• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mała łazienka. Wanna czy prysznic?

Dominika Batogowska-Słodkowska
5 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Łazienka w starym budownictwie
Koncepcja pierwsza. Po prawej stronie od wejścia znalazła się - wymarzona przez Annę - prostokątna wanna, a obok niej umywalka z szafką. Koncepcja pierwsza. Po prawej stronie od wejścia znalazła się - wymarzona przez Annę - prostokątna wanna, a obok niej umywalka z szafką.

Aranżacja małej łazienki to zazwyczaj długie godziny spędzone na zastanawianiu się, jak pomieścić wszystkie sprzęty. Niewielka przestrzeń zmusza do kompromisów, a niekiedy także do rezygnacji z własnych marzeń. Rodzi się pytanie: wanna czy tylko prysznic?



Ile kosztuje remont łazienki?



Rzut i wymiary pomieszczeń. Rzut i wymiary pomieszczeń.
W podobnej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka Anna, której łazienka ma niespełna 4 m kw. i jest dość nieustawna.

- Toaleta i łazienka są na projekcie odrębnymi pomieszczeniami, ale chcemy wyburzyć ściankę i zamurować jedne drzwi. Z łazienki korzysta dwoje szczupłych dorosłych oraz dziecko, aktualnie w wieku sześciu lat - pisze w liście do redakcji Anna.
Naszej czytelniczce zależy na stworzeniu jasnej, minimalistycznej łazienki, w której będzie przeważała biel. Beże, szarości i srebro mogą być delikatnymi dodatkami.

- W łazience musi zmieścić się pralka. Chciałabym mieć miejsce na schowanie niewielkich misek - największa ma około 40 cm średnicy, szczotki do zamiatania. Chciałabym, żeby zmieścił się także kosz na brudną bieliznę - dodaje czytelniczka.
Właściciele mieszkania preferują wannę.

- Podobają mi się także schowki w obudowie wanny - podkreśla Anna.
Dwie propozycje aranżacji przygotowała Dominika Batogowska-Słodkowska z Pracowni Denika. Architektka podkreśla, że kiedy dysponujemy mniejszym metrażem, trudniej jest wydzielić miejsce przechowywania podręcznych przedmiotów czy wyraźną strefę kąpielową. Zgodnie ze wskazaniem inwestorów, jedynym wyjściem, aby powiększyć bardzo małą łazienkę jest połączenie jej z toaletą, tym bardziej że czytelniczka ma duże wymagania odnośnie "pojemności" tej ograniczonej powierzchni.

Projektując tego typu wnętrze powinniśmy przede wszystkim pamiętać o funkcjonalności. Zastosowanie jasnych kolorów, dobranie dobrego oświetlenia oraz materiałów, które nie będą pochłaniały światła, będzie sprzyjało wizualnemu powiększeniu powierzchni. Istotnym elementem niewielkich przestrzeni są lustra, które tworzą złudzenia optyczne. Dobrym pomysłem okazują się także kompaktowe rozwiązania, czyli takie, które są mniejsze od tradycyjnych.

Koncepcja pierwsza. Wanna



  • Po lewej stronie pomieszczenia umieszczona została misa WC, pralka oraz przestrzeń do przechowywania.
  • Zgodnie z prośbą czytelniczki, przy wannie znalazły się ukryte schowki na podręczne rzeczy.
  • Zastosowanie wanny w pierwszej koncepcji wnętrza jest podyktowane głównie preferencjami właścicieli mieszkania.

Pierwsza koncepcja zakłada aranżację wnętrza z wanną. Ze względu na niezbyt ustawną i niewielką przestrzeń, wprowadzenie tego rozwiązania nie było łatwe. W tym celu przesunęliśmy otwór drzwiowy oraz przenieśliśmy misę WC na sąsiednią ścianę. We wnęce po dawnym WC ustawiliśmy pralkę oraz małą misę WC. To rozwiązanie jest równie komfortowe, a oszczędza na długości aż osiem centymetrów.

Czytelniczce podoba się zagospodarowanie przestrzeni pod wanną, dlatego zostały zaprojektowane uchylne schowki na dostępnej długości wanny.

Ponadto wstawiliśmy szafkę pod umywalką oraz wiszące szafki nad nią. Dodatkowe miejsce do przechowywania uzyskaliśmy nad zabudową podtynkową i nad wanną.

Aby powiększyć przestrzeń łazienki, zaprojektowaliśmy fronty lustrzane na całej długości ściany, co optycznie powiększy przestrzeń. Białe ściany oraz szary gres podłogowy nie przytłaczają wnętrza.

Ciekawym akcentem jest jasna mozaika na ścianach przy wannie.

Koncepcja druga. Prysznic



  • W małej łazience ważną rolę odgrywają kompaktowe rozwiązania. Zestawy podtynkowe oraz skrócona misa WC to jedne z przykładów tego typu rozwiązań.
  • Prysznic znalazł się w miejscu dotychczasowego WC. Drzwi otwierane do wewnątrz sprawiają, że nie zabiera zbyt dużo cennej przestrzeni.
  • Na wprost prysznica znalazł się blat, pod którym została umieszczona pralka. Obok wydzielone zostało miejsce na umywalkę oraz przestrzeń do przechowywania.
  • Prysznic w niewielkiej łazience jest rozwiązaniem bardziej kompaktowym i dopasowanym do niezbyt dużej przestrzeni.

W drugiej wersji zamiast wanny znalazł się prysznic, który idealnie wpasowuje się we wnękę po dawnym WC. W małych łazienkach prysznic jest o wiele lepszym rozwiązaniem, bo zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Oprócz tego, służy domownikom przez dłuższy czas, zmniejsza zużycie wody i jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Wiele osób obawia się, że pod prysznicem zawsze trzeba moczyć głowę, ale dzięki rozwiązaniu z dodatkową ruchomą słuchawką, można tego uniknąć. Ponadto syfon do prysznica jest również dostępny do czyszczenia jak syfon wannowy.

Oczywiście, czasem długa, wieczorna kąpiel wygrywa z praktycznym rozwiązaniem, a wybór pomiędzy tymi dwoma możliwościami jest kwestią bardzo indywidualną, ale zawsze warto, aby nawet zdeklarowani miłośnicy kąpieli w wannie wzięli je pod uwagę.

Na wprost wejścia, przy kominie z szachtem instalacyjnym, ustawiliśmy miskę WC. Dzięki temu po prawej stronie uzyskaliśmy duży kamienny blat z podwieszaną umywalką oraz pralką, która została pod nim schowana.

W tym wariancie również zastosowaliśmy rozwiązania przeznaczone do małych pomieszczeń: drzwi prysznica otwierające się do wewnątrz, skróconą misę WC, baterie podtynkowe czy zestaw podtynkowy cienki.

Na dwóch długościach ścian zestawiliśmy ze sobą lustra, a biel łazienki urozmaica błękitna, lekka mozaika ścienna.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Denika 2Dominika Batogowska-Słodkowska

Miejsca

Opinie (53) 10 zablokowanych

  • (1)

    Kolejny raz przekonuję się, że autorzy tego typu artykułów nie wiedzą co to jest mała łazienka czy mała kuchnia. Proponuję aby zaczęli odwiedzać stare budownictwo a nie nowe osiedla, które powstają "jak grzyby po deszczu". W większości mieszkań na nowych osiedlach są garderoby, spiżarnie, i pomieszczenia na pralkę, deskę do prasowania itp.

    • 13 2

    • też mam takie pomieszczenia w bloku z 1973
      wszystkie są razem z sypialnią w małym pokoju

      • 1 0

  • Tylko wanna

    Lubię się w niej długo wylegiwać w cieplutkiej wodzie:)

    • 4 0

  • łazienka

    Zdecydowanie prysznic. Po pierwsze wygodniej utrzymać w czystości, po drugie kąpiel jest wygodniejsza. Ja nie lubię wylegiwać się w wannie. My mamy dość małą łazienkę dlatego i ze względów miejscowych prysznic. Zamiast brodzika deska uspa, pralka z wrzutem z góry, byle nie było ciasno ;)

    • 1 0

  • obojętnie

    Czy wanna czy prysznic to nie ma większego dla mnie znaczenia - byleby mieć pomysł jak mają wyglądać. W hurtowni szkła Treko jest ogromny wybór kabin prysznicowych, nawet parawanów nawannowych i nie tylko. Polecam aby skorzystać z ich szerokiej oferty.

    • 0 0

  • prysznic

    Kupiliśmy półokrągłą kabinę z brodzikiem marki rodaway , znalazłam fajną w salonie bokaro. Półokrągłe, nie zajmują dużo miejsca. W małych łazienkach sprawdzają się idealnie zwłaszcza kiedy mamy małe dzieci :)

    • 0 0

  • płytki

    Bardzo dużo ciekawych aranżacji widziałam w salonach Bokaro, ogólnie mają tam spory wybór pięknych płytek i gresów. W łazience mam rożnej wielkości płytki i wygląda to super.

    • 1 0

  • Ja marzyłam o wannie wolnostojącej i mam;nawet do mojej małej lazienki się spoko wkomponowała. Kupowaliśmy w Swissliniger . Rewelacyjna jakość, ceny też ok

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane