Mieszkanie. Jak kupować, żeby w przyszłości zyskało na wartości?

Zakup każdego mieszkania czy domu jest inwestycją. Od tego jaki lokal (ważna jest także lokalizacja) wybierzemy zależy, czy w przyszłości sprzedamy go z zyskiem.
Zakup każdego mieszkania czy domu jest inwestycją. Od tego jaki lokal (ważna jest także lokalizacja) wybierzemy zależy, czy w przyszłości sprzedamy go z zyskiem. grafika: 123rf.com

Często kupujemy mieszkanie z założeniem, że nie będziemy w nim mieszkać do końca życia. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy jeśli w przyszłości zechcemy sprzedać nieruchomość, to jej wartość rynkowa będzie satysfakcjonująca i czy uda nam się szybko znaleźć kupca? Jest szereg czynników, które mają na to wpływ.Czy kupując mieszkanie myślałeś o tym czy łatwo je sprzedasz?

tak, nawet specjalnie go nie przebudowywałem, żeby było uniwersalne 17%
tak, miałem to w tyle głowy, ale nie był to najważniejszy argument 39%
nie, bo jeszcze nie kupowałem mieszkania 14%
nie, moje plany nie sięgają tak daleko, żebym przy zakupie myślał o sprzedaży! 30%
zakończona Łącznie głosów: 635
- Jeśli myślimy o ewentualnej odsprzedaży mieszkania w przyszłości, trzeba więc kupić taki lokal, którego wartość - z jak największym prawdopodobieństwem - wzrośnie. Wpływ na to mieć będą takie aspekty jak jego rozmiar, rozkład, lokalizacja w budynku i umiejscowienie na mapie miasta. Warto zwrócić uwagę, że niektóre czynniki mogą być w czasie zmienne. Na przykład atrakcyjna dziś okolica za 10 lat może te walory utracić - mówi Marcin Krasoń z Home Broker.

Najważniejszy czynnik: lokalizacjaJednym z najważniejszych czynników podczas wyboru nieruchomości jest lokalizacja.

- Na przykład zakup mieszkania w Śródmieściu daje gwarancję, że na takiej inwestycji nie stracimy. Jest to obszar mocno skondensowany i nie ma możliwości, że powstanie tam wiele nowych, konkurencyjnych inwestycji, które potencjalnym przyszłym klientom dawałyby szeroki wybór - mówi Paulina Kozłowska z Elite Apartments Tricity.
Warto by takimi argumentami kierowały się nie tylko osoby, które chcą zarobić na obrocie nieruchomościami, ale także kupujący lokal w celach mieszkaniowych.

- Po jakimś czasie będą przecież sprzedawać swoją nieruchomość i na pewno lepiej byłoby dokonać takiego zbycia z zyskiem, bo stwarza to naturalnie bardziej komfortową sytuację przed zakupem kolejnej nieruchomości - mówi Tomasz Nikielski z Komnaty Nieruchomości.
Czytaj także: czy warto kupić mieszkanie w kamienicy

Dobra lokalizacja nieruchomości daje szansę nie tylko na zysk ze sprzedaży, ale także z ewentualnego najmu, jeśli przed zakupem kolejnego - większego lub mniejszego mieszkania - tego obecnie zajmowanego zdecydujemy się nie sprzedawać.

- Przez dobrą lokalizację rozumiemy nie tylko centrum miast, ale przede wszystkim lokalizację ze sprawnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, bliskością szkół, sklepów czy też z dostępem do parków lub plaży. Nie ma przy tym większego znaczenia czy kupowane mieszkanie będzie znajdowało się w starej kamienicy, w bloku z wielkiej płyty, czy też w nowoczesnym apartamentowcu. Dobra lokalizacja nieruchomości tak czy inaczej ma decydujące znaczenie - dodaje Tomasz Nikielski.

Otoczenie: teraz i w przyszłości- Trochę inaczej sytuacja się przedstawia w obszarze zabytkowej zabudowy. Na przykład w Sopocie. Tu warto rozpoznać nie tylko tak oczywiste walory nieruchomości jak odległość do plaży czy usytuowanie mieszkania na danej kondygnacji. Często od lat funkcjonujący w tym samym środowisku, ze swoimi specyficznymi przyzwyczajeniami, sąsiedzi nie angażują się w dbanie o części wspólne takie jak klatka schodowa i otoczenie budynku. Będzie to stanowić nie tylko o przyszłej, ale i o bieżącej atrakcyjności takiego mieszkania - podkreśla Marek Russjan z Russjan Apartment & House.
Przy tym nie należy rezygnować z lokalizacji, które cieszą się słabszą opinią, warto zorientować się jakie są plany miasta i właścicieli terenów na najbliższe lata. Zakup z pozoru słabo zlokalizowanej nieruchomości, w dzielnicy lub rejonie, który nie cieszy się popularnością, w perspektywie kilkunastu lat może okazać się strzałem w dziesiątkę.

- Obszary objęte planami rewitalizacji rokują bardzo dobrze. Dobrym przykładem jest ulica Wajdeloty, która niegdyś nie cieszyła się dobrą sławą. Obecnie jest laureatem nagród za najlepszą przemianę. Dodatkowo nowe osiedla, których plany zagospodarowania obejmują stworzenie niemalże własnej infrastruktury mają dobre perspektywy. Przykładem jest Garnizon oraz Wyspa Spichrzów, gdzie nieruchomości stale zyskują na wartości - tłumaczy Paulina Kozłowska.
Obszarów, które będą poddawane złożonym procesom rewitalizacji jest w Trójmieście więcej: kontynuowane będą działania na Dolnym Mieście, planowane są one także w Nowym Porcie. W Gdyni plany dotyczą Chyloni.

Czytaj także: jakie dokumenty sprawdzić przed zakupem mieszkania używanego

Osoby, które kupują mieszkanie na nowym osiedlu, od dewelopera, koniecznie muszą z kolei wczytać się w plany zagospodarowania przestrzennego i prospekt informacyjny od dewelopera: z tego wywnioskować będzie można jak rozwijała się będzie okolica i czy w przyszłości atrakcyjny plac zabaw pod oknem nie zamieni się w zakład produkcyjny, ruchliwą drogę albo inne osiedle z wysoką zabudową.

Mieszkanie dla każdegoElementem, który decyduje o atrakcyjności danego mieszkania jest także rozkład jego pomieszczeń.

- Powinien on umożliwić bezproblemowy podział lokalu na strefę prywatną i publiczną. Dobrze, by strefa ogólnodostępna zlokalizowana była w pobliżu wejścia, a prywatna w głębi. Wówczas goście nie będą wędrować po całym mieszkaniu. Warto, by pokój dzienny położony był blisko wejścia i w sąsiedztwie kuchni, a sypialnie zgromadzone razem - podkreśla Marcin Krasoń. - Najbardziej funkcjonalne mieszkania powstają na planie zbliżonym do kwadratu, dużo mniejszym uznaniem cieszą się nieruchomości narysowane na planie wydłużonego prostokąta. Mieszkania takie mają zwykle długi, wąski i niepraktyczny korytarz.
Czytaj także: lepiej kupić czy wynajmować mieszkanie?

Warto zwrócić również uwagę na usytuowanie nieruchomości względem stron świata.

- Pewne rozwiązania podnoszą lub obniżają komfort życia, warto je znać. Pierwsza sprawa to sypialnie - skierowane na wschód oznaczają słoneczne pobudki zaraz po wschodzie słońca. O ile jesienią czy zimą jest to mile widziane, to pamiętajmy, że latem słońce zaczyna operować dużo wcześniej i o piątej jest już bardzo jasno - wyjaśnia Marcin Krasoń.
Światło dzienne powinno docierać do przestrzeni dziennej, dlatego warto, by ta część mieszkania była skierowana na południe lub zachód.

Dodatkowe udogodnienia- Dziś to już nie metraż i ilość pokoi wprost determinuje cenę. Także myślenie o mieszkaniu na parterze jako "odpadowym" i najlepszym dla emeryta jest archaizmem. Posiadanie dodatkowej przestrzeni za oknem, na poziomie ogrodu, czy ciekawego widoku z ostatniego piętra czy też oryginalnego układu pomieszczeń daje nie tylko codzienną radość z obcowania z taką przestrzenią ale także gwarantuje wtórną atrakcyjność nieruchomości - twierdzi Marek Russjan.
Nie bez znaczenia są także dodatkowe udogodnienia, takie jak balkon, taras, miejsce do przechowywania lub garaż. Bywa, że przy zakupie nieruchomości rezygnujemy z nich, by zaoszczędzić. Tymczasem dla kupującego w przyszłości mogą one być bardzo ważne.

Czytaj także: "dziura w ziemi" czy gotowe do zamieszkania - co lepiej wybrać?

- Ważnymi elementami, które podkreślają atrakcyjność mieszkania na rynku są miejsce garażowe i komórka lokatorska lub piwnica. Pierwsze daje komfort trzymania auta zawsze w tym samym miejscu i pozwala chronić pojazd przed warunkami atmosferycznymi. Z kolei komórka lub piwnica to komfort składowania tam wszelkich nieużywanych rzeczy, dzięki czemu dużo łatwiej jest utrzymać porządek w mieszkaniu. Odpowiednie wykorzystanie dodatkowej powierzchni poza mieszkaniem pozwala na dużo lepsze zaprojektowanie wnętrza mieszkania, którego nie będziemy zagracać - dodaje Marcin Krasoń.
Takich udogodnień nie zabraknie w nowych budynkach. Dodatkowo będą tu nowoczesne windy, ochrona lub monitoring. To wszystko przekłada się na wartość nieruchomości.

- Zakup mieszkania od dewelopera będzie jednak wymagał zaangażowania już na początku znacznie większych środków niż inwestycja w starsze budownictwo, które niestety pozbawione jest dodatkowych udogodnień. Jednakże przyszły zwrot z takiej inwestycji będzie również znacznie większy. Z kolei inwestycja w starsze budownictwo zaangażuje z reguły mniejsze kwoty. Ponadto dużo łatwiej będzie upłynnić nieruchomość, gdyż bardziej przystępne ceny powiększą krąg potencjalnych nabywców - podkreśla Tomasz Nikielski.

Co zrobić, żeby zyskać na zakupie nieruchomości?- Najlepiej kupić poniżej wartości, wykorzystać zły stan techniczny i natychmiastową płatność gotówką jako argument do negocjacji ceny, odpowiednio dopasować ostateczny standard wykończenia i nie szarżować z kosztami, a prace zlecić profesjonalnej ekipie remontowej - mówi Piotr Zwoliński z Pepper House.

Opinie (190) 4 zablokowane

 • Narzekacze (7)

  Start:)

  • 24 33

  • Właśnie! (6)

   Home Broker - gó..na firma pana Leszka C.

   • 16 0

   • Pepper House nie lepsi. (3)

    Są nachalni. A robią się niegrzeczni i chamscy gdy rozmawia się o argumentach kiepskiej umowy pośrednictwa. Mam takie doświadczenie z kwietnia tego roku. Odradzam.

    • 21 0

    • Podstawowa zasada: kupujący nic nie płaci i nic nie podpisuje (1)

     • 11 1

     • olej z węża

      bydło mlaska

      • 2 1

    • Pepper House - poniżej krytyki

     Witam w klubie, niestety też byliśmy zmuszeni do kupowania mieszkania, które było dostępne tylko w ich agencji... oby nigdy więcej..

     • 3 0

   • (1)

    Mam także złe doświadczenia z Home Broker (dwukrotne). Chcesz kupić, załóżmy, mieszkanie dwupokojowe we Wrzeszczu na parterze, a oni proponują pięciopokojowe na Osowej na trzecim piętrze i za nic nie dociera do nich, że nie o to chodzi. Zero komunikacji, rozmawia się z nimi jak ze ścianą. Albo pytam się przez telefon czy w pewnym mieszkaniu jest piwnica, a oni zamiast mi odpowiedzieć w kółko powtarzają: proszę przyjechać do naszego biura, pracownik przedstawi pani ofertę. Ale ja tylko chcę wiedzieć, czy w tym mieszkaniu jest piwnica. Oni: proszę przyjechać do naszego biura.... Po10 minutach takiej rozmowy rozłączyłam się i od tej pory unikałam ich jak ognia. Poza tym biorą prowizję od kupującego.

    • 14 1

    • Chodzi tylko o to, abyś podpisała z nimi cyrograf

     • 5 0

 • A Ty jesteś głupi bo na wysypisku mieszkasz (7)

  A Ty w Baninie słoiku z Mazur, a Ty we Wrzeszczu hipsterze... Itp... Każdy kupuje to co chce i gdzie chce. To, że nie zrobili sobie wcześniej odpowiedniego badania potrzeb to nie powód do krytyki, lecz lekcja dla kolejnych kupujących. Dla każdego inne rzeczy są ważne.

  • 82 13

  • (6)

   a dlaczego "słoik" ma mieszkać w Baninie? :P Sama znam kilka osób z Gdańska ( tu urodzonych) i uciekających do Banina, Juszkowa. Ja przyjechałam właśnie z Mazur 15 lat temu na studia, praca i oczywiście kredyt z którym mi się udało przez wielkim skokiem cen mieszkań. Mieszkam na Przymorzu, mam za oknem zielono i nie żałuję :)
   Pozdrawiam.
   P.S. każdego indywidualna sprawa, gdzie mieszka :)

   • 25 14

   • Leczenie kompleksów (5)

    Blokers Marian mieszka z Grażynka idzieciakami na m4 z mamusia, tatusiem i dziadkami wiec musi jakoś się dowartościować

    • 11 6

    • (4)

     Jasne. W centrum wszyscy mieszkają razem z mamusią. :-)
     Tak to sobie tłumacz.
     Życzę miłego marnowania życia w korkach.

     • 12 3

     • Tak po prawdzie Banino jak i Wrzeszcz czy centrum Gdańska (3)

      są słabymi lokalizacjami do mieszkania dla rodzin. Banino bo wszędzie daleko, głośno, blisko lotnisko, brak komunikacji, bez dwóch aut do utrzymania ani rusz, korki itp. Wrzeszcz i centrum Gdańska bo hałas uliczny, brak dzieci, duże zagęszczenie ludzi, obce twarze - turyści każdego dnia, sąsiedzi najemcy, w większości stare kamienice, meliny komunalne, brak miejsc parkingowych, a te co są to płatne, wiem, że jest komunikacja, ale jak ktoś przyjedzie nie ma gdzie zaparkować. Najlepiej mieszkać blisko skm, ale w dzielnicach typowo sypialnych jak zaspa, przymorze, trochę mniej oliwa (chyba, że nie mamy dzieci i mamy 50+), na pewno nie Wrzeszcz i centrum gdańska. jak nie zaspa i przymorze to morena, suchanino czy chełm są optymalne.

      • 6 7

      • jak sie nie ma kasy to sa optymalne

       • 5 0

      • (1)

       Kupiłemkilka lat temu mieszkanie we Wrzeszczu. Za oknem mam park z placem zabaw i boiskiem, las 300 m , przystanek tramwajowy 300 m, do SKM i PKM jakieś 500 m, jest też kilkanascie lini autobusowych. Na piechotę mam do Manhatanu, Galerii Bałtyckiej, Metropoli, biedronki, Lidla, na pocztę,do banku i wielu innych. Jest też szkoła podstawowa i kilka przedszkoli zarówno publicznych jak i prywatnych. Rodzin z dziećmi jest całkiem sporo. Patologia już dawno się wprowadziła. Wrzeszcz to świetne miejsce do życia

       • 4 4

       • Wyprowadziła się miało być

        • 1 2

 • Polecam Tylko Rynek Wtorny ! (6)

  Nie Polecam kupowac u dewelopera i nie kupowac prez Biura nieruchomosci...

  • 95 24

  • Deweloper + Biura Nieruchomosci = Sfałszowana umowa przez Notariusza (2)

   Zgodnie z art. 270 § 1 Kodeksu karnego, kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

   • 22 4

   • o co chodzi? (1)

    • 11 2

    • dokładnie, łatwo tak rejentów oskarżać? Fakt mają kiepską passę ostatnio... ale bez konkretów?

     • 6 2

  • nie przez dewelopera i nie przez biuro? (1)

   czyli przez panią Czesię z gratki, której wiarygodnośc jest na poziomie muszki owocowej.

   Panie, kuzynka w Anglii jest i sprzedaje... dlatego dobra cena... a nie dlatego, że grzyb wyłazi z szafek i z wanny?

   • 23 20

   • U Pani Czesi przynajmniej masz szans zobaczyć tego grzyba i podjąć świadomą decyzję, czy się w to pchasz. Biuro nieruchomości tego grzyba Ci zamaluje i podpicuje mieszkanie przed pokazaniem. O wadach dowiesz się już po zakupie.

    • 33 9

  • uff

   Dobrze, że ostrzegasz :D tylko wtórny hahaha

   • 2 1

 • Mój kumpel kupił z nadzieją na zysk, dwie kawalerki na wysypisku. (5)

  Cena 5200 m2. Wynajmuje je jakimś ludziom z Mazur, ma problem, bo raz że nie płacą a dwa to non stop są awantury policja i zniszczenia. Teraz w okolicy budują największą spalarnie do której setki ciężarówek będą zwozic śmieci z całego regionu. Chyba na tej inwestycji nie zarobi:)

  • 66 18

  • (1)

   bo głupi był kupując. Kto kupuje na obrzeżach w okolicy wysypiska? Zwłaszcza z zamiarem wynajmu? Sama wynajmuje od kilku lat i nawet niższe ceny mnie nie przekonają do tego regiony. Niestety, ale ciężko jest trafić na uczciwych klientów , dbających o mieszkanie. Dla mnie osobiście to priorytet by dobrze mi się mieszkało, dobry kontakt z właścicielem i sąsiadami a co najważniejsze UCZCIWOŚĆ. AAAA, jestem z Mazur :) Nie wystawiam butów ani śmieci za drzwi mieszkania, jak tu często czytam na forach, płacę czynsz na czas ani nie sprowadzam ludzi na conocne imprezy :)
   Taka straszna przyjezdna zołza ze mnie :) Dodam, że pracuję w Gdańsku i płacę tu podatki :)
   Pozdrawiam

   • 40 11

   • to pisal troll, ma taki sport: obrzydzanie wszystkiego innym na co jego nie stac

    • 13 8

  • Tos wymyslil historyjke ))))) Nie ma jak niudolna proba obrzydzenia zakupu mieszkania.

   Ale co mozna innego robic jak ma sie 100 zl w kieszeni.

   • 9 17

  • Mój kumpel kupił dwie kawalerki w szadółkach i wynajmuje je za 2k miesiecznie. (1)

   Nawet podniósł cenę, taki popyt na wynajem jest. Wychodzi na nich na czysto po odliczeniu kosztów kredytowych 2k. Dobry interes zrobił. Pisać głupoty każdy potrafi. Czy twój wyimaginowany kolega wie, że cieszysz się z jego problemów? Taki z ciebie kolega, że cieszysz się, że na swojej inwestycji nie zarobi?

   • 12 11

   • Uczciwie i z doświadczenia - nie da sie wynająć kawalerki na Szadółkach za 2 tysie

    Może wieksze mieszkanie i z opłatami.

    W lepszej lokalizacji są po 1500zl plus oplaty.

    Wersja ekskluzywna na Szadółkach do mnie nie przemawia - taki klient może coś sobie wynająć bliżej centrum i z lepszą kominikacją niż np. Porębskiego.

    Chyba że dla kochanki co pracuje w pobliskim outlecie :-)

    • 15 0

 • Miejsca (5)

  Elite Apartments Tricity
  Pepper House
  Home Broker S.A.
  RUSSJAN Apartment & House

  Nazwy po prostu przepiękne i takie polskie :)

  • 102 4

  • Zaloz firme "Wynajem stodol, garazy i piwnic" bedzie swojsko (1)

   • 11 29

   • nowobogadzki buraku dobrze ze podałes skrajne przykłady informując o swojej głupocie

    • 23 5

  • Nie polecam większości z tych firm

   Jedną z przyczyn gwałtownego wzrostu cen są właśnie powyższe firmy, ich niepohamowana chciwość dotyka sprzedającego, który za ich namową, aby pokryć prowizje sięgające nierzadko 20- 30 tysięcy zł z jednej transakcji podwyższa cenę sprzedaży. Ogłupiające hasło "Kupujący nie płaci prowizji" nie ma nic wspólnego z prawdą, ależ płaci, w podwyższonej cenie.
   Home Broker - w umowie mają 5% prowizji od sprzedającego!! Aneksem podpisujesz "łaskawie 2%" (netto)...
   Peper Haus i ich Pan Piotr, po "kursach" - krętacz naciągacz i manipulator tak kręcił transakcyjne lody, żeby im wyszło 20000 prowizji, wykorzystując przy tym negocjację ceny, tak aby wskoczyć samemu w obniżkę, mnie opowiadał bajki, że kupujący się waha...
   Rusek - ceny z kosmosu...
   Elite - jeszcze nie miałem "przyjemności..."

   Pozdrawiam - tylko bezpośrednio M

   • 36 2

  • J...c ich!

   • 2 0

  • Najpierw pomyśl!

   Nie przyszło Ci do głowy, że oferta tych biur nieruchomości jest skierowana też do klientów zagranicznych, którzy poszukują mieszkań w Pl? Że w swoich wyszukiwarkach nie wpiszą mieszkanie tylko apartment, nie wpiszą dom, tylko house, a już na pewno nie wpiszą arcy prosto brzmiącego słowa nieruchomość. Albo, że Home Broker powstał jako gałąź Open Finance - ale pewnie brzmienie tej nazwy też Ci przeszkadza.

   • 0 2

 • Jak kupować, żeby w przyszłości zyskało na wartości?? (3)

  Na pewno nie na górce

  • 68 3

  • w dole? może zalac. (1)

   • 8 13

   • od tego są ubezpieczenia

    • 0 0

  • teraz jest pora na sprzdaż

   na kupno już za późno

   • 21 2

 • Kup teraz, sprzedaj z zyskiem! (8)

  Mieszkania bywają niezłą inwestycją, ale ostrożnie z kupowaniem na górce cenowej.

  Czyli na takim Przymorzu kupię teraz za 9000 zł/m2, odbiorę za dwa lata i będę liczyć, że kiedyś sprzedam za 15 tysiecy za metr? Bo jest duży popyt i galop cenowy? Come on!

  Nawet jeśli ceny przy sprzedaży będą potem wyższe, pamiętajcie o koszcie kredytu.
  Ale "inwestycja" :)

  • 80 11

  • To samo pisaly trole jak m2 na Przymorzu byl po 4,5,6,7,8 tys (5)

   kupisz po 6 i bedziesz czekal az wzrosnie na 9? Niemozliwe! Tyle nigdy nie beda kosztowac mieszaknia. A tu ZONK mamy 9 tys/m2.

   Zawsze najglosniej wyja trole ktorym nic sie nie chce i maja puste kieszenie.

   • 14 31

   • Ale przez ostatnie lata była dobra koniunktura (4)

    Dopłaty z Unii, zagraniczne inwestycje, nienajgorszy rząd, bardzo zachowawcza polityka na świecie po kryzysie finansowym. Zobaczymy jak będzie przez następne 10 lat :)

    • 3 2

    • Poza tym polecam sprawdzić (3)

     Kiedy w południowej europie pękł rynek nieruchomości i jak to się miało do perspektyw budżetowych Unii.

     • 1 1

     • Porownywanie mentalnosc poludniowej europy do europy polnocnej czy nawet srodkowej to (2)

      jak porownanie Kaczynskiego i calego PiSu do demokracji, wolnosci i sprawiedliwosci.

      • 5 6

      • Nie do końca, bańka inwestycyjna pękła po odpływie funduszy unijnych. (1)

       W Polsce będzie tak samo, może i gorzej, gdyż przejedliśmy fundusze unijne. Aquaparki, teatry w małych miasteczkach i nie piszcie o autostradach bo w Hiszpanii i Portugalii w tym samym okresie wybudowano więcej autostrad i nie taki śmieszki dwupasmowe jak w Polsce. Dopłaty z unii pokrywają 60% wydatków państwa polskiego na inwestycje. Czy naprawdę sądzicie, że po skończeniu się dopłat nasza zacofana gospodarka będzie miała szansę nadrobić te straty?

       • 3 2

       • lal byles kiedys w Portugalii? Jechales tam autostrada?

        bo ja jechalem i zawsze byly to drogi 2 pasmowe w kazda strone. Do tego tyle dziur, ze u nas to jest plasko jak na stole. U nas drogi sa nowe tam maja 30 lat i sa bardzo nierowne. Ale aby o tym wiedziec trzeba tam pojezdzic.

        Zreszta zawsze trolownia pisze, ze zagranica jest lepiej. Szczegolnie trole ktore nigdy nigdzie nie byly

        • 2 0

  • Nie ma żadnej innej

   Tak bezobslugowej.....

   Także tego....biedny dalej kolego

   • 2 8

  • Problem z górką jest taki, że PLN jest na równi pochyłej od jakiegoś czasu...

   Jak poleci w dół znowu to górka się podniesie.

   • 6 5

 • Ale artykuł... Czyli Kup mieszkanie tylko w Śródmieściu (3)

  Tylko ze nie każdy ma ochotę mieć za sąsiada menela, prostytutki, pokoje na godziny i small biznes, no i parking samochodu płatny i to 5 ulic dalej

  • 72 12

  • I np. bzdurą jest, że kupując w śródmieściu nie można stracić (2)

   Można i to na wiele sposobów, od dekoniunktury (od Detroit po Caracas) poprzez jakieś np. wady ukryte (grzyb, wybijające szambo, pękające stropy, nieszczelny dach) aż po czynniki kompletnie losowe (np. zmiany w otoczeniu).
   I mieszkanie, jak każda rzecz zużywa się - a więc traci na wartości (chyba, że zabytek) - kiedyś nawet najlepsze mieszkania w modnym falowcu to dziś połowa tego, co trzeba dać za nowe i tak samo te dzisiejsze super-ultra-hiper apartamenty to za 20-30-50 lat to będą takie sobie bloki warte połowę tego, co nowe w tej samej okolicy.
   Cudów nie ma.

   • 19 2

   • (1)

    znajoma kupila "apartament" w jelitkowie kilka lat temu, który teraz jest o kilka tysiecy mniej wart na metrze. Powód ? budynek się zestarzał a niedaleko stawiają nowitukie, bardziej atrakcyjne.
    Więc gadanie że lokalizacja jest gwarancją utrzymania ceny jest słabe

    Z kolei na peryferiach mogą powstać nowe inwestycje jak np drogi, pkm tramwaje które na zawsze podwyższą cenę za metr

    • 6 2

    • powód - kupiła za drogo, a nie budynek się zestarzał.
     Nawiasem mówiąc , Twoja informacja jest bardzo mało wiarygodna, bo kila lat temu (np. 2014r ) średnie ceny mieszkań w Jelitkowie były po 12 tys za m2, a dzisiaj średnio trzeba zapłacić 17 tys za m2 (ceny rynku wtórnego i pierwotnego nie wiele się różnią, a nawet mieszkanie z wtórnego jest nieco droższe, bo w cenę wchodzi wykończenie

     • 0 1

 • kupię bardzo chętnie ale za co? (11)

  • 40 7

  • zacznij ruszac glowa a nie ciagle na utrzymaniu rodzicow (2)

   • 12 15

   • (1)

    Chciałem pozdrowić bankierów i deweloperów i wszystkich budowlańców z ciepłego domku moich rodziców. Nic od was nie kupię i nie wezmę na nic kredytu.

    • 20 2

    • I tak bys niczego nie kupil za 7900 oszczednosci.

     • 1 4

  • (2)

   Nie bądź głupi i nie kupuj teraz. Odkładaj sobie spokojnie kasę a uwierz,że za 10-15 lat będziesz wybierał od wyboru do koloru! 80% tych inwestycji,które są realizowane od kilku lat to w 2035 roku to będzie jedno wielkie G! Popytajcie budowlańców którzy tam pracują jak to jest robione...

   • 21 6

   • Wow Ty to masz łeb! (1)

    Pod warunkiem, że nieruchomości od teraz nie zdrożeją o złotówkę. Problem w tym, że za 10-15 lat najtańsze mieszkania będą się zaczynały od 6 tys netto (najgorsze lokalizacje), a pozostałe tanie w okolicach 6,5 - 7 tys (lepsza lokalizacja ale dalej daleko od centrum, na parterze i słaba ekspozycja). Przez ten czas odkładania mieszkanie może „uciec” cenowo i zostajesz z niczym, tzn. musisz wziąć kredyt i tak aby pokryć różnicę. Lepiej kupić dziś. Kredyt to nie pętla na szyję, zawsze można mieszkanie sprzedać, poza tym pożyczenie na dzień dzisiejszy 100 tys zł na 25 lat to ok 650 zł miesięcznie raty. Przelicz sobie co się bardziej opłaca...

    • 5 4

    • 6000 zł wliczając inflację to za 10-15 lat, to jak dziś 3000 zł.

     • 1 0

  • (2)

   Morawiecki mówi, że jesteśmy bogatym krajem i każdego już na wszystko stać.

   • 12 1

   • (1)

    Tusk już dawno mówił o drugiej Irlandii i zielonej wyspie, tak tylko przypominam

    • 1 1

    • I obiecał cud gospodarczy..- no, w sumie w Polsce same cuda gospodarcze,

     najwięcej mają ci, którzy najmniej pracują.

     • 1 0

  • Szczególnie ze domy wracają się od miliona

   i nawet do 3mln.

   • 8 0

  • za co?

   za pieniądze

   • 1 0

 • Dobre lokalizacje to Wrzeszcz, Oliwa, Przymorze, Srodmiescie, Jelitkowo (18)

  Ale juz takie Moreny, Ujescisko, Chelmy itd to nie jest atrakcja.

  • 39 33

  • oczywiście... falowce nabierają wartości z czasem... im bliżej do zgonu tym droższe. (1)

   • 8 12

   • Na dolnym tarasie jest cała masa nowych inwestycji

    • 0 0

  • bardzo dobra lokalizacja to również Zaspa i Brzeźno (2)

   • 10 4

   • Impuls fajne mieszkania ale juz sprzedane (1)

    • 1 0

    • na Zaspie chyba wszystkie nowe inwestycje są już sprzedane?

     • 2 0

  • (2)

   Co do chelmu,np blisko wezla przesidkowego i tesco to moim zdaniem nie masz racji.

   • 1 4

   • spoko przesiadki mowia o atrakcyjnosci hehehehe

    no ale jesli mieszkasz w poblizu Tesco to wygrales zycie. Chemiczne jedzenie non stop. Gratulacje

    • 1 1

   • Daleko do Wrzeszcza, jeszcze dalej do Oliwy, nie ma SKM ani PKM

    Do bardzo wielu lokalizacji trzeba się przesiadać. Własnym samochodem będzie coraz gorzej bo na południu dalej budują masę mieszkań.

    • 1 0

  • Morena (1)

   Mieszkam tam od 40 lat. Do Wrzeszcza z busa 20min do Gda 25. Lokalizacja super tsunami nie dopłynie

   • 9 4

   • Ja mieszkam we Wrzeszczu. Do Wrzeszcza 0 minut do śródmieścia 10 min do Oliwy 10 min. Nie zaleje bo na górce

    • 4 1

  • (4)

   Jak ktos ma dobrą pracę np na matarni to przymorze to dla niego wielkie g a nie dobra lokalizacja.wszystko zalezy od miejsca pracy

   • 10 3

   • (2)

    Na Matarni pracę może mieć najwyżej ktoś, a w pobliżu Przymorza tysiące

    • 2 1

    • (1)

     Z przymorza jest daleko do śródmieścia

     • 3 3

     • Przymorza do Oliwy bardzo blisko

      • 2 0

   • Pracuję na Osowej i uważam Przymorze za świetną lokalizację do mieszkania. Nie samą pracą człowiek żyje...

    • 1 0

  • (1)

   jasne, że to atrakcja, taka morenova czy lawendowe wzgórza sa w zupełnie nowo rozwijającej sie czesci naszego miasta. widac to golym okiem, sciezki rowerwe, nowe linie tramwajowe, nie mówiąc juz o pkm-ce. to jest zupenie nowa jakosc!

   • 0 3

   • Zastanawiam się właśnie nad kupnem mieszkanka i myslę o lawendowych wzgórzach. Miasto ma w najbliższym czasie zrobić tam sporo inwestycji. Duże przedszkole i szkoła. Dla mnie to dobra sytuacja.

    • 0 0

  • Morena jest atrakcyjna, bo ceny są niższe niż na przymorzu, Jelitkowie, czy nawet we Wrzeszczu. Jest spory pobyt na wynajem mieszkań na tym osiedlu, czyli oprócz wzrostu wartości można czerpać zyski z najmu i z tych przychodów spłacać np. kredyt.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Świat opowiadany
Świat opowiadany
warsztaty
g. 10:00 - 10:45
Gdańsk, Kącik Montessori
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
wykład , spotkanie
kwi 24-25
sobota - niedziela, g. 10:00
Gdańsk
Salon Mieszkaniowy - Nowy Termin
Salon Mieszkaniowy - Nowy Termin
targi
maj 15-16
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
21700 zł/m2
Gdynia Orłowo
15900 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
14600 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
14250 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
14050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
14250 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
13250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
11650 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
10200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
9650 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane