• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Mieszkanie Marzeny i Tomka

arch. Łukasz Maraszek arch. Grzegorz Ławniczak
25 lutego 2011 (artykuł sprzed 11 lat) 
Opinie (97)
Aranżacja salonu w nowym mieszkaniu Marzeny i Tomka. Aranżacja salonu w nowym mieszkaniu Marzeny i Tomka.

Państwo Marzena i Tomek proszą o pomoc w aranżacji nowego mieszkania, a w szczególności pokoju dziennego z aneksem, łazienki i przedpokoju. Mieszkanie składa się z dwóch poziomów, z wewnętrzną klatką schodową. Szczególny problem stanowi połączenie kuchni z pokojem dziennym.Stan istniejący. Stan istniejący.
Życzeniem właścicieli jest zaprojektowanie pomieszczeń w sposób, by siedząc w pokoju dziennym nie czuć się, że przebywa się też kuchni. Chcą też, aby centralnym meblem w tej przestrzeni był duży rodzinny stół. Kolejnym tematem do opracowania jest układ funkcjonalny łazienki, gdzie w małej przestrzeni należy umieścić umywalkę, ubikację, prysznic, pralkę i szafki. Pani Marzena wraz z mężem preferują ciepłe kolory ziemi i styl klasyczny. Mieszkanie powinno być przytulne i funkcjonalne.

Koncepcja I

Pierwszym elementem, który zwrócił naszą uwagę jest bardzo wąskie przejście pomiędzy przedpokojem a pokojem dziennym. Proponujemy poszerzenie tego otworu do szerokości 1,2 m i zastosowanie drzwi przesuwnych chowanych w kasetach wbudowanych w ścianę gipsowo - kartonową. Dzięki temu wejście do pokoju dziennego będzie bardziej czytelne, drzwi zazwyczaj otwarte nie będą blokować przejścia, a dodatkowo, przy zastosowaniu drzwi przeszklonych, zwiększymy ilość światła dziennego na holu.

Koncepcja nr 1 Koncepcja nr 1
Pokój dzienny. Całą przestrzeń podzieliliśmy umownie na strefę kuchenną, jadalnianą i wypoczynkową, nie za pomocą ścian, lecz innych elementów wyposażenia, dzięki czemu całość nadal stanowi jedną, dużą przestrzeń. W centralnym miejscu znajduje się stół jadalniany dla 8 osób z możliwością rozłożenia. Na osi stołu ustawiliśmy przeszkloną witrynę na naczynia i niższy regał z szufladami.

Od strony aneksu kuchennego wspomnianą umowną granicę stanowi dwustronna witryna szklana, do której mamy dostęp z obydwu stron. Takie rozwiązanie pozwala na ustawianie i wyjmowanie naczyń zarówno w kuchni jak i przy stole jadalnianym. Dodatkowo witryna przesłania nam częściowo aneks kuchenny jednocześnie nie ograniczając wizualnie przestrzeni. W pokoju dziennym znajduje się trzyosobowa sofa na osi telewizorem i dwa wygodne fotele. Pod telewizorem, wiszącym na ścianie, znajduje się szafka rtv. W naszej koncepcji umieściliśmy także system nagłaśniający.

Proponujemy już na etapie projektowania instalacji elektrycznych zastanowić się nad umiejscowieniem głośników tak, aby po ukończeniu prac remontowych, nie zepsuć efektu przypadkową plątaniną kabli. Kolorystyka pomieszczeń, zgodnie z życzeniem Marzeny i Tomka została utrzymana w tonacji kolorów ziemi.

Na podłodze proponujemy położenie ciemnych paneli w kolorze dębu wędzonego, meble natomiast w jaśniejszym kolorze orzecha. Jasne obicia mebli wypoczynkowych nadadzą im lekkości, w kontraście z ciemną podłogą. Po obu stronach telewizora znajdują się zabudowy gipsowo kartonowe wydzielające płaszczyznę pokrytą piaskowym tynkiem dekoracyjnym. Reszta ścian utrzymana jest w kolorystyce kości słoniowej . Po obrysie pomieszczenia zaprojektowaliśmy częściowe zwieszenie sufitu podwieszanego z dodatkowymi punktami świetlnymi. Takie rozwiązanie pozwoli na dodatkowe doświetlenie pomieszczenia, uniknięcie efektów ciemnych kątów i dowolne kształtowanie scen świetlnych zależnie od potrzeb.

Kuchnia została zaprojektowana w kształcie litery U. W prawej części umieściliśmy wysoką zabudowę z lodówką, piekarnikiem na wysokości blatu i, opcjonalnie, wbudowany ekspres do kawy. Przy dłuższej ścianie znajduję się duża przestrzeń robocza z płytą grzewczą, a powyżej, pas wiszących szafek. Pod oknem zlokalizowany jest podblatowy zlew dwukomorowy, zmywarka i wnęki na butelki wina przy części jadalnianej. Na podłodze proponujemy płytki gresowe w kolorze kremowym w formacie 60x60cm i wykończeniu lappato.


W naszej koncepcji fronty szafek zostały wykończone fornirem orzechowym średnio wybarwionym, blat stanowi konglomerat w kolorze piaskowym. Sufit aneksie kuchennym został zwieszony dzięki czemu możemy zastosować rozproszone punkty oświetleniowe co pozwoli należycie doświetlić całą przestrzeń. Dodatkowo pod szafkami wiszącymi znajduje się oświetlenie blatu roboczego.

W łazience na osi drzwi wejściowych umieściliśmy umywalkę podblatową. Pod umywalką znajdują się szuflady. Udało się także wygospodarować miejsce na wysuwany kosz na brudne rzeczy. Powyżej blatu znajduję się szafka na kosmetyki. Nad zabudową stelaża do miski wiszącej znajduje się szafka na środki czystości. Prysznic o wymiarach 90x90cm z racji małej przestrzeni posiada rozsuwane drzwi. Obok w zabudowie znajduje się pralka.

Łazienka nie posiada okna dlatego radzimy całość utrzymać w jasnej kremowej kolorystyce urozmaicając ściany i pas przy umywalce mozaiką. Jedynym ciemniejszym akcentem w łazience będą szafki wykonane z drewna nawiązującego do innych pomieszczeń co pozwoli zachować spójność całej koncepcji.

Zgodnie z sugestią Pani Marzeny w holu umieściliśmy dużą przestronną szafę. Aby zgubić gabaryty tego mebla proponujemy zabudować ją co sprawi wrażenie integralności ze ścianą. Zastosowanie drzwi otwieranych zamiast przesuwnych, zwiększy jej funkcjonalność ,natomiast lustrzane środkowe skrzydła sprawią, że będzie ona się lepiej prezentować. Przy wejściu warto umieścić szafkę na buty i dodatkowy wieszak.

Pod schodami znajduje się nieużytkowa przestrzeń z racji wysokości lecz idealnie nadaje się ona na schowek gospodarczy w którym możemy trzymać odkurzacz, mopy czy deskę do prasowania. W naszej koncepcji na podłodze znajdują się płytki gresowe o wymiarach 60x60cm, ściany konsekwentnie utrzymane w kolorystyce zbliżonej do pokoju dziennego.

Koncepcja II

Koncepcja nr 2 Koncepcja nr 2
W drugiej koncepcji część wypoczynkowa została zaaranżowana w inny sposób. Narożna sofa została tak ustawiona aby siedzący, miał wgląd w całą przestrzeń pokoju dziennego. Jako dodatkowe miejsce do siedzenia na przykład: w trakcie spotkania rodzinnego, proponujemy wygodne, obrotowe fotele, które wizualnie są lżejsze i nie wprowadzą wyraźnego podziału pomiędzy strefą wypoczynkową a strefą spożywania posiłków. W projekcie proponujemy klasykę design'u - fotel Lounge chair, który będzie ciekawym akcentem w stonowanym, wnętrzu.

Część jadalniana jest częściowo osłonięta od aneksu kuchennego za pomocą ścianki, na której wisi obraz. Do ściany przylega stół z możliwością rozłożenia, który dzięki takiemu ustawieniu pozwala na swobodne przejście do kuchni.

Aneks kuchenny został nieznacznie powiększony co pozwoliło na zmianę umiejscowienia niektórych sprzętów. Lodówka i piekarnik zostały rozdzielone funkcjonalnym cargo. Ten system wysuwanych koszy pozwala na wygodne przechowywanie różnych produktów. Płyta grzewcza i okap znajduje się tuż za fragmentem ściany na granicy aneksu kuchennego i przestrzeni jadalnianej.

Po obu stronach płyty grzewczej znajdują się blaty robocze, natomiast pod spodem zaprojektowaliśmy wygodne szuflady na garnki. Zlew został zlokalizowany na osi płyty grzewczej. Proponujemy pod oknem umieścić blat z dwoma krzesłami, dzięki czemu uzyskamy przestrzeń gdzie będzie można wykonać niektóre prace kuchenne siedząc, lub spożyć szybki posiłek kontemplując widok za oknem.

Tym razem w łazience na osi drzwi wejściowych umieściliśmy miskę WC, nad którą znajduje się grzejnik łazienkowy. Obok zabudowy stelaża do miski wiszącej wykorzystaliśmy wolną przestrzeń na dodatkowe półki. Po lewej stronie łazienki zaprojektowaliśmy dużą dwuosobową kabinę prysznicową. Miejsce, gdzie znajduje się bateria prysznicowa, zostało zaakcentowane dekorem w postaci mozaiki. Pojawia się też ona we wnęce na kosmetyki do kąpieli. Umywalka jest podwieszona do blatu, który przykrywa pralkę. Ponad blatem znajduje się szafka na kosmetyki.

Porady architekta

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Luk Studioarch. Łukasz Maraszek arch. Grzegorz Ławniczak

Opinie (97) 3 zablokowane

 • (2)

  super to wygląda :) ale przyczepię się do salonów… wydaje mi się że za dużo jest tam rzeczy…tu kanapa wielka.. tu stół
  troche dużo ale to zalezy co kto lubi :)
  kolory ładne :)

  • 26 2

  • -hotelowy wystruj... (1)

   nie podoba mi sie ,ludzie nie macie gustu?
   -dizajn,...

   • 4 2

   • "wystrój" bo "wystroje"

    jeśli ktoś jest dysortografem to w jego własnym interesie leży żeby przyswoić chociaż podstawowe zasady, żeby w dorosłym życiu nie postrzegano go jako idiotę. Można też użyć funkcji sprawdzania pisowni jak się piszę posta na forum publicznym. Taka dobra rada na przyszłość;)

    • 1 0

 • (6)

  Moim zdaniem łączenie kuchni i salonu jest juz oklepane i nudne.Za jakiś czas ta jaśniutka kanapa zżółknie pokryje się tłuszczem kuchennym FUJ!!!

  • 43 28

  • Ciekawe... (1)

   Hmm... jak się nie sprząta i nie czyści to wszystko zarasta brudem.

   • 14 7

   • No co ty?

    • 4 8

  • Ancia to frytki będziesz smażyć :) (2)

   Trzeba sprzątać regularnie to nie będzie problemu. Pozdro.

   • 8 10

   • (1)

    a nawet jeśli frytki?

    • 4 4

    • to będzie obiadek.

     • 1 0

  • a ja tak nie uważam

   Mam teraz tak i w nowym mieszkaniu też będę miała - z wyboru. Nie chcę być oddzielona od reszty domowników, bo jestem w kuchni, a przy małych dzieciach to plus, bo można je mieć na oku. Jakoś przez 6 lat nic mi się tłuszczem nie pokryło a mam jasne meble. Plamy robiły się raczej np. od kogoś farbujących dżinsów :/

   • 1 0

 • (2)

  Piękne! bardzo dobra aranżacja, dobór barw. Kupuję to w całości! Decyduję się na opcję nr 1, ze względu na korzystniejszy układ serca domu - stołu.
  Jedyna wątpliwość to ta dotycząca odległości między telewizorem, a kanapą - czy nie jest za blisko? Gratuluję, świetna robota!
  Pozdrawiam

  • 9 13

  • Uwierz mi, nie jest za blisko (1)

   Tak odległość jest optymalna przy obrazie HD. Oglądanie obrazu wysokiej rozdzielczości z daleka nie ma sensu. Opcja 1. jest dobra, ale stół bym zmniejszył, tzn. zastosowałbym jakiś bardziej kompaktowy rozkładany i zamiast witryny z naczyniami, rodem z PRL, wziąłbym kuchnię z koncepcji 2. Podobnież łazienkę. Choć "wędzenie" ręczników nad kiblem to nie jest dobry pomysł ;)

   • 2 1

   • Zapomniałem o glośnikach.

    W pierwszej koncepcji jest idealnie. Sam bym chciał takie mieszkanie :(

    • 2 0

 • (2)

  Obecnie wszystkie mieszkania urządzane są na jedno kopyto, te same kolory (odcienie białego, beżu, czekolady), te same meble (krzesła przy stole kuchennym, niskie szafki, na których stawia się sprzęt audio) i dodatki.

  • 38 2

  • a mieszkanie Agnieszki i Macieja? tydzień temu?

   Tutaj co prawda ładniej wyszło :)

   • 1 0

  • Nie zaprzeczam, mieszkanie jest ładnie urządzone, ale radzę więcej własnej inwencji i oryginalności!

   • 6 0

 • mam pytanie ? (4)

  ile taka przyjemność może kosztować 1300-1500 pln/m2 ?

  • 10 2

  • (2)

   kwoty podane powyżej, czyli 1300-1500PLN/m2 to chyba żart :)
   Taka mieszkanko to przynajmniej! 5tys./m2.

   • 0 8

   • (1)

    Chodzi o wykończenie...

    • 4 0

    • wykończenie w tym standardzie po uwzględnieniu kosztów samych opraw oświetleniowych oraz całego osprzętu (nie licząc mebli w salonie) oscyluje pow. 1500zł/m2. sama podłoga z dębu wędzonego jest nie do dostania poniżej 200zł/m2. ja urządzałem swoje mieszkanie podobnie i kwota wyszła ok. 2200zł/m2.
     pozdrawiam

     • 0 2

  • mniej więcej...

   Zakłada się minimum 1000zł/m2. U mnie np. wyszło 1500zł/m2, bo wykończenie 60m2 mieszkania kosztowało mnie ca. 90tys. zł, ale nawet jak wykończysz za tego tysiaka za metr, to krzywdy nie będzie. :)

   • 4 0

 • kolorystycznie banal ze az mdli

  za kilka lat wystroj bedzie czerstwy. w polsce na topie;)

  • 32 4

 • nuda (1)

  Zgadzam się z Martą, gdzie się teraz nie wejdzie, to wszystko wygląda tak samo. Trochę kreatywności!

  • 31 3

  • zgoda

   wszędzie te same kolory....

   • 4 1

 • Popieram przedmówczynie, wszystkie mieszkania są obecnie robione prawie że identycznie kolory meble, jak widze kolejne takie samo wnętrze to żal mnie ściska jest tak wiele możliwości a tu co beże i brązy jak by nie było innej kolorystyki i to w dodatku architekci tworzą takie wnętrza to włąsnie oni powinni bawic się aranżacja a nie tworzyć już tak oklepane przestrzenie .

  • 22 2

 • ŻAL ! (1)

  To jest mieszkanie w systemie TBS ?
  Strasznie kiepsko i niemodnie zaprojektowane... i te połączenie kuchni z salonem... strasznie niepraktycznie.

  • 11 18

  • TBS?!

   • 4 0

 • ja sie pytam kogo stac na takie mieszkanie? prezesow spolek panstwa? (3)

  • 16 14

  • kredyt na 60 lat i mieszkasz :D

   • 9 0

  • a co Cię to interesuje? dlaczego od razu z zawiścią podchodzisz? to, że Ciebie nie stać na takie mieszkanie nie znaczy, że innych też. może lepiej podejdź do tego jak do motywacji do osiągnięcia czegoś więcej oraz podniesienia swojego standardu?

   • 8 3

  • Mieszkanie rzeczywiście jest duże dwupoziomowe i pewnie

   mało kogo stać na takie, ale co z tego??? Mamy wrócić do komuny gdzie wszystko (w teorii) było po równo?

   • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi mieszkań i domów

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29900 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19550 zł/m2
Gdynia Orłowo
18700 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
18500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23150 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20800 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
18450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16800 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
16600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane