Kuchnia i salon na małej powierzchni

Najnowszy artukuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Dwa pokoje na 35 m kw.
Blat, będący przedłużeniem kuchennej wyspy, z powodzeniem pełni tutaj funkcję wygodnego stołu.
Blat, będący przedłużeniem kuchennej wyspy, z powodzeniem pełni tutaj funkcję wygodnego stołu.

Ciężko jest na małej powierzchni zmieścić i urządzić salon wraz z kuchnią. I choć to trudne w aranżacji pomieszczenia, można znaleźć funkcjonalne i zadowalające rozwiązania.Rozkład pomieszczeń proponowany przez dewelopera.
Rozkład pomieszczeń proponowany przez dewelopera.
Taki problem ma właśnie Karolina, która wraz z mężem zdecydowała się na zakup niewielkiego, trzypokojowego mieszkania. Taki wybór zapewni młodym właścicielom możliwość korzystania z osobnej sypialni i przewiduje pokój dla planowanego w przyszłości dziecka. Dzięki temu nie będzie problemu z koniecznością przearanżowania lub zmiany lokum, kiedy nowy członek rodziny pojawi się na świecie.

- Szukaliśmy mieszkania trzypokojowego, dlatego nie chcemy zmieniać układu ścian - napisała Karolina. - Zależy nam na pomocy w ustawieniu aneksu kuchennego z kącikiem jadalnianym. Obawiamy się, że zabraknie tam miejsca do przygotowywania posiłków oraz szafek do przechowywania. A w tym pomieszczeniu musi znaleźć się przecież miejsce na kącik wypoczynkowy i nasze wymarzone kino domowe.

Na to wszystko właściciele mieszkania nie mają zbyt wielkiego budżetu, ale lubią styl nowoczesny, a nawet designerskie przedmioty. Marzą im się odważne akcenty wystroju.

Dwa warianty aranżacji pomieszczenia przygotował Mikołaj Ćwidak, właściciel pracowni MC Architekt.

Koncepcja pierwsza
Koncepcja pierwsza. Funkcję stołu pełni blat będący przedłużeniem kuchennej wyspy.
Koncepcja pierwsza. Funkcję stołu pełni blat będący przedłużeniem kuchennej wyspy.
Na wyraźną prośbę czytelniczki układ ścian mieszkania nie został w tym przypadku zmieniony w stosunku do propozycji dewelopera.

Rozwiązanie funkcjonalne salonu zostało oparte o kuchenną wyspę, która oddziela dwie strefy pomieszczenia - kuchnię i miejsce wypoczynku.

Od strony kuchni w meblu zaprojektowano szuflady typu cargo, zaś z drugiej strony zawieszony został telewizor. Blat, będący kontynuacją wyspy, pełni funkcję miejsca spożywania posiłków. Układ taki pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni na funkcje, jakie powinny znaleźć się w takim pomieszczeniu, a jednocześnie umożliwia umiejscowienie telewizora naprzeciwko kanapy - daje to maksymalny komfort odbioru wyświetlanego obrazu.

Aby nadać wnętrzu nowoczesny i dynamiczny charakter, zrezygnowano ze standardowego rozwiązania, jakim jest zawieszenie lampy nad stołem jadalnym. Zamiast tego pojawia się tu designerskie oświetlenie typu kinkietowego.


Koncepcja druga
Koncepcja druga. Centralnym elementem pomieszczenia jest wygodny stół.
Koncepcja druga. Centralnym elementem pomieszczenia jest wygodny stół.
Tym razem nieznacznie został zmieniony układ ścian działowych, dzięki czemu przestrzeń strefy wejścia stała się bardziej czytelna. Zabieg ten nieznacznie powiększył sypialnię, zaś strefa komunikacji została ujednolicona i pozbawiona zaburzających przestrzeń zakamarków.

W centralnym miejscu głównego pomieszczenia ustawiony został stół. W razie potrzeby można dodać do niego dodatkowe miejsca siedzące.

Lodówkę i zmywarkę w aneksie przeniesiono na sąsiednią ścianę. Pozwoliło to optycznie "oderwać od ziemi" część mebli kuchennych. Takie rozwiązanie dodaje z założenia monolitycznej zabudowie lekkości. Przestaje ona być typowym meblem kuchennym, a więc mniej rzuca się w oczy w łączącym dwie funkcje pomieszczeniu.

Przestrzeń nad blatem roboczym zastała pokryta farbą tablicową. Ściana taka może służyć do wymiany informacji między mieszkańcami, może być notatnikiem, kalendarzem, szkicownikiem bądź galerią powstających spontanicznie rysunków. Koszt takiego rozwiązania jest niewielki i można zastosować je właściwie w każdej przestrzeni. Wcześniej trzeba się tylko dobrze zastanowić, w jakim miejscu możemy pozwolić sobie na ciemny kolor ściany (aby nie przytłoczyć wnętrza).

W tej wersji telewizor został zawieszony na obrotowym ramieniu. Pozwala to na zmianę pozycji ekranu w zależności od miejsca, z jakiego jest oglądany.


Opinie (51)

 • Wszystko piękne na obrazku.

  Ale gdy pani domu zacznie smażyć mielone i gotować bigos to piękno pryśnie niczym bańka mydlana.
  A ten telewizor wmontowany w barek na poziomie podłogi to już żenada do kwadratu.Zapewne spodoba się dziecku.Ciekawe ile wytrzyma nie naruszony.

  • 51 4

 • 'aranżacje' nie mające nic wspólnego z mieszkaniem normalnego polaka, choćby z jednym dzieckiem i perspektywą tego, że na obiad coś trzeba jeść..

  • 23 2

 • A gdzie jest SALON???

  Widać tylko klitkę o powierczni 19 m, z "aneksem kanapowym"

  • 36 3

 • Ofiary mody na "salon z aneksem"

  • 27 4

 • Kuchniopokój to sztuczny twór deweloperów pozwalający na sprzedaż

  mieszkania x-pokojowego jako mieszkanie x+1 pokojowe. Taka marketingowa socjotechnika.

  • 26 4

 • Tylko ze

  ogromnie ciężko kupić obecnie NOWE mieszkanie z kuchnią. W trochę starszym, ale wciąż dość młodym budownictwie (mówię o takim np. z 2000r.) owszem, ale właściciele niekoniecznie chcą się takich mieszkań pozbywać.
  Można marudzić i narzekać, ale innych mieszkań praktycznie nie ma.
  Poza tym zapachy zapachami (przy oddzielonej kuchni też się rozchodzą), ale równie okropne jest to, że przyjeżdża rodzinka na obiad, siedzimy w "części salonowej", a obok - w aneksie - buczy pochłaniacz :(

  • 26 1

 • "dekoratorzy" i "projektanci wnętrz" nigdy nie zamieszkają w pomieszczeniach z własnych wizualizacji

  i tu jest problem. Ładnie wygląda na obrazu. i Tyle.

  • 17 2

 • o ile w ogóle ten pochłaniacz jest..

  • 4 2

 • Biała kanapa

  porażka w kuchniopokoju, no i przy dziecku, zasłony leżące na ziemi - też jakaś pomyłka, kino na poziomie kolan... kolorystyka - tylko się pochlastać

  • 22 3

 • kupowac "STARE"

  Obejrzałam sobie wyrywkowo nagrodzone gdańskie osiedla z linku obok ("najbardziej udana realizacja mieszkaniowa 2012") i faktycznie, same kuchnio-salony :D Trudno to nawet nazywać "aneksem", skoro szafki kuchenne ciągną się frontalnie na ścianie "salonu" :P

  • 12 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jungle bazaar
Jungle bazaar
targi
lut 12-13
sobota - niedziela, g. 10:00 - 18:00
Gdańsk, Sopot, Ergo Arena
Mieszkaniowe Targi Gdynia Arena
Mieszkaniowe Targi Gdynia Arena
targi
mar 26-27
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18350 zł/m2
Gdynia Orłowo
17050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
16650 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
21200 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15800 zł/m2
Gdynia Orłowo
11100 zł/m2
Gdynia Działki Leśne
10150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane