• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mała kuchnia. Z jakiego AGD zrezygnować?

Joanna Puchala
4 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Umieszczenie w bardzo małej kuchni całego zestawu AGD oznacza zazwyczaj ograniczenie ilości blatu roboczego. W takiej sytuacji w zależności od potrzeb warto zastanowić się nad tym, z czego zrezygnować. Umieszczenie w bardzo małej kuchni całego zestawu AGD oznacza zazwyczaj ograniczenie ilości blatu roboczego. W takiej sytuacji w zależności od potrzeb warto zastanowić się nad tym, z czego zrezygnować.

Aranżując kuchnię poświęcamy wiele czasu na przemyślenie kwestii funkcjonalnych. Nic więc dziwnego, że - zwłaszcza w bardzo małej kuchni - ostrożnie selekcjonujemy sprzęty AGD. Jakie wyposażenie kuchni jest niezbędne, które można zamienić innymi sprzętami, a z czego ostatnio rezygnuje się całkowicie?



Z jakiego sprzętu kuchennego jesteś w stanie zrezygnować?

Najważniejszy sprzęt AGD kontra urządzenia pomocnicze

Bezapelacyjnie nieodzownym sprzętem AGD są płyta grzewcza (indukcyjna lub gazowa) i lodówka. Coraz rzadziej zdarza się też, żeby w kuchni zabrakło okapu czy zmywarki. Bez tej ostatniej użytkownicy coraz częściej nie wyobrażają sobie życia. Posiadanie zmywarki stało się praktycznie standardem. Dla mniejszej liczby domowników wystarczająca jest przecież taka o szerokości 45 cm. Tylko w przypadku naprawdę niewielkich wnętrz właściciele nie dokonują zakupu tego urządzenia.

Niezmienną popularnością cieszą się piekarniki, które sporadycznie zostają zastąpione kuchenką mikrofalową, opiekaczem, kombiwarem lub chociaż patelnią elektryczną. Ci, którzy rezygnują z zakupu piekarnika są zazwyczaj osobami wyposażającymi mieszkania na wynajem. Miejsce piekarnika zajmuje przeważnie mikrofalówka.

- Klienci szczególnie koncentrują się na zakupie płyty grzewczej, lodówki i zmywarki. Niestety zazwyczaj zbyt małą uwagę przywiązują do okapu, zapominając jak ważną i użyteczną rolę spełnia on w kuchni - stwierdza Marcin Wojtkiewicz z MW AGD.
Trzeba zaznaczyć, że droższe rozwiązania dotyczące okapu kuchennego zazwyczaj lepiej spełniają swoją funkcję. Dlatego w przypadku często użytkowanych kuchni warto decydować się na rozwiązania trwałe i skuteczne. Istnieje możliwość doboru dekoracyjnych modeli okapów, które oprócz funkcjonalności, będą odznaczały się wysoką estetyką. Wybierając natomiast okap kuchenny umieszczony w szafce wiszącej, zintegrujemy go wizualnie z zabudową kuchni, a także uzyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania.

Czytaj także: Urządzamy kuchnię. Przegląd blatów kuchennych

Rozwiązania wielofunkcyjne

Bardzo interesującym, wielofunkcyjnym rozwiązaniem mogą się okazać niektóre modele piekarników. Pojawiają się bowiem urządzenia łączące w sobie funkcje piekarnika i mikrofalówki. Na rynku dostępne są również piekarniki parowe, dzięki którym można przyrządzić kilka dań jednocześnie.

Wybór piekarnika kompaktowego z funkcją mikrofalówki lub piekarnika parowego wiąże się z większym wydatkiem niż w standardowej wersji. Daje natomiast więcej możliwości, nie zabierając niepotrzebnie cennego miejsca w kuchni. Rozplanowując kuchnię warto pamiętać o tym, że są w sprzedaży piekarniki niższe niż tradycyjne. Wiąże się to z mniejszą ilością miejsca w środku, ale pozwala oszczędzić przestrzeń w kuchennej zabudowie.

- Szukając oszczędności miejsca, przydatnym sprzętem okazują się piekarniki kompaktowe z funkcją mikrofali. W kuchni można także zamontować tzw. szufladę grzewczą do podgrzewania talerzy, utrzymywania temperatury jedzenia lub do gotowania w niskich temperaturach - podkreśla Ilona Paleńczuk z IP-design.
- Mimo wszystko najczęściej wybiera się nadal standardowy piekarnik, dobierając mikrofalę jako osobne urządzenie. Zakup piekarnika z funkcją mikrofali jest wciąż rzadkością. Nie bez znaczenia w tej kwestii pozostaje wyższa cena sprzętu wielofunkcyjnego - dodaje Marcin Wojtkiewicz z MW AGD.
Ceny piekarników wielofunkcyjnych wahają się pomiędzy 2500 a 6000 zł, chociaż można znaleźć także egzemplarze, które kosztują blisko 15000 zł. Wszystko zależy bowiem od liczby funkcji i programów umieszczonych w urządzeniu. Wiele zależy też od możliwości technologicznych piekarnika.


Poza niezbędnym sprzętem AGD, takim jak lodówka czy płyta grzewcza, rynek oferuje szeroki wybór mniejszych sprzętów ułatwiających życie. Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie kontrowersyjnych jest kuchenka mikrofalowa. Umożliwia szybkie przygotowanie prostych posiłków czy rozmrażanie produktów żywnościowych. Nie wszyscy jednak się na nią decydują z powodu obaw związanych z nie do końca zbadanymi skutkami ubocznymi użytkowania tego urządzenia. Badania naukowe zaprzeczają sobie nawzajem, a użytkownicy często rezygnują z jej zakupu na rzecz innego sprzętu. Paradoksalnie najczęściej wybieranym zamiennikiem kuchenki mikrofalowej jest ekspres do kawy, który można postawić na szafce lub zabudować w słupku meblowym.

- Świadomość Polaków w kwestii dobrej jakości żywności i napojów ciągle rośnie, dlatego urządzający swoje domy i mieszkania wybierają dobrej jakości ekspresy do kawy, których wybór jest bardzo duży. Dostępne są także modele do zabudowy, które mogą stanowić równocześnie element dekoracyjny nowoczesnej kuchni - mówi Aneta Mątewska z Solo Studio.
Sprzęt kuchenny a aspekty funkcjonalne

Wybór sprzętów AGD do kuchni, ich jakość oraz aspekty praktyczne należy dobrze przemyśleć w tracie projektowania wnętrza. Wielkość i rodzaj sprzętów często wpływa na to, czy kuchnia jest funkcjonalna i ergonomiczna. Nie ma jednoznacznie dobrego rozwiązania, jaki dobór sprzętów będzie idealny, gdyż jest to zależne od wielkości kuchni, układu funkcjonalnego, planowanego sposobu użytkowania wnętrza, preferencji domowników czy budżetu.

Przy wyborze sprzętów do chłodzenia i zamrażania należy kierować się przede wszystkim ilością produktów, jakie będziemy przechowywać.

- Najpopularniejszym rozwiązaniem są chłodziarko-zamrażarki. Należy jednak pamiętać, że możemy zdecydować się na samą chłodziarkę z małą komorą zamrażającą, a większą zamrażarkę umieścić w spiżarni lub pomieszczeniu gospodarczym - stwierdza Ilona Paleńczuk.
Najlepszym sposobem okazuje się umieszczenie lodówki w zabudowie - urządzenie ukryte jest za frontem, zajmuje też mniej miejsca. Mieści się bowiem w zabudowie 60-centymetrowej, a ponad nią możemy umieścić głęboką szafkę kuchenną.

  • W niektórych wnętrzach umieszcza się jeszcze lodówki wolno stojące, w większości jednak królują rozwiązania do zabudowy - zabierają mniej miejsca. Dobierając lodówkę należy wziąć pod uwagę kwestie funkcjonalne, takie jak: ilość przechowywanych produktów, określenie potrzeb chłodzenia i zamrażania produktów.
  • Wielofunkcyjny piekarnik sporo rozwiązuje w małej kuchni, zwłaszcza kiedy walczymy o jak największą powierzchnię blatu roboczego.
  • Zlewozmywak jest również elementem wyposażenia kuchni, i to pierwszej potrzeby. Trzeba przewidzieć na niego miejsce.

Miejsca

Opinie (74) 6 zablokowanych

  • WTF???

    Małą kuchnię to ja mam w mojej wynajmowanej 25metrowej kawalerce, to ze zdjęcia to jest normalna kuchnia gdzie wszystko się ładnie pomieści i nie trzeba być architektem, żeby taką kuchnię urządzić, wystarczy nie mieć dwóch lewych rąk i być jako tako ogarniętym ;)

    • 2 0

  • mala kuchnia spory sprzet

    Faktycznie zmywarka to dosc duzy sprzet i nie zawsze niezbedny. Ja sobie nie wyobrazam swojej kuchni bez takich sprzetow jak mikser czy toster. To sa sprzety, z ktorych korzystam najczesciej. Wazne jest tez dla mnie by oprocz funkcjonalnosci, efektownie prezentowaly sie w kuchni. Swoje kupilam z morhy richards i uwielbiam je.

    • 0 1

  • kuchnia

    Mimo malej kuchni, spedzam w niej sporo czasu, bardzo czesto piękę. Dla mnie zmywarka moze nie istniec, ale nie wyobrazam sobie 'kuchennego zycia' bez piekarnika i miksera składanego z morphy richards. Ten drugi praktycznie zajmuje sie wszystkim, pieczenie mam bardzo ulatwione.

    • 0 1

  • Ja nie mógłbym zrezygnować w swojej kuchni z zamrażarki Liebherra, od zawsze chciałem mieć osobną, wolnostojącą zamrażarkę i jak kilka lat temu kupiłem sobie moją obecną to nie było dnia żebym z niej nie korzystał.

    • 0 0

  • Mała kuchnia

    Oj, chyba nie widzieliście małej kuchni. Moja to połówka prezentowanej na zdjęciu :D Ale bardzo mi się podoba! I to najważniejsze. Ograniczyłam się do Kuchni z piekarnikiem, zmywarki i lodówki z dużym AGD, postawiła na kernau. kompletuję jeszcze powoli małe AGD.

    • 0 0

  • Cześć zastanawiam się nad kupnem części do nadziewarek do kiełbasy od horecaparts . Używaliście kiedyś urządzeń tej firmy? Upatrzyłem sobie już coś, ale jeszcze się waham. Możecie mi coś doradzić. Nie wiem czym się kierować przy wyborze? Chętnie przyjmę każdą radę.

    • 0 0

  • Aleksandra

    Ja osobiście od zawsze kupuje AGD od Kernau i dobre parę lat mi sprzętu już służy, a zrezygnować warto ze sprzętu który będzie wykorzystywany raz na tydzień, można zastąpić go czymś innym, bardziej uniwersalnym.

    • 0 0

  • Często ludzie rezygnują z piekarnika na rzecz np małego opiekacza, ja za to mam jedynie w swojej 2 palniki i głównie krozystam z patelni grillowej Staub, a nawet i "piekę" pizzę w takich o to żeliwnych patelniach https://zwilling.pl/naczynia-kuchenne/patelnie/patelnia-zeliwna-z-dwoma-uchwytami-i-pokrywka-staub

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane