• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Konkurs Salon Gdyński. Nagrody przyznane

Joanna Puchala
27 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Współczesny Salon Gdyński ma pełnić funkcję dydaktyczno-rekreacyjną w godzinach 8 -16, z kolei w pozostałą część czasu ma być komfortową przestrzenią mieszkalną. Założeniem projektu jest połączenie salonu z salą dla dzieci, biorąc pod uwagę różniące się od siebie potrzeby użytkowników. Współczesny Salon Gdyński ma pełnić funkcję dydaktyczno-rekreacyjną w godzinach 8 -16, z kolei w pozostałą część czasu ma być komfortową przestrzenią mieszkalną. Założeniem projektu jest połączenie salonu z salą dla dzieci, biorąc pod uwagę różniące się od siebie potrzeby użytkowników.

W ramach szóstej edycji Weekendu Architektury w Gdyni odbył się konkurs na projekt wnętrza. Tegoroczne prace przedstawiały Współczesny Salon Gdyński. Kreatywność architektów nie miała żadnych ograniczeń. Nadesłane prace można oglądać do 4 września w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zobacz na mapie Gdyni.



Co powinno charakteryzować współczesne wnętrza?

Celem konkursu była promocja pomorskiego oraz polskiego sektora przemysłów kreatywnych. Szczególną rolę odgrywały tu pracownie oraz projektanci wnętrz, którzy w swojej pracy twórczej nawiązali do historycznego wzornictwa z okresu I połowy XX w. Nie bez znaczenia była też inspiracja realizacjami z okresu rozwoju gdyńskiego modernizmu. Dwa lata temu tematem przewodnim była Gdyńska Czynszówka, dzięki której mogliśmy zobaczyć prace łączące w sobie funkcjonalność z niskim budżetem

Zeszłoroczną edycję uświetniały projekty nawiązujące do przyszłości. Autorzy prac mieli okazję do rozwinięcia swojej wyobraźni i stworzenia wizji przyszłościowych rozwiązań. W tym roku architekci zaprezentowali prace obrazujące współczesność.

Zobacz także: Prace z konkursu Gdyński Apartament Przyszłości 2015

Autorzy prac mieli dużą dowolność. Ich kreatywność nie została bowiem ograniczona budżetem. Niezbędnym elementem każdej pracy było natomiast dołączenie opowieści, która miała zaznajomić odbiorców z przyszłymi użytkownikami wnętrz.

Jury w składzie: dr hab. Marek Jóźwicki, dr Hubert Bilewicz, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, Katarzyna Gruszecka-Spychała, Diana Hołod, Ewa Januczkowicz-Cichosz oraz Jerzy Langier wybrało pięć nagrodzonych prac.

I nagroda Pracownia CGL

  • Koncepcja wnętrza zakłada stworzenie ciepłej przestrzeni dla dzieci o domowym charakterze. W tym celu wnętrze zostało zaprojektowane w dużej mierze z naturalnych materiałów. Mieszkanie dzięki specjalnie skonstruowanym, mobilnym zabudowom i zastosowaniu odpowiednich frontów ma dwojaki charakter.
  • Zaprojektowany salon o powierzchni 40 m2 mieści się w domu jednorodzinnym położnym w Gdyni Orłowie. Użytkownikiem jest 50-letnia nauczycielka wychowania przedszkolnego oraz jej mąż, pracujący poza domem. Właścicielka mieszkania obecnie prowadzi punkt opieki dziennej dla 3-4 osobowej grupy dzieci w wieku 3-5 lat we własnej przestrzeni domowej.


II nagroda ex equo Martyna Florkiewicz, Aleksandra Józefiak, Paulina Kubiak

  • Koncepcja salonu dedykowana jest młodemu projektantowi. Stało się to motywem do podziału przestrzeni na strefy: do pracy i przyjmowania klientów oraz części wypoczynkowej.
  •  Do wydzielenia obszarów służą przesuwne parawany zawieszone na belkach inspirowanych detalem z willi Bronisława Romańskiego. Szkło w nich zawarte jest początkowo matowe, a pod wpływem działania pola elektrycznego staje się całkowicie transparentne.
  • W jednej chwili tworzy przestronne do pracy z klientem dającą intymność również innym domownikom. Gdy nie mamy potrzeby strefowania pomieszczenia, wszystkie parawany można umieścić na jednej ze ścian. Salon staje się dużą przestrzenią, a parawany oryginalną dekoracją.


II nagroda ex equo Anna Orchowska, Agata Karolczuk

  • Kanwą i inspiracją rozwiązania projektowego stał się układ jednego z luksusowych mieszkań położonych w zaprojektowanym przez wybitnego, gdyńskiego architekta Stanisława Ziołkowskiego, kultowym budynku Bankowiec. Klasyczne i jednocześnie niebanalnie rozwiązana przestrzeń dzienna tego mieszkania, jak można przeczytać w projekcie archiwalnym, składa się z trzech połączonych ze sobą amfiladowo pomieszczeń. Część środkowa otwierała się do przestronnego hallu za pomocą całościennego przeszklenia.
  • Założeniem projektowym było wykorzystanie tego nietuzinkowego rozwiązania przestrzennego i zaproponowanie aranżacji odpowiadającej zarówno charakterowi wnętrz okresu międzywojennego, jak również współczesnym ich użytkownikom.
  • Przestrzeń została zaprojektowana dla awangardowej pary projektantów o artystycznych duszach. Gertruda i Herbert mieszkali w wielu inspirujących miejscach rozrzuconych po całym globie, jednak wszystkie miały wspólny mianownik - modernizm.


III nagroda ex equo Wioletta Chmielewska Jakub Bałanda

  • Prezentowany projekt to próba konfrontacji podejścia do projektowania mającego tradycje w pierwszej połowie XX w. z aktualnymi trendami wywodzącymi się z przemian zachodzących we współczesnym społeczeństwie.
Dynamiczne zmiany, jakie przyniosły za sobą dzisiejsze czasy, odcisnęły swój ślad, również na sposobie użytkowania mieszkań, ilości czasu jaki w nich spędzamy oraz sposobu jego celebracji. Mimo, że jesteśmy bogatsi jako społeczeństwo - co za tym idzie chętniej wychodzimy z domu, próbujemy nowych potraw na mieście, odwiedzamy nowe miejsca to jednak dom, czytany jako miejsce spotkań bliskich sobie ludzi - nadal pozostaje unikalną strefą, dostępną tylko dla wąskiego grona użytkowników.
  • Salon w domu jest zawsze miejscem szczególnym. To miejsce wymiany poglądów,  oś spotkań z najbliższymi, pole do wspólnego spożywania posiłków i przyjmowania gości - kameralna przestrzeń o intymnym charakterze na przecięciu potrzeb wielu różnych użytkowników.
  • Kolorystyka oraz dobór materiałów ograniczył się do dość stonowanej palety barw. Po pierwsze ze względu na preferencje użytkownika, który unika mocnych, intensywnych barw oraz przerysowanych kontrastów a lubuje się w przestrzeniach raczej nie nachalnych. Dla niego białe ściany to nie wyraz arogancji projektanta a raczej świadomość jak pracuje naturalne światło na takich płaszczyznach, a po drugie, co nie mniej istotne,  czas młodzieńczego buntu już minął - zamiast manifestować siebie w sposób dosłowny i krzykliwy wybiera spokój i harmonię.
  • Projektowana przestrzeń dedykowana jest kapitanowi żeglugi morskiej, mężczyźnie w średnim wieku, który chcąc nie chcąc  mieszka w dwóch miejscach jednocześnie w związku z wykonywaną pracą. Projekt, który stworzyliśmy to nie dom rodzinny kapitana, tylko reprezentacyjne mieszkanie na które się zdecydował po latach spania w hotelach w trakcie przerw między rejsami.


III nagroda ex equo Formativ

  • Salon może być traktowany jako salon sezonowy - miejsce przebywania, w zależności od pory roku i pogody. Jest swoistym obserwatorium sił natury, która wpływa na użytkownika - wycisza lub pobudza.
  • Salon powstał z myślą o zabieganych mieszkańcach miasta, którzy w natłoku prac, zadań i informacji potrzebują wyciszenia - szum wody i daleka perspektywa pozwalają się wyciszyć i nabrać dystansu do rzeczywistości.
  • Projekt salonu został umiejscowiony wewnątrz historycznego budynku bunkra. Bunkier powstał na gdyńskim klifie, po wojnie, i był częścią Baterii Artylerii Stałej w Gdyni Redłowie. Dwa lata temu zdecydowano się go wrzucić do wody, wpisując go tym samym na stałe w pejzaż Orłowa. Umiejscowienie salonu w architekturze budynku odzwierciedla surowość gdyńskiego klimatu, wyjątkowe spotkanie człowieka z morzem - konfrontację z żywiołem.


UZASADNIENIE WERDYKTU JURY KONKURSOWEGO

I nagroda Pracownia CGL


Projekt oryginalny poprzez bardzo powściągliwe rozwiązania formalne, jak i za sprawą zaproponowanej funkcjonalności. Klarowne i pełne szlachetnej prostoty rozwiązanie, estetycznie doskonale wpisujące si w gdyńskie tradycje architektoniczne.

II nagroda ex equo

Florkiewicz Józefiak Kubicz oraz Anna Orchowska Agata Karolczuk

Projekt manifestujący mobilność układu wnętrza z bardzo wyraźnym nawiązaniem do jednego z detali willi gdyńskiej okresu międzywojennego. Projekt bardzo konsekwentny wizualnie i estetycznie purystyczny. Projekt honorujący historyczny amfiladowy układ wnętrza mieszkania w kamienicy gdyńskiej, proponujący rozkład funkcji w poszczególnych pomieszczeniach w pełni odpowiadający programowi salonu. Projekt niezwykle elegancki wizualnie, z imponującą dbałością o nawiązania do tradycji międzywojnia i skrupulatnością modernistycznego dizajnu.

III nagroda ex equo

Wioletta Chmielewska Jakub Bałanda oraz Formativ

Projekt pełen oficjalnej elegancji, formalnie odwołujący się do międzywojennego modernizmu, adaptujący estetykę streamlinowego art deco do wymogów współczesności. Projekt zaskakujący koncepcyjnie, bezkompromisowy w swym minimalistycznym wyrazie, chociaż jednocześnie będący funkcjonalnym wyzwaniem.


W publikacji zaprezentowaliśmy prace nagrodzone w konkursie. W sumie na konkurs nadesłanych zostało ich siedemnaście. Wszystkie je można zobaczyć na wystawie, która od wczoraj trwa w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2). Oglądać je można do 4 września w godzinach 10-19 (12-18 w sobotę i 12-16 w niedzielę).

Miejsca

Opinie (15) 1 zablokowana

  • Tragicznie wygladaja sciany oklejone tapetami imitujacymi drewno . Jak w komunie (2)

    kto ma takie chore wizje iz projektuje sciany oklejone jakimis okladzinami imitujacymi drewno lub tapetami imitujacymi drewno czy tez boazerie drewnopodobne ? .W socjalizmie juz to przerabialismy - lamperie malowane farbami olejnymi i boazerie na scianach jak w sowieckim kolchozie . Widac ze komuna u wielu nadal w glowach siedzi. Takie wnetrza wygladaja jak u sekretarza KCPZPR i jescze dolozyc sztuczne kwiaty oraz gustowny wazon z krysztalu ). i tam sie maja dzieci bawic ? moj boze !.

    • 22 8

    • (1)

      Dlaczego imitującymi drewno? W projekcie nie ma o tym słowa, wydaje się, że planowano raczej naturalne forniry. Jeśli więc ktoś widzi tam tapety czy materiał drewnopodobny, niechybnie ma komunę w głowie :)

      • 4 2

      • forniry na scianie to tez tandeta jak z komuny.

        ogolnie przystrajanie scian w czy to imitacje drewna czy tez drewnem to badziew totalny.. Jak lubisz komune to nikt ci nie broni . Poloz sobie boazerie na sciany to bedziesz mial jak lubisz i jescze zyrandol z krysztalkami sobie zamontuj, obraz z jeleniem a na podlodze dywan w kwiaty i kapcie postaw przy scianie ).

        • 3 6

  • Zaskoczyla mnie koncepcja...

    "Koncepcja salonu dedykowana jest młodemu projektantowi." Albo ja mam jakies ponure wizje albo sie nie znam - ta koncepcja wyglada jak wystroj czesci zakladu karnego... Surowe konstrukcje, toporne i nieprzytulne. Jedynie piekne drewno na blatach stolow. Ogolnie jednak bardzo zniechecajace to wszystko.

    • 11 1

  • bblr (1)

    PRL w czystej postaci

    • 10 1

    • 20 latkowie to może już nie pamiętają

      ale faktycznie coraz bardziej przypomina to prl, moda zatacza krąg

      • 1 0

  • ? (1)

    III nagroda Chmielewska - Bałanda to koszmarek . Jak z domu cioci w latach 90-tych, która coś tam kuma, ale nieciekawie.....W takim wnętrzu nie czuła bym się dobrze. Zimno , ponuro, smutno, deprecha.

    • 6 6

    • A moim zdaniem to najciekawsza z propozycji.

      • 4 1

  • Poważnie nie ma mądrych ludzi u nas w Gdyni?

    • 6 4

  • Ale dramat.

    • 8 3

  • ?

    Dziwaczne te projekty...

    • 5 2

  • Wnętrza przypominają mi młodzieńcze lata i pogotowie interwencyjne. Makabra

    • 5 3

  • I obowiazkowo żarówki na kablach, co za lipa...

    • 4 1

  • wtf?

    Kto te prace przyklepywał? Na miejsce 1 dałbym te co zajęło 2, dwa z nich. Tragedia z wyborem 1 :)

    • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane