• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Władze Gdańska przeciwko ułatwieniom dla deweloperów

Ewa Budnik
27 maja 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
 • Wizualizacja z wniosku złożonego w ramach lex deweloper przez Towarzystwo Zarządzające SKOK. Zaspa, ul. Pilotów 21, 10 kondygnacji, wysokość 32 metry.
 • Wizualizacja z wniosku złożonego w ramach lex deweloper przez Doraco Nieruchomości. Jelitkowo, ul. Pomorska 68,5 kondygnacji, wysokość 20 metrów.
 • Wizualizacja z wniosku złożonego w ramach lex deweloper przez firmę Jaworscy Development. Brzeźno, ul. Kobieli 4, 7 kondygnacji, wysokość 20 metrów.
 • Wizualizacja z wniosku złożonego w ramach lex deweloper przez SM Polmlek-Maćkowy. Przymorze, ul. Kołobrzeska 48, 11 kondygnacji, wysokość 35 metrów.

Lex deweloper to przyjęta w ubiegłym roku ustawa, która pozwala budować mieszkania w oparciu o przyspieszoną procedurę i niezależnie od miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy, która jeszcze bardziej ułatwi inwestorom budowanie w dowolnym miejscu. Władze Gdańska apelują, by prezydent nie podpisywał nowelizacji.Uproszczenie procedur dla deweloperów:

Przypomnijmy historię lex deweloper w Trójmieście:


 1. W sierpniu ubiegłego roku prezydent podpisał Ustawę o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Na jej mocy możliwa jest realizacja inwestycji niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale pod warunkiem, że nie jest sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz uchwałą o utworzeniu parku kulturowego (z wyjątkami). W ramach planowanej inwestycji powstać musi budynek lub budynki wielorodzinne z co najmniej 25 mieszkaniami lub co najmniej dziesięć budynków jednorodzinnych. W dużych miastach inwestycje nie mogą być wyższe niż 14 kondygnacji nadziemnych (wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w otoczeniu są wyższe budynki). Lokalizacja inwestycji możliwa jest po spełnieniu szeregu wymogów dostępności do dróg, szkół, komunikacji publicznej. Ostateczną decyzję o tym, że inwestycja będzie mogła powstać podejmować ma rada miasta lub gminy.
 2. W obawie przed skutkami nowej ustawy Gdańsk jako pierwszy w drodze uchwały przyjął Lokalne Standardy Urbanistyczne, które precyzują wskazówki zawarte w ustawie. Wojewoda pomorski tej uchwały nie uchylił. Pod koniec września taka uchwała została przyjęta także w Gdyni, a w grudniu w Sopocie.
 3. W Gdyni i Sopocie nie wpłynęły wnioski o ustalenie lokalizacji inwestycji na mocy ustawy lex deweloper, w Gdańsku było ich jednak pięć. Pierwszy dotyczył zabudowy przy ulicy Pilotów 21, dwa kolejne apartamentowców przy ulicy Pomorskiej, następny inwestycji w Brzeźnie przy ulicy Kobieli 4 zobacz na mapie Gdańska, ostatni budynku wielorodzinnego przy ulicy Kołobrzeskiej. Wszystkie zawierały braki formalne, jednak Gdańsk odrzucił je także dlatego, że prezydent nie może wydać decyzji o możliwości zapewnienia miejsc w przedszkolu dzieciom w wieku od 3 do 6 lat zamieszkałym na terenie inwestycji, bo jest to niezgodne z Prawem oświatowym.


Ustawowe wymogi ratowały sytuacjęNieprecyzyjne wymogi narzucone przez samą ustawę, zapisy zawarte w Lokalnych Standardach Urbanistycznych oraz argument dotyczący opieki przedszkolnej pozwalał dotąd skutecznie bronić miasto przed urbanistycznym chaosem, jaki wnieść mogą inwestycje realizowane na podstawie lex deweloper, a jednocześnie negocjować warunki partycypacji inwestora w infrastrukturze, jaka pojawić się musi ze względu na powstanie nowych budynków - np. drogi, parkingi, infrastruktura oświatowa (w tej ostatniej sprawie miasto prowadzi negocjacje z inwestorem, który chce budować przy Kołobrzeskiej).

Aby jednak ułatwić inwestorom budowę mieszkań, w oparciu o poselską inicjatywę przygotowana została nowelizacja. Liberalizuje ona wcześniej narzucone zapisami ustawy lex deweloper wymogi.

Jednym z dotyczących Gdańska i Gdyni wymogów było usytuowanie nowych budynków maksymalnie 500 m od przystanków autobusowych lub tramwajowych i 1,5 km od najbliższej szkoły, przedszkola i terenów zielonych. W ramach proponowanych zmian zasady te zostały wykreślone. Podobnie jak punkt, który przewidywał, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta wystawić miał zaświadczenie potwierdzające, że w tych blisko od inwestycji zlokalizowanych placówkach będzie miejsce dla dzieci szkolnych i przedszkolnych.

Ministerstwo tłumaczy, że wprowadzane zmiany pomogą dostosować istniejącą ustawę do Prawa oświatowego.

Władze Gdańska apelują do prezydentaSwoją opinię na temat planowanej nowelizacji Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, radni miasta oraz Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska wrazili przed Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku, by podkreślić, że słowa swoje kierują do rządu i prezydenta.

- To ustawa, która już pierwotnie była ustawą o łamaniu ładu przestrzennego. Dzisiaj, po cichu, to prawo może być jeszcze bardziej zliberalizowane. Wprowadza się to przy zastosowaniu inicjatywy poselskiej, która praktycznie wyłącza z konsultacji samorządy. Nie mamy szansy wypowiedzieć się na temat ważnych dla nas spraw - mówił Piotr Grzelak. - Apelujemy w tym miejscu do prezydenta Andrzeja Dudy, aby tę ustawę zawetował. Już w tej chwili na mocy ustawy lex deweloper możliwe jest ominięcie długotrwałego i uwzględniającego opinię różnych stron procesu planowania przestrzennego. Ten akt pozwala deweloperowi na obejście procesu planowania i osiągniecie swojego celu w ciągu 90 dni - podkreślał Piotr Grzelak. - Do tej pory, nawet na podstawie tego wadliwego prawa, próbowaliśmy podejmować z inwestorami rozmowy, aby wzięli oni na siebie część odpowiedzialności za infrastrukturę społeczną, która towarzyszyć musi realizowanym przez nich inwestycjom mieszkaniowym. Te proponowane zmiany utrudnią miastu negocjacje z inwestorem, by wziął jakąkolwiek odpowiedzialność.
Emilia Lodzińska, Edyta Damszel-Turek, Anna Golędzinowska (niewidoczna na zdjęciu), Piotr Grzelak i Cezary Śpiewak-Dowbór stanęli przez Urzędem Wojewódzkim, by wyrazić sprzeciw wobec dalszej liberalizacji polityki przestrzennej. Emilia Lodzińska, Edyta Damszel-Turek, Anna Golędzinowska (niewidoczna na zdjęciu), Piotr Grzelak i Cezary Śpiewak-Dowbór stanęli przez Urzędem Wojewódzkim, by wyrazić sprzeciw wobec dalszej liberalizacji polityki przestrzennej.
- Gdańsk przyjął doktrynę rozwoju do wewnątrz, tworzenia tak zwanego "miasta krótkich odległości". Wiele zostało powiedziane na temat niefortunności tej ustawy, ale przynajmniej ten zapis: warunkujący powstanie inwestycji zależnie od tego, czy jest dostęp pieszy do przedszkola i szkoły, dawał samorządowi pewne narzędzie, by jednak tę ideę "miasta krótkich odległości" wdrażać - dowodzi Anna Golędzinowska, radna miasta.
Gdańscy samorządowcy obawiają się, że ułatwienia, jakie wprowadzi nowelizacja, spowodują, że wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji na podstawie ustawy będzie wpływać znacznie więcej niż teraz. Biuro Rozwoju Gdańska, do którego one wpływają, ma trzy dni na ocenę formalną wniosku. Może ono wskazać braki w dokumentacji lub w ciągu 60 dni ma obowiązek przygotowania uchwały lokalizacyjnej, która przekazywana jest do rady miasta, która w drodze uchwały zezwala na realizację inwestycji.

Wszystkie wnioski, które wpłynęły do tej pory, nie spełniały wymogów formalnych (i nie dotyczyło to tylko zaświadczenia o zapewnieniu miejsc w przedszkolu i szkole). Nawet jeśli nowelizacja wejdzie w życie w teraz planowanym brzmieniu, to nie ma pewności, czy budowy te ruszą w oparciu o lex deweloper.

Opinie (237) ponad 20 zablokowanych

 • Gdansk przeciwko deweloperom (32)

  Toc to zdanie sprzeczne juz wewnetrznie :D

  • 499 53

  • Przecież w Gdańsku jest totalny bałagan planistyczny - biuro rozwoju Gdańska to zart (3)

   Mamy pomieszane domki jednorodzinne z blokowiskami, w centrum ogródki działkowe a na skarpach osiedla.

   Brak zapisów o zieleni i przeznaczenia terenów pod parki na południu Gdańska. Można stawiać budynek na budynku.

   I wy płaczecie o leć developer? Dulska niech lepiej zrobi porządek w mieście s nie lata z LGBT.

   • 81 12

   • jak powiedział Kacper: Dulkiewicz sama projektowała bloki na Przymorzu (2)

    co z tego, że w tych słowach nie ma prawdy. Co z tego, że za poprzedniego (słusznie minionego, aczkolwiek reanimowanego przez kolegów tow. Kaczyńskiego) ustroju dokonało się to planowane pomieszanie i ciężko było już coś z tym zrobić - winny Adamowicz, winna Dulkiewicz. Kacper przyjdzie, rozwali wszystko.

    • 14 22

    • te komunistyczne osiedla

     typu Zaspa, Przymorze czy Żabianka to oazy zieleni i raj dla mieszkańców, w porównaniu do obecnych inwestycji Robyga i jemu podobnych. No ale na to pozwalają Biuro Rozwoju Gdańska i władze miasta. Kiedyś osiedla były planowane na określoną liczbę ludzi, wraz z usługami, komunikacją i zielenią. Teraz BRG we wskazanym miejscu maluje brązową plamę, wpisuje wskaźniki pod dyktando dewelopera 80% zabudowy, 10% zieleni (w tym na dachach, skarpach i przy ulicach) i intensywność 16 - i szumnie nazywa to urbanistyką i rozwojem

     • 56 2

    • Zaraz, zaraz

     W Gdańsku mamy od 20 lat system identyczny z tym z PRLu, a reanimowała go miejscowa Platforma.

     • 7 0

  • (9)

   pisy na sile wciskaja gdanskowi swoja uchwalona noca lex-deweloperska sycylie, chca aby mozliwe byly szwindle jak ten lapowkarza z wiezami

   • 15 45

   • lecz się! (4)

    • 19 14

    • Mówisz z doświadczenia?

     • 5 10

    • ale pis i Bierecki ze SKOKami tak właśnie tak działają (2)

     Srebrna i SKOKi to bezprecedensowe przekręty.

     • 7 11

     • (1)

      Spójrz na wasze przekręty,made in PO ,od lat 90.

      • 7 3

      • W porównaniu z skokiem to żaden przekręt.

       • 2 3

   • bastion Wałowa (1)

    te bloczki ostatecznie ośmieszyły władze gdańska - budżetowe wierzowce z 3 metrowym murem dookoła parkingu stanowiącego podstawe - 0% miasta 100% getta... nazwa w końcu zobowiązuje...

    a na pytanie do użędników kto pozwolił na taką kupe odpowiedź była jedna: przecież wszystko jest zgodnie z uchwalonym planem zagospodarowania...

    • 27 4

    • jesteś prawdziwy klaun i nieuk

     • 0 13

   • Warszawska lokalna mafia (zwana władzą Warszawy) nie wydała Pisowi zgody na budowę tych wież

    Swoim w Warszawie zgodę wydaje bez problemu.

    • 6 3

   • Tylko że ta ustawa ogranicza udział polityków i urzędników w możliwości robienia szwindli.

    • 1 2

  • Przecież to jak najbardziej logiczne (6)

   Jeśli to będzie uregulowane prawnie, to drastycznie zmniejszy się przestrzeń na wałki w typie Adamowicz-style: apartamencik na Jelitkowie z bonifikatą kilkadziesiąt procent w zamian za korzystne zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego umożliwiające w ogóle tą inwestycję. Kto inny miałby najgłośniej protestować jeśli nie gdańskie władze??

   • 49 6

   • przecież właśnie jest mowa o rozregulowaniu i pominięciu prawa (3)

    bosz, co za ziemniak

    • 8 11

    • niby tak, ale (1)

     władze miejskie jakoś dziwnie ten fakt niepokoi

     • 10 4

     • Stracą monopol ;)

      • 7 2

    • Zależy kto rozreguluje. Jak rząd to nie dobrze a jak miasto bałagan robi to w porządku. Ciekawe podejście.

     • 9 5

   • I dlatego protestują. (1)

    Skończą się zniżki na mieszkania w zamian za zmianę planu zagospodarowania.

    • 20 5

    • Dokladnie

     O tym samym pomyślałem.
     Miasto którego patronem zaraz zostanie sp. Paweł patron deweloperów i oświadczeń majątkowych jest przeciwne czemuś takiemu tylko dlatego że skończą się łapówki za zmiany planów zagospodarowania

     • 5 3

  • bo glupi ludzie maja nie wiedziec o co tu na prawde chodzi...

   Handlowanie decyzja o planach zagospodarowania to w dniu dzisiejszym glowne zrodlo lewych dochodow wladz miasta.Stad wlasnie bierze sie gruba kasa samorzadowcow-moga zablokowac deweloperowi wszystko wedlug swego uznania. I dlatego protestuja przeciwko legilsacji rzadowej,bo straciliby mase kasy.Dewelopak moglby budowac i musialby oplacac przychylnosci wladz miasta.

   • 41 5

  • miasto chce mieć kontrolę nad tym komu przyznać zmiany w planach

   nie może być tak by byle kmiot miałby takie same prawa jak zasłużony i sprawdzony partner w biznesie

   • 28 7

  • obcym tak.

   tu jest wszystko POdzielone

   • 10 4

  • Bo Psuje to wewn. układ i interesy - a tak nie wolno w WMG

   Bo Psuje to wewn. układ i interesy - a tak nie wolno w WMG

   • 13 2

  • (1)

   Oni nie są przeciwko deweloperom. Oni są przeciwko nie płaceniu kasy na lewo przed deweloperów dla siebie.

   • 18 3

   • 20 lat szło na lewo

    A nagle ma przestać. Trzeba będzie krzyczeć Konstytucją!

    • 8 2

  • układ

   POwy Gdańsk nie pozwoli SKOKowi wybudować czegokolwiek ale za rok już będzie w tym miejscu budować deweloper przychylny układowi.

   • 6 0

  • Tylko pozornie to sprzeczność;)

   Gdańsk jako miasto straciłoby kontrolę, przestałoby rozdawać karty.... Resztę sobie dopowiedz.... Tak każdy i wszędzie mógłby budować!? Niedoczekanie!!!

   • 7 1

  • Przeciwko nie "sowim" deweloperom. Wszystko się zgadza

   • 4 0

  • hipokryzja

   • 3 1

  • byddynio

   byłby za a nawet przeciw,... no bo ...

   • 0 0

 • Panie prezydencie (8)

  Proszę o podpisane. W Gdańsku mamy najgorszy plan zagospodarowania przestrzennego.

  • 228 103

  • z samej konstrukcji tego zdania

   widać, że nie masz bladego pojęcia o czym piszesz.

   • 30 27

  • Potwierdzam. Pomieszanie z poplątaniem (3)

   Raz domek raz blok. Nie planuje się w ogóle na przyszłość. Mogła być SKM na Orunię górna to zabudowali rezerwę, a dzięki temu nie trzeba by robić nowych dróg 2x2

   • 33 7

   • I dobrze. Mieszkam w pobliżu planowanej SKMki (2)

    i jako Kali nie chcę jej pod nosem - hałas i spadek ceny nieruchomości.
    Inne Kali mogą protestować przeciwko budowie nowych bloków w ich sąsiedztwie. Dlaczego ja miałbym nie protestować. Liberum veto i perpetum mobile.

    • 4 13

    • (1)

     Lepiej blachosmrodem dojeżdżać albo autobusem stojącymi w korkach.

     • 1 3

     • Tak

      • 2 0

  • (1)

   pisuar chce zabudowy placow zabaw i skwerow

   • 6 26

   • piss, ręce precz od naszych

    przestrzeni!!! oni by tylko budowali kosztem mieszkańców!!!!! To są terroryści!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 9 17

  • Wez rąbnij sie w leb. Zapewne jab
   any sloik

   • 11 4

 • Ale jaja (6)

  Przecież wiadomo, że gdzie jak gdzie ale w Gdańsku rządzą deweloperzy
  Chyba przestraszyli się konkurencji nasi włodarze .
  A ten na przodzie już przeprosił za swój antypolonizm i podał się do dymisji?

  • 274 43

  • Boją się o stratę kopert

   • 33 2

  • Większa samowolka deweloperów oznacza brak super rabatów przypadkowo dawanych urzednikom decyzyjnym

   I jeszcze mniej parę innych możliwości zakamuflowanych form łapówek albo załatwiania interesików na cele propagandowe (np. my wam na coś pozwolimy a w zamian sfinansujecie siłownię na otwartym powietrzu dla plebsu żeby się odczepił)

   • 33 5

  • (3)

   "Przecież wiadomo, że gdzie jak gdzie ale w Gdańsku rządzą deweloperzy" nie, nie wiadomo, to tylko trollowanie pisich przekretasow gebelsowska metoda ciaglego powtarzania rzeczy nieprawdziwych, natomiast jest prawda ze pospieszne uchwalenie lex deweloper jest najwiekszym od czasow przemian ustrojowych ulatwieniem dla deweloperow praktycznie otwierajacym drzwi do calkowitej wolnej amerykanki w branzy ktora zawlaszczyc chce pis

   • 12 30

   • raczej jest uniemożliwieniem brania łapówek.
    Teraz powinna powstać ustawa nakazująca samorządom budowanie, żeby wyeliminować deweloperów z rynku.

    • 16 4

   • Kurcze, żyję w tym mieście i mam oczy. Kogo ty chcesz oszukać? (1)

    Bastion Wałowa, Forum, Nekropolia, zabudowa Wyspy Spichrzów. Południe Gdańska. Przymorze. Wszędzie poślednia architektura nielicząca się z otoczeniem, grodzenia, maksymalizacja zysku dewelopera, miasto oddające grunty lub wchodzące w spółki z komercyjną spółką

    • 19 1

    • Trol czy .... Zobacz za to te pomysły wg pisowskiego lex deweloper. To niby miała być wysublimowana architektura, współgrająca z otoczeniem? Bezczelny skok na kasę, nie licząc się z nikim i niczym.

     • 3 8

 • Jak to jest... (11)

  Władze miasta wpierw umilają życie developerom.. Teraz są przeciwko ułatwieniom...?

  • 216 30

  • Mniej polityki ogólnokrajowej a więcej lokalnej. (4)

   Dulkiewicz niech zajmie się miastem bo choć jest dobrze to jest wiele pracy w mieście. A planowanie przestrzenne trzeba naprostować lokalnie.

   • 21 2

   • (3)

    Więcej kasy idzie na imprezki i potyczki polityczne niż na inwestycje w mieście. Kiedy w końcu Nowa Świętokrzyska?

    • 15 3

    • Ale po co? Żeby Havla stała od Świętokrzyskiej po Armii Krajowej? (1)

     Jako mieszkaniec Orunii Górnej nie chce tej drogi dla Kowal itp. zeby mi zablokowali całą Havla

     • 2 3

     • Bo teraz Havla nie jest zablokowana rano? :D

      • 3 0

    • do pisu z tym...

     • 1 0

  • Ułatwiają swoim, z Lex developer mogliby skorzystać inni

   • 28 2

  • (1)

   pismani wiklaja sie w swich wlsnych sidlach

   • 5 10

   • pismacy... nie mów tak nieładnie o dziennikarzach, to dzieci gimnazjów. Na szczęście gimnazjów już nie ma, więc powinno się poprawić - za 20 lat.

    • 4 2

  • Działają tak jak im na rękę

   Widać już tanio kupili swoje nieruchomości i teraz chcieli wywindować ich ceny. Liberalizacja prawa im to utrudni.

   • 8 2

  • Bo teraz nie będą dostawać dowodów wdzięczności.

   • 5 1

  • Umilają ,ale "swoim"deweloperom.

   • 1 1

 • Najciemniej pod latarnią (4)

  Tutaj protest, a w planach zagospodarowania przestrzennego idą na ręke.

  • 184 15

  • ważniejsi urzędnicy już dawno się pouwłaszcali na mieniu komunalnym jak np nowa europosłanka

   więc niemal wszyscy mieszkają w centralnych częściach miasta i w nosach mają pospolitych ludków i ich problemy z dojazdami. A na reglamentowaniu deweloperki można nieźle wyjść co chyba nie trzeba nikomu w Gdańsku specjalnie tłumaczyć :-D

   • 26 3

  • Toż ta uatwa wypisz wymaluj naPiSana i podPiSana pod kaczyniaka i jego 2 wieże!

   • 3 11

  • Ależ oczywiście. Zagranie ewidentnie "pod publiczkę"...

   Szkoda tylko, że tak grubymi nićmi szyte. Ten protest przeciwko planom rządu zabrzmiał donośnie, bo protestujący doskonale wiedzą, że ostatnią opinią, jaką uwzględni Prezydent Duda, będzie opinia gdańskich samorządowców. To posunięcie służy ociepleniu wizerunku władz miasta, którym od dawna zarzuca się przychylność względem deweloperów... Teraz przyjmują pozę zaniepokojonych planami centralnymi. PR siekierą ciosany...

   • 9 0

  • A wysokie ceny to...

   ... wam nie przeszkadzają już? Bez budowania nowych mieszkań ceny będą rosły by w okolicach 2030 osiągnąć 12k za metr na Osowej.

   • 1 0

 • (4)

  Urbanizacja terenów podmiejskich w Trójmieście postępuje w tempie wyścigowym. Deweloperzy zacierają ręce ale widzę, że wielu decydentów po prostu nie myśli. Drogi dojazdowe do nowo budowanych osiedli albo są w powijakach albo w stanie tragicznym. Niedługo będziemy więcej czasu spędzać w korkach niż w pięknych, nowych mieszkaniach.

  • 123 9

  • Tymczasem, w centrum na płaskim terenie mamy ogródki działkowe... z tramwajem obok (1)

   A wystarczy wydzielić miejsca na mini parki, zapisać większe odległości między budynkami w planie i tez będzie zielono

   • 22 6

   • Po nas choćby i koniec swiata

    • 5 0

  • (1)

   Ale gdy nawet tu - na Trojmiasto.pl - jest mowa o zabudowie terenów w centrum miasta bądź w pobliżu centrum - to zaraz jest gromada ludzi, piszących o "betonowaniu miasta", "niszczeniu zieleni" itd.

   • 1 1

   • Betonowe miasto

    Przejdź sobie po jakimkolwiek osiedlu nowych developerów i zobacz jak zageszczone są budynki i jak mało jest zieleni.

    • 7 0

 • budują jak leci, bez ładu i składu a teraz udają obrońców ładu i przestrzeni. dno (2)

  • 211 14

  • PO się wystraszylo bo do tej pory budowac mógł tylko R.. i nieliczni

   Kazdy z nich ma po 10 mieszkan i tylko sie cieszy jak cena idzie w gore do 10K za metr.
   Puste działki stoją w centrum miasta a tych co nie stac na tak drogie mieszkania muszą wyprowadzac sie do Banina i innych okolicznych gmin
   No ale jak wejdzie konkurencja to ceny spadną do podobnych jak w Poznaniu czy Łodzi i 5K za metr nie bedzie nikogo dziwic

   • 13 5

  • a kto zmienił prawo ??? co ??? No napisz kto pozwolił na to ?Jeżeli prawo na to pozwala to nie miej pretensji że ludzie z tego korzystają. Tak jak z 500+ - wszyscy biorą i mają gdzieś że budżet padnie góra za dwa lata i się wszyscy ob/..ją z powodu cen , podatków itd itp

   • 2 1

 • Grzelak znowu powiedział coś "mądrego" (3)

  • 156 10

  • zmieniają doktrynę budowy do wewnątrz i małych odległosci :-D

   po tym jak już dawno "wygonili" mieszkańców hen za obwodnicę do której lada chwila dociągną tramwaje zamiast autobusów (chyba dlatego bo tak drożej a im miś jest droższy tym...)

   • 22 3

  • Bo na początku było słowo .......... (1)

   • 14 0

   • złe słowo Polaka ....

    i tak zaczęła się II WŚ

    • 8 0

 • chciałbym poznac zdanie władz miasta na temat obrażania uczuć religijnych, są tolerancyjni? szanują swoich mieszkańców? (14)

  • 145 37

  • A jakie masz zdanie

   na temat nachalnego wciskania religii gdzie tylko się da? Ot, na przykład - pomieszkaj na Jasieniu, i z kurantami proboszcza od "Dorotki" poczuj się jak pies Pawłowa. Polecam

   • 16 24

  • trzeba pozwac Magistrat za to co ostatno zrobiła panna

   • 21 9

  • jesteśmy tolerancyjni dla wszystkich oprócz katolików (11)

   Tych trzeba wykończyć.

   • 11 15

   • (9)

    katolicy nie wiedza co znaczy slowo tolerancja

    • 10 13

    • W którym miejscu Pan Jezus uczy nietolerancji? (7)

     • 5 6

     • (4)

      jezus niczego nie uczy, ucza a wlasciwie indoktrynuja i manipuluja biskupi, proboszczowie

      • 11 5

      • uczą nietolerancji i nienawiści? w którym kościele? (3)

       Idź na marsz tęczowych i zobacz ile tam zła

       • 9 6

       • (2)

        Sama słyszałam jak w kościele ksiądz wypowiadał się przeciwko tolerancji.

        • 5 4

       • kiedy gdzie i który ksiądz?

        • 4 3

       • jestem w 100% pewien że w żadnym kościele nie byłaś

        a jedynie wydaje ci sie bo gdzieś coś usłyszałaś

        • 1 3

     • (1)

      A co ma Jezus do katolików? Tan odłam powstał 1000 lat po Jezusie.

      • 5 3

      • dlaczego piszesz bzdury?

       • 4 2

    • Pojedź do Niemiec, Szwecji albo Francji i powiedz to o islamie....

     wtedy zobaczysz co to tolerancja

     • 8 5

   • Wykończenie

    Macie racje.Po katolikach bedzie kalifat.Ale bedziemu ujezdzac damy i stare i mlode wasze curki zony..Chcecie tego

    • 0 0

 • A to ci (2)

  Zwrot akcji

  • 118 9

  • Rezyser drugiego planu kina akcji -Piotr Gie . (1)

   Obronimy samorzad przed deweloperami....cha,cha,cha,,..

   • 9 1

   • czyli co PiS zmienił prawo ale to nie ich wina , nie martwcie się , powstaną dwie wierze i znowu prawo się zmieni.

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe (2 opinie)

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
31800 zł/m2
Gdynia Orłowo
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20200 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
17700 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21550 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19950 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19000 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16550 zł/m2
Gdynia Orłowo
14850 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane