Wiadomości

Łazienka dla pięcioosobowej rodziny

Najnowszy artukuł na ten temat

Aranżacje wnętrz. Suszarka i prysznic zamiast dużej wanny

Koncepcja druga. Jasna baza płytek oraz drewniany blat nadają wnętrzu ciepłego charakteru.
Koncepcja druga. Jasna baza płytek oraz drewniany blat nadają wnętrzu ciepłego charakteru.

Jak wielkim wyzwaniem jest remont istniejącego wnętrza wiedzą ci, którzy przygotowywali się do takiej operacji. Funkcjonujemy w znanym rozkładzie wiedząc, że mogłoby być inaczej. Trudno jednak podjąć wiążące decyzje - zwłaszcza, gdy mowa o  łazience, której remont jest kosztowny.Aktualne rozmieszczenie urządzeń w łazience.
Aktualne rozmieszczenie urządzeń w łazience.
Przed taką decyzją stoi pięcioosobowa rodzina z Gdańska, która od kilku lat planuje remont łazienki w kamienicy. Znajdujące się w niej sprzęty są wysłużone, coraz częściej zdarzają się awarie. Do tego funkcjonalność i estetyka pomieszczenia budzi u członków rodziny coraz większe zastrzeżenia.

Pomieszczenie ma wysokość 2,8 m i wymiary 2,7 x 2,5 m, ma okno. Wieczorne oświetlenie dają oczka halogenowe umieszczone w podwieszanym suficie wykończonym boazerią z mdf.

W pomieszczeniu znajduje się duża (zbyt duża) wanna narożnikowa i częściowo murowana kabina prysznicowa. Nie ma pralki, bo znajduje się ona w kuchni. Tam ma pozostać, jednak właściciele w dalszej przyszłości chcieliby zmieścić w łazience suszarkę bębnową.

- Chcielibyśmy, żeby została wanna lub kabina. Zdania w rodzinie są podzielone, ale jesteśmy w stanie pójść na kompromis, więcej głosów jest za kabiną. Ważne, żeby był brodzik, bo czasem trzeba wykąpać psa, czasem zamoczyć jakiś koc - napisała w liście czytelniczka. - Marzy nam się także jakaś szafa - składzik na miski, mopa, miotłę, bo teraz wszystko to nieestetycznie stoi na wierzchu.

Miska ustępowa znajduje się w rogu pomieszczenia i jest to niezła lokalizacja. Jednak w nowym wydaniu mogłaby być podwieszana i być może zabudowana nad stelażem. W mieszkaniu są trzy kobiety - brakuje miejsca na kosmetyki i chemię. Ze względu na liczbę domowników padła propozycja - jeśli to możliwe - umieszczenia w łazience dwóch umywalek.

W czasie remontu trzeba będzie także wykonać kratkę wentylacyjną na zewnątrz budynku - aktualnie przez pomieszczenie nie przechodzi żaden pion wentylacyjny. Wejście do łazienki zamykane jest drzwiami przesuwnymi i takie muszą tam pozostać.

Co do estetyki zdania są podzielone. Pani domu lubi klimaty śródziemnomorskie, w tym mozaiki. Pan domu jest zwolennikiem stylu nowoczesnego. Kolorystyka miałaby być raczej jasna, być może z ciemniejszą podłogą.

Opracowania nowych koncepcji aranżacji tego pomieszczenia podjęły się architektki z pracowni Urkado.

Aby w łazience znalazło się miejsce na program funkcjonalny oczekiwany przez rodzinę musi zniknąć z niej narożna wanna, która w pomieszczeniu zajmuje nieproporcjonalnie dużo miejsca. Niemożliwe jest także przestawienie toalety na ścianę przeciwną do tej, gdzie znajduje się ona w tej chwili, ponieważ nie ma tam odpowiedniego podłączenia kanalizacyjnego.

W obu koncepcjach sugerowana jest także zmiana sufitu podwieszanego z wysłużonej boazerii na sufit podwieszany wykonany z płyt kartonowo-gipsowych przeznaczonych do pomieszczeń o dużej wilgotności. W suficie znaleźć mogą się oczka halogenowe lub ledowe (droższe w zakupie, ale bardziej oszczędne w eksploatacji). Dodatkowo oświetlenie zaprojektowane zostało także nad lustrem bądź lustrami. Może ono być włączane razem z oświetleniem głównym, bądź niezależnym włącznikiem umieszczonym obok lustra.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. Swoje położenie zmienia tylko umywalka.
Koncepcja pierwsza. Swoje położenie zmienia tylko umywalka.
Zakłada możliwie najmniejszą ingerencję w istniejący układ urządzeń.

Toaleta pozostała w miejscu, gdzie znajduje się w tej chwili. Nowe urządzenie, zgodnie z oczekiwaniem właścicieli zostało umieszczone na stelażu. Ponad nim zaprojektowana została szafka, która pomieścić może chemię domową, ręczniki lub część kosmetyków. Zmianie nie uległo także położenie grzejnika.

Obok - w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się umywalka i lustro - znalazło się miejsce na wysoką zabudowę, w której na pewno zmieści się szczotka, mop, miski, część chemii domowej. Ponieważ zabudowa jest dość szeroka (ok. 80 cm) można wstawić tam także wąski kosz na bieliznę.

Bardziej oczywistym miejscem na "brudy" wydaje się być jednak szafka podblatowa w zabudowie na przeciwległej ścianie. Wykonanie jej w postaci głębokiej, wysuwanej szuflady, poprawi funkcjonalność tego elementu.

Pod blatem (obok kabiny prysznicowej) umieszczona została suszarka bębnowa do zabudowy. Meble zaprojektowane zostały z lakierowanej płyty meblowej, podobnie jak blat. Ich kolorystyka skomponowana została z bieli, szarości i błękitów, które przywodzić mają na myśl śródziemnomorski nastrój. A to w połączeniu z bielą płytek na podłodze i na ścianach daje wrażenie naturalnej świeżości.

Umywalka wpuszczana będzie dobrze komponowała się z blatem, pod nią pozostaje dodatkowa przestrzeń przechowalnicza. Lustro znajdujące się nad umywalką zostało wklejone między płytki.

Sama kabina prysznicowa jest przeszklona. Takie rozwiązanie nie odbiera pomieszczeniu przestrzeni. W zależności od możliwości technicznych i potrzeb funkcjonalnych prysznic ten może być bezbrodzikowy, brodzikowy niski lub nieco głębszy murowany i obłożony płytkami podłogowymi lub mozaiką. Drzwi do prysznica zaprojektowano na 90 cm - mogą mieć właśnie taką szerokość lub składać się z drzwi o szerokości 70 cm oraz stałego fragmentu przeszklenia szerokości 20 cm. Takie rozwiązanie jest nieco tańsze. Jest także możliwość zamontowania tu drzwi składanych do środka.Koncepcja druga

Koncepcja druga. Zmiana miejsca prysznica, a także umieszczenie dwóch umywalek.
Koncepcja druga. Zmiana miejsca prysznica, a także umieszczenie dwóch umywalek.
Przewiduje większą ingerencję w układ urządzeń w pomieszczeniu.

Kabina prysznicowa, największy element w tej przestrzeni, ukryta została w rogu pomieszczenia - nie będzie tak wyraźnie wyczuwalna. Tym razem jednak ścianka prysznica nie jest przeszklona, a murowana do wysokości 200 cm. Szklane jest natomiast skrzydło drzwi - tu do wyboru są rozwiązania podobnie jak w koncepcji pierwszej. W zależności od potrzeb wybrać można także rodzaj brodzika (lub zdecydować się na opcję bezbrodzikową).

Toaleta podwieszana znalazła się w tym przypadku w miejscu, w którym obecnie zainstalowana jest umywalka. Nad nią znalazł się grzejnik. Przeniesienie go w bardziej centralną część pomieszczenia spowoduje, że ciepło będzie bardziej efektywnie rozchodzić się po łazience.

Cała ściana naprzeciwko wejścia wykorzystana została na zabudowę z blatem. W ten sposób miejsca jest wystarczająco dużo, aby znalazły się tu dwie umywalki, a nad nimi dwa lustra. Zabudowa pod blatem składa się z szuflad, które są dobrym miejscem na chemię domową czy kosmetyki, jedna z szuflad może służyć jako kosz na bieliznę. W pozostałej części pod blatem znalazło się miejsce na suszarkę bębnową do zabudowy. Opcjonalnie nad suszarką wykonać można dodatkową zabudowę - nawet do sufitu (miski, mop).

W tej koncepcji fronty zabudowy zaprojektowane zostały z matowej, lakierowanej, białej płyty. To rozwiązanie wprowadza poczucie czystości i wizualnie nie zabiera przestrzeni. Drewniany (lub z płyty laminowanej w kolorze brzoza lub klon) blat nadaje wnętrzu ciepłego, domowego charakteru. Wzorniczą ciekawostką, która sprawia, że łazienka staje się niebanalna, jest zastosowanie owalnej ceramiki.


Opinie (38) 2 zablokowane

 • Trzeba przyznać, że ładna aranżacja.

  Ten patent z lustrem odbijającym okno - świetny. (każdy by chciał okno... ;) Ja mam również wannę narożną, tak jak na tym pierwotnym (przed zmianami) rzucie, i jak po czasie stwierdzam - niestety nie jest to najlepszy pomysł w łazience rzędu 5-6 m kw.

  • 15 3

 • Sławojka

  i strumień za chałupą

  • 7 4

 • (2)

  1. Skoro ma być dużo miejsca na kosmetyki to dobrze byłoby nie naklejać lustra na ścianę tylko umieścić na ścianie płytkie szafki z lustrzanymi drzwiczkami.
  2. Skoro rodzina 5-cioosobowa więc zakładam, ze 3 osoby to dzieci. Nie rezygnowałbym z wanny. Zamiast tego zakupiłbym wannę z drzwiami która może być wykorzystywana jako prysznic lub tradycyjna wanna - są też takie modele z hydromasażem. Dzieci znajomych, którzy nie mają wanny wspominali nie raz, że ich pociechom brakuje możliwości kąpieli w pianie z zabawkami - nie odbierajcie tego dzieciom. Dla dorosłych odprężenie się w wannie raz na jakiś czas też jest nie do zastąpienia prysznicem.
  3. Szkoda że nie ma rzutu całego mieszkania ani info czy jest odrębna ubikacja. Może pojawiłyby się dodatkowe możliwości.

  • 27 2

  • 3 - cia koncepcja (1)

   1. Umieścić prostokątną wannę wsuniętą we wnęce - gdzie teraz jest kibelek.
   2. Kibelek przesunąć "do góry" - w szczycie wanny
   3 Dwie umywalki umieścić "u góry dosunięte do prawej ściany
   4. Płytką pralkę umieścić tam gdzie pierwotnie jest umywalka.

   • 4 1

   • ...KAMIENICA... Sprawdziłbym wpierw jak tam piony hydrauliczne się mają ;] Gdzie i na jakich wysokościach znajdują wpusty odpływowe, jak są połączone i w jakim są stanie. Potem dopiero myślał co można przestawiać ;]

    • 1 0

 • mama z dziadkiem w wannie, tata na tronie, syn z babcią pod prysznicem, córka myje zęby. (1)

  nawet dla sześciu osób styknie, jeśli chodzi o pierwszy projekt.

  • 45 6

  • Idąc tym tokiem rozumowania powinny być oddzielne pomieszczenia na tron, wannę i umywalkę?

   • 1 3

 • Na pierwszej aranżacji klapki rozmiar 54 (3)

  • 41 0

  • to są biegówki (1)

   • 9 0

   • chyba rakiety śnieżne! :)

    • 3 0

  • klapki

   to chyba nieduże narty!

   • 0 0

 • takie sobie opcje

  Owszem ładne, nowoczesne opcje, ale mało mają wspólnego z rzeczywistością i praktycznością... Niestety na takiej przestrzeni z pięcioosobową rodziną trzeba pójść na kompromisy, albo przestrzeń albo schowki i funkcjonalność... Sama bardzo cenię sobie wannę, jednak tu najzwyczajniej w świecie to problem, zwłaszcza zachowując 2 umywalki, które uważam za bardzo dobry pomysł. Jeśli dzieci faktycznie są jeszcze małe, można zainwestować w wysoki brodzik w którym można urządzić małą kąpiel i zabawę w wodzie. Bardziej przemawia do mnie opcja druga ale i tak bym ją zmodyfikowała. Nad toaleta zamiast grzejnika zrobiłabym szafki. Grzejnik powiesiłabym na ścianie naprzeciw okna, byłby on również wieszakiem. Ściankę dzielącą sedes od prysznica zrobiłabym z małego szklanego panela, aby już nie dzielić bardziej przestrzeni. Nad szafką przeznaczoną na suszarkę umieściłabym jeszcze, przynajmniej płaską szafkę od na kosmetyki i chemię. Zastanowiłabym się też nad ewentualnym przesunięciem umywalek delikatnie w stronę okna i zsunięciem ich nieco aby w rogu koło suszarki zmieścić choćby wąski słupek na mopy i szczotki o których pisała właścicielka mieszkania. To przemyślenia na szybko a może jeszcze udałoby się coś ciekawego wymyślić rozrysowując od podstaw...

  • 7 3

 • będzie Wam brakowało wanny

  tyle powiem.

  • 22 11

 • Dwie umywalki w pomieszczeniu gdzie znajduje się kibelek i prysznic ??? (12)

  Bzdura i niepotrzebnie zajęte miejsce.
  Bo raczej mama nie będzie pod prysznicem, tata na tronie a dzieci przy umywalkach jednocześnie.
  No chyba że to nowoczesna rodzina, to sorki.

  • 37 10

  • Nie rozumiem dlaczego bzdura? (6)

   Wystarczy, że dzieci mają jednocześnie umyć zęby i wtedy bardzo się dwie umywalki przydają - mniej kłótni o poranku, lepsze zdrowie psychiczne rodziców cały dzień.

   • 10 10

   • Idąc tym tokiem rozumowania to kolcka postawić też może chcieć dwoje naraz. (2)

    • 12 3

    • Ale do mycia zębów nie zdejmuje się majtek. (1)

     • 1 0

     • Ja zdejmuję

      bo wtedy mogę jednocześnie się wysikać do umywalki

      • 2 0

   • (2)

    Wystarczy wstać 10 minut wcześniej i wszyscy zdążą. Wymyślanie dwóch umywalek to bezsens i tracenie niepotrzebnego miejsca i pieniędzy.

    • 9 4

    • tak mamo....

     • 0 0

    • To sobie wstawaj wcześniej, jak lubisz

     Które dziecko ma wcześniej wstać? I ja mam też wstawać wcześniej, żeby mu śniadanie robić?

     • 0 2

  • (3)

   Najpierw wytłumacz może o co ci właściwie chodzi. Co mają dwie umywalki do jednoczesnego używania łazienki przez całą rodzinę? To chyba jasne, że jak jedna osoba bierze prysznic lub korzysta z wc to nikt poza nią się w tej łazience nie znajduje. Dwie umywalki są po to, aby dwie osoby mogły nie przeszkadzając sobie przygotować się do pracy, czy szkoły - wymyć zęby, ogolić się, zrobić makijaż, itp. Do tego nie trzeba aż takiej prywatności, zwłaszcza w związku. Rodzeństwo też sobie jakoś poradzi.

   • 12 4

   • Dwie umywalki są zbędne. (2)

    1. Mycie zębów - umywalka służy w sumie tylko do wypluwania, spokojnie może myć zęby kilka osób naraz, podchodząc do umywalki tylko po to, żeby wypłukać zęby i szczoteczkę. Ja myję zęby chodząc po mieszkaniu, mąż też ;)

    2. Golenie - rzadko kiedy dwie osoby golą się naraz w jednej łazience (ojciec z synem? bracia?).

    3. Makijaż robi się przy lustrze, nie przy umywalce. Zazwyczaj jak jest kilka babek w domu i muszą robić makijaż w tym samym czasie, to się sprawiedliwie dzielą lustrami - jedna w łazience, jedna w przedpokoju, trzecia gdzieś w pokoju przy małym lusterku stojącym.

    Dwie umywalki są ZBĘDNE.

    • 7 8

    • ja na przyklad jak robie siku to chodze z kubkiem (od zebow) po mieszkaniu - korzystam z miski ustepowej tylko do wylaniana moczu - a moglbym wylewac mocz do umywalki. Miska ustepowa tez nie jest potrzebna...

     • 3 3

    • Twój komentarz jest tak genialny (szczególnie punkt 2.), że powstrzymam się od odpowiedzi - niech mówi sam za siebie :)

     • 2 0

  • dwie umywalki to super rozwiązanie

   dwie umywalki to super rozwiązanie dla 5cio osobowej rodziny.
   Mam i pięcioosobową rodzinę i umywalkę podwójną ( nie dwie osobne,ale w sumie to to samo -2 krany itp.), a wcześniej miałam pojedynczą.

   rano wszystko idzie szybciej i sprawniej, nie ma kłótni miedzy dzieciakami.Z resztą mi mój mąż też wchodził w parade zawsze jak korzystałam z umywalki ,a teraz problemu nie ma.

   Łazienka stała się miejscem spotkań rodziny o poranku.

   Aha......u nas zdarza się że jednocześnie korzystają z łazienki wszyscy na raz - fakt dzieci jeszcze dość małe więc nie dziwi /wstydzi/ ich tata czy mama pod prysznicem.

   Polecam wanne z prysznicem jednocześnie/my mamy kabinę zamykaną na wannie ale są tez parawany). dzieciaki mają swoją przestrzeń na chlapanie -łazienka dzięki kabinie nie pływa a rodzice mogą szybko wskoczyć pod prysznic.Super sprawa.

   • 5 1

 • Wpólczuje lemingom co myslec samodzielnie niepotrafiąi potem słuchaja takich pseuro projektantów (4)

  sufit podwieszany w łazience???(ledowe droższe w zakupie, ale bardziej oszczędne w eksploatacji:)Jak przepali sie mi zarówka to idę i wymieniam Kupuje zwykłe starego typu sprawdzaja sie doskonale nikt umnie nieprzesiaduje w łazience całego dnia!A koszt zakupu i ekspolatacji jest nizszy niż te najki które wmawiaja naiwniakom ,kolega juz te ledy wuielokrotnie wymieniał a świeci to bardzo kiepskona zero wyjdziesz po 15 latach Nikt niebył jeszcze tego wstanie sprawdzic!!HAhaha ale projekt jedyne co zrobili to wywalili im wanne i dostawili umywalke tak to rozpalnowali ze nanic wiecej niema miejca!!Czyli wczesniej mieli lepiej!!Co to za przyjemnosc siedziec na kiblu i lustrze sie widziec?A ten co bedzie przy umywalce bedzie patrzył jak ojciec klocka stawia:)Tam jest tyle miejsca by schowac kibel postawic prysnic .A wanna to tez dobry pomysł tylko nie narożnikowa .

  • 10 14

  • do ostaniego postu (1)

   Proponuję najpierw skończyć gimbazjum i nauczyć się ortografii, szkoda, że takie dzieci nie mają co ze sobą robić...

   • 7 4

   • Do smutasa

    nie ważne jak napisał ważne że napisał prawdę Taka właśnie jest różnica miedzy smutasami ty nic ciekawego nie napisałeś za to pochwaliłeś się głupotą!

    Malkontenci nic nie potrafią.

    • 2 1

  • Możesz wytłumaczyć, dlaczego sufit podwieszany w łazience jest "zły"? (1)

   • 2 0

   • większa wilgotność powietrza

    • 1 1

 • I gdzie niby projektantki umieściły mopa?

  Szafa o głębokości 20 cm. A w środku miska. Albo szafka o wysokości 85 cm. W środku mop i miotła. Bardzo praktyczne...

  Widać, że projektantki ukończyły renomowaną uczelnię utrudniania innym życia.

  • 18 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.