• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Małe domy jednorodzinne. Wysyp ofert w Trójmieście i okolicach

Dawid Menard
18 grudnia 2022, godz. 10:00 
Opinie (471)
Nasza Strefa w Borkowie. 128 m kw. na dwóch poziomach to wystarczająco dużo miejsca dla rodziny. Nasza Strefa w Borkowie. 128 m kw. na dwóch poziomach to wystarczająco dużo miejsca dla rodziny.

Niższa cena za metr kwadratowy, brak opłat do wspólnoty, większa niż w mieszkaniu powierzchnia użytkowa, ale bez nadmetrażu, ogródek, garaż, prywatność - to najczęściej wymieniane plusy małych domów położonych na obrzeżach miasta. Takie nieruchomości stały się zatem niezwykle popularne w ofertach deweloperów. W naszym katalogu jest aż 70 takich inwestycji w sprzedaży lub w przygotowaniu.OSIEDLA MAŁYCH DOMÓW W TRÓJMIEŚCIE I OKOLICACHNa obrzeżach Trójmiasta dom o powierzchni 95-125 m kw., w zależności od lokalizacji i dodanych do niego technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii, kosztuje od ok. 450 do 800 tys. zł. To mniej niż mieszkanie o podobnej powierzchni w "średniej", a często nawet peryferyjnej lokalizacji.

Zakup działek budowlanych w takich lokalizacjach nie jest tak kosztowny, a to przekłada się na niższe ceny finalnego produktu u deweloperów. Dodatkowo w koszty utrzymania nie trzeba wliczać czynszu, często obniża je także fotowoltaika i pompy ciepła.

Domy w podmiejskich lokalizacjach posiadają ogródki, a w okolicy jest sporo terenów zielonych. To kryteria wyboru miejsca do życia, na które zaczęliśmy zwracać dużo większą uwagę podczas pandemii.

Wszystko to sprawia, że - jak wynika z naszego katalogu inwestycji - osiedla małych domów, z garażami lub bez, stanowią ponad 1/5 będących obecnie w Trójmieście w sprzedaży inwestycji.Prywatność w domu i... księdze wieczystej- W czasie pandemii ludzie zamknięci w domach zdali sobie sprawę, jak ważny jest dla nich kawałek zieleni - mówi Alicja Nowakowska, specjalista ds. sprzedaży w Apartrade Grupa Deweloperska. - Dlatego wiele osób przenosi się na tereny podmiejskie, gdzie w zamian za kilkanaście minut więcej dojazdu do centrum zyskują przestrzeń, własny ogród, czystsze powietrze, spokój i ciszę oraz poczucie prywatności.

Dzielnice - wizje przestrzeni. Zobacz zmiany planowane w różnych zakątkach GdańskaMieszkańcy dużych osiedli, gdzie budynki usytuowane są blisko siebie, mogą podziwiać za oknem widok mieszkania sąsiada, co dla niektórych osób może być uciążliwe. W domu ten problem nie występuje.

- Klienci doceniają lokalizacje pozwalające na komfortową egzystencję, swobodę, odpoczynek i rekreację, a przede wszystkim za intymność bez mimowolnego zaglądania sobie z sąsiadami w okna - potwierdza Iwona Jabłonka, specjalista ds. reklamy w AM Projekt.
Decydując się na kupno samodzielnego domu, zwykle stajemy się także jego jedynymi właścicielami, wraz z wydzieloną działką. Powoduje to oczywiście, że jesteśmy sami - także finansowo - za tę własność odpowiedzialni, ale wiele osób na dom decyduje się właśnie dlatego, że życie we wspólnocie okazało się dla nich zbyt trudne.

Atrakcyjne koszty zakupu i utrzymaniaCena nieruchomości zawsze odgrywa niebagatelną rolę przy jej zakupie, zwłaszcza teraz, kiedy rodzinom drastycznie spadła zdolność kredytowa.

Tymczasem według wskazań naszego Barometru Cen Nieruchomości za nieruchomość mieszkaniową z rynku pierwotnego w Gdańsku przyjdzie nam zapłacić powyżej 10 tys. zł za m kw., a w Borkowie jest to niecałe 7 tys. zł. Miejscowość płynnie łączy się z Gdańskiem. To różnice pokazane na średnich. Gdyby porównać koszt zakupu mieszkania na Morenie i małego domu w Baninie czy Pruszczu to różnica będzie jeszcze większa.

Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

- Istotną sprawą jest także to, że mieszkając w domu, nie płacimy czynszu. Dla realizowanej przez nas właśnie w Borkowie inwestycji Nasza Strefa wyliczyliśmy, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, jak pompa ciepła i fotowoltaika, szacunkowe koszty ogrzewania wyniosą tylko 300-400 zł za miesiąc. Tyle samo kosztuje teraz ogrzanie gazem 50-metrowego mieszkania - wylicza Alicja Nowakowska.

Rodzina plus pies. Musi być ogródekKolejnym powodem, dla którego coraz częściej wybieramy mały domek poza miastem, jest chęć założenia rodziny. Gdy pojawia się dziecko, małe mieszkanie w bloku już nie wystarcza.

- Mieszkaliśmy z mężem i synem przedszkolakiem w dwupokojowym mieszkaniu, w nowym bloku. Większy metraż był nam coraz bardziej potrzebny, a my od kilku lat szukaliśmy nowego miejsca dla nas. Wcale nie byliśmy zdecydowani, czy to ma być mieszkanie, czy dom - po prostu byliśmy zmęczeni ciasnotą i szukaliśmy "naszego miejsca" - wspomina Anna, która 100-metrowy domek na Ujeścisku kupiła 4 lata temu. - Trafiliśmy na szeregowy domek z malutkim, niewymagającym ogródkiem. Było nas stać na jego zakup, wykończenie, a teraz utrzymanie, zwłaszcza że mamy kozę do ogrzewania. Nic więcej nam nie potrzeba. Mamy nawet garaż, ale wykorzystujemy go jako wielką przechowalnię, więc nawet jakby go nie było, to nasz domek i tak jest w sam raz - dodaje.
 • House Liberty w Chwaszczynie. Domy o powierzchni 125-127 m kw. Wszystko na jednym poziomie.
 • Sollo. Osiedle domów o powierzchni od 117 m kw. przy ul. Borkowskiej w Gdańsku- Św. Wojciechu.
 • Domy na Dobre w Rumi. Każdy ma 121 m kw.
 • Malachitowe Wzgórza na Kokoszkach. Najmniejsze domy mają tu 93 m kw.
 • Osiedle Wilga w Baninie. Domy mają powierzchnię od 114 m kw. Większe mają także garaże dwustanowiskowe.
 • Osiedle Optima na Jasieniu. Obok zabudowy wielorodzinnej powstanie w sumie 40 domów, najmniejsze mają 110 m kw.
Wysokie ceny nieruchomości w mieście wynikają przede wszystkim z tego, że działki pod zabudowę są drogie. Płaci się za lokalizację, bliskość do centrum, sklep dosłownie pod domem. Ma to jednak swoje minusy, takie jak hałas, zanieczyszczenia, brak prywatności czy wysokie koszty eksploatacji. Coraz częściej jest też problem z parkingiem. Przy zakupie domu dalej od centrum garaż jest wliczony w cenę, często do dyspozycji jest nawet kilka miejsc parkingowych.

- To ważny argument dla klientów, że kupując dom w Tokarach czy Tuchomiu, do dyspozycji będą mieli obszerne ogrody i dwa miejsca postojowe w cenie - mówi Aleksandra Rekuć, specjalista ds. sprzedaży w Lokum z Gdańska. - Proponujemy też elastyczne aranżacje wnętrz, aby maksymalnie i w zależności od potrzeb rodziny można było wykorzystać przestrzeń wewnątrz - dodaje.

Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Premiery w ofertach deweloperów z listopada 2022Dom to niejedyne miejsce, które możemy zaaranżować wedle własnego gustu oraz potrzeb. Do dyspozycji jest także ogród. Większość projektów przewiduje duże okna w salonie oraz szerokie drzwi do ogrodu. Dzięki temu staje się on integralną częścią domu.

- Ogród to przestrzeń, która pozwala zorganizować na własnej działce miejsce do relaksu, grilla w rodzinnym gronie, miniplac zabaw dla dzieci, a nawet przydomowy ogródek z warzywami i owocami - mówi Alicja Zalewska-Milka z 3City Estate Sp. Z o.o. - Chociaż Jasieńskie Domy to zabudowa bliźniacza to duże ogrody są atutem inwestycji, na które, w połączeniu z lokalizacją z wygodnym i szybkim dojazdem do centrum, klienci zdecydowanie zwracają uwagę.

Garaż wielofunkcyjnyKolejną właściwością zabudowy jednorodzinnej jest możliwość posiadania własnego garażu. Jeśli możemy z niego przejść bezpośrednio do domu, to na pewno docenimy to w mroźne czy deszczowe dni. Miejsce to pełni więcej funkcji niż tylko parkowanie samochodu.

- Dom, bez względu na to, czy jest mały, czy duży, musi posiadać garaż. Spełnia on zarówno funkcje miejsca postojowego dla samochodu, jak i pomieszczenia odpowiadającego komórce lokatorskiej w bloku. - Bez garażu nie będziemy mieli gdzie przechować rowerów czy kosiarki do trawy - mówi Robert Szubert, prezes zarządu MR Projekt II. - Dom bez garażu będzie oczywiście tańszy, ale może nie spełnić naszych oczekiwań. Poza tym w dzisiejszych czasach każde miejsce postojowe jest na wagę złota, posiadanie dwóch samochodów w rodzinie jest już praktycznie standardem, więc dom musi posiadać choć jeden garaż i przynajmniej 1-2 dodatkowe miejsca postojowe - dodaje.

Komfortowa praca zdalnaNikogo nie trzeba przekonywać, że pandemia bezpowrotnie zmieniła nasz system pracy. Niedawno parlament przyjął nowelizację Kodeksu pracy, która na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Wiele przedsiębiorstw przeszło na tryb pracy hybrydowej. Dlatego ważna jest nie tylko dobrze rozwinięta infrastruktura w okolicy, ale też dostęp do szybkiego internetu i wydzielona przestrzeń do pracy przy komputerze, którą dom zapewnia.

Zieleń, wygoda i bezpieczeństwo. Nowe kryteria wyboru miejsca do życia- Nowoczesny dom powinien mieć doprowadzony światłowód, co zapewni nam wygodny i szybki dostęp do internetu i usług multimedialnych. Tego rodzaju udogodnienie w dalszym ciągu nie jest standardem, szczególnie w mniej zurbanizowanych lokalizacjach. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, bo internet z sieci komórkowych nie zawsze zapewnia komfortowe warunki pracy - zwraca uwagę Robert Szubert z MR Projekt, które wznosi osiedle Ekosfera, gdzie szybka sieć będzie dostępna.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Miejsca

Opinie (471) 8 zablokowanych

 • Liczy się spokój, brak sąsiadów za ściną i duża działka.... (4)

  ....proszę zatem nie mylić domu w Baninie czy podobnych "gettach" do domu sensu stricte.

  • 19 4

  • Proszę nie

   używać słów getto, trochę rozumu i szacunku

   • 4 12

  • (2)

   W Baninie jest pełno domów wolnostojących na dużych działkach. Ale fakt, że od kiedy rzucili się tu deweloperzy to zabudowa łanowa zaczęła dominować

   • 8 0

   • I praktycznie żadnego wolnostojącego na sprzedaż, a jak już to za 2 mln (1)

    • 0 0

    • Bo nikt tu takich nie budował na sprzedaż tylko dla siebie. A jak gmina obniżyła limit powierzchni działek (kiedyś było minimum 1000m2), żeby wpuścić deweloperów z szeregowcami, to już nikt tu się nie chce budować.

     • 1 0

 • Dom poza miastem... (10)

  ...jest fajny gdy dzieci są malutkie. Przedszkole blisko, potem podstawówka.

  Schody zaczynają się od czasu szkoły średniej. Dojazdy od świtu (na 7:30 do Oliwy), wykluczenie towarzyskie młodzieży. Wtedy warto kupić coś bliżej centrum.

  Druga opcja - gdy dzieci się wyniosą na swoje. Wtedy można rozważyć powrót do własnego domku poza miastem. Tylko czy wtedy naprawdę jest już nam potrzebny? Wieczna grzebanina wokół domu. A sąsiedzi też potrafią dopiec.

  To już chyba lepiej znaleźć coś bliżej centrum, dobrze skomunikowanego..

  • 22 1

  • (6)

   Jak się dzieci wyniosą to już przeważnie jest się blisko emerytury, a wtedy ważne żeby do lekarza, urzędu a nawet do kina/teatru było blisko, szczególnie że nie każdy w starszym wieku może jeździć samochodem.

   • 14 0

   • (5)

    Moi znajomi wymyślili, że póki dzieci są małe wynajmą dom na wsi ( a w tym czasie odnajmą komuś swoje mieszkanie w Gdańsku), a gdy dzieci się wyprowadzą i nie będą już potrzebowali takiego dużego metrażu, wrócą do miasta. Uważam, że to świetny pomysł, ale myślę że wrócą wcześniej - gdy dzieci będą w liceum ;)

    • 6 5

    • A gdzie można na wsi dom wynająć (4)

     Serio pytam, bo długo szukałem i nic co nadawałoby się do minimum egzystencjonalnego

     • 6 0

     • (1)

      Poszukaj w ogłoszeniach na tym portalu. Czasami się zdarzają fajne oferty. Moja znajoma dyrektorka dostała od korpo propozycje awansu ale w innym mieście, przeniosła się tam z całą rodziną, a swój dom pod Pruszczem wynajęli jakimś ludziom. Urządzony w bardzo dobrym standardzie i lokalizacja też nie najgorsza. Oczywiście koszt takiego wynajmu od 5 tys/mc w górę

      • 1 3

      • Ciekawi mnie za co dostałam minus?

       • 1 1

     • W Baninie dom wolnostojacy do wynajęcia od 6 -8 tyś (1)

      • 0 1

      • Banino to nie wieś

       To są już suburbia dla Gdańsk, żadnych zalet wsi i żadnych zalet miasta, za to wszystkie wady obu.

       • 3 0

  • myślę że demonizujesz (2)

   jasne że do liceum trzeba dojechać, ale dzieciak sam to zrobi autobusem. Natomiast nawet jak jest na nauczaniu domowym to nie powoduje to wykluczenia ponieważ ma więcej czasu na swoje hobby a tam spotyka młodzież podobną do siebie. Inna sprawa że na wioskach też są ludzie i przez całą historię w ten sposób bytowaliśmy. Ja akurat mieszkam jeszcze w mieście ale 500 metrów od jego granic, ale nie wyobrażam sobie bym miał kiedyś się stąd wyprowadzić. Każdy ma po prostu inne priorytety. Jeden lubi zgiełk miasta i to że ma blisko do kina a inny potrzebuje walnąć się w ogrodzie i wypić piwko. Grzebanie w ogrodzie to nie argument bo ktoś kto kupuje dom zakłada z góry że będzie miał ogród. A sąsiedzi? Każdy ich ma, tyle że w bloku jest ich więcej więc akurat posiadanie domu rozwiązuje więcej problemów na tym polu.

   • 1 4

   • (1)

    Większość dzieci nienawidzi rodziców za to, że przenieśli się z miasta na wieś i muszą dojeżdżać kawał do miasta. Mają daleko do znajomych, nigdzie nie mogą wyjść wieczorem, o zajęciach dodatkowych zapomnij. Jest o tym mnóstwo artykułów w Internecie.

    • 6 2

    • nie większość tylko jednostki. W liceum znałem tylko jednego takiego i akurat nie miał tego rodzicom za złe. Może trochę narzekał ale jak była impreza to właśnie u niego bo miał gdzie. Dojeżdżał zza Łapina na Kartuską. I nie muszę czytać wyssanych z palca artykułów bo znam takich ludzi z autopsji. 25 lat temu, viii lo.

     • 0 4

 • (4)

  Mam mieszkania 96m2 w Gdańsku I ciągłą presję od żony, dom musimy kupić. Kiedy mówię że syn ma 16 lat , drugi już się wyprowadził i wolę "bogato żyć " nie, inni mają. Potem obiad w kebabie ,a urlop w Łaponie zamiast w Barcelonie czy na Kanarach.

  • 15 2

  • Moja to samo :) (1)

   Tlumacze jej, ze dom do uzeractwo i ciagle robota. Ale nie. W katalogu ladnie wyglada.

   • 10 2

   • Minie jej to parcie na dom,... z czasem

    • 7 1

  • Jeden samochód mniej w rodzinie a stać Cię będzie na te Kanary.

   • 1 5

  • Jeśli macie dzieci w tym wieku, to faktycznie za późno na dom - chyba że jakieś siedlisko na Kaszubach, jeśli ktoś lubi. Dom kupuje się dla przestrzeni i kawałka ogrodu - czyli bardziej dla dzieci niż dla dorosłych. Jak dzieci wyfruną na swoje, to po co dwójce "dziadków" sto kilkadziesiąt metrów powierzchni i 5 pokoi? Wtedy trzeba sprzedać chałupę i przenieść się do M2 w centrum... najlepiej blisko apteki ;)

   • 8 1

 • Prywatność w tych domach w zabudowie łanowej, gdzie mikro-ogród wychodzi na podjazd sąsiada? Dobry żart, pani am. (2)

  • 29 0

  • wrto zajrzec sobie na google maps z gory, banino ul Potokowa / Strumykowa :-D (1)

   • 6 2

   • Beznadziejna architektura Chmary, typowa zabudowa łanowa. Wiem, bo mieszkam obok, ale w normalnym domu a nie tym słoikowie.

    • 4 0

 • Szereg za miastem - idealne połaczenie najgorszych mozliwych cech domu i mieszkania. (1)

  Daleko za miastem, koreczki gratis, mala dzialka, czesto starczajaca jedynie za podjazd i ogrodek wielkosci balkonu, za sciana roszczeniowy sąsiad typu wolnosc Tomku w swoim domku, w zimie trzeba odsniezac a w sypialni na poddaszu jest +14* przy grzejnikach na full, latem w zamian mamy +30*; szeregowce budowane czesto w technologii "szwagier zrobił", dookola szczekające kundle, zero jakiejkolwiek prywatnosci, pola walące obornikiem i inne budowy szeregowe w toku. Jak cos sie posypie to radz sobie sam, w koncu to twoj dom a nie wspolnota. Strach gdzies wyjechac bez rozbudowanego alarmu, drogi dostepne dla aut 4WD, a i czasem szambo trzeba oproznic. A to wszystko w otulinie lasu i z wymarzona kawka o poranku na tarasie hahahahaha

  • 22 2

  • Nie zapomnij o przestojach w dostawie wody w Baninie, bo wiejska infrastruktura nie wyrabia przy takiej liczbie nowych domów. Koleżanka musiała sobie kupić zbiornik na wodę.

   • 4 0

 • (3)

  Moja znajoma wraz z mezem kupili polowke domu w Czaplach. I caly czas przekonuja mnie ze do Gdanska beda dojezdzac w 20 minut :))

  • 18 3

  • No to jest akurat prawda, z Czapl do granic administracyjnych Gdanska jest jakies 500m, wiec tak, to zupełnie mozliwe. ;-D

   • 14 2

  • (1)

   Sama zanim kupiłam swoją nieruchomość, to przejechałam trasę spod potencjalnego domu do pracy o różnych porach dnia z uwzględnieniem weekendu. Rzeczywiście z Czapli wszędzie fajny dojazd. Do marketów niedaleko, polecam.

   • 1 9

   • zad*pie i nic więcej !

    • 6 1

 • Transport miejski - bezkolizyjny

  Dopóki transport miejski, w postaci tramwajów czy torów PKM, nie będzie rozwijany poza granice Gdańska to ciężko będzie przekonać stratę czasu na dojazdy do pracy.

  • 6 1

 • Mieszkam na szadółkowych obrzeżach (1)

  Do pracy 25 km, dojazd 15-20minut. Korka nie pamiętam. Więc o co Ci chodzi?

  • 0 12

  • Nie każdy pracuje na traktorze pod Kościerzyną

   • 8 0

 • W domkach powiadasz? (4)

  Ciągłe piłowanie drzewa. Jak nie jeden sąsiad, to drugi. Na wiosnę sadzę wysoki żywopłot, bo drażni mnie zaglądanie do mojego ogrodu. Nie chce mi się gadać z sąsiadami, tylko przechwalają się, że kupił kosiarkę, albo rębak, a ja mam starą kosiarkę i siekierę. Zamiast wydawać na gadżety ogrodowe, wolę pojechać na koncert, kupić nowy ciuch. No sorry, wkurzają mnie licytanci, co tam, który kupił. A to taką łopatę, a to siekierę w promocji, a to taką deskę, a to inny badziew. I jeden przed drugim.

  • 17 5

  • To standard u ludzi domkowych. (1)

   • 10 2

   • blokowi tylko o śmietniki się wykłucają

    bo ktoś wywali szkło do plastiku, tyle im właśnie pozostało

    • 1 6

  • nie wiem gdzie tak jest ale nie jest to z pewnością wyznacznik mieszkania w domku tylko tego że się ma kijowych sąsiadów

   ale to nie ma związku z miejscem zamieszkania. U mnie nikt nie piłuje drzewa bo nie ma po co. Drewno kominkowe można sobie porąbać ale to nie generuje hałasu. Jak ci się nie chce gadać z sąsiadami to domek jest lepszym wyborem. Tam tych sąsiadów jest po prostu mniej. Wydatki ogrodowe są znikome. Wypasiona siekiera to 300zł, kosiarkę kupisz za 2000zł. Spokojnie, nie zabierze ci to finansów na koncert :D A licytantów to znajdziesz wszędzie, tyle że w bloku z racji nagromadzenia ludzi znajdziesz ich więcej.

   • 1 4

  • Ha haha to masz fajnie z takimi badziewiakami ! Tragedia z takimi sąsiadami ! Ja tez bym postawił płot na wysokość domu , żeby mieć spokój !

   • 5 0

 • Szereg jest spoko pod warunkiem że jest w mieście a nie poza nim (1)

  Poza miastem to tylko dom wolnostojący. A szereg w mieście to poziom życia wyżej niż blok. Swój garaż, swoja fotowoltaika na dachu. Swój kawałek ogródka i podjazd gdzie nie ma problemu żeby ktoś zaparkował jak przyjedzie w odwiedziny.

  • 17 1

  • Zapomniałem że jeszcze swój kominek, więc niezależność jest dużo wieksza niż w bloku.

   • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

OdeaPark - Dzień otwarty

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
31500 zł/m2
Gdynia Orłowo
22700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
22400 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21000 zł/m2
Gdańsk Długie Ogrody
18650 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20550 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17350 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15050 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane