Wiadomości

stat

Las w słoiku. Niebanalna zieleń w domu

Raz "urządzony" i szczelnie zamknięty ekosystem w ogóle nie będzie potrzebował ingerencji człowieka.
Raz "urządzony" i szczelnie zamknięty ekosystem w ogóle nie będzie potrzebował ingerencji człowieka. fot.123rf.com/Nadezhda Zaitceva

Las w słoiku to niewymagający dużej uwagi ekosystem, który może stać się ozdobą każdego wnętrza. Chociaż jego nazwa może wydawać się nieco abstrakcyjna, to zarówno utrzymywanie gotowej kompozycji, jak i samodzielne stworzenie szklanego ogrodu nie jest zbyt skomplikowane.Czy miałeś kiedykolwiek "las w słoiku"?

tak, kupiłem zanim to jeszcze było modne 12%
tak, pod wpływem mody zdecydowałem się na zakup 4%
tak, ale wykonałem to samodzielnie 15%
nie, ale planuję zrobić lub kupić 46%
nie wiedziałem o istnieniu takich pomysłów na wykorzystanie roślinności 16%
miałem, ale niestety mi się zmarnował 7%
zakończona Łącznie głosów: 268
Ogromną zaletą roślinności w szklanym naczyniu jest możliwość dopasowania zarówno wielkości, jak i charakteru takiej ozdoby do własnego gustu.

- Każdy, w zależności od swojego gustu, może umieścić w tym naczyniu niemalże wszystko. Od kolorowych kamyczków i figurek przez minikrajobrazy znakomicie naśladujące prawdziwą górską scenerię po miniatury tropikalnej dżungli. Moda na taką formę roślinności ma szansę zagościć nieco dłużej niż na sezon, chociażby dlatego, że większość ludzi lubi rośliny, ale nie każdy ma do nich tzw. "rękę". Tymczasem las w słoiku nie wymaga żadnych starań - mówi Dominika Cempel z Atelier Mchu.
Lasy w słojach, nazywane także szklanymi ogrodami są w zasadniczej większości bezobsługowymi mikroklimatami. Nie wymagają specjalnej troski, a istotnym czynnikiem jest jedynie wilgotność wewnątrz naczynia. Las w słoiku ma zamknięty obieg wody, co sprawia, że we wnętrzu panuje stała wilgoć. Dzięki skraplającej się parze stale nawadniane jest też podłoże.

Pracownie florystyczne w Trójmieście- Musimy też pamiętać, żeby korkowe zamknięcie znajdowało się na swoim miejscu. Osoby, które skarżyły się, że wszystko im się zmarnowało najczęściej miały otwarte słoje. W takiej sytuacji nie ma szans, aby wytworzył się odpowiedni mikroklimat i utrzymała odpowiednia wilgotność lub - wręcz odwrotnie - wewnątrz było tak dużo wilgoci, że wszystko się zmarnowało. Takie minikompozycje w szkle można również tworzyć z materiałów takich jak mech i rośliny stabilizowane [proces stabilizacji rośliny polega na zanurzeniu jej w roztworze, przez co naturalna limfa zostaje zastąpiona przez substancję stabilizującą, najczęściej glicerynę; po zabiegu rośliny nie rosną i nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych - red.]. W takiej sytuacji nie ma potrzeby zamykać słoja, ponieważ zakonserwowane w naturalny sposób rośliny nie potrzebują wilgoci - dodaje Dominika Cempel.

Las w słoiku ze sklepuSzklany ogród możemy kupić w pracowniach florystycznych lub założyć samodzielnie.

W tym pierwszym przypadku przyniesiony do domu gotowy las w słoiku potrzebuje czasu, żeby się oswoić z nowymi warunkami. Tuż po zakupie warto otworzyć na kwadrans wieko słoika. W ten sposób temperatura we wnętrzu słoika zrówna się z tą panującą w pokoju.

Mech we wnętrzach. Zielone ściany coraz bardziej modneCo ciekawe, cena nie zależy tak naprawdę od wielkości słoja, ale od gatunku oraz ilości roślin, które się wewnątrz niego znajdują. Koszt takiej roślinności zaczyna się od kilkudziesięciu złotych i może sięgać nawet kilkuset złotych. Ceny gotowych szklanych ogrodów zaczynają się od 50 złotych i sięgają nawet 400 złotych.

Zrób to samSą dwa sposoby wykonania lasu w słoiku. Możemy bowiem stworzyć kompozycję w zamkniętym naczyniu, zapewniając roślinom odpowiednie warunki do rozwoju, zamknięty obieg wody i stosowny mikroklimat. Drugim sposobem jest stworzenie szklanego ogrodu w otwartym naczyniu. Niezależnie od tego, którą formę wybierzemy, powinniśmy pamiętać o umieszczeniu go w nasłonecznionym miejscu.

Poza szklanym naczyniem potrzebne będzie nam specjalne podłoże, rośliny i dekoracje. Ostateczny kształt takiej aranżacji zależy od naszego pomysłu. Samodzielnie zrobiony las nawadnia się tuż po zasadzeniu w nim roślin. Jeśli wybierzemy wersję z obiegiem zamkniętym, wnętrze naczynia powinno być delikatnie zraszane. Możemy też zaaplikować wodę bezpośrednio do ziemi. Nie możemy jednak przesadzić z jej ilością. Powinniśmy mieć na uwadze to, że wody nie będzie ubywać ze słoika - wróci do ziemi po skropleniu na ściankach naczynia.

Koszty podłoża to wydatek rzędu kilku złotych, natomiast ceny innych elementów znajdujących się w słojach rozpoczynają się kilkunastu złotych. Najdroższe są rośliny, których ceny są bardzo zróżnicowane. Przykładowo, za zestaw dziesięciu roślin możemy zapłacić 58 zł.Ogrodowe lampy i roślinność ujęta w ramyOprócz słoików możemy się zdecydować na lampy lub roślinność w ramie.

- Lampa tworzy półotwartą szklaną przestrzeń służącą do ekspozycji roślin. Światło opływające łodygi i liście rośliny podkreśla jej walory i obecność. Oprócz sposobu na ekspozycję, stanowi ona także dodatkowe, dekoracyjne oświetlenie, które nada wnętrzu wyjątkową i przytulną atmosferę - mówi Anna Łukawska z Lumann. - Oprawiony w drewnianą ramę chrobotek reniferowy to zielona ozdoba wnętrza oraz naturalny higrometr.

Trendy we wnętrzach: motywy roślinne nadal na czasieDzięki takim właściwościom wskazuje, czy powietrze otoczenia nie jest zbyt suche dla człowieka.

- Gdy staje się szorstki, sygnalizuje, że powietrze jest zbyt suche. Gdy jest miękki, znaczy to, że wilgotność jest odpowiednia. Sprawdzi się także w tych domach i biurach, w których brakuje "ręki do roślin", bowiem pobiera wilgotność z powietrza i przy właściwej wilgotności otoczenia nie potrzebuje żadnej atencji z naszej strony - dodaje Anna Łukawska.

Opinie (17) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.