• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Małe mieszkanie na wynajem - jak je urządzić?

Aleksandra Kulczycka, Michał Majewski
24 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Koncepcja trzecia. Urządzając małe mieszkanie na wynajem warto przewidzieć, że najemcami będą zapewne młodzi ludzie, którym potrzebne będzie biurko do nauki lub pracy. Koncepcja trzecia. Urządzając małe mieszkanie na wynajem warto przewidzieć, że najemcami będą zapewne młodzi ludzie, którym potrzebne będzie biurko do nauki lub pracy.

Pan Jacek kupił niewielkie mieszkanie, które chce przeznaczyć na wynajem. Napisał do nas z prośbą o pomoc w aranżacji, która uczyni z małej przestrzeni uniwersalne, praktyczne i trwałe wnętrze.



Aranżacja proponowana przez dewelopera. Aranżacja proponowana przez dewelopera.
Założeniem pana Jacka było, by oprócz walorów użytkowych, wykończenie mieszkania umożliwiało jego szybkie odnowienie w przypadku zniszczenia przez najemców. Mały pokój (6,1 m kw.) chciałby przeznaczyć na sypialnię, jednak nie wie, jak w tak małym pomieszczeniu zmieścić szafę ubraniową.

Większy pokój z aneksem (16,9 m kw.) nasz czytelnik chce przeznaczyć na wielofunkcyjny pokój dzienny z jadalnią.

- Chcielibyśmy, aby znalazło się w nim miejsce na stół z krzesłami oraz sofa - napisał w liście do redakcji pan Jacek.

Największym problemem jest jednak bardzo mała łazienka (3,8 m kw.).

- Widzimy w niej raczej miejsce na kabinę prysznicową, a nie wannę. Dodatkowo chcielibyśmy umieścić w niej pralkę oraz szafki na kosmetyki, ręczniki, mopy... - wylicza nasz czytelnik.

Przygotowania koncepcji podjęli się architekci z SAMM studio, opracowując trzy warianty aranżacji tego niewielkiego (30,6 m kw.) lokum.

We wszystkich wariantach łazienkę przebudowano tak, aby zawierała szafę gospodarczą z zabudowaną w niej pralką. Zamiast wanny zaprojektowano kabinę prysznicową a umywalkę przeniesiono obok miski ustępowej, tak by wykorzystać zabudowę spłuczki jako półkę na przybory. Wnęka obok pionu wentylacyjno - kanalizacyjnego jest idealnym miejscem na szafkę z kosmetykami.

Zmniejszony przedpokój wyposażono zaś w szafę na okrycia wierzchnie i obuwie.

Koncepcja pierwsza
Koncepcja pierwsza. W mieszkaniu pozostaje osobna sypialnia. Koncepcja pierwsza. W mieszkaniu pozostaje osobna sypialnia.
Jest to wersja bezpośrednio odpowiadająca założeniom inwestora.

Pokój dzienny z aneksem wyposażono w zabudowę kuchenną i okrągły stół jadalniany, bo taki kształt idealnie sprawdza się w małych pomieszczeniach (nie ma niebezpiecznych, ostrych rogów).

W pokoju znajduje się także sofa i zestaw mebli RTV, obok których zlokalizowano szafę ubraniową, która nie zmieściła się w małej sypialni.

Sypialnia z uwagi na ograniczony metraż została wyposażona jedynie w łóżko i komodę na bieliznę. Możliwe jest także wykorzystanie ścian na małe półki.

Wykończenie i wyposażenie mieszkania oparto o niedrogie meble ze znanych, wielkopowierzchniowych "salonów" meblowych. Przewidziano wytrzymałe farby zmywalne na ścianach a także trwałe okładziny, których wymianę można przewidzieć raz na kilka lat.

Wynajem pensjonatowy Aby nie zakładać dużych "zniszczeń" przez potencjalnych najemców proponujemy inny model wynajmu niż zakłada właściciel mieszkania. Nasza propozycja aranżacji przewiduje mieszkanie do wynajęcia w formie apartamentu pensjonatowego. Może to być np. lokum na weekend, na czas konferencji lub innych wydarzeń dla przedstawicieli firm.

Motywy na ścianach w postaci fotografii ukazują widoki Gdańska lub inne, związane z tematyką Trójmiasta. Przewidywany klient w zamyśle traktuje to mieszkanie jako długoterminowy hotel, więc przyjęto tu styl wykończenia dedykowany właśnie takiemu najemcy. Kolorystyka jest neutralna, aczkolwiek kontrastowa i wyrazista. Delikatny kolor drewnianej (lub drewnopodobnej) podłogi zestawiono z odcieniem fioletu, białe meble z beżowymi obiciami sof. Całość uzupełniono geometrycznymi w formie oprawami świetlnymi.


  • Duża szafa na ubrania, na którą nie ma miejsca w sypialni, znalazła się w pokoju z aneksem. Wykończenie jej lustrem spowoduje, że będzie ono odbijało światło dzienne, dzięki czemu będzie go w pomieszczeniu więcej.
  • Kuchnia w takim wariancie może być niewielka, bo gość - wynajmujący - raczej nie będzie dużo gotował.
  • Okrągły stół jest najodpowiedniejszy do bardzo małych pomieszczeń, ponieważ nie ma rogów, które mogłyby powodować urazy w czasie poruszania się po pomieszczeniu.
  • Odpowiednio dobrana do wnętrza fototapeta (z perspektywą) będzie je optycznie powiększać.


Koncepcja druga
Koncepcja druga. Kuchnia została przeniesiona do pokoju. Jest zamykana drzwiami przesuwnymi. Koncepcja druga. Kuchnia została przeniesiona do pokoju. Jest zamykana drzwiami przesuwnymi.
Wersja ta nie przewiduje zmian w układzie ścian, ale zakłada zmiany funkcjonalne.

Mały pokój postanowiliśmy przerobić na zamykaną kuchnię, w której znajduje się także stół. Pozwoli to na bardziej efektywne użytkowanie tej funkcji w mieszkaniu. Pokój dzienny będzie czystszy i bardziej bezzapachowy, co pozwoli na wyposażenie go w rozkładaną sofę z funkcją spania oraz większą liczbę szaf i regałów.

Jest to wygodne rozwiązanie dla singla lub pary, lubiących gotowanie i spożywających posiłki w domu. Pozwala to także traktować to mieszkanie jako bardziej długoterminowe lokum, aczkolwiek z racji braku typowej sypialni - raczej tymczasowe.

Kuchnia oraz pokój dzienny zostały wyposażone w meble o podobnej kolorystyce, tak aby razem optycznie łączyły się w jedną całość. Tym razem zabudowy meblowe są robione na wymiar, co pozwala wykonać meble bardziej trwałe. Tożsame są dekoracje ścian w postaci okładzin z motywem. Jako uzupełnienie wystroju pokoju zastosowano dodatki w kolorze ściany w kuchni.

  • Zastosowanie w małym pomieszczeniu prostych, geometrycznych kształtów pozwala uniknąć kompozycyjnego bałaganu i natłoku.
  • Przeniesienie kuchni do osobnego pomieszczenia pozwoliło stworzyć w pokoju pojemną i efektowną zabudowę na całej ścianie.
  • Unifikacja rodzaju zabudowy i dobranych materiałów w dwóch małych pomieszczeniach powoduje, że całość jest bardziej spójna.
  • Jeśli tylko jest to możliwe, w małych pomieszczeniach warto stosować drzwi przesuwane. Pozwala to oszczędzać przestrzeń.
  • Duża narożnikowa kanapa na noc może szybko zamienić pokój w sypialnię. I nie będzie to spanie w kuchni.
  • Wydzielona kuchnia może spełniać wszystkie funkcje przypisane temu pomieszczeniu, włącznie z jadalnianą.


Koncepcja trzecia
Koncepcja trzecia. Wydzielona kuchnia. W głównym pomieszczeniu pojawia się biurko. Koncepcja trzecia. Wydzielona kuchnia. W głównym pomieszczeniu pojawia się biurko.
Funkcjonalnie jest to wariant zbliżony do drugiego. Podstawowa różnica polega na wygospodarowaniu w pokoju dziennym miejsca do pracy.

Dodatkowo w kuchni zrezygnowano z blatu na przeciwległej do wejścia ścianie, dzięki czemu stanęła tu wysoka lodówka.

Wystrój w dużej mierze opiera się na strefowaniu pokoju dziennego okładzinami naściennymi z płytek ceglanych w kolorze szarości. Meble to bardziej typowe rozwiązania, jak w przypadku tych z wariantu pierwszego.

Bazę kolorystyczną stanowią szarości ścian i podłogi. Biele i beże mebli uzupełniono kolorowymi akcentami w postaci dodatków - poduszek, zasłon, dywanów. Pewnym akcentem jest także brązowy odcień drewna stolika do kawy i komody pod telewizorem.

  • Ciemne, grube i ciężkie zasłony pozwolą stworzyć w pomieszczeniu ciepły klimat przy wieczornym, sztucznym oświetleniu. Ukrycie szyny w suficie podwieszanym jest teraz często stosowanym rozwiązaniem.
  • Jeśli nie chcemy zdecydować się na dużą fototapetę z perspektywą, która będzie optycznie powiększała pomieszczenie, warto powiesić chociaż duży, przyciągający uwagę obraz z głębią.
  • Zastosowanie szarej okładziny ceglanej na wybranych fragmentach ścian pozwala funkcjonalnie strefować to pomieszczenie.
  • Zabudowa na wymiar pozwoli raz na wiele lat, w trwały sposób, zapewnić pomieszczeniu określoną ilość miejsca do przechowywania.
  • Zabudowa kuchenna zajmuje się tu tylko na jednej ścianie. Dzięki temu znalazło się miejsce na dużą lodówkę.
Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

SAMMAleksandra Kulczycka, Michał Majewski

Miejsca

Opinie (53) 2 zablokowane

  • W wariancie I

    głowa osoby śpiącej będzie niemal dotykać kaloryfera

    • 3 0

  • Kawalerka

    Kupiłem kawalerkę od Home Invest i powiem tak – może być małe wnętrze, ale jeśli deweloper jest myślący to i tą małą przestrzeń jest w stanie przygotować tak, aby remont czy zakup mebli nie był później walką o kilka dodatkowych wolnych m2. Ja postawiłem na biele i szarości w minimalistycznym stylu i żyje mi się bardzo przyjemnie. Na brak miejsca, czy przytłaczającą przestrzeń nie narzekam.

    • 0 0

  • Bez przepuchu

    Moje mieszkanie inwestycyjne odebrałem plus minus rok temu. Była to inwestycja Home Invest. Powiem wam tak- im mniej dodatków tym lepiej.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane