• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Laboratorium na wysoki połysk

Ewa Budnik
3 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Dobrze wykonane podświetlenie ledowe szklanych paneli ściennych może stać się oryginalną opcją oświetlenia pomieszczenia. Dobrze wykonane podświetlenie ledowe szklanych paneli ściennych może stać się oryginalną opcją oświetlenia pomieszczenia.

Są modne, funkcjonalne i można za ich pomocą stworzyć naprawdę niebanalną dekorację. Szklane panele ścienne robią furorę we wnętrzach.



Piaskowanie szkła daje ogromne możliwości aranżacyjne. Piaskowanie szkła daje ogromne możliwości aranżacyjne.
Ważna jest odpowiednia kompozycja kolorystyczna paneli szklanych z meblami kuchennymi. Ważna jest odpowiednia kompozycja kolorystyczna paneli szklanych z meblami kuchennymi.
Pod taflą szkła można umieścić dowolny wzór. Kiedy się znudzi, można zdjąć panele i nakleić pod nie folię z innym wzorem. Pod taflą szkła można umieścić dowolny wzór. Kiedy się znudzi, można zdjąć panele i nakleić pod nie folię z innym wzorem.
Alternatywą dla paneli szklanych są szklane płytki. Tworzą, tak jak kafle, geometryczny wzór na ścianie. Tu z modną arabeską. Alternatywą dla paneli szklanych są szklane płytki. Tworzą, tak jak kafle, geometryczny wzór na ścianie. Tu z modną arabeską.
Białe panele robią wrażenie nieskazitelnej czystości wnętrza. Białe panele robią wrażenie nieskazitelnej czystości wnętrza.
Kuchnia to pomieszczenie, w którym bodźce docierają do wszystkich ludzkich zmysłów: zapach, smak i widok przygotowywanych potraw, dźwięki wydawane przez garnki, sztućce i zastawę... Te wrażenia można wzmocnić lub tonować, w zależności od potrzeb i temperamentu użytkownika. Szklane panele ścienne nadają się do tego świetnie: mogą być tłem lub inspiracją w codziennych rytuałach nad kuchennym blatem.

- Rozwój technologii produkcji dużych, mocnych tafli szkła o różnych fakturach wprowadził ten materiał na salony. Pozwolił mu konkurować z takimi materiałami jak kafle czy płyta meblowa - mówi Marcin Konopka, architekt wnętrz z Ministerstwa Spraw we Wnętrzach. - Szkło zrobiło furorę nie tylko jako element praktyczny, ale także wykończeniowy. Wysoki połysk szkła powoduje, że odbija ono bardzo dużo światła. To powiększa pomieszczenie, nadaje mu wyjątkowej elegancji, często daje odczucie gustownego laboratoryjnego chłodu. Trzeba dobrze czuć się w takim otoczeniu, albo mieć głęboko zakorzenione przekonanie o praktycznej wartości płynącej z otaczania się szklanymi powierzchniami. Jeśli marzymy o kuchni w stylu klasycznym lub rustykalnym to szkło będzie niestosownością, chyba że przez kontrast uda nam się uzyskać wrażenie ekstrawagancji, którego poszukujemy, ale tu trzeba być ostrożnym i kierować się wyczuciem.

Tafle szklane dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Jednolity kolor: stonowany lub wyrazisty, autorskie zdjęcie wydrukowane na folii i podklejone pod szybą, odręczne malowidło, folia metaliczna, dające bardzo ciekawe efekty piaskowanie.

Dekoracje umieszczać można także między szybami: kawałek tapety nawiązujący do dekoracji pozostałej części mieszkania, fornir,zdjęcia, dowolny wydruk, stary przepis po prababci, tkanina. Hitem są w tej chwili elementy naturalne umieszczane w tym miejscu: trawy, liście, kompozycje z  gałęzi...

Wystarczy tylko podjąć decyzję...

Dla większej komplikacji pod uwagę warto wziąć także płytki szklane. Można dowolnie dobierać ich rozmiar. Pomiędzy nimi znajdują się fugi (tak jak w przypadku kafli); to pozwala wykorzystać w komponowaniu przestrzeni geometryczny porządek jaki narzucają takie elementy.

- Równolegle z zastosowaniem szkieł rozwija się technologia oświetlenia ledowego, które montowane jest pod szybą - podkreśla Marcin Konopka. - Takie rozwiązanie pozwala uzyskiwać bardzo efektowne iluminacje, zwłaszcza jeśli połączone zostanie z wybranym piaskowaniem szkła.

Poza walorami estetycznymi mocną stroną szklanych paneli ściennych są ich zalety praktyczne. Stanowią one doskonałą alternatywę dla płytek, które do tej pory tradycyjnie układaliśmy między dolnymi a górnymi szafkami kuchennymi. Przede wszystkim łatwiej na nich utrzymać czystość: wystarczy spryskać odtłuszczającym sprayem i przetrzeć. Nie ma fug, w których gromadzi się tłuszcz, tłuszcz z kurzem i bakterie.

- Pielęgnacja paneli szklanych to rewelacja. Wystarczy przetrzeć, żeby były czyste. Przede wszystkim nie ma fug, które wymagają mozolnego czyszczenia - mówi Agnieszka Lisowska z Gdańska, która panele szklane w swojej kuchni ma od 3 lat. - Uprzedzam jednak, że ważny jest wybór koloru. Na szkle w nasyconym kolorze, jak czerwony czy czarny widać będzie smugi i zaschnięte krople. W mojej kuchni doskonale sprawdza się kolor mleczny.

Panele szklane nie są zwykłą taflą szkła, którą przymocowuje się do ściany. To grube szkło, a im grubsze, tym bezpieczniejsze. Folia lub laminat znajdujące się pod spodem powodują, że w przypadku stłuczenia szyby nie rozpadnie się ona na kawałki. Szczególnie bezpieczne (ma to odzwierciedlenie w cenie) jest szkło hartowane. Coraz częściej w ramach jednej tafli na ścianie znajdują się dwie warstwy szkła. To zwiększa możliwości aranżacyjne, bo między tymi warstwami można umieścić dowolną dekoracje.

- Standardowo montowane panele szklane mają od 4 do 6 milimetrów grubości - mówi Piotr Mokrzyński z firmy Szkło-Monter w Gdańsku. - Jeśli szkło na ścianie ma sąsiadować z kuchenką gazową, to musi być hartowane, dzięki temu wytrzyma wyższe temperatury. Nie ma takiej potrzeby jeśli tafla szkła znajduje się nad płytą indukcyjną.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapytać czy szkło ma certyfikat bezpieczeństwa wydany przez Instytut Szkła i Ceramiki w Warszawie

Szklane panele kuchenne to także łatwy i szybki montaż. Można montować je także w kuchniach, które już zostały zabudowane. Ściany na których się znajdą powinny być równe i pozbawione ruchomych elementów. Możliwe jest, tak samo jak w przypadku glazury, wyprowadzenie na zewnątrz gniazdek elektrycznych i innych koniecznych instalacji.

Opinie (12)

  • (1)

    Na takie kuchnie tylko ładnie się patrzy, ale czy chiałabym w niej ugotować coś pysznego...chyba nie.

    • 22 13

    • to prawda wszystko co tam stoi na półkach będzie do mycia

      już sobie wyobrażam mycie z tłuszczu tej figurki sfinksa, bardzo k.wa zabawne!To samo z kieliszkami. To ma być kuchnia czy muzeum?

      • 5 0

  • Dexter

    ... Byłby dumny

    • 11 2

  • Wszystko pięknie,ale prawda jest taka że: (2)

    więcej sprzątania niż gotowania.

    • 16 7

    • niekoniecznie

      sprzątać trzeba każdą kuchnię, a jako właścicielka szkła na ścianie w kuchni (wielkie tafle, nie płytki czy jakieś panele) bardzo sobie chwalę łatwość utrzymania go w czystości. w każdym kolejnym domu będę optować za takim rozwiązaniem.

      • 3 1

    • Mam szklane tafle w kuchni

      Sprząta się je świetnie i dużo łatwiej niż kafelki. Poleciłabym każdemu. Tylko trochę kosztowne to jest.

      • 1 1

  • NIE dla białych mebli kuchennych (1)

    przede wszystkim dlatego, że to mieszkanie (w tym kuchnia) ma być dla mnie a nie ja dla mieszkania! oczywistością jest, że sprzątać trzeba, ale czy koniecznie kilka razy dziennie tę samą rzecz?... a już otwarte półki w kuchni to porażka na całej linii (że nawet nie wspomnę o wystawionych kieliszkach - tak można trzymać szkło użytkowe tylko wówczas, gdy kompletnie nic się nie smaży)

    • 17 6

    • A ja mam białe meble w kuchni

      i w dodatku błyszczące i nie uważam, żeby wymagały częstszego czyszczenia niż zwykłe. Na ścianach mam czarne błyszczące kafle i tutaj, owszem, jest gorzej, bo się chlapie przy zmywaniu i z patelni coś pryśnie.

      • 3 2

  • Szklane panele to nie problem

    Tak się składa, że moja kuchnia to białe meble i właśnie szklane panele. Fronty przecieram raz w tygodniu wilgotną szmatką, a panele myję płynem do okien i ściągaczką. Żaden problem. Śmieszą mnie opinie ludzi, którzy nie mają, nie wiedzą, ale muszą skrytykować.

    • 22 5

  • Dziwne te nowoczesne kuchnie...

    Jakieś takie zimne i w ogóle odpychające od jedzenia.

    • 3 2

  • bo w tych kuchniach się nie je, tylko wygląda...:)

    • 4 3

  • po pierwsze nieladne, po drugie z tanich materialow

    dykta, pazdzierz, plastik. Metal i kamien sa drogie. Drewno ma styl. A co ja widze ? Metal jest, pazdzierz dodany by bylo taniej... Plastikowy design i kiszka. Jak ktos cos takiego lubi...

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane