• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Łazienka. Odpływy liniowe - praktyczne i modne

Dzięki tej metodzie odwodnień możliwe jest wprowadzenie do wnętrza nowatorskiej wizji.
Dzięki tej metodzie odwodnień możliwe jest wprowadzenie do wnętrza nowatorskiej wizji. materiały prasowe A.P.A. Architektura i Wnętrza

Odpływy liniowe odprowadzają wodę z prysznica z poziomu podłogi łazienki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby umieszczania w łazience brodzika. Ich największą zaletą jest funkcjonalność. Nic więc dziwnego, że zyskują one coraz większą rzeszę zwolenników.Stosowanie odpływów liniowych stało się bardzo popularne. Przyczyną są nie tylko silne trendy w światowym wzornictwie czy tendencja do malejących cen tego typu rozwiązań, ale przede wszystkim praktyczność tego rozwiązania. Ta metoda zapewnia dowolność w zagospodarowaniu strefy kąpielowej, co przekłada się na nasz komfort i bezpieczeństwo - szczególnie w sytuacji, kiedy użytkownikami są osoby starsze bądź niepełnosprawne. Brak trudno dostępnych łączeń i zagłębień, których nie unikniemy przy zastosowaniu brodzika i kabiny ułatwia utrzymywanie strefy mokrej w czystości. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość wprowadzenia nowatorskich wizji do wnętrza.

- Stosując odwodnienia liniowe, powiększamy optycznie przestrzeń. Kładąc pod prysznicem ten sam gres, co na pozostałej podłodze w łazience, sprawiamy, że wnętrze staje się wizualnie większe, a to szczególnie ważne jest w małych łazienkach. Poza tym wnętrze staje się prostsze i nowocześniejsze. Jest to również rozwiązanie bardziej funkcjonalne niż tradycyjny brodzik - wymienia zalety odpływów liniowych architekt Marek Białkowski z A.P.A. Architektura i Wnętrza.

Odwodnienia liniowe są zbudowane z podłużnych korytek z częścią osadnikową oraz syfonem. Korytka mają najczęściej kształt mocno wydłużonych prostokątów, chociaż coraz częściej można kupić również kątowe bądź wyprofilowane w łagodny łuk.

Czytaj także: Urządzamy nieustawną łazienkę. Aranżacje wnętrz

Standardowo rynny różnią się długością - wynosi ona od 711 do 1211 mm. Istnieje możliwość sprowadzenia na specjalne zamówienie rynny o długość 1511 mm. Jest kilka rodzajów elementów widocznych z zewnątrz; dzieli się je w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. Wyróżniamy: przykrywające, perforowane w różne wzory, przystosowane do wklejenia płytek oraz szklane w kilku kolorach. Na rynku oferowane są również rynny kątowe oraz do obudowania kamieniem naturalnym o grubości do 20 mm. Wykorzystanie nóżek do postawienia i wypoziomowania rynny jest opcjonalne. To w kwestiach estetycznych.

O tych praktycznych, decydujących o właściwym przepływie wody decydował będzie dobór odpowiedniego syfonu. Różnica polega głównie na ilości odbieranej przez syfon wody. Ma to znaczenie przy doborze baterii prysznicowej. Im więcej wody będzie spadało na podłogę, tym bardziej pojemny syfon jest potrzebny, a jego wielkość wpływa, niestety, również na wysokość rynny odpływowej i tym samym na możliwości montażowe...

- Syfony różnią się przede wszystkim wysokością. Istnieją syfony bardzo niskie, które w połączeniu z rynną mają wysokość całkowitą 67 mm. Niewielka wysokość stanowi ogromną zaletę dla tych klientów, którym zależy na osadzeniu odpływu w istniejącej wylewce, bez potrzeby wylewania dodatkowych "sarkofagów" z betonu - mówi Wojciech Barbarewicz z MojeŁazienki.pl w Gdyni.

Jaki system odwodnienia wybrałeś do swojej łazienki?

Zobacz wyniki (221)
Podczas doboru odpływu liniowego warto też zwrócić uwagę na możliwość zastosowania tzw. suchego syfonu. Jest to szczególnie przydatne, gdy mamy w domu więcej niż jedną łazienkę i nie korzystamy z niej regularnie. Opcja ta przydaje się również w czasie dłuższych wyjazdów lub w mieszkaniach letniskowych, do których przyjeżdżamy kilka razy w roku.


- W przypadkach, kiedy przez jakiś czas nie korzystamy z urządzenia może się zdarzyć, że z syfonu odparuje woda, a do pomieszczenia będą się przedostawać nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Suchy syfon działa na zasadzie mechanicznego zamknięcia i nie wymaga do swojego działania wody - podkreśla Piotr Biel z Hydraulik.gda.pl Usługi hydrauliczne i budowlane.

Odpływy liniowe są badane i certyfikowane przez niezależne instytuty. Jeśli chodzi o cenę, to wiele zależy od producenta. Koszt kompletnego odpływu dobrej jakości zaczyna się od 1300 zł. Jego cena jest ściśle uzależniona od wykorzystanych materiałów składowych. Im większa długość rynny, tym wyższy koszt. Wartość odwodnienia liniowego zależy również od wybranego elementu odpływu, który będzie widać, a także wysokości nóżek, dobranego syfonu czy elementów dodatkowych, takich jak np. możliwość zastosowania podświetlenia.

Nie zawsze można zastosować odpływ liniowy. Wiele zależy od warstw wykończeniowych na stropie - minimalna grubość wynosi 8-10 cm. Chcąc zapewnić odpowiedni spadek rury łączącej odwodnienie z pionem, należy upewnić się, czy odległość od pionu kanalizacyjnego jest wystarczająca.

- Pomimo licznych zalet, trzeba mieć świadomość, że w przypadku odwodnień liniowych trudniej jest zapewnić szczelność prysznica. Żadne drzwi prysznicowe nie mają stu procent szczelności, tymczasem brodzik dzięki nawet niewielkiemu progowi potrafi zapobiec przedostawaniu się wody poza prysznic - dodaje architekt Marek Białkowski.
Decydując się na zastosowanie odpływu liniowego, po uprzednim uwzględnieniu wszystkich czynników należy pamiętać o poprawnym montażu. Planując montaż odpływu liniowego, należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak: rodzaj baterii do brodzika, wysokość posadzki oraz wspomnianą odległość od pionu kanalizacyjnego.

Czytaj także: Armatura łazienkowa na stelażu

- Najlepszy montaż odpływu liniowego powinien zostać wykonany "na równo z kaflami". Niestety, nie zawsze jest to technicznie wykonalne. W takich sytuacjach trzeba wykonać postument - podwyższenie brodzika. Wysokość tego postumentu może się różnić w zależności od uwarunkowań technicznych, w skrajnych przypadkach może wynosić nawet do dwunastu centymetrów. Dzieje się tak dlatego, że oprócz wysokości samej rynny odpływu, trzeba wziąć pod uwagę również spadek na poziomie półtora - dwa procent. Na szczęście obecnie dostępne są coraz niższe rynny odpływów liniowych, które zwiększają możliwości montażowe - mówi Piotr Biel.
Każdy montaż warto powierzyć osobie, która ma doświadczenie w tej dziedzinie, upewniając się wcześniej, czy firma montująca odpływ liniowy da nam na montaż pisemną gwarancję oraz czy posiada ważną polisę ubezpieczeniową. Może to nas uchronić przed poniesieniem ewentualnych kosztów w przypadku wystąpienia wady montażowej.

Opinie (43)

 • w Polsce nie ma żadnego kafelkarza, który by zrobił taki odpływ poprawnie

  dlatego inwestor, który się zdecyduje na takie rozwiązanie ma broblemy ze szczelnością podłogi, a wykonawca wciska kit z różnymi kombinacjami typu podwyższenie podłogi pod prysznicem albo nakładanie silikonu na fabryczne uszczelki kabiny.

  • 39 34

 • żadnego? czyli znasz wszystkich ?

  • 23 7

 • Re: w Polsce nie ma żadnego kafelkarza, który by zrobił taki odpływ poprawnie

  Hm... chyba spadek na etapie wylewek w kierunku odpływu...
  Podwyższenie (???)
  Silikon? Uszczelki?
  Można zwątpić :(

  • 8 0

 • uwypuklasz sedno problemu

  Oczywiście twierdząc, że żadnego to przesadzasz, pewnie kilku by się znalazło ale faktem jest, że z wykonawstwem takich rzeczy jest problem i zlecając takie rozwiązanie inwestor ryzukuje

  • 25 2

 • U mnie działa bez zarzutu!!!! Nie mam żadnych przecieków. Jedyny problem to sitko które trzeba czyscic regularnie. Niby można bez sitka ale co jak zapacha się syfon???

  • 11 5

 • Widzę ze ankieta przewiduje albo liniowy albo konieczność stosowania standardowego brodzika... a nie do końca jest tak ze to jedyne rozwiązania. Można nadal mieć podłogę bez brodzika a po prostu zastosować inny, bardziej ekonomiczny typ odpływu.

  • 21 1

 • Podoba mi się

  • 7 9

 • Jak inwestor wynajmuje do roboty dobrych i tanich Gienków z Sankanbudu czy Gienbudu co w Niemczech robili

  • 10 3

 • Pytanie do ekspertów

  Co zrobić jak się odpływ zapcha - czeka nas demontarz płytek?

  Każdemu wypadają np. pojedyńcze włosy, które mogą się z czasem gdzieś osadzić, lub inne drobne nieczystości mogą się tam dostać - co wtedy?

  Wszystko ładnie wygląda na zdjęciu a jak to jest w przypadku awari?

  • 24 8

 • na bank będzie ciekło, brodzik pewniejszy

  • 23 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Open house Gdynia 2022
muzyka na żywo, wystawa, spacer
maj 20-22
piątek - niedziela, g. 17:30
Gdynia
Wstęp wolny
Dni Otwarte marki Herman Miller
spotkanie, pokaz, dni otwarte
maj 20-21
piątek - sobota
Gdańsk, Krusel Home/Office
Wstęp wolny

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
27650 zł/m2
Gdynia Orłowo
20750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18850 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25250 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17400 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
15550 zł/m2
Gdańsk Oliwa
13400 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl