Ciężko jest na małej powierzchni zmieścić i urządzić salon wraz z kuchnią. I choć to trudne w aranżacji pomieszczenia, można znaleźć funkcjonalne i zadowalające rozwiązania.
Taki problem ma właśnie Karolina, która wraz z mężem zdecydowała się na zakup niewielkiego, trzypokojowego mieszkania. Taki wybór zapewni młodym właścicielom możliwość korzystania z osobnej sypialni i przewiduje pokój dla planowanego w przyszłości dziecka. Dzięki temu nie będzie problemu z koniecznością przearanżowania lub zmiany lokum, kiedy nowy członek rodziny pojawi się na świecie.
- Szukaliśmy mieszkania trzypokojowego, dlatego nie chcemy zmieniać układu ścian - napisała Karolina. - Zależy nam na pomocy w ustawieniu aneksu kuchennego z kącikiem jadalnianym. Obawiamy się, że zabraknie tam miejsca do przygotowywania posiłków oraz szafek do przechowywania. A w tym pomieszczeniu musi znaleźć się przecież miejsce na kącik wypoczynkowy i nasze wymarzone kino domowe.
Na to wszystko właściciele mieszkania nie mają zbyt wielkiego budżetu, ale lubią styl nowoczesny, a nawet designerskie przedmioty. Marzą im się odważne akcenty wystroju.
Dwa warianty aranżacji pomieszczenia przygotował Mikołaj Ćwidak, właściciel pracowni MC Architekt.
Koncepcja pierwsza
Na wyraźną prośbę czytelniczki układ ścian mieszkania nie został w tym przypadku zmieniony w stosunku do propozycji dewelopera.
Rozwiązanie funkcjonalne salonu zostało oparte o kuchenną wyspę, która oddziela dwie strefy pomieszczenia - kuchnię i miejsce wypoczynku.
Od strony kuchni w meblu zaprojektowano szuflady typu cargo, zaś z drugiej strony zawieszony został telewizor. Blat, będący kontynuacją wyspy, pełni funkcję miejsca spożywania posiłków. Układ taki pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni na funkcje, jakie powinny znaleźć się w takim pomieszczeniu, a jednocześnie umożliwia umiejscowienie telewizora naprzeciwko kanapy - daje to maksymalny komfort odbioru wyświetlanego obrazu.
Aby nadać wnętrzu nowoczesny i dynamiczny charakter, zrezygnowano ze standardowego rozwiązania, jakim jest zawieszenie lampy nad stołem jadalnym. Zamiast tego pojawia się tu designerskie oświetlenie typu kinkietowego.
Umieszczenie telewizora na kuchennej wyspie naprzeciwko kanapy pozwoli na komfortowy odbiór obrazu.
Koncepcja druga
Tym razem nieznacznie został zmieniony układ ścian działowych, dzięki czemu przestrzeń strefy wejścia stała się bardziej czytelna. Zabieg ten nieznacznie powiększył sypialnię, zaś strefa komunikacji została ujednolicona i pozbawiona zaburzających przestrzeń zakamarków.
W centralnym miejscu głównego pomieszczenia ustawiony został stół. W razie potrzeby można dodać do niego dodatkowe miejsca siedzące.
Lodówkę i zmywarkę w aneksie przeniesiono na sąsiednią ścianę. Pozwoliło to optycznie "oderwać od ziemi" część mebli kuchennych. Takie rozwiązanie dodaje z założenia monolitycznej zabudowie lekkości. Przestaje ona być typowym meblem kuchennym, a więc mniej rzuca się w oczy w łączącym dwie funkcje pomieszczeniu.
Przestrzeń nad blatem roboczym zastała pokryta farbą tablicową. Ściana taka może służyć do wymiany informacji między mieszkańcami, może być notatnikiem, kalendarzem, szkicownikiem bądź galerią powstających spontanicznie rysunków. Koszt takiego rozwiązania jest niewielki i można zastosować je właściwie w każdej przestrzeni. Wcześniej trzeba się tylko dobrze zastanowić, w jakim miejscu możemy pozwolić sobie na ciemny kolor ściany (aby nie przytłoczyć wnętrza).
W tej wersji telewizor został zawieszony na obrotowym ramieniu. Pozwala to na zmianę pozycji ekranu w zależności od miejsca, z jakiego jest oglądany.
Ściana nad zabudową kuchenną pomalowana farbą tablicową może posłużyć do tworzenia najróżniejszych galerii - w zależności od potrzeb i nastroju domowników.