• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Barometr Cen Nieruchomości. Mieszkania na doby podrożały

Joanna Stolp
15 maja 2022, godz. 11:00 
Opinie (135)
Niewielkie mieszkanie na Przymorzu czy Żabiance, a więc blisko morza, można wynająć za 200-300 zł za dobę. Niewielkie mieszkanie na Przymorzu czy Żabiance, a więc blisko morza, można wynająć za 200-300 zł za dobę.

Większe obłożenie i wyższe ceny - tak zapowiada się ten sezon na rynku najmu mieszkań na krótki termin. Pandemia, inflacja i wojna za wschodnią granicą Polski sprawia, że rynek najmu krótkoterminowego mieszkań nie może cieszyć się stabilizacją. Przeanalizowaliśmy ceny mieszkań na wynajem krótkoterminowy w Trójmieście.
Rynek najmu krótkoterminowego w Trójmieście:

Majówka to tradycyjnie początek sezonu turystycznego. W hotelach, restauracjach, ale także mieszkaniach na wynajem krótkoterminowy zaczyna się wzmożony ruch. Są już zatem pewne obserwacje co do zainteresowania ofertą.

- Ostatnie lata są dla nas bardzo nieprzewidywalne, jeżeli chodzi o popyt, podaż oraz stawki za wynajem. Na początku pandemia bardzo dała się nam we znaki i była testem, który na szczęście udało się zaliczyć. W tym roku na wyniki finansowe wpływa wojna za wschodnią granicą i mnóstwo imigrantów, a także rekordowa inflacja - mówi Paulina Kozłowska z Elite Apartments Tricity.
Napływ uchodźców znacznie zmniejsza podaż mieszkań w obrocie krótkoterminowym, a inflacja ma ogromny wpływ na wysokość cen najmu. Trudno zatem wyrokować, jakimi wynikami zamknie się sezon, który dopiero co się w Trójmieście rozpoczął, to jednak agencje przewidują wysokie obłożenie i znacznie wyższe ceny.

Obsługa najmu krótkoterminowego w TrójmieścieWięcej czy mniej mieszkań w obrocie?Jedni twierdzą, że liczba mieszkań przeznaczonych pod najem krótkoterminowy jest porównywalna do tej z poprzednich lat, inni twierdzą, że w porównaniu z okresem pandemii sukcesywnie się powiększa. Wiele wskazuje na to, że liczba ofert. ze względu na dynamicznie zmieniającą się w ostatnich latach sytuację, regularnie się waha.

- Na początku roku dużo mieszkań zostało przeznaczonych na najem długoterminowy ze względu na zwiększone zapotrzebowanie rynku. Obecnie jednak apartamenty wracają jako dostępne do najmu dobowego na wysoki sezon - mówi Katarzyna Brędowska, dyrektor ds. wynajmu apartamentów w Dom&House.
Mimo że liczbę mieszkań dostępnych na wynajem krótkoterminowy latem trudno jeszcze przewidzieć, to jak podkreślają zgodnie nasi rozmówcy, można zaobserwować zainteresowanie zarówno właścicieli mieszkań, jak i gości.

- W weekend majowy zanotowaliśmy pełne obłożenie. Absolutnie każdy apartament został wynajęty. Warto również wspomnieć, że większość w cenach wyższych niż w poprzednich latach - dodaje Katarzyna Brędowska. - Goście, którzy korzystają z naszej oferty po raz kolejny, już dawno zarezerwowali swój pobyt w miesiącach wakacyjnych. Nowi goście dopiero zaczynają rezerwować terminy.
Czytaj także: Wynajem. Mieszkań brakuje i są coraz droższe

Firmy specjalizujące się w najmie krótkoterminowym mieszkań działają głównie w turystycznych dzielnicach Gdańska, Sopotu i Gdyni. Dogodna, dobrze skomunikowana lokalizacja mieszkań, zapewniająca dostęp do pełnej infrastruktury, zawsze cieszy się powodzeniem wśród turystów.

- Potwierdza stale i systematycznie powiększająca się oferta lokali, które obsługujemy. Właściciele, z którymi współpracujemy, sukcesywnie nabywają kolejne mieszkania - dodaje Paulina Kozłowska.

Mieszkania na doby GdańskNajwięcej mieszkań na wynajem na krótki termin jest w Gdańsku, zwłaszcza w typowo turystycznych dzielnicach - Śródmieściu, Wrzeszczu, na Przymorzu i Żabiance. Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą nie tylko od metrażu, ale i lokalizacji czy standardu. Aktualnie ceny za dobę wahają się od 30 do 700 zł za mieszkanie, ale w sezonie z pewnością wzrosną.Wynajem krótkoterminowy GdyniaZnacznie mniej ofert najmu krótkoterminowego jest w Gdyni, a te, które są różnią się między sobą w znaczący sposób: ceną, standardem czy powierzchnią. Ceny wahają się od 36 do 700 zł za dobę. Rozkład cenowy poszczególnych lokalizacji może nieco zaskoczyć, ponieważ najtańsza oferta znajduje się w Orłowie, a najdroższa - na Małym Kacku.Mieszkania na doby SopotNajmniej ofert jest w Sopocie, ale za to rozpiętość cenowa też jest mniejsza niż w Gdyni czy Gdańsku. Za najem krótkoterminowy zapłacimy tu od 50 do 340 zł za dobę.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (135)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Zróbmy sobie renowację!

wykład / prezentacja, spotkanie, warsztaty

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe

targi

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29150 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19650 zł/m2
Gdynia Orłowo
18500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
18550 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17850 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Gdańsk Strzyża
13600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane