• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lex deweloper. 10-piętrowy budynek przy Kołobrzeskiej

Ewa Budnik
21 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
  • W otoczeniu inwestycji znajdują się budynki pięcio-, jedenasto- oraz dziewiętnastokondygnacyjny.
  • Projekt dziesięciopiętrowego budynku z przedszkolem. Powstanie on, jeśli inwestorowi uda się skorzystać z zapisów ustawy Lex deweloper.
  • Projekt zagospodarowania terenu - budynek miałby stanąć pomiędzy przychodnią a pawilonami handlowymi.

Właściciel działki przy ulicy Kołobrzeskiej 48 zobacz na mapie Gdańska - firma Polmlek-Maćkowy - chciałby zbudować budynek wielorodzinny z przedszkolem w oparciu o zapisy ustawy Lex deweloper. Według przedstawicieli inwestora jej zapisy, w połączeniu z uchwałą o Lokalnych Standardach Urbanistycznych, pozwalają precyzyjnie dostosować parametry budynku, jaki może powstać, do otoczenia.



Czy przy Kołobrzeskiej powinien powstać budynek mieszkalny?

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących - tzw. lex deweloper, która weszła w życie w ubiegłym roku, umożliwia realizację inwestycji mieszkaniowych z pominięciem zapisów planu miejscowego lub z pominięciem procedury uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. W Gdańsku kilku inwestorów złożyło wnioski w tej sprawie, jednak miasto konsekwentnie je odrzuca argumentując, że w oparciu o zapisy samej ustawy, prezydent miasta musi wystawić zaświadczenie o możliwości zapewnienia miejsc w szkole oraz w przedszkolu dzieciom w wieku od 3 do 6 lat zamieszkałym na terenie inwestycji, a zagwarantowanie tego nie jest możliwe.

Przedszkole w budynku w odpowiedzi na ustawowy wymóg



Kolejnym inwestorem, który w Gdańsku chce zrealizować zabudowę na podstawie nowej ustawy jest firma Polmlek - Maćkowy. Poza gruntami po Spółdzielni Mleczarskiej przy ulicy Starogardzkiej zobacz na mapie Gdańska posiada ona także działkę po działającym przed laty sklepie firmowym przy ulicy Kołobrzeskiej 48 zobacz na mapie Gdańska. Projekt przewiduje powstanie zabudowy mieszkaniowo-usługowej z podziemnym garażem. W dwuklatkowym budynku, na 11 kondygnacjach, powstać może 129 mieszkań w układzie od jednego do czterech pokoi; w podziemnym garażu 158 miejsc postojowych. W otoczeniu budynku powstać miałby także parking dla 19 aut, zieleń rekreacyjna oraz plac zabaw. Dodatkowo, w różnych częściach inwestycji, przewidziano łącznie 130 stanowisk dla rowerów. Na wysokości dziesiątego piętra powstać miałby tu taras z urządzeniami sportowymi i rekreacyjnymi. Według planu inwestora teren inwestycji nie będzie zamknięty. Projekt powstał w pracowni Artekton.

Czytaj także: likwidacja spółdzielni Maćkowy w 2017 roku

Co ważne, w ramach części usługowych powstać miałoby także przedszkole o powierzchni blisko 570 m kw. To propozycja inwestora, która ma być odpowiedzią na powtarzany przez miasto argument o braku możliwości wydania przez Prezydenta Miasta Gdańska zaświadczenia dotyczącego miejsc w przedszkolach.

- Inwestor jest zdecydowany, by w budynku zrealizować przedszkole z prawdziwego zdarzenia, a nie jego namiastkę. Ma to być czterooddziałowe przedszkole z salą do ćwiczeń, kuchnią i wszelkim zapleczem niezbędnym w nowoczesnym przedszkolu. Według zapisów ustawy trzeba liczyć 18 dzieci w wieku przedszkolnym dla tego budynku, a planowane przedszkole pomieści ich kilkadziesiąt. To, czy przedszkole będzie funkcjonować jako jednostka prywatna czy publiczna zależy od miasta, jesteśmy gotowi się dostosować - informuje Artur Leszczyński, reprezentujący w sprawie tej inwestycji spółkę Polmlek-Maćkowy.

Inwestycja zgodna z polityką miasta



  • W okolicy planowanego budynku znajduje się zabudowa wielorodzinna o różnej wysokości - od pięciu do dziewiętnastu kondygnacji.
  • Działka na której może powstać budynek jest porośnięta trawą i niskimi krzakami.
  • Działka położona jest niemal bezpośrednio przy ulicy Kołobrzeskiej.
Artur Leszczyński dowodzi także, że realizacja inwestycji mieszkaniowej w tej części miasta jest zgodna z polityką miasta, która mówi o zagęszczaniu zabudowy do wewnątrz.

- Zasady opisane w nowej ustawie, w połączeniu z uściśleniami zawartymi w uchwale o Lokalnych Standardach Urbanistycznych mają tą zaletę, że jednoznacznie określają, co można w danym miejscu wybudować. Bezdyskusyjnie wynika z nich, jaka może być wysokość budynku, jego funkcja i inne parametry. W przypadku dochodzenia do pozwolenia na budowę w drodze decyzji o warunkach zabudowy nie jest to takie jednoznaczne. Tymczasem tu byłoby to konieczne, bo dla tego obszaru nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Inwestor proceduje uzyskanie pozwolenia na zabudowę w oparciu o nową ustawę, bo jego intencją jest zachowanie pełnej transparentności procesu - wyjaśnia Artur Leszczyński.
Przypomnijmy: w najbliższym sąsiedztwie planowanego budynku znajduje się blok czteropiętrowy, nieco dalej (bliżej al. Rzeczpospolitej) oraz po drugiej stronie ulicy Olsztyńskiej dziesięciopiętrowe, a w drugiej linii zabudowy także osiemnastopiętrowy (Czwarty Żagiel).

Według inwestora projekt nowej zabudowy przy Kołobrzeskiej 48 bardzo szczegółowo spełnia warunki związane z odległościami, wysokością sąsiedniej zabudowy, dostępem do mediów, komunikacji, oświaty. Biuro Rozwoju Gdańska wezwało inwestora do uzupełnienia wniosku. Na liście znajduje się dziesięć punktów. Według przedstawicieli inwestora wszystkie braki formalne są możliwe do uzupełniania.

- Elementem, który jest niedoprecyzowany jest kwestia zaświadczenia Prezydenta Miasta Gdańska o spełnieniu warunków w zakresie możliwości zapewnienia wychowania przedszkolnego dzieciom. Powszechna interpretacja tego zapisu ustawy wskazuje na intencję, by nie budować nowych inwestycji mieszkaniowych w tzw. szczerym polu, by potem zrzucić na gminę koszty realizacji niezbędnej do życia infrastruktury - mówi Artur Leszczyński. - Tymczasem nasza inwestycja ma powstać na terenie dzielnicy o rozbudowanej infrastrukturze. Realizacja przedszkola w budynku, które docelowo może być placówką publiczną lub prywatną, dodatkowo tę infrastrukturę wzbogaci.

Chętnych jest więcej



Procedura dotycząca Kołobrzeskiej 48 jest w toku. Inwestor niebawem uzupełni braki wniosku wskazane przez Biuro Rozwoju Gdańska. Zgodnie z zapisami ustawy, nawet jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, ostatnie słowo należało będzie do rady miasta, która w formie uchwały wydać musi zgodę na realizację inwestycji.

Do tej pory w ramach procedury do Biura Rozwoju Gdańska wpłynęły wnioski dotyczące inwestycji w trzech innych lokalizacjach Gdańska:

Opinie (134) 7 zablokowanych

  • I tak ładniejsze od betonowych 18piętrowych kloców, Wał czarneckiego, przy ul. Wałowej.
    Pomyślcie jaka agentura musiała tam zadziałać że taką kuupę przepchneli.

    • 24 5

  • Zaczyna się zagęszczenie przyjemnych PRLowskich osiedli (9)

    Szkoda, tam człowiek mógł czuć się jak człowiek a nie produkt do przechowania na półce. Wstyd ze w ta stronę idziemy

    • 47 10

    • (6)

      w Moskwie idą krok dalej i wysiedlają ludzi z tych starych prlowskich bloczków w najlepszych lokalizacjach - w ich miejsce powstają nowocześniejsze wysokościowce z parkingami podziemnymi a część obecnych mieszkańców będzie mogla tez w nich zamieszkać i to są dobre pomysły :)

      • 6 2

      • to jest gentryfikacja level hard i wywożenie ludzi na śmietnik (4)

        wszyscy to dobrze w Rosji wiedzą.

        • 3 3

        • (3)

          niestety są tez minusy
          ciężko w takich przypadkach pogodzić interesy wszystkich i zawsze ktoś będzie czuł się poszkodowany -
          każdy chce mieszkać w lepszych warunkach - nowocześniejszych i bezpieczniejszych mieszkaniach ale gdzie budować jak w miastach już tak mało miejsca ?

          ten portal jest dobrym przykładem że nie da się wszystkim dogodzić - przy każdym artykule o nowej inwestycji widać ciągle zrzędzenie że betonują, że park powinien być, że brzydko, itd.
          z jednej strony narzekają jak już coś chcą zbudować a z drugiej strony narzekają że drogo i kogo na to stać - błędne koło

          • 6 2

          • wywozi się stałych mieszkańców by zrobić interes (2)

            to jest trochę jak wywózka stalinowska na Sybir. Za to powinien być mur i egzekucja

            • 2 3

            • (1)

              jeśli to prawda a do tego są to lokale komunalne to jestem jak najbardziej za przesiedleniami w inne części miasta, kraju...

              nie widzę żadnego logicznego powodu dlaczego ludzie mieszkający praktycznie za darmo maja mieszkać w lepszych lokalizacjach niż ci którzy w podatkach na nich płacą...

              niestety w wielu polskich miastach lokale komunalne znajdują się na starówkach i w śródmieściu - są zaniedbane a do tego często są wylęgarnią patologii... to nie jest dobre rozwiązanie

              • 2 1

              • płacą w podatkach? W Rosji - ale też w USA - te fortuny są szczególnie złodziejskie

                To zbudowało Państwo - ZSSR - to zbudowali ludzie dla siebie samych, wielkimi wyrzeczeniami, to są ich mieszkania.

                • 1 0

      • To nawet w Moskwie budowali "prlowskie" bloki? Byłem przekonany, że tylko w PRLu :)

        • 3 1

    • Kiedys projektowano pod czlowieka, teraz sie zarabia. (1)

      Przy wszystkich wadach, osiedla w PRl projektowali czesto architekci wybitni i to byly projekty kompleksowe. Teraz zageszcza sie ile wlezie byle cos wyciagnac z m2. Szkoda, ze ludzie sie na to nabieraja i placa po 14 tys. za m2 w bloku wcisnietym na sile na Przymorzu.

      • 4 0

      • Nie zauważyłeś, że kiedyś ludzie mieli inne potrzeby. Dzisiaj najważniejsze, to mieć gdzie przysiąść z laptopem. Nawet trzepaki, gdzie zbierała się peerelowska młodzież osiedlowa, odeszły do lamusa.

        • 2 1

  • Oborńców Wybrzeżna ?

    Taka nazwa ulicy widnieje na mapce !!

    • 3 3

  • A pod oknami

    pijaczki z ławek.

    • 9 7

  • teraz kto przytuli apartament ?

    • 11 11

  • nie!!!!!!!!!!

    już wystarczy

    • 12 12

  • ciekawe czy UM zablokuje to już było by chamstwo (2)

    wogóle śmieszne żeby musieli się tak gimnastykować, normalna rzecz, a popyt na mieszkania duży. Więcej mieszkań to niższe ceny

    • 16 12

    • jest wręcz odwrotnie, ponieważ mieszkań nie kupują potrzebujący (1)

      mieszkania kupuje się dziś w Gdańsku spekulacyjnie i lub jako lokatę dla zagranicznego kapitału / z Warszawy.

      Walka z wynajem krótkoterminowych to dopiero początek zmian które muszą przyjść

      • 8 4

      • co Cię obchodzi, czy ktoś mieszka osobiście, czy wynajmuje. Jego kasa, jego mieszkanie i jego decyzja. Urząd ma tylko pilnować, żeby właściciel nie urządzil w mieszkaniu fabryki gwoździ ...

        • 2 3

  • Tuż obok stoi budynek bodajże 4 piętrowy i ewentualnie taki 4, max 5 piętrowy mógłby powstać (3)

    • 16 13

    • (2)

      a najlepiej to lepianka żeby za bardzo ludziom z okna widoku nie psuć no bo kiedyś jak kupowali to nic im nie zasłaniało...

      • 6 6

      • jestem przykry intelektualnie

        • 0 2

      • Tak, bez zadneg osarkazmu. Albo placic odszkodowania za utrate wartosci.

        • 0 2

  • mackowy

    to prezes korporacyjny lotosu już tyle zarobil

    • 3 2

  • kiedy w końcu ZUT Szadółki weźmie się za budowę fajnego osiedla gdzies w pasie nadmorskim?! czekam z niecierpliwością

    • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane