• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kupujemy materiały budowlane. Ale gdzie?

Joanna Puchala
3 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Oprócz porównywania materiałów budowlanych pod względem ceny i jakości, istotne będą także usługi dodatkowe oferowane przez punkt sprzedaży, na przykład czas i koszt dostawy. Oprócz porównywania materiałów budowlanych pod względem ceny i jakości, istotne będą także usługi dodatkowe oferowane przez punkt sprzedaży, na przykład czas i koszt dostawy.

Zakup materiałów budowlanych jest nieodłącznym etapem budowy domu, urządzania mieszkania czy remontu. Jest to wydatek rzędu tysięcy złotych, więc powinniśmy działać rozsądnie. Co brać pod uwagę, gdzie skierować kroki?Czym się kierujesz wybierając materiały budowlane?

Przede wszystkim jakość

Jeżeli zlecamy usługi budowlane wybranej wcześniej firmie, to wówczas możemy polegać na specjalistycznej wiedzy wykonawcy. W przeciwnym razie jesteśmy zdani na porady sprzedawców. Warto więc wtedy wybrać takie miejsce zakupu produktów, gdzie pracują kompetentni doradcy.

- Jeśli nie mamy możliwości skonsultować wyboru danego materiału z wykonawcą, warto zwrócić się o pomoc do doradcy klienta w sklepie czy hurtowni, który z reguły doskonale zna sprzedawany produkt, daną markę i możliwości gwarancyjne. Rekomendacja sprzedawcy powinna być wtedy wystarczającym argumentem - ocenia Jacek Szefler, dyrektor hurtowni Bysewo.
W drugiej kolejności cena

Wybierając materiały, musimy wiedzieć, na czym możemy oszczędzić bez straty na jakości, a na czym lepiej nie oszczędzać. Decydując się na tańszy produkt, warto sprawdzić, czy niższa cena nie oznacza niskiej jakości. Niska cena niektórych produktów może nie współgrać z jakością, a inne z powodzeniem mogą odpowiadać naszym potrzebom.

- Przykładem sytuacji, kiedy możemy zdecydować się na tańsze i jednocześnie spełniające nasze potrzeby produkty, są panele. Dzielimy je na klasy pod względem wytrzymałości. Wraz ze wzrostem klasy, rośnie również cena. Dokonując zakupu musimy zastanowić się, jak intensywnie będziemy użytkować pomieszczenie, w którym zamierzamy je położyć. Jeżeli będzie to pomieszczenie o niskim natężeniu ruchu, możemy zdecydować się na zakup podłóg z tzw. średniej półki cenowej, co pozwoli nam zaoszczędzić, nie tracąc przy tym na jakości użytkowania - mówi Bartłomiej Gumiński z działu budowlanego Castorama w Gdańsku Oliwie.
Czytaj także: Wybieramy farby do wnętrz. Na co zwrócić uwagę

Warto pamiętać, że nie zawsze i nie na wszystkim możemy oszczędzać.

- Szczególnie nie powinniśmy oszczędzać na szeroko pojętej armaturze sanitarnej. Zdecydowanie lepiej jest dopłacić i kupić sprawdzone produkty renomowanych firm - dodaje Bartłomiej Gumiński.
Poza tym, analizując produkty z hurtowni i marketu, należy się upewnić, czy porównujemy ten sam materiał.

- Kierując się atrakcyjną ceną oferowaną przez markety budowlane, powinniśmy sprawdzać również parametry danego materiału. Może się okazać, że okazyjna cena jest wynikiem zastosowania innych składowych produktu, które wpływają niestety na jakość - stwierdza Krzysztof Kasprzak z Buduj i Remontuj.
Miejsce zakupu a cena i jakość

Kupując materiały budowlane w hurtowniach możemy liczyć na rabaty. W przypadku klienta indywidualnego nie są one tak znaczne, jak dla wykonawców czy innych przedsiębiorców, jednak przy większych zakupach różnica będzie odczuwalna.

- Warto podkreślić, że uzyskanie rabatu nie zależy od tego, czy kupujemy wszystkie materiały jednocześnie czy etapowo. Klient uzyskuje kupon rabatowy na całe zakupy, a w momencie pierwszej transakcji otrzymuje kartę stałego klienta - tłumaczy Jacek Szefler.
- Robiąc zakupy w marketach, będzie znacznie trudniej o uzyskanie jakiegokolwiek rabatu, co wynika z dość niskich cen w tego rodzaju sklepach. Negocjowanie cen z marketami jest bardzo trudne i możliwe dopiero przy ogromnych ilościach - dodaje Krzysztof Kasprzak.
Innym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić, są zakupy przez internet. Dzięki temu możemy nabyć te same materiały, co w punkcie stacjonarnym, tylko w niższych cenach. Należy także dodać, że zazwyczaj internetowe zakupy są po prostu wygodniejsze.

- Zdarzyło mi się kilka razy dokonać zakupów w sklepie internetowym i jestem bardzo zadowolony. Jakość materiałów nie odbiegała od tych zakupionych w hurtowni, a ceny były o kilkanaście procent niższe - mówi nasz czytelnik Michał z Gdańska.
w pz
- Mimo że zakupy przez internet są tańsze i wygodniejsze, to większość klientów korzysta jednak ze sklepu stacjonarnego. Zamówienie złożone przez internet jest zazwyczaj realizowane od 24 do 48 godzin. W przypadku, kiedy nie mamy na stanie danego materiału, kontaktujemy się z klientem i informujemy o terminie realizacji zamówienia - mówi Jacek Szefler.

Usługi dodatkowe i inne czynniki

Wybierając sklep, w którym zamierzamy zrobić zakupy, powinniśmy sprawdzić także ofertę usług dodatkowych. Chodzi tu przede wszystkim o transport i czas dostawy towaru. Jest to szczególnie ważne, kiedy w trakcie prowadzonych prac zabraknie materiału, którego nie jesteśmy w stanie sami dowieźć. Jeśli sklep dysponuje ekspresowym transportem czy zakupami przez telefon, nie musimy się martwić, że prace ulegną opóźnieniu.

Dostęp do transportu oznacza także brak konieczności zakupu całego towaru przeznaczonego do remontu jednorazowo. Powinno nas to interesować zwłaszcza w przypadku, kiedy nie mamy gdzie go przechowywać.

Czytaj także: Co wybrać na podłogę - panele czy drewno?

- Niewątpliwą zaletą marketów są godziny otwarcia. Podczas gdy hurtownie są czynne znacznie krócej, w marketach zakupy zrobimy do późnych godzin. Ponadto niektóre materiały mają lepsze warunki przechowywania w marketach niż w hurtowniach. Najlepszym przykładem są płyty gipsowe, które w marketach nie mają szans zawilgotnieć - dodaje Krzysztof Kasprzak.
Decydując się na płatny transport, warto sprawdzić, od czego zależy jego koszt. Możemy bowiem mieć do czynienia z dostawą przeliczaną wyłącznie przez odległość w kilometrach, jak i wagę towaru.

- Hurtownie z reguły nie pobierają dodatkowych opłat za dowóz zakupionych towarów, jedynie w przypadku nieprzekrocznia progów kwotowych trzeba będzie uiścić maksymalnie 50 zł. W marketach ceny za transport zależą bowiem nie tylko od odległości, ale i od tonażu. Koszt transportu w marketach zaczyna się z reguły od około 29 zł za odległość do 10 km i rośnie proporcjonalnie ze wzrostem odległości i wagi towaru - stwierdza Krzysztof Kasprzak.
Kupując materiały budowlane przyjrzyjmy się, w jakich warunkach są przechowywane. Dla drewna czy płyt kartonowo-gipsowych, a także klei czy zapraw ważne będzie czy są przechowywane w suchym miejscu. Nie bez znaczenia jest także temperatura. Kupując materiały budowlane przyjrzyjmy się, w jakich warunkach są przechowywane. Dla drewna czy płyt kartonowo-gipsowych, a także klei czy zapraw ważne będzie czy są przechowywane w suchym miejscu. Nie bez znaczenia jest także temperatura.

Miejsca

Opinie (43) 9 zablokowanych

 • (1)

  Jeśli kupujemy dla siebie i nie jest nam do niczego potrzebna faktura, w mniejszych sklepach mozna się czasami dogadać, że zakup idzie na konto ich stałego odbiorcy.
  Dla nas korzyść jest taka, że dostajemy (najczęsciej spory) rabat, jaki on sobie wypracował dużymi zamówieniami.
  Dla niego jest faktura, czyli koszty do odliczenia.

  Plus marketów jest taki, że można oddać niewykorzystane materiały.
  Aczkolwiek i w mniejszych sklepach czy nawet hurtowniach czasami też jest to temat do dogadania. Po prostu - nie bierze się faktury przy zakupie a dopiero po zwrocie, na to, co rzeczywiście się kupiło. Unika się w ten sposób korekt faktur i sklepy dosyć chętnie na to idą, szczególnie, jeśli nie jest to nasz pierwszy tam zakup i nas już "znają".

  • 12 1

  • faktury

   a to nie jest przestepstwo skarbowe skoro kto inny dostanie fakture?

   • 1 1

 • Ankieta - a to nie można kierować się kilkoma z wymienionych w niej punktów jednocześnie?

  • 4 0

 • Droga -droga autorko -bo kilka tys taki sposorowany art kosztuje (5)

  To nie porownanie co tu naskrobano, to nie jest tez felieton ani jego wstep. To zwykle nakrecanie na drogą hurtownie bysewo...

  nalezalo rozdzielic wykonczenia, budowlane uzupelniajace i budowlane podstawowe, porównac po 5 produktów .
  wziąc po uwagę 4 hurtownie i kilka sieci jak leroy, casto, praktiker, obi.

  porozmawiać z nimi , wtedy to by byl artykul -a tak , no kurde naprawde dajcie pisac profesjonalistom a nie profesjonalistą !!!

  • 13 2

  • (3)

   Byłeś ostatnio w Praktikerze?
   Tego sklepu już w zasadzie nie ma. Tzn.. fizycznie jeszcze jest, ale jego upadek widać na półkach.

   • 5 1

   • i zawsze otwarta jedna kasa, a kolejki na 15 minut stania (1)

    • 0 0

    • Chyba dawno nie byłeś (-aś) bo ostatnio (zeszły weekend) to tam prawie wcale ludzi nie ma.
     Bo i po co mają być, skoro i tak nie ma czego kupić?

     • 2 0

   • widzisz - a ja kupuje za 50%

    bo ty zrzedzisz :D dziekuje ci serdecznie :)

    • 0 0

  • Zalety Hurtowni

   Jest jeszcze jedna zaleta hurtowni typu np. wspomniane Bysewo, czy dalej w komentarzach BAT. Indywidualne podejście do klienta, czego zdecydowanie brakuje w marketach.
   Wykonując remont u siebie w mieszkaniu korzystałem właśnie z usług powyższej firmy i byłem bardzo zadowolony. Na miejscu usiadłem z doradca, dostałem kawę omówiliśmy zakres prac jaki mam do wykonania, oraz harmonogram w jakim chcę to wykonywać, a następnie ustaliliśmy co kiedy ma do mnie przyjeżdżać i tak było. nie musiałem się stresować, czym przywieźć materiał itd. w związku z tym, że zakup był znaczny otrzymałem rabat.
   Osobiście wyrobiłem sobie zdanie, że markety są tanie na pokaz. tanie są u nich tylko te produkty, które klient porównuje, a cała reszta jest bardzo droga. myślę, że oni liczą poprostu na to, że klient porówna sobie jeden produkt, np. farbę wyjdzie mu taniej, niż u konkurencji, ale do farby potrzebne są jeszcze inne rzeczy pędzel, wałek, taśmy, folie itp. no i na tym już nie jest tanio tylko bardzo drogo. no ale przecież mało kto kupi farbę w jednym miejscu, a po wałek pojedzie do innego sklepu.

   • 0 0

 • BAT (3)

  materiały budowlane kupuje tylko w BAT
  ostatnia miła akcja w bat:
  podjechałem osobówką po parenaście metrów profili stalowych, obsługa mi je idealnie docięła do długości auta
  dodatkowo całkowicie gratis i bezinteresowanie zapakowała w folie strech coby sie auto nie pobrudziło :)

  pozdrawiam zespół BAT!

  • 8 7

  • Niezła reklama :)

   Ale faktycznie tak jest. Też kiedyś robiłem tam kilkukrotnie różne zakupy (teraz trochę mi za daleko) m.in. zdarzyło się kilka prętów zbrojeniowych.
   Bez problemu pocięli i zafoliowali.

   • 5 0

  • I czy ich docięcie nie było sprzeczne z projektowanym rozkrojem tych profili?

   • 0 0

  • Ja od wielu lat współpracuje z BAT

   Wyróżnia ich wiele rzeczy ale najbardziej podoba mi się podejście do klienta. Mam wrażenie, że nosili by Cie na rękach. Zawsze fajna obsługa mili i pomocni. Do całego zespołu nie pasuje tylko jedna brunetka w długich włosach na sklepie (kokoszki), kompletne przeciwieństwo całego zespołu, że jej jeszcze nie zwolnili..

   • 0 0

 • oczywiście Castorama bez parkingu

  • 6 7

 • wolę wynajmować niż budować. żal mi tych wszystkich kredyciarzy co na łożu śmierci spłacą ostatnia ratę. (5)

  • 4 12

  • jedziesz zarobić, odkładasz, wracasz, budujesz

   a na raty to mogę wziąć kotkę Bauma, bo za ciężka i muszę obrócić 3 razy

   • 4 0

  • Najbardziej (3)

   Ciebie żal. Policz sobie ile setek tysięcy napchasz komuś w kieszenie przez całe życie wynajmowania. I druga kwestia - zadaj sobie pytanie jak dasz radę opłacić wynajem na stare lata z nędznej emerytury (oczywiście o ile w ogóle ją dostaniesz).

   • 9 1

   • ty napchasz bankom a ja dam niewiele zarobić kredyciarzowi takiemu jak ty.

    • 2 3

   • Dokładnie. Cwaniaczki tak okazyjnie wynajmują ale do czasu. Potem powrót do teściowej na New Port w falowcu. Na starość jakoś to opłacą.

    • 6 0

   • z Polską emeryturą pojadę do Tajlandii, Indii, Laosu lub innego państwa w Azji.
    za równowartość 100 Dolarów USA mam wynajęty domek z opierunkiem i 1 posiłkiem dziennie, więc ta "marna" emerytura da mi komfort życia i spokój.

    • 1 0

 • ale jakie materiały ?? beton towarowy w gruszce ? czy 2 listwy przyprogowe ? (3)

  • 11 1

  • (2)

   Nie ma czegoś takiego jak gruszka.

   • 0 0

   • a na wierzbie ? (1)

    beton towarowy to wg.ciebie jak przywożą ?
    w wiadrach ?
    w woreczkach ze słomkami ?
    w butelkach ?

    betonomieszarka - potocznie gruszka

    • 1 0

    • w bidonach,
     w termosach,
     w kotletach,
     w ch..ch ?

     • 0 0

 • Castorama, fachowa obsługa, (2)

  duży wybór dla przeciętnego kowalskiego i tanio.

  • 0 5

  • Fachowych doradców już brak...

   w Castoramie Oliwa. Kupuje żarówke i pytam się 'doradczyni' (niskiej brunetki w okularach) która lepsza a ona na to że nie wie, nie ma czasu, niech pan zapyta kolegi 2 alejki dalej, bo wolała plotkować z kolezanką pod lampami. Na farbach pytam o lateksową a on mi pokazuje lakier. Kiedyś byli tam doradcy z prawdziwego zdarzenia.

   • 6 0

  • A parking jest?

   • 0 0

 • tylko Bricomarche

  a ja tam wolę kompaktowy, tani, bardzo dobrze zaopatrzony sklep Bricomarche !

  • 0 2

 • głupoty!

  po puszke farby jadę gdzie najbliżej, bo więcej wydam na paliwo.

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23550 zł/m2
Gdynia Orłowo
23350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
33300 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16000 zł/m2
Gdańsk Przymorze
14950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane