Wiadomości

stat

Mieszkania dla turystów. Ceny najmu dobowego w Trójmieście

Mieszkania na wakacje chętnie wynajmują rodziny z dziećmi, bo to daje im większą swobodę i możliwość przygotowywania posiłków.
Mieszkania na wakacje chętnie wynajmują rodziny z dziećmi, bo to daje im większą swobodę i możliwość przygotowywania posiłków. fot.123rf/ Mark Bowden

Przed laty w wakacje mieszkania w nadmorskich dzielnicach Trójmiasta po prostu wynajmowało się "letnikom". Taka forma zarobku nie była zbytnio uporządkowana prawnie, ale tak samo jak dzisiaj, można było w sezonie zarobić. Dzisiaj nazywa się to najmem krótkoterminowym, który coraz częściej prowadzony jest w formie działalności gospodarczej. Jakie są stawki? Sprawdziliśmy to, analizując oferty Serwisu Ogłoszeniowego Trojmiasto.pl.Czy korzystasz z apartamentów na wynajem w Polsce i za granicą, kiedy wyjeżdżasz na urlop lub weekend?

tak, w zasadzie tylko z tej formy 29%
tak, ale też z hoteli 37%
nie, zwykle wybieram hotele 34%
zakończona Łącznie głosów: 840
Pewna grupa turystów i osób, które do Trójmiasta przyjeżdżają służbowo, woli zatrzymać się w prywatnym mieszkaniu niż w hotelu.

- Klienci cenią sobie w wynajmowanych mieszkaniach większą przestrzeń niż w hotelowym pokoju, dostęp do kuchni, możliwość wspólnego, rodzinnego spędzania czasu. Ten wariant wypoczynku wybierają często rodziny z dziećmi, bo jest gdzie ugotować posiłek, a wieczorem dzieci można położyć spać w osobnym pokoju - wyjaśnia Krzysztof Szymański, z firmy Victus Apartamenty Sopot.
Osoby, które na co dzień zajmują się obsługą klientów wynajmujących mieszkania krótkoterminowo podkreślają, że ważna jest także cena.

- W ramach tego samego budżetu, który trzeba przeznaczyć na pokój w hotelu wynająć można mieszkanie, gdzie jest więcej pokoi, a zatem także więcej przestrzeni - mówi Krystian Pankiewicz z Income House&Apartment. - Dla ludzi z młodszych pokoleń nie bez znaczenia okazuje się możliwość wyboru mieszkania z wystrojem, który odzwierciedla ich indywidualizm.
Mieszkanie do wynajęcia na doby można znaleźć praktycznie w każdej lokalizacji dolnego tarasu Trójmiasta, dzięki czemu bardziej precyzyjnie wybrać można lokalizację, na przykład między Głównym Miastem, plażą oraz niedaleko centrum handlowego.

Goście z Polski i EuropyNawet w lecie lokalizacja blisko miejsca, gdzie można zrobić zakupy jest ważna. Bo obserwacja przyjeżdżających gości pokazuje, że nie tylko chcą oni pozwiedzać, dobrze zjeść i skorzystać z uroków trójmiejskich plaż.

- Mamy klientów, którzy regularnie przyjeżdżają, by korzystać z usług medycznych, gabinetów stomatologicznych, oczywiście usług kosmetycznych. Mamy nawet takich klientów z zagranicy, którzy przyjeżdżają specjalnie po to, by w Gdańsku leczyć boreliozę - mówi Paulina Kozłowska z Elite Apartments Tricity.
Przedstawiciele firm zajmujących się obsługą apartamentów na wynajem dobowy mówią, że poza Polakami równie dużą grupą najemców są Skandynawowie.

- Zauważyliśmy także, że jest coraz więcej najemców z Czech oraz z krajów nadbałtyckich - dodaje Krzysztof Szymański, który gości obsługuje głównie w Sopocie.
- W Śródmieściu Gdańska, w sezonie, więcej niż połowa najemców apartamentów to goście zagraniczni. Oczywiście przyjezdni ze Skandynawii to duży procent, ale jest także wiele osób z Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji. Znaczna grupa to Anglicy - wymienia Paulina Kozłowska.

Najem krótkoterminowy: liczy się sezonOsoby, które obsługą najemców dobowych zajmują się zawodowo zgodnie przyznają, że największy ruch jest w sezonie letnim, potem mieszkania wynajmowane są studentom czy pracownikom korporacji. Często też jesienią i zimą korzystają z nich sami właściciele.

- W Sopocie w lipcu i sierpniu obłożenie wynosi około 90 procent. Z naszych statystyk wynika, że w maju, czerwcu i wrześniu każde mieszkanie wynajmowane jest przez około 18 dni w miesiącu, a dużo przy tym zależy od tego, jak ułoży się w kalendarzu rozkład długich weekendów - mówi Krzysztof Szymański. - W pozostałych miesiącach roku obłożenie jest znikome.
Inaczej jest w Gdańsku, gdzie przyjeżdża się nie tylko, by odpocząć na plaży, ale też by pozwiedzać. Paulina Kozłowska z Elite Apartments podkreśla, że w Śródmieściu Gdańska mieszkania wynajmowane są przez cały rok.

- Oczywiście w zimie stawki bywają niższe nawet dwu- lub trzykrotnie od tych z miesięcy letnich. Dopasowanie ceny do lokalizacji, standardu mieszkania oraz miesiąca w roku ma bardzo duże znaczenie - wyjaśnia.

Konkurencja jest coraz większa- Amplituda sezonowości w Gdańsku jest mniejsza niż w Sopocie, ale nadal w miesiącach zimowych nie ma aż tak wielu gości. W tym czasie duże znaczenie ma to, jak oferta jest promowana i czy cena jest dostosowana do rynku - mówi Krystian Pankiewicz.
Sami właściciele mają też różne strategie najmu: jedni wolą mieć mniej gości, ale za wyższą stawkę dobową, inni gotowi są okresowo obniżać ceny, by przyjezdni z ich mieszkania korzystali jak najczęściej.

Najem krótkoterminowy. Będą regulacje prawne


- Nie ukrywajmy także, że konkurencja stale rośnie. W centralnych lokalizacjach mieszkań na wynajem krótkoterminowy stale przybywa, jest w ich ofercie bardzo dużo. I nawet pomimo tego, że systematycznie zwiększa się także liczba turystów przybywających do Gdańska, to oferta na tym rynku jest na tyle duża, że konkurencja staje się coraz bardziej wyraźna - zaznacza Krystian Pankiewicz.

Sopot. Około 100 zł za dobę od osobyZa nocleg w nowocześnie urządzonym apartamencie na wynajem dobowy, w bliskiej plaży lokalizacji w Sopocie, zapłacić trzeba w sezonie około 100 zł za osobę. Cena ta spada wraz z pogorszeniem standardu (starsze meble, gorzej wykończona łazienka) oraz oczywiście wraz ze zwiększeniem odległości od plaży. W blokach przy ul. Mickiewicza, 23 Marca czy Kolberga nocleg można znaleźć nawet za 40 zł za osobę.

Za najdroższy apartament w naszych ogłoszeniach trzeba zapłacić około 745 zł za dobę - ma on dwa poziomy, wysoki standard, do "Monciaka" jest kilkadziesiąt metrów. Ogłoszeniodawca gwarantuje, że jest w nim miejsce dla sześciu osób.


Gdynia Śródmieście i OrłowoW Gdyni turyści w sezonie letnim najchętniej wynajmują mieszkania w w Śródmieściu, na Kamiennej Górze czy na sąsiednim Wzgórzu św. Maksymiliana. Ze względu na swój charakter i położenie blisko plaży popularne jest także Orłowo. Tu jest jednak taniej niż w Sopocie, bo w apartamencie o wysokim standardzie zamieszkać można już za około 80 złotych z osobę za dobę. Sporo jest mieszkań, gdzie zamieszkać można nawet w sześć osób.

Taki przykładowy, dwupoziomowy penthouse znajduje się na Kamiennej Górze. Rozciąga się z niego widok na Zatokę Gdańską. Wynajęcie go na dobę (dla sześciu osób) kosztuje 500 zł.

Gdynia Śródmieście i blisko plaży. Oferty najmu na doby

Apartament morski
3 200 zł
Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana
Apartament morski
LATO W GDYNI: Penthouse dla 6 osób Gdynia Kamienna Góra
500 zł
Gdynia Śródmieście
Gdynia Orłowo Błękitny Apartament I
450 zł
Gdynia Orłowo

Gdańsk ŚródmieścieNajwięcej mieszkań dla turystów i przyjezdnych jest w Śródmieściu Gdańska, blisko najważniejszych atrakcji turystycznych. Mieszkania na wynajem znajdują się zarówno w niedawno oddanych do użytkowania budynkach, jak i starszych kamienicach. Takich lokali jest wiele, ale o tej porze roku... nie ma za bardzo w czym wybierać. Najciekawsze apartamenty są rezerwowane na kilka miesięcy wcześniej.

Ze względu na dużą konkurencję mieszkanie niedaleko Długiego Targu, w nowym budynku, wykończone w dobrym standardzie wynająć można nawet za 50-60 zł za dobę (mieszkanie dla czterech osób).

Apartamenty w centrum Gdańska. Wynajem dla turystów

apartament na doby starówka Gdańsk + jacuzzi
350 zł
Gdańsk Śródmieście
Dom na wodzie - apartament Vohouse.pl
350 zł
Gdańsk Śródmieście
Apartamenty w centrum Gdańska Starówka na krótkie i długie terminy
350 zł
Gdańsk Śródmieście

Gdańsk blisko plażyPodobne stawki są dla turystów, którzy mieszkanie wynająć chcą głównie po to, by czas spędzać na plaży. Takich mieszkań szukać warto w Brzeźnie, Jelitkowie, Sobieszewie czy na Stogach, czyli w dzielnicach, które do plaży przylegają. Apartamentów i mieszkań urządzonych w wysokim standardzie jest tu w ofercie mniej. Zamieszkać za to można w iście domowych warunkach. To często mieszkania w blokach z lat 70. czy 80., z których na plażę idzie się dosłownie kilka minut.

Gdańsk. Mieszkania blisko plaży - oferty dla turystów

Opinie (284) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.