Mieszkania dla turystów. Ceny najmu dobowego w Trójmieście

Mieszkania na wakacje chętnie wynajmują rodziny z dziećmi, bo to daje im większą swobodę i możliwość przygotowywania posiłków.
Mieszkania na wakacje chętnie wynajmują rodziny z dziećmi, bo to daje im większą swobodę i możliwość przygotowywania posiłków. fot.123rf/ Mark Bowden

Przed laty w wakacje mieszkania w nadmorskich dzielnicach Trójmiasta po prostu wynajmowało się "letnikom". Taka forma zarobku nie była zbytnio uporządkowana prawnie, ale tak samo jak dzisiaj, można było w sezonie zarobić. Dzisiaj nazywa się to najmem krótkoterminowym, który coraz częściej prowadzony jest w formie działalności gospodarczej. Jakie są stawki? Sprawdziliśmy to, analizując oferty Serwisu Ogłoszeniowego Trojmiasto.pl.Czy korzystasz z apartamentów na wynajem w Polsce i za granicą, kiedy wyjeżdżasz na urlop lub weekend?

tak, w zasadzie tylko z tej formy 29%
tak, ale też z hoteli 37%
nie, zwykle wybieram hotele 34%
zakończona Łącznie głosów: 840
Pewna grupa turystów i osób, które do Trójmiasta przyjeżdżają służbowo, woli zatrzymać się w prywatnym mieszkaniu niż w hotelu.

- Klienci cenią sobie w wynajmowanych mieszkaniach większą przestrzeń niż w hotelowym pokoju, dostęp do kuchni, możliwość wspólnego, rodzinnego spędzania czasu. Ten wariant wypoczynku wybierają często rodziny z dziećmi, bo jest gdzie ugotować posiłek, a wieczorem dzieci można położyć spać w osobnym pokoju - wyjaśnia Krzysztof Szymański, z firmy Victus Apartamenty Sopot.
Osoby, które na co dzień zajmują się obsługą klientów wynajmujących mieszkania krótkoterminowo podkreślają, że ważna jest także cena.

- W ramach tego samego budżetu, który trzeba przeznaczyć na pokój w hotelu wynająć można mieszkanie, gdzie jest więcej pokoi, a zatem także więcej przestrzeni - mówi Krystian Pankiewicz z Income House&Apartment. - Dla ludzi z młodszych pokoleń nie bez znaczenia okazuje się możliwość wyboru mieszkania z wystrojem, który odzwierciedla ich indywidualizm.
Mieszkanie do wynajęcia na doby można znaleźć praktycznie w każdej lokalizacji dolnego tarasu Trójmiasta, dzięki czemu bardziej precyzyjnie wybrać można lokalizację, na przykład między Głównym Miastem, plażą oraz niedaleko centrum handlowego.

Goście z Polski i EuropyNawet w lecie lokalizacja blisko miejsca, gdzie można zrobić zakupy jest ważna. Bo obserwacja przyjeżdżających gości pokazuje, że nie tylko chcą oni pozwiedzać, dobrze zjeść i skorzystać z uroków trójmiejskich plaż.

- Mamy klientów, którzy regularnie przyjeżdżają, by korzystać z usług medycznych, gabinetów stomatologicznych, oczywiście usług kosmetycznych. Mamy nawet takich klientów z zagranicy, którzy przyjeżdżają specjalnie po to, by w Gdańsku leczyć boreliozę - mówi Paulina Kozłowska z Elite Apartments Tricity.
Przedstawiciele firm zajmujących się obsługą apartamentów na wynajem dobowy mówią, że poza Polakami równie dużą grupą najemców są Skandynawowie.

- Zauważyliśmy także, że jest coraz więcej najemców z Czech oraz z krajów nadbałtyckich - dodaje Krzysztof Szymański, który gości obsługuje głównie w Sopocie.
- W Śródmieściu Gdańska, w sezonie, więcej niż połowa najemców apartamentów to goście zagraniczni. Oczywiście przyjezdni ze Skandynawii to duży procent, ale jest także wiele osób z Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji. Znaczna grupa to Anglicy - wymienia Paulina Kozłowska.

Najem krótkoterminowy: liczy się sezonOsoby, które obsługą najemców dobowych zajmują się zawodowo zgodnie przyznają, że największy ruch jest w sezonie letnim, potem mieszkania wynajmowane są studentom czy pracownikom korporacji. Często też jesienią i zimą korzystają z nich sami właściciele.

- W Sopocie w lipcu i sierpniu obłożenie wynosi około 90 procent. Z naszych statystyk wynika, że w maju, czerwcu i wrześniu każde mieszkanie wynajmowane jest przez około 18 dni w miesiącu, a dużo przy tym zależy od tego, jak ułoży się w kalendarzu rozkład długich weekendów - mówi Krzysztof Szymański. - W pozostałych miesiącach roku obłożenie jest znikome.
Inaczej jest w Gdańsku, gdzie przyjeżdża się nie tylko, by odpocząć na plaży, ale też by pozwiedzać. Paulina Kozłowska z Elite Apartments podkreśla, że w Śródmieściu Gdańska mieszkania wynajmowane są przez cały rok.

- Oczywiście w zimie stawki bywają niższe nawet dwu- lub trzykrotnie od tych z miesięcy letnich. Dopasowanie ceny do lokalizacji, standardu mieszkania oraz miesiąca w roku ma bardzo duże znaczenie - wyjaśnia.

Konkurencja jest coraz większa- Amplituda sezonowości w Gdańsku jest mniejsza niż w Sopocie, ale nadal w miesiącach zimowych nie ma aż tak wielu gości. W tym czasie duże znaczenie ma to, jak oferta jest promowana i czy cena jest dostosowana do rynku - mówi Krystian Pankiewicz.
Sami właściciele mają też różne strategie najmu: jedni wolą mieć mniej gości, ale za wyższą stawkę dobową, inni gotowi są okresowo obniżać ceny, by przyjezdni z ich mieszkania korzystali jak najczęściej.

Najem krótkoterminowy. Będą regulacje prawne


- Nie ukrywajmy także, że konkurencja stale rośnie. W centralnych lokalizacjach mieszkań na wynajem krótkoterminowy stale przybywa, jest w ich ofercie bardzo dużo. I nawet pomimo tego, że systematycznie zwiększa się także liczba turystów przybywających do Gdańska, to oferta na tym rynku jest na tyle duża, że konkurencja staje się coraz bardziej wyraźna - zaznacza Krystian Pankiewicz.

Sopot. Około 100 zł za dobę od osobyZa nocleg w nowocześnie urządzonym apartamencie na wynajem dobowy, w bliskiej plaży lokalizacji w Sopocie, zapłacić trzeba w sezonie około 100 zł za osobę. Cena ta spada wraz z pogorszeniem standardu (starsze meble, gorzej wykończona łazienka) oraz oczywiście wraz ze zwiększeniem odległości od plaży. W blokach przy ul. Mickiewicza, 23 Marca czy Kolberga nocleg można znaleźć nawet za 40 zł za osobę.

Za najdroższy apartament w naszych ogłoszeniach trzeba zapłacić około 745 zł za dobę - ma on dwa poziomy, wysoki standard, do "Monciaka" jest kilkadziesiąt metrów. Ogłoszeniodawca gwarantuje, że jest w nim miejsce dla sześciu osób.


Gdynia Śródmieście i OrłowoW Gdyni turyści w sezonie letnim najchętniej wynajmują mieszkania w w Śródmieściu, na Kamiennej Górze czy na sąsiednim Wzgórzu św. Maksymiliana. Ze względu na swój charakter i położenie blisko plaży popularne jest także Orłowo. Tu jest jednak taniej niż w Sopocie, bo w apartamencie o wysokim standardzie zamieszkać można już za około 80 złotych z osobę za dobę. Sporo jest mieszkań, gdzie zamieszkać można nawet w sześć osób.

Taki przykładowy, dwupoziomowy penthouse znajduje się na Kamiennej Górze. Rozciąga się z niego widok na Zatokę Gdańską. Wynajęcie go na dobę (dla sześciu osób) kosztuje 500 zł.

Gdynia Śródmieście i blisko plaży. Oferty najmu na doby


Gdańsk ŚródmieścieNajwięcej mieszkań dla turystów i przyjezdnych jest w Śródmieściu Gdańska, blisko najważniejszych atrakcji turystycznych. Mieszkania na wynajem znajdują się zarówno w niedawno oddanych do użytkowania budynkach, jak i starszych kamienicach. Takich lokali jest wiele, ale o tej porze roku... nie ma za bardzo w czym wybierać. Najciekawsze apartamenty są rezerwowane na kilka miesięcy wcześniej.

Ze względu na dużą konkurencję mieszkanie niedaleko Długiego Targu, w nowym budynku, wykończone w dobrym standardzie wynająć można nawet za 50-60 zł za dobę (mieszkanie dla czterech osób).

Apartamenty w centrum Gdańska. Wynajem dla turystów


Gdańsk blisko plażyPodobne stawki są dla turystów, którzy mieszkanie wynająć chcą głównie po to, by czas spędzać na plaży. Takich mieszkań szukać warto w Brzeźnie, Jelitkowie, Sobieszewie czy na Stogach, czyli w dzielnicach, które do plaży przylegają. Apartamentów i mieszkań urządzonych w wysokim standardzie jest tu w ofercie mniej. Zamieszkać za to można w iście domowych warunkach. To często mieszkania w blokach z lat 70. czy 80., z których na plażę idzie się dosłownie kilka minut.

Gdańsk. Mieszkania blisko plaży - oferty dla turystów

Opinie (284) 10 zablokowanych

 • Lokale na najem krótkoterminowy powinny być w budynkach do tego przeznaczonych. (16)

  W tej chwili doprowadziliśmy do koszmaru, chaosu prawnego, podatkowego i mieszkaniowego.

  • 263 41

  • tak! (5)

   ceny za wynajem długotermionowy to jakaieś nieporozumienie!

   • 28 13

   • rynek (4)

    • 4 4

    • (3)

     W takim razie zacznijmy produkować samochody bez żadnych zabezpieczeń: absu, esp, wspomagania kierownicy, koła zapasowego. Rynek.

     • 5 3

     • (2)

      koła zapasowego już dawno nie ma - postęp

      • 2 2

      • (1)

       No właśnie potwierdziłeś, że przedmówca ma rację :) Te oferowane po taniości zestawy naprawcze można se w d wsadzić, dużo lepiej mieć całe koło

       • 1 0

       • całe koło zapasowe?,'... a nie lepiej drugi samochód?

        • 1 0

  • A kiedy zaczyna się krótkoterminowy a kończy długoterminowy? (5)

   I co to znaczy "budynki do tego przeznaczone"? Wyróżnione jakimś szczególnym kolorem? To są populistyczne puste słowa, które dobrze brzmią w mediach ale nie przekładają się kompletnie na nic.
   I nowe regulacje niczego nie rozwiążą a jedynie dołożą nowych problemów.
   Mamy już dość starych, problematycznych regulacji i to nimi trzeba się zająć - np. ustawie o ochronie praw lokatorów, która może była dobra w latach 70 ale kompletnie nie przystaje do nowej rzeczywistości.
   A jednym z największych raków są pośrednicy i to od nich bym zaczął a nie od właścicieli czy turystów - jest od 7 do 10 typowych zagrywek pośredników, które są co najmniej etycznie wątpliwe. Dlatego zacząłbym od pytania: "dlaczego jak chcę coś kupić/sprzedać/nająć/wynająć to muszę iść do pośrednika"?

   • 21 47

   • (3)

    Od roku szukam ziemi pod dom i firmę i prosze mi wierzyć, że 90% pośrednikom nie warto dać złotówki, oni tylko wrzucają ogłoszenie z fotkami i to wszystko... 90% pośredników nie wie jakie są lokalne plany zagospodarowania co z nich wynika i z jakiego roku one są. Druga sprawa to nie śledzą na bierząco zmian w tych planach i zdarzają się informacje nieaktualne - bo wszedł nowy plan i nie mają pojęcia że w związku z nowym planem przez 5 lat pierwszych należy w przypadku sprzedaży ziemi opłacić spory podatek od zmiany wartości związanych ze zmianą planu zagospodarowania. I nagle na spotkaniu panika, bo własciciel nieruchomości nic nie wie, wycofuje się do sprawdzenia albo nie chce na własny koszt przeprowadzić oceny wartości i wyliczyć sobie tego podatku i powiedzieć o ile drożej chce - ja przychodzę na spotkania i tylko czas marnuje bo nawet dokumentów w postaci mapy co celów informacyjnych pośrednik nie ma, co jest podstawa już na spotkaniu kupiec - własciciel. A na koniec 2-3 % od kwoty transakcyjnej... Chyba powariwoaliście!

    • 39 0

    • miałem takiego co przyprowadzał klientów oferujących 20% mniej i próbował wmówić, (1)

     że jak na mój lokal to i tak dobra cena. Drań. Pogoniłem i sprzedałem niedługo potem za cenę 20% większą niż początkowo chciałem (a nie 20% mniejszą jak ten pośrednik wmawiał).

     • 18 0

     • Miałem dokładnie tak samo. Pośrednik mówił, że 500k to dużo za moje mieszkanie.

      Bez pośrednika sprzedałęm za 560k w dwa tygodnie.

      • 11 0

    • W jakiej odległości od Gdańska szuka pan ziemi, bo mam ładną działkę do sprzedania.

     • 6 0

   • 30 dni

    Na tyle określają to przepisy w cywilizowanych krajach

    • 7 4

  • Sa w budynkach do tego przeznaczonych (1)

   Kup sobie dom.

   • 3 21

   • Kup sobie dom i tam rób hotel i imprezy

    • 25 5

  • W krajach zachodnich juz dawno zrozumieli, (1)

   że najem krótkoterminowy niszczy dzielnice. W Polsce ważniejsze są grupy interesów, najczęściej powiązane z lokalną władzą.

   • 18 6

   • i deweloperami

    • 13 0

 • no tak (26)

  niestety osoby, które wynajmują mieszkania bardzo często nie liczą się z tym, że za ścianą mieszkają Sopocianie, którzy chodzą do pracy, chcą po pracy odpocząć. Ludziom puszczają wszelkie hamulce, często robią rzeczy, których nie zrobiliby normalnie w swoim domu.
  Niestety dla mnie jako Sopocianki, wakacje są najgorszym okresem, bo w spokoju nie można nawet po pracy posiedzieć na balkonie, bo turyści akurat wtedy dają swoim dzieciom wolne i biegają po tarasie wrzeszcząc w najlepsze. Niestety większa swoboda oznacza to, że mogą robić wszystko bez szacunku dla mieszkańców.
  Niestety rządzący Trójmiastem nie widzą problemu z poziomu mieszkańca... to że dostaniemy numer do firmy wynajmującej nie zwróci nam odpoczynku, snu, dobrego samopoczucia, naszego komfortu skoro płacimy podatki....
  stop wynajmom krótkoterminowym w budynkach mieszkalnych sopocian!!!!!!!!!!!

  • 231 33

  • jesli Karnos spocil sie czytajac ten wpis tak jak ja

   to sprawa wlasciwie zalatwiona. w koncu ktos cos zrobil!

   • 8 5

  • Weź worek z fekaliami i pierdyknij na taras podczas ich nieobecności.

   • 24 7

  • NIestety takie są minusy mieszkania w kurorcie lub na starym mieście, bądź na starówce (5)

   Zawsze tak było, że w takich miejscach mieszkańcy nie mieli łatwo - starówki, rynki ... tam w okresie letnim jest życie nocne, w kurortach - tam jest życie turystyczne... zamieszkując takie miejsca trzeba brać to pod uwagę, niestety. Ja wyprowadziłem się z Gdańska tylko po to, żeby właśnie mieć spokój, mam już swoje lata i nie bawi mnie cotygodniowa biba po klubach - wolę w spokoju się wyspać, zrobić grila lub ognisko. NIestety nie wygrasz z biznesem, a wynajem mieszkań turystą to biznes i to całkiem niezły.

   • 18 24

   • hm (4)

    jeśli tak będzie się do tego podchodzić, to nikt z tym nigdy nic nie zrobi... powinny być jakieś granice, zasady.
    w budynku do tego przeznaczonym proszę bardzo, można wynajmować, ale nie tam gdzie mieszkają ludzie. powinno to się już tyczyć na poziomie deweloperskim. a nie deweloperzy świetnie reklamują: oferta świetna pod inwestycję.... tylko biznes i kasa się w tym świecie liczy. a mówienie rządzących, że myślą o mieszkańcach albo rozmawiają z nimi, ma się nijak i jest bujdą....

    Dlaczego zamiast psuć świat, nie naprawiać go?

    • 38 8

    • To o czym piszesz było by idealne (3)

     ale... nie w świecie którym rządzi pieniądz, niestety :-( A jest to walka z wiatrakami, ja po 3 latach dałem sobie spokój, za fajne pieniądze sprzedałem mieszkanie i tak jak wspomniałem wcześniej, wyprowadziłem się poza Gdańsk. Szkoda nerwów. A teraz mam ciszę i spokój. Ale to może ja jestem dziwny, bo każdy ma prawo do decydowania gdzie chce mieszkać.

     • 23 4

     • Jesteś normalny (1)

      Ale zaraz Cie zje 10 innych, którzy twierdzą, że poza centrum to mieszka plebs i w perspektywie 80 lat się to nie opłaca bo wiecej stracisz na dojazdy autem. No świetnie :D

      • 7 6

      • Normę stanowi ogół

       '... a w Sopocie ogół, to właściciele wynajmujący swoje mieszkania turystom i turyści

       • 0 1

     • W dalszej perspektywie

      Wyrzucanie mieszkańców na przedmieścia to nonsens. Turyści są przez 2 miesiące w roku, a Ty dojeżdżasz do pracy przez okrągły rok i generujesz korki.

      • 17 3

  • och, dzieci przeszkadzają... (6)

   to może na wieś trzeba się wyprowadzić. Wszyscy mają być ciiiiiichuuuutko, bo Pańcia odpoczywa po pracy o 18:00...

   • 11 69

   • No nie , wszyscy muszą słuchać jak ty piłujesz japę podczas kopulacji z jakimś szympansem.

    Bo to twoja praca i ty zaczynasz o 18:00. Tylko czemu w budynku mieszkalnym.

    • 47 4

   • Nie wiesz co to normalne

    Życie, skoro nie rozumiesz, jakie życie ludzie prowadzą po pracy. Blok mieszkalny to nie hotel, ludzie chcą odpicząć, muszą się wyspać, a nie cierpieć z powodu jakichś imprez

    • 23 3

   • Twoja głupota jest odziedziczona czy ci za to płacą?

    • 0 0

   • Bo ma takie prawo. Poza tym jest kilka paragrafów pod które takie dzikie zachowanie podlega.

    Turyści stają na głowach ich dzieci jeszcze gorzej, a nawet nie wiedzą, że łamią prawo.

    • 2 5

   • Pożyjemy, zobaczymy. Jak lekarz nie odpocznie, nie wyśpi się, a ty do niego trafisz np. (1)

    na stół operacyjny lub wizytę. Wtedy będziesz się trząsł (-ła), czy niewyspany lekarz postawi dobrą diagnozę lub prawidłowo przeprowadzi operację. Bo widzisz, jest zasada: Żyj i daj żyć innym, a nie że dzicz a inni nas nie obchodzą.

    • 3 0

    • Co Ty do nich mówisz, jaki lekarz, ich wyobraźnia nie sięga tak daleko, żeby wiedzieć, że za ścianą też mieszkają ludzie wykonujący różne zawody i też chcą żyć

     • 1 1

  • Sprzedaj i się wyprowadź puki jest koniunktura

   Na lepsze już nigdy się nie zmieni pudel zrobił burd.l z "sopotu". Nie da się mieszkać w takich warunkach

   • 17 10

  • W Singapurze znajomy dostał chyba z tysiąc dolców mandatu (5)

   za żucie gumy w miejscu publicznym. A za palenie jest chyba dwa tysiące. To, że nie potrafimy wyegzekwować porządku to nie jest wina najmu krótkoterminowego. Potem mamy absurdy tupu prohibicja i inne takie PRLowskie rozwiązania, które nie są niczym innym jak rozpaczliwym krzykiem naszej bezradności jako społeczeństwa w obliczu inwazji drobnych pijaczków.
   I jak komuś bawiące się dzieci przeszkadzają no to sorry - tylko dom spokojnej starości mogę polecić :) Jak ktoś nie lubi turystów to po co mieszka w Sopocie, Helu, Łebie, Władku itp?

   • 12 11

   • (3)

    Mieszkam w Sopocie od urodzenia. Tu mam znajomych, rodzine itd
    Wiec dlaczego mam sie wyprowadzac ????????
    Niech rzad ureguluje zasady najmu.

    • 24 6

    • Sa uregulowane (2)

     Placimy podatki i za nie jest wsparcie dla zrzedliwych bezrobotnych

     • 5 13

     • sr*nie-w-banie (1)

      8% ryczałtu? 80% transakcji to gotówka bez recept?
      no uczciwość typowo polska

      • 8 6

      • Place

       32 procent plus sciagam podatek uzdrowiskowy aby miasto sie rozwijalo. Przepisy ppoz spelniam i cisze nocna tez. Smieci segreguje. Moi turysci generuja setki tysiecy przychodu dla miasta. A wasze chrzanienie i zycie z zasilkow ile zasysa z publicznej kasy? Ruszcie sie wieczorem na Dlugi Targ i zobaczcie jak to rozkręciło i ożywiło zatęchłe miasto. A nie zawiść i powtarzanie bzdur o rykach najemców. Skupcie sie na tym by zom sprzatal miasto a nie wszedzie kipiace kosze i kupy psie w centruk kurortu.

       • 3 2

   • Bo mało jest wychowanych dzieci.

    • 0 0

  • (1)

   Mieszkam w Sopocie od urodzenia. Ale juz nie daje rady....W moim domu tylko my mieszkamy reszta mieszkan to wynajem. Własciciele maja wszystko gdzies bo liczy sie tylko kasa.

   • 22 6

   • Mam podobnie.

    Niestety, mam podobnie. Pozdrawiam. Gdańsk-Przymorze

    • 1 4

  • Jestem szczesliwy

   Ze nie mam cue za sasiadke. W hedbej wypowiedzi 4 zaprzeczenia. Jad i zawisc.

   • 3 13

  • Mieszkam w kamienicy, centralnie Stare Miasto. 70% mieszkam to apartamenty pod wynajem. Turysci sa naprawde nieuciazliwi, noce spokojne. Jedyny problem , to pozostawione przed Klatka worki ze smieciami, ale wiadomo, ze smietniki w naszej dzielnicy to temat tabu:(, .

   • 2 1

 • Około stówy za dobę trzeba mieć

  Czasem więcej, czasem mniej, dużo zależy od koniunktury (np. podczas penera ceny rosną nawet kilka razy) - można się też targować.
  Problemem jest raczej brak miejsc a nie ceny - wtedy polecam akademiki, niski standard a cena też taka sobie, bo od 60 PLN za miejsce w pokoju wieloosobowym. Mimo to zawsze lepiej niż pod molo xD

  • 22 2

 • zacząłbym od tego,że to nielegalne - prawo budowlane, ppoż, sanepid - a i często skarbówka (5)

  inną stroną jes to, że na wszystkim cierpią zwykli miezkańcy

  • 108 33

  • (4)

   Zmartwię cię, to jest w pełni legalne.

   • 14 6

   • gdyby prawo było przestrzegane literalnie to byłoby niemożliwe żeby na zasadach

    hotelowych wynajmować lokal mieszkalny w budynku o funkcji mieszkalnej a nie hotelowej.

    • 9 7

   • (1)

    Ciekawe co na to nadzór budowlany

    • 2 7

    • Hmmm ' co na to nadzór budowlany?
     Może zapytać Polskiego Związku Piłki Nożnej o zdanie?

     • 0 0

   • podaj namiary to UKS i inni to zweryfikują

    • 1 1

 • Rosnące ceny nieruchomości, rosnąca konkurencja i gigantyczne opodatkowanie powoli zabija ten biznes (22)

  Niech ktoś mi wyjaśni jaki ma sens wynajmowania mieszkania o wartości 600-800k za 400zł brutto za dobę i to tylko przez 2 miesiące w roku. Z pasożytem pośrednikiem to nawet na drobny remont nie zostanie.

  • 107 5

  • (18)

   nie rozumiesz
   mieszkanko nr 1 (rynek wtórny Osiedle Młodych do plaży 800 m) kupione za gotówkę w 2009 za 200 tys. - roczny zysk netto 20 tys. - obecna wartość 330-350 tys
   mieszkano nr 2 (nowe Chełm) 2014, gotówka, 250 tyś z wykończeniem - zysk netto 12 tys roczne - obecna wartość 350 tys.
   szukam trzeciego - zaraz będzie tąpnięcie jak w 10 lat temu i zakup za 300 tys coś się trafi ale tylko w pasie nadmorskim i tylko stare budownictwo, lokalizacja najważniejsza

   • 9 39

   • zapomniałeś podpisać się pośrednik (3)

    na tym biznesie zarabiają jedynie pośrednicy, cały koszt inwestycji plus ryzyko jest po stronie właściciela lokalu, jedyne na czym można zarobić to na wzroście wartości lokalu ale to inwestycja na 30 lat a i tak ryzyko duże
    no ale nikt wam niczego nie zabrania - wasza kasa

    • 37 4

    • Zarobili ci, ktozy zaczęli biznes kilka lat temu. Ci ktorzy zaczynają teraz.... cóż, ktoś musi cierpieć.

     • 29 1

    • Gold

     Wasza kasa jak z Amber Gold

     • 4 0

    • nie pośrednicy, a Państwo

     Najwięcej zarabia na wszystkim państwo, kto ma 23% marży na wszystkim!? , ok, gdzie nie gdzie trochę mniej: 20% , 8%...

     • 0 1

   • (5)

    12 tysi rocznie zysku na mieszkaniu ? niezla darmoszke tam urzadzasz, obecnie ceny najmu nie spadaja praktycznie ponizej 1500 + oplaty

    • 7 13

    • To sobie policz ile jest netto zysku jak dostajesz 1500zl z ktorych trzeba a)odprowadzic podatek b)oplacic pitoly w stylu ubezpieczenie mieszkania c)dokonywac biezacych napraw

     • 27 3

    • zysk to nie to samo co przychód, z tego co napisałeś widzę, że masz na myśli przychód (3)

     czyli przed odjęciem kosztów.

     • 7 0

     • Widocznie nie placi podatków (2)

      • 5 2

      • I przycina na opłatach

       • 1 0

      • Hahaha jak niemal wszyscy z nich

       • 4 1

   • Jezeli to jest Twoj zarobek z najmu krotkoterminowego to slabo. (6)

    Biorac pod uwage ilosc pracy ma to maly sens.
    Mam wiecej mieszkan w centrum i podam Ci przyklad z mojego najmu na dlugi termin. Nowe mieszkanie kupione w 2015 razem z remontem za 560 000. Po oplaceniu podatkow i czynszu zostaja mi 3 tys czyli rocznie 36 000. To 6.4 procent zysku netto.

    • 1 1

    • Dodam ze obecnie moje mieszkanie warte jest ponad 960 tys

     Z poczatkowej ceny 560 tys a i tak skromnie licze bo inne mieszkania z danego osiedla schodza o 1-2 tys/m2 .drozej

     • 1 2

    • (4)

     Chcesz powiedzieć, że ktoś ci płaci 4000 miesięcznie za wynajem długoterminowy mieszkania?

     • 5 0

     • Tak ktos mi placi ok 4 tys/mies

      • 1 2

     • nic dziwnego. ja otrzymuje za wynajem mieszkania nieco >80m2, w jednej z dzielnic poludniowych, prawie 3000 zl miesiecznie. (2)

      • 0 1

      • (1)

       Otrzymujesz za wynajem prawie 3000. Czyli zakładam, że coś na poziomie 2800-2900 za ponad 80m2. W to jestem w stanie uwierzyć, ale nie w to, że ktoś wychodzi na czysto 3000 za mieszkanie warte 560 tys. Albo wynajmujący jest totalnym frajerem albo ktoś tu naciąga rzeczywistość- jak kogoś stać na tak drogi wynajem to tym bardziej stać na drogi kredyt.

       • 0 1

       • 1. Osoby 55+ nie dostaną kredytu
        2. Mieszkania wynajmują również osoby potrzebujące lokum na kilka miesięcy, ponieważ maja kontrakt/robotę w City i oni zapłacą 3-4 tys. Zł

        • 1 0

   • lekarz?

    Nie każdego stać na odłożenie przez 5 lat (powiedzmy po opodatkowaniu) 250tyś (załóżmy że jak kupiłeś to pierwsze w 2009 zostałeś prawie goły).
    To takie "gadanie"!. Kulczyk też może Ci wyliczyć jego inwestycje i spuentować : "każdy może, wystarczy chcieć"

    • 3 1

  • na tym się nie zarabia kokosów, to inwestycja sama w sobie

   • 3 0

  • obecnie zysk jest na poziomie 5-8% rocznie
   to nie jest miejsce dla kredyciarzy
   kupują ci z nadmiarem gotówki
   wygrali ci co kupili wcześniej w dobrych miejscach ale
   sposób na życie to nie jest - chyba, że ma się kilkanaście lokali

   • 16 1

  • to raczej TEN biznes

   zabija normalny rynek najmu długoterminowego.

   • 9 4

 • sztuczny biznes i zagrozenie zycia (10)

  99% mieszkan nie spelnia warinkow sanepid i ppoz dotyczacych uslug hotelowych, ktorymi defecto są. w koncu cos sie sfajczy i wtedy siw dopiero straz wezmie za posrednikow

  • 81 16

  • Nie zgodzę się z Tobą (7)

   Większość mieszkań na wynajem jest do tego dobrze przygotowane, regularne przeglądy kominiarskie, elektryczne i gazowe. Właściciele, pośrednicy dbają o to ( w szczególności po aferach z escaperoomami ). To jest na prawdę dobry biznes wynajem mieszkań i ludzie, którzy na tym zarabiają nie są głupi.Oczywiście znajdą się wyjątki ale to tylko prywatne osoby i jest tego dość mało.

   • 9 22

   • na 100% (6)

    gasnica jest? drogi ewakuacji oznaczone? sanepid sprawdzal ilosc wymian powietrza na godzine? badana byla woda? na to wszystko są normy o ktorych posrednicy nie maja pojecia, bo znaja sie tylko na swojej prowizji. idz do biura "costam nieruchomosci" i zapytaj czy maja to ogarniete, panienka zrobi wielkie oczy

    • 22 6

    • Mieszkania poprzerabiane na hotel to sprawa marginalna (1)

     Ale fakt, że cwaniaków, którzy w ramach jednego mieszkania wydzielają pokoje hotelowe powinno się ścigać z urzędu. Ostatnio jakiś pośrednik "biznjesmjen" wymyślił biznes - kupił mieszkania od dewelopera , wydzielił w nich pokoje hotelowe i sprzedane drożej.

     • 13 0

     • Nie trzeba dzielić.

      Wszystkie nowe budynki mają mieszkania po 40m2. Czasem są łączone jak jakiś wariat zechce tam sam mieszkać dłużej...

      • 2 0

    • (2)

     Przecież to są normalne mieszkania i podlegają rygorom użytkowania przypisanym mieszkaniom. A jak do ciebie przyjeżdżają goście to też oznaczasz drogi ewakuacyjne, badasz wodę i robisz wiele innych bzdur? Czym różni się zamieszkiwanie stałej rodziny od rodziny, która pomieszka tydzień?

     • 8 12

     • Anka

      Pomieszkaj przez miesiąc w sezonie koło takiego mieszkania i zobaczysz czym się różni :)

      • 11 5

     • tym czym hotel / pensjonat / hostel / przytulisko / noclegownia od budynku mieszkalnego

      • 9 2

    • Bzdury piszesz

     Przepisy rozgraniczaja wymogi od wielkosci. Badania wody? A co wode mineralna beda robć? Gaśnica? W budynku niezamieszkania zbiorowego? Może htdrant? A wiesz ile razy użyto hydrantu przez ostatnie 20 lat w Polsce? Bo hydrant ma byc dla ludzo a nie Psp. Mieszkancy zas wieja jak widza pozar a nie bawia sie w strazaka Sama.

     • 1 1

  • Całe szczęście, że mieszkasz w tym 1%.

   Uff

   • 1 0

  • Taaak?

   A co za roznica czy mieszkaja turysci czy emeryci ktorzy ostatni remont mieli w 1944 jak bomba wpadła? Z tym wyjatkiem zecdla turystow wyremontowane, sprawne, nowe.

   • 1 1

 • moja znajoma kupiła na kredyt mieszkanie na Przymorzu w nowym budownictwie (7)

  połowa mieszkań to tzw apartamenty na wynajem krótkoterminowy, codziennie dźwięk toczonych walizek, imprezy, krzyki, awantury puste butelki, wszystkie języki świata. dlaczego władze miasta nie uregulują tego olbrzymiego problemu?!?

  • 151 16

  • Bo najpierw musza pozwolic na to władze panstwowe

   • 5 11

  • Nie bardzo rozumiem zdziwienie ludzi, że są turyści. Też kupiłem nowe budownictwo na Przymorzu, ale liczyłem się z tym, że będą turyści. W sumie nawet głupi się połapie patrząc na układy pomieszczeń w mieszkaniach, że większość jest pod wynajem. Ba, nawet jak się zapytasz bezpośrednio u dewelopera to on się z tym nie kryje (serio).
   Tych walizek wcale tak nie słychać. Imprezę może słyszę raz na jakiś czas, tak samo pogadanki na balkonie, no ale ej mieszkam w bloku i tak jest. Jak zapraszam rodzinę na imprezkę to inni też zapewne słyszą ;)

   • 18 26

  • A ja zazdrościłam mieszkańcom (3)

   tych nowych bloków...dzięki za info. Nie wiedziałam, że to tak wygląda, choviaż parę razy widziałam ludzi różnej narodowości niedaleko tych bloków np. Grupę Hindusów. Myślałam, że to nieliczne sytuacje, a bloki zamieszkują dobrze sytuowani polacy

   • 14 5

   • w tych nowych blokach czasami jest gorzej niż w akademiku

    • 20 5

   • Bogacze z bloków :) (1)

    • 10 3

    • Dom na obrzezach jest tanszy niz

     mieszkanie 4 pokojowe w nowym budownictwie w przyzwoitych lokalizacjach.

     • 8 0

  • Władze

   miasta to nie pisuar żeby mówić gdzie masz mieszkać i co jest dla ciebie najlepsze...

   • 5 10

 • (2)

  Pytanie do prawników:

  czy najem krótkoterminowy nie podpada pod czynność pozorną, gdy w istocie jest to usługa hotelarska, od której należy się normalny podatek dochodowy i normalne ozusowanie?

  • 100 16

  • Jest normalne opodatkowanie i to bardzo obniża rentowność takiej inwestycji

   Ale podobno tzw. regulacja ma zezwolić na ryczałt 8,5% (bez względu na charakter najmu) o ile nie będzie to główne źródło dochodu wynajmującego.

   • 3 8

  • W przepisach o usługach hotelarskich są zapisy o tym co musi posiadać hotel (tudzież motel, albo pensjonat), a w nich, że musi być minimum 10 pokoi, w tym większość 1 i 2 osobowych. Mieszkanie rzadko spełnia ten wymóg.

   • 16 4

 • To najbardziej chyba zagrożony niedaleką wtopą segment malego biznesu. Wszysykim wydaje się że kupią (2)

  apartament na kreche, po czym zostaną milionerami wynajmując krotkoterminowo rodzinom 2+2 z Bytomia a nawet Szwedom. Bardzo duzo osob tak mysli ostatnio - co widac po podaży "apartamentów" oraz po chorych cenach ofertowych nieruchomości. Otrzeźwienie "biznesmenów" i urealnienie cen będzie bolało.

  • 101 3

  • Jeśli każdy Janusz w to w chodzi to znaczy (1)

   że jest dawno za późno aby w to wejść. Ci co za gotówkę w 2009 zaczeli kupować dziś są do przodu. Ci co kupują dziś mieszkanie na górce i jeszcze na kredyt, będą w najbliższych latach panicznie wyprzedawać te nieruchomości.

   • 27 3

   • Słysze o tym urealnieniu od 8 lat

    • 5 0

 • (9)

  Współczuję mieszkańcom centrów miast i osiedli blisko plaży. Dlatego kupiłem mieszkanie na osiedlu z dala od centrum i mam spokój

  • 51 21

  • To jest własnie ta ślepa uliczka z którą boryka sie masa miast po tym jak podrózowanie stało się (7)

   bardzo dostępne i dziecinnie łatwe. Mieszkancy miast uciekają na przedmiescia by zwolnic miejsce dla "gości" . Dziwnym masochistycznym i na dodatek stadnym zachowaniem udostepniają swoje mieszkania w atrakcyjnych centrach miast przybyszom, sami spędzając wolny czas w korku na dojazdy na przedmieścia gdzie psy sczekają tyłkami.

   • 43 7

   • Zajmij się sobą i nie układaj życia innym (5)

    • 4 35

    • A tacy jak ty niech nie utrudniają życia innym. (2)

     Regulacje prawne i kataster was wykastrują byznesmeny.

     • 27 7

     • Dokładnie.

      • 10 0

     • Chcesz katastru? Właśnie wtedy rzesza zwykłych mieszkańców turystycznych dzielnic będzie musiała się wyprowadzić na peryferie. Nie z powodu turystów bynajmniej.

      • 9 14

    • Przecież to ty układasz życie mnie

     Wyspać się w nocy nie mogę, bo wakacje, zaparkować nie mogę, za to stoję w korkach, w których połowa rejestracji nie zaczyna się bynajmniej od GD

     • 16 3

    • Zauważ, że to oni sobie sami tak ułożyli zycie.

     • 1 0

   • Sopot ma juz tylko ponad 30 tys. mieszkancow. W 2050 ma byc ich 25t.

    • 10 0

  • Temat rzeka z centrami i perferiami. Każdy ma inne potrzeby chyba po prostu. Ja mieszkam już prawie 10 lat na obrzeżach i nigdy nie potrzebowałem centrum a w korku rano stałem może kilka razy w życiu. Zwyczajnie nie potrzebuje jechać do centrum o 8 rano a pod domem mam wszystkie możliwe usługi i sklepy. Natomiast szanuje to jeżeli ktoś woli centrum, ma widocznie powody

   • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Świat opowiadany
Świat opowiadany
warsztaty
g. 10:00 - 10:45
Gdańsk, Kącik Montessori
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
wykład , spotkanie
kwi 24-25
sobota - niedziela, g. 10:00
Gdańsk
Salon Mieszkaniowy - Nowy Termin
Salon Mieszkaniowy - Nowy Termin
targi
maj 15-16
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
21700 zł/m2
Gdynia Orłowo
15900 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
14600 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
14250 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
14050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
14250 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
13250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
11650 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
10200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
9650 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane