam na sprzedaż limuzynę - Opel Corsa.

  • 24 0

 • Proponuję zrobić konkurs na metropolię 1 km2.

  • 4 0

 • Zz

  Beznadziejne jak klatki schodowe nieprzytulne zimne wrecz jak poczekalnie ...naprawde trzeba byc projektantem zeby tak zrobić...

  • 10 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.