• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kuchnia w nietypowym kształcie

Ilona Paleńczuk
2 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Koncepcja pierwsza. Ze względu na proporcje i nietypowy kształt pomieszczenia, krótsze ściany kuchni zostały pomalowane na intensywniejsze kolory, a długa ściana naprzeciw zabudowy pozostała biała. Koncepcja pierwsza. Ze względu na proporcje i nietypowy kształt pomieszczenia, krótsze ściany kuchni zostały pomalowane na intensywniejsze kolory, a długa ściana naprzeciw zabudowy pozostała biała.

Kuchnia to miejsce, gdzie spędzamy bardzo dużo czasu. Nie tylko przyrządzamy posiłki, ale i przy okazji spędzamy czas z najbliższymi. Co zrobić w sytuacji, kiedy naszą kuchnią jest niewielkie pomieszczenie o niestandardowych wymiarach?



Kształt i wymiary pomieszczenia Kształt i wymiary pomieszczenia
Z podobną sytuacją zetknęła się nasza czytelniczka, która ma problem z urządzeniem kuchni w bloku. W pomieszczeniu powinny znaleźć się wszystkie potrzebne sprzęty i akcesoria, jednak ze względu na niewielką i niewymiarową przestrzeń jest to utrudnione.

- Chciałabym, aby w kuchni znalazły się wszystkie niezbędne sprzęty, tj. lodówka, zmywarka, płyta z piekarnikiem, mikrofala - napisała w liście do redakcji Anna - Przydałoby się również niewielkie miejsce do spożywania posiłków.
Odpowiednie dopasowanie mebli dostępnych w sklepach nie tylko może być skomplikowane, ale przede wszystkim niewystarczające w przypadku, kiedy wykorzystanie nawet niewielkiego fragmentu przestrzeni ułatwi codzienne funkcjonowanie w kuchni. Wybór mebli wykonywanych na specjalne zamówienie może okazać się w takiej sytuacji bardzo pomocnym rozwiązaniem. Właściwe zaprojektowanie zabudowy kuchennej zapewni ergonomiczne wykorzystanie ograniczonego miejsca, co bezpośrednio wpłynie na zachowanie ładu. Z kolei uporządkowane wyposażenie kuchni sprawi, że wnętrze będzie wydawało się przestronne, a tym samym optycznie większe niż w rzeczywistości.

Dwie propozycje aranżacji kuchni przygotowała Ilona Paleńczuk z ip-design. Obie koncepcje mają na celu stworzenie funkcjonalnego wnętrza, które pomimo małej i niewymiarowej przestrzeni, będzie jednocześnie pełniło rolę kuchni i jadalni.

Warto zauważyć, że jedna ze ścian pomieszczenia jest ustawiona pod kątem. Ze względu na konieczność dostosowania formy zabudowy kuchennej do skośnej ściany, aranżacja wnętrza musi być precyzyjniej przemyślana.

W obu przypadkach zabudowę kuchenną umieszczono po lewej stronie od wejścia. Mając na celu maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni zdecydowano się na meble dopasowane do wymiaru kuchni. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest możliwość indywidualnego rozmieszczenia wyposażenia, adekwatnie do potrzeb użytkowników.

Aranżując kuchnię należy pamiętać o odpowiednio wyselekcjonowanych materiałach wykończeniowych. Ich jakość bezwzględnie wpływa na długotrwałe i wygodne korzystanie z zabudowy kuchennej. Przykładowo, zastosowanie kamienia zapewnia komfort użytkowania poprzez wysoką odporność na zarysowania czy uszkodzenia.

Koncepcja pierwsza

Przewidziano tu centralne rozmieszczenie sprzętów kuchennych w zabudowie. Wysoka zabudowa po obu stronach blatu tworzy symetryczny podział szafek. Pomaga to wyeksponować ściany pomiędzy blatem a zabudową. Dodatkowym atutem mebli jest podział głębokości szafek wiszących. Szafki górne umożliwiają przechowywanie większej liczby przedmiotów i łączą optycznie poszczególne części zabudowy. Linia szafek wiszących została dodatkowo zaakcentowana wpuszczonymi listwami LED wzdłuż mebli.

Na przeciwległej ścianie znajduje się wąski stół jadalniany na zdobionych nogach. Oświetlono go wiszącymi lampami, a w jego pobliżu zawieszono dekoracje ścienne.

Pierwsza koncepcja zakłada przewagę białej kolorystyki, która ma na celu optyczne powiększenie wnętrza. Chcąc ożywić wnętrze, zdecydowano się na akcenty kolorystyczne. Na ścianie z zabudową kuchenną przewidziano żółtą taflę szkła, która nie tylko zdobi, ale i chroni przed zabrudzeniami. Intensywna mozaika na podłodze czy zastosowanie krzeseł w różnorodnej kolorystyce również mają na celu wprowadzenie dynamiki do wnętrza.

  • Wysokie słupki z urządzeniami AGD umieszczone zostały po obu stronach blatu - zasadnicza część robocza ujęta została przez to niejako w ramy.
  • Większość zabudowy kuchennej została wykonana w białej kolorystyce, dzięki czemu pomieszczenie wyda się szersze. Na ścianie zaprojektowano żółtą taflę szkła.
  • Zabudowa kuchenna zajmuje całą ścianę, tworząc wystarczającą przestrzeń do przechowywania. Oświetlenie LED podkreśla symetryczne rozmieszczenie szafek.
  • W tej wersji przewidziano stół z trzema krzesłami. Oprócz funkcji jadalnianej, pełni funkcję dodatkowej przestrzeni roboczej. Różnorodna kolorystyka i kształt krzeseł, jak również ułożenie mozaiki na podłodze nada wnętrzu oryginalny charakter.
  • Koncepcja pierwsza. Po jednej stronie pomieszczenia znajduje się zabudowa kuchenna na całą ścianę. Stanowi ona nie tylko przestrzeń roboczą do przyrządzania posiłków, ale i miejsce do przechowywania. Naprzeciwko zaprojektowano wąski stół z trzema krzesłami.

Koncepcja druga

Tu również zasadnicza część zabudowy umieszczona została po lewej stronie od wejścia. Jej przedłużenie stanowi blat przylegający do skośnej ściany. Jest to rozwiązanie gwarantujące stworzenie kącika do spożywania posiłków, który ujmuje pomieszczeniu przestrzeni. Zaprojektowane miejsce może służyć również jako dodatkowa przestrzeń robocza. Wysokość blatu i krzeseł została dopasowana w taki sposób, aby nieużytkowane w danym momencie siedziska nie przeszkadzały w trakcie przyrządzania posiłków.

Wysoka zabudowa lodówki i piekarnika została umiejscowiona bezpośrednio przy drzwiach. Dzięki temu kuchnia wydawała się będzie szersza i bardziej doświetlona światłem dziennym. Szafki wiszące zajmują tylko część ściany z głównym blatem roboczym po to, by zabudowa optycznie wydawała się lżejsza i eksponowała dekoracyjną mozaikę.

Czytaj także: Wyzwania dla właściciela małego mieszkania. Sposoby na optyczne powiększenie pomieszczeń

Naprzeciwko głównego blatu roboczego zaplanowano dodatkowe miejsce do przechowywania w postaci szafek stojących. Nie ma tu jednak szafek wiszących, które mogłyby przytłoczyć wnętrze i sprawić, iż wydawałoby się ono ciasne i niekomfortowe. Zamiast tego wyeksponowano oświetlenie, które nie tylko rozjaśni okolice blatu roboczego, ale również spotęguje efekt optycznego powiększenia wnętrza.

Wykorzystanie czerni w zabudowie meblowej stanowi doskonałe tło do ekspozycji szafek fornirowanych. Całość została przełamana jasnymi blatami roboczymi. Chcąc dodać więcej lekkości zabudowie, zastosowano oświetlenie LED wzdłuż szafek wiszących. Na podłodze wybrano gres w szarej kolorystyce nieuwidaczniającej zabrudzeń. Ułożenie płytek w poprzek pomieszczenia optycznie je poszerza.

  • Skośną ścianę z oknem trudno zabudować, dlatego koncepcja nr 2 zakłada utworzenie tu prostego blatu. Obniżony sufit znajdujący się nad szafkami wiszącymi stanowi dodatkowe źródło światła, mając jednocześnie na celu akcentowanie głównego blatu roboczego.
  • Bliskie umiejscowienie zlewozmywaka i płyty oddzielono szafką ze zmywarką. Takie rozlokowanie ułatwi przygotowywanie posiłków. Większa przestrzeń robocza została przewidziana przy ścianie skośnej.
  • Szafki do przechowywania zaprojektowano naprzeciwko zabudowy kuchennej. Brak szafek wiszących sprawia, że przestrzeń wydaje się optycznie powiększona. Dodatkowo, umożliwia odpowiednią ekspozycję oświetlenia, która sprzyja kreowaniu jasnego i przestronnego wnętrza.
  • Przy oknie zostanie umieszczony blat. Będzie pełnił funkcję zarówno dodatkowej przestrzeni roboczej, jak i miejsca do spożywania posiłków. Dostosowane wymiary blatu gwarantują możliwość schowania krzeseł pod blat tak, by siedziska nie przeszkadzały w trakcie przygotowywania posiłków.
  • Koncepcja druga. Blat zamontowany przy ścianie skośnej stanowi przedłużenie zabudowy mieszczącej sprzęty kuchenne. Jest miejscem do spożywania posiłków, jak również dodatkową przestrzenią roboczą.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

IP DesignIlona Paleńczuk

Opinie (34)

  • Kuchnia z kątem ostrym w którym musi być zabudowa. Co to była za odyseja i iliada w jednym, żeby (12)

    znaleźć firmę, która będzie w stanie przyciąć blaty pod kątem ostrym i połączyć je bez obrzydliwych list aluminiowych "na gładko". Jak sobie przypomnę tę mission impossible sprzed ponad 3 lat, to i śmieszno i straszno.
    Z 20 "obpielgrzymkowanych" firm podjęła się to zrobić JEDNA z końca świata w Kokoszkach i o dziwo zrobiła to nad wyraz dobrze. Ani Komandor, ani Indeco ani jeszcze kilka hurtowni stolarskich z rzekomo profesjonalnymi stolarniami nie były w stanie tego zrobić.

    • 37 2

    • Takie rzeczy to tylko u stolarzy

      A nie żadne Komandory czy Indeca. Oni nadają się tylko do cięcia płyt (i to nie zawsze im dobrze wychodzi).

      • 24 0

    • na jaką literę ta firma ?

      Z ciekawości - jaka była pierwsza litera nazwy tej firmy ?

      • 2 0

    • jak chcesz taka co ci zrobi jak na zdjeciu to (6)

      adamant, ale nie zaplacisz jak panu wiesiowi z pruszcza czy elbląga, a jak za normalne profesjonalne wykonanie z gwarancja . TANIE jest g*wniane.... i biednego na nie nie stac!

      • 2 16

      • Nie rób sobie reklam w moim wątku. (5)

        Specjalnie nie napisałem nazwy firmy, która profesjonalnie zrobiła mi te blaty, a ty mi tu spamujesz wątek ;-)
        Takich marketingowych opowieści o profesjonalnych wykonaniach to ja się nasłuchałem do woli, a potem jak się okazywało przy ustalaniu szczegółów najprostsze sprawy zaczynały robić ogromny problem. I nie miało znaczenia czy był to pan Kaziutek składacz czy profesjonalne studio kuchenne z przerostem ego.
        A czego to człowiek nie naczytał się na forach o brakoróbstwie co niektórych znanych firm z szafkami spadającymi na głowę włącznie. Zimno się robi.

        • 18 1

        • na jaką literę ta firma ? (2)

          Z ciekawości - jaka była pierwsza litera nazwy tej firmy ? Tylko jedna literkę podaj, bom ciekawy ;)

          • 0 0

          • m (1)

            jak miłość

            • 0 0

            • Wcale nie. To nie było M

              • 0 0

        • chlopcze - nie robie reklamy sobie (1)

          skoro piszesz ze twoi sobie nie radza to PODAŁEM firme która takie mi robiła i zrobiła dobrze - życzliwego od glupiego widze rozróżniasz jak wybory od wyborowej. dzieciak!

          • 1 9

          • Przecież napisał w pierwszym poście, że z trudem ale znalazł wykonawcę i to ileś lat temu, a ty

            dalej swoje. Będę pamiętał żeby firmę adamant omijać z daleka.

            • 9 1

    • nie takie hop-siup

      to maszyny trzeba mieć do tego, a jak kąt był nietypowy...

      • 1 0

    • znam co najmniej 20

      które zrobią to bez problemu.
      Mało tego, wykonują to w standardzie.
      Tyle, że nie wejdą na cudzą realizację dla jej dokończenia.
      Ten wpis to świetne udokumentowanie różnic między zamawianiem u fachowca a
      przypadkowym wykonawcą typu hurtownia, także taką jak wymienione z nazwy z własnymi montażystami.
      Problem banalny ale o ilu wadach wykonania klient nie wie.
      Gorzej, gdy nie zna ich także wykonawca.

      • 2 2

    • :)

      każdy średnio rozgarnięty stolarz to zrobi!!! ale jakim trzeba być głupkiem by łączyć blaty na gładko ?? góra rok, dwa lata i blat na łączeniu spuchnięty bo woda wsączy się w łączenie. Tylko listwa plus dobre obsylikonowanie jej uniemożliwi powstanie górek na blacie.

      • 0 0

  • ładnie (1)

    Do mnie zdecydownie przemawia ta z czarnymi frontami. Wyszło elegancko. A ta z mozaiką to dla młodych :) Ale fakt, taka kuchnia z kątem ostrym tylko na zamowienie. ALe co zrobic, gdy mamy takie mieszkanie.

    • 10 1

    • kuchnia

      zadne ciemne meble w kuchni,mam brazowe masakra wszystko widac,i dopucować ciezko bo smugi zostaja

      • 6 0

  • nie powiedziałabym, że

    ta kuchnia ma niestandardowe wymiary... raczej kształt

    • 18 0

  • 9 m^2 (5)

    Przecież to jest duża kuchnia. jeden mały skos i to pod oknem chyba nie stanowi problemu!? Projektant się nie wysilił - wstawił blat roboczy pod okno - niesamowite...

    • 23 3

    • (3)

      a gdzie miał wstawić? Na suficie?

      • 4 9

      • czytaj ze zrozumieniem

        Wstawienie blatu pod okno jest oczywiste więc chyba rozważany przykład zupełnie nie pasuje do tytułu artykułu

        • 10 0

      • na suficie byłoby lepiej (1)

        krzesła sugerują miejsce do jedzenia.
        Przy płycie grzewczej to chyba nie najlepszy pomysł.

        • 0 0

        • Ja tez mam przy płycie i wszyscy żyją;)

          • 0 0

    • A moze pod oknem jest grzejnik?

      Zabudowa sie nie opłaca a przenoszenie grzejnika to spory koszt

      • 0 0

  • jaki program (3)

    jakim darmowym programem można zrobić podobną wizualizacje? bo ten co tu to pewnie grube tysiące,

    • 7 1

    • (2)

      najprosciej to sketchup od googla, kiedys byla darmowa wersja PRO100, nie wiem czy dalej istenieje...

      • 3 0

      • pro100 nieładne wizualizacje (1)

        ja robiłam w alno planner

        • 0 0

        • Pro 100 OK

          Na pro 100 robię kuchnie i zabudowy łącznie z rozkrojem płyt. Bardzo dobry program i prosty w obsłudze

          • 0 0

  • Może mi ktoś wytłumaczyć, (2)

    dlaczego projektanci robiący wizualizacje dla tego zacnego portalu z uporem maniaka pomijają fakt, że 95% mieszkań na rynku posiada grzejniki?

    • 21 1

    • bo tu akurat nie będzie grzejnika a podłogowe:)

      • 5 2

    • Architekci nie mówią grzejnik tylko "kalafior" co ma być obraźliwym dal tego sprzętu przekręceniem nazwy kaloryfer. Mają wewnętrzny wyuczony na studiach grzejnikowstręt. Ich oczekiwania spełnia ewentualnie model za cenę samochodu.
      Wiem co mówię - jestem zawodowcem, na co dzień dobieram grzejniki.

      • 6 0

  • Nęęędza ! (1)

    60% mieszkań to taka sama nędza z biedą jak za Gomółki. Metraże dla uchodźców a nie dla Polaków. Alle się staczamy !

    • 6 3

    • może i nędza ale mnie takie 63 metry ( bo tyle ma całe mieszkanie) wystarcza, na więcej mnie po prostu nie stać... a kuchnia fakt, może i kształt nie bardzo ale miałam do wyboru: mały salon z aneksem albo taka wydzielona kuchnia...i sami wiecie co wybrałam... już mam gotowy projekt dla tej kuchni ( nie ten prezentowany )i jest super, bardzo funkcjonalny i praktyczny dla mojej czteroosobowej rodziny. Poszerzyłam otwór drzwiowy do 108 cm, więc kuchnia jest w zasadzie półotwarta a z drugiej strony nie będzie przeszkadzał nam zapach "smażonych kotletów" w innych pokojach;) mamy stolarza który zrobi nam meble według naszych wytycznych, blat będzie pod oknem po całości ( bez łączeń ) . Znalazło się też miejsce na mały stół . Będziemy mieli ogrzewanie podłogowe więc "kalafiora " nie będzie. Pozdrawiam

      • 4 0

  • wszelkie projekty z blatami ,szafkami na przeciwleglej sciane sa bezsensu

    Z założenia ma sie zmieścić kuchenka i zmywarka - głębokość 60 cm - to pozostawia około 170 cm wolnej przestrzeni do poruszania się po kuchni .
    drugi błąd jest naprawdę niewiele mieszkań w których pierwsi właściciele iuz w trakcie budowy budynku zlecają przeniesienie grzejnika spod okna na ścianę działowa lub rezygnują całkowicie -brak tego elementu w projekcie to poważne uchybienie.

    umieszczenie jakichkolwiek urządzeń kolo zlewozmywaka naraża właścicieli na względnie szybka ich wymianę -pls odrobia wyobrazni i cos z zakresu bhp prad i woda to może prowadzić do poważnych wypadków

    • 5 1

  • (1)

    Siedzenie przodem do ściany,rzeczywiscie super rozwiazanie.gdzie ława ze stołem,która zabiera malo miejsca a modernistycznie moze tez wyglądac

    • 0 0

    • Kuchnia

      Mnie generalnie bardzo tego typu aranżacje się podobają i myślę sobie, że kiedy będę zmieniać wystrój kuchni, chciałabym zamówić coś podobnego w Indeco Trójmiasto. Przede wszystkim znalazłam sporo pozytywnych opinii na temat tej firmy, jak i ich produktów, przy czym chociażby wybór odcieni laminatów jest tam bardzo duży. Na pewno więc można dzięki nim stać się właścicielami wyjątkowych mebli.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane