• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkanie pasjonata muzyki. Jak wkomponować pianino we wnętrze

Marta Meresińska
14 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Monochrochromatyczne zestawienie kolorystyczne zostało ocieplone elementami drewna oraz wyszukanym wyposażeniem. Monochrochromatyczne zestawienie kolorystyczne zostało ocieplone elementami drewna oraz wyszukanym wyposażeniem.

Każdy człowiek, który ma hobby chciałby, aby jego mieszkanie w jak najlepszy sposób wyrażało jego pasję. Niekiedy zmieszczenie we wnętrzu niezbędnego sprzętu może okazać się nie lada wyzwaniem.



Rzut i wymiary pomieszczenia Rzut i wymiary pomieszczenia
W takiej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka Asia, która wkrótce odbierze klucze do swojego pierwszego mieszkania. 25-latka chciałaby, żeby wnętrze umożliwiało spędzanie wolnego czasu zarówno jej, jak i przyjmowanym gościom.

- Moją pasją jest gra na pianinie, które musi się znaleźć w moim małym mieszkaniu. Jest to pianino cyfrowe w kolorze czarnym. W pokoju dziennym musi się znaleźć rozkładana kanapa dla gości, a w części jadalnianej stół - pisze w liście do redakcji Asia.
Głównym założeniem wnętrza jest połączenie wyposażenia z wrażeniem przytulności. Pianino jest dominującym elementem aranżacji nie tylko ze względu wielkość, ale również na kolorystykę. Duży sprzęt w kolorze czarnym narzuca pewien styl w aranżacji, wymagający użycia mocnych akcentów w całym wnętrzu. Materiały wykorzystane w projekcie zostały dobrane tak, by nie ujmować ciepłego charakteru wnętrzu.

Mieszkanie zostało przemyślane w taki sposób, by maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Ze względu na niewielki metraż istotne było rozważenie kwestii przechowywania. Zgodnie z oczekiwaniami właścicielki, we wnętrzu ma być łatwo utrzymać czystość, stąd m.in. jak najmniejsza liczba otwartych półek, na których można składować przedmioty.

W obu wersjach zastosowano optymalny układ szafek kuchennych z wykorzystaniem komina i ściany przy wejściu. Poszczególne koncepcje zostały zróżnicowane pod względem kolorystyki, doboru oraz rozmieszczenia dobranego wyposażenia. Zgodnie z zamiłowaniami Asi, w obu wersjach znalazły się wyszukane oświetlenie oraz dodatki.

Koncepcja pierwsza

W pierwszej wersji monochromatyczne zestawienie kolorystyczne zostało ocieplone drewnem. Duże deski w kolorze jasnego brązu wprowadzają miłą atmosferę. Przewaga bieli sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo dzięki takiej kolorystyce odczytywane jest ono jako czyste i estetyczne. Zwiewne firany dają wrażenie lekkości i stanowią idealny kontrast dla czarnego i ciężkiego wyposażenia, jakim jest pianino.

W tej koncepcji pianino stoi przy kanapie, co sprawia, że słuchacze będą mogli obserwować profil i ruchy osoby grającej. Ułatwia to kontemplację muzyki.

Naprzeciwko narożnika, obok okna, znajduje się regał z zamykanymi szafkami. Umieszczenie kanapy w narożniku pomieszczenia nie tylko otwiera pokój, ale również zapewnia odpowiednią odległość od ekranu osobie oglądającej telewizję.

Część dzienna została oddzielona od kuchni rozkładanym stołem (w wersji złożonej dla czterech osób). Część kuchenna została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić jak najwięcej miejsca do przechowywania, nie tworząc jednocześnie miejsc utrudniających utrzymanie porządku.

  • Zamknięta zabudowa meblowa sprawia, że wnętrze jest łatwe w utrzymaniu czystości.
  • Pianino idealnie komponuje się z designerskimi elementami wystroju wnętrza, w których gustuje właścicielka mieszkania.
  • Część kuchenna również zakłada jak najwięcej zamniętych szafek, które nie tylko rozwiążą kwestię przechowywania, ale również ułatwią utrzymanie porządku.
  • Koncepcja pierwsza. Układ funkcjonalny umożliwia słuchaczom obserwowanie profilu pianisty.

Koncepcja druga

Druga wersja zakłada użycie czerwonych i zielonych akcentów. Przewaga czerni została połączona z intensywnymi kolorami w bardzo oszczędny sposób tak, by nie przytłaczały całego wnętrza, stanowiąc kontrast dla czarnych elementów. Na podłodze zostało położona jasnoszara podłoga winylowa oraz niewielki szary dywan, które mają na celu wyciszenie pomieszczenia. Zastosowanie podłogi winylowej zapewnia jej funkcjonalność zarówno w części wypoczynkowej jak i kuchennej.

W tej wersji narożnik zastąpiono kanapą, umieszczoną na przeciwległej ścianie. Zamiast wysokiej białej zabudowy pojawiła się niska stojąca szafka oraz zestaw szafek wiszących w kolorze jasnego drewna. Z tego samego materiału wykonano stolik kawowy, który znajduje się pomiędzy kanapą a zabudową.

Ustawienie pianina w tym przypadku sprawia, że pianista siedzi tyłem do słuchaczy, którzy wprawdzie nie zobaczą profilu osoby grającej, ale będą mogli docenić pełnię dźwięku, znajdując się w większej odległości do pianisty.

Zabudowa w części kuchennej opiera się na zestawieniu bieli z jasnym drewnem oraz szarością. Czerwona lodówka ożywia spokojną kolorystykę.

  • Czerń została połączona z mocnymi akcentami kolorystycznymi. Kiedy wnętrze się "opatrzy" wymiana dodatków pozwoli zmienić jego charakter.
  • Meble z drewna i płyt imitujących drewno sprawiają, że wnętrze staje się przytulne. Także winylowa podłoga imituje bielone drewno.
  • Czerwona lodówka oraz czarne pianino stanowią punkty skupiające uwagę w mieszkaniu. Dobrane w podobnej tonacji dodatki sprawiają, że wnętrze jest integralną całością.
  • Istotną rolę odgrywa oświetlenie. Iluminacje świetlne podkreślają grę kolorów wykorzystanych we wnętrzu.
  • Koncepcja druga. Takie umieszczenie sofy pomaga słuchaczom lepiej cieszyć się docierającym dźwiękiem.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Studio NiebyleMarta Meresińska

Miejsca

Opinie (94) 1 zablokowana

  • (1)

    U mnie w bloku mieszka niepełnosprawna dziewczyna której kupiono klawisze ... I tak bidulka napierdziela w kółko trzy takty do podkładu "um pa pa um pa pa " od 9:00 do 18:00 z małymi przerwami na wyczyszczenie sobie zalanych miodem uszu ;) ... Szlag by to !

    • 15 4

    • bajdurzysz

      Z autopsji wiem, że ludzie uwielbiają koloryzować, przesadzać i opowiadać bajki. Tak, gra 9h dziennie, lol. Już, bo uwierzę. Tyle nie grają nawet laureaci konkursu chopinowskiego przed konkursem. W Internecie można dowolne bzdury napisać a gawiedź w to uwierzy.

      Była już taka jedna głośna sprawa, gdzie sąsiadkom się nie podobało, jak studentka grała na klarnecie. Po przesłuchaniu świadków, okazało się, że zamiast "gry 9 h dziennie przez siedem dni w tygodniu" grała tylko godzinę i tylko czasami, a poziom dźwięku mieścił sie w normie. Efekt? Sprawa zakończyła się koniecznością zapłaty po 3 tys. kosztów sądowych przez tamte sąsiadki. Więc się tak nie napinaj, bo Ci żyłka pęknie.

      • 2 10

  • (1)

    dziwnie szerokie to pianino

    • 7 0

    • koncertowe ;)

      bo fortepian się nie mieścił hahaha

      • 1 0

  • W tej koncepcji pianino stoi przy kanapie, co sprawia, że słuchacze będą mogli obserwować profil i ruchy osoby grającej. Ułatwia to kontemplację muzyki.

    Czyżby?

    • 8 0

  • Współczuje jego sąsiadom (1)

    • 10 2

    • Nie czytałeś artykułu.

      Siadaj, jeden.

      • 2 2

  • ja jestem pasjonatem kowalstwa artystycznego !

    niedługo wprowadzam się na 3p. pomóż mi zaprojektować gdzie postawić kowadło !

    • 18 1

  • Dobra rada po dobrej zmianie (7)

    Pani zapewne udziela się w kierowniczej sile narodu i w razie protestów sąsiadów Ziobro z Błaszczakiem dokonają niezbędnych aresztowań. Radzę sąsiadom przeprosić tę panią póki czas.

    • 3 1

    • nie musi mieć znajomości (6)

      Jeżeli sąsiadom by przeszkadzało, to ta pani z nimi i tak wygra w każdym sądzie. Konstytucja daje każdemu prawo do rozwoju twórczego i edukacji. Poza tym zdrowym na umyśle ludziom gra na pianinie nie przeszkadza. Przeszkadza na ogół tylko ludziom z nerwicami. A nerwice mają swoje przyczyny np. w nieudanym życiu zawodowym i osobistym. Tacy ludzie nie są szczęśliwi, więc zabraniają innym być szczęśliwym. Za czasów moich dziadków prawie każdy na czymś grał i nigdy nie było problemu. Sąsiedzi nawzajem się zapraszali nawet na wspólne koncertowanie.

      • 1 0

      • mylisz się (4)

        orzecznictwo Sądów jest dokładnie odmienne. Granie na instrumentach muzycznych w mieszkaniu uznaje się za uciążliwą immisję, której się zakazuje. To podręcznikowy przykład. (art. 144 k.c., art. 222 par. 2 k.c)

        • 0 0

        • To ja proszę numery wyroków (3)

          Oj, widzę, że nie odrobiło się pracy domowej. Immisje pośrednie nie są bezwarunkowo zakazane.

          Orzecznictwo sądów w tej kwestii w Polsce jest bardzo jednolite i wszystkie sądy dotąd uznawały, że gra na instrumentach w mieszkaniu jest zgodna ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem nieruchomości i jest dozwolona o ile immisja nie przekracza przeciętnej miary. Przy instrumentach względnie cichych jak klarnet, gitara czy pianino przy grze w dzień - praktycznie nigdy nie przekracza dopuszczalnych norm.

          Tu masz jeden przykład z Wrocławia: http://www.rp.pl/artykul/1105271-Gra-na-pianinie-i-spokoj-sasiadow-tak-samo-wazne.html

          Byłą też głośna sprawa w Gdańsku, gdzie klarnecistka wygrała po apelacji.

          A takich przykładów jest znacznie wiecej - poszukaj sobie w portalu orzeczeń jako pracę domową. Bo coś ten Twój dyplom chyba słaby. :D

          Ponadto radzę sobie poczytać stanowisko Sądu Najwyższego dotyczące interpretacji art 144 kc. Nie wystarczy, że jednej osobie coś subiektywnie przeszkadza, aby uznać to za szkodliwą immisję. Wymagana jest obiektywna ocena.

          • 0 0

          • Nie posiadam sygnatur akt, (2)

            bo nie zajmowałam się tym zawodowo. Jednak słyszłam o kilku takich wyrokach, w tym na pobliskim mi osiedlu od swojego zarządcy nieruchomości. Czasem w orzecznictwie są pojedyńcze odmienne orzeczenia (których szukasz, żeby poprzeć swoją pasję), co nie oznacza, że taka pratyka się przyjmie, szczególnie, jeśli Sędzia sam trafi na takiego sąsiada.
            Kiedyś Policja odmawiała w takich przypadkach, a teraz pomaga spokojnym lokatorom, o czym przekonałam się niestety z autopsji, bo mam takich sąsiadów, którzy chcą grać na perkusji w mieszkaniu.

            • 0 0

            • Każda sprawa jest inna (1)

              I musi być rozpatrywana indywidualnie. Perkusja jest znacznie głośniejszym instrumentem niż pianino, a artykuł jest o pianinie. Ile tego pianina słychać przez ścianę? 25 dB? 30 dB? Przecież tego prawie nie słychać. Nawet jeśli by było 40 dB to nie przekraczałoby to przeciętnej miary, a już na pewno nie, gdy ktoś gra tylko 3h dziennie. W dzień, w bloku przy ulicy jest zwykle głośniej. W biurze lub bibliotece też.

              Pół życia mieszkałem w bloku z płyty i miałem sąsiada grającego na gitarze i nigdy nikomu nie przeszkadzało. Uczył się w szkole muzycznej i serio po roku nauki fantastycznie grał i aż miło się słuchało. Poza tym słychać go było tylko w jednym pokoju.

              • 0 0

              • To jest Twoje subiektywne odczucie

                innym może przeszkadzać, dlatego tyle osób protestuje na forach internetowych. Nawet cichszy dźwięk, a powtarzający się częściej jest dla wielu osób uciążliwy. Ich wpisy świadczą o tym, że się zwyczajnie męczą jeśli ktoś ciągle zmusza ich do słuchania swojego brzdęgolenia i to niezależnie od stopnia zaawansowania nauki gry. Komuś może się to nie podobać, może chce się uczyć, a może odpocząć po ciężkiej pracy, a Ty mu nie dajesz i to ciągle. I jeszcze raz Ci powtarzam, to Ty wdzierasz się niezaproszony, pomimo protestów właścicieli do ich domów.

                • 0 0

      • Ja jako dziecko mieszkałam w bloku, sąsiad grał po weselach, u niego w domu były próby, więc oprócz jego klawiszy było słychać gitary elektryczne i perkusja. Nikomu to nie przeszkadzało, każdy się przyzwyczaił, a teraz to wszystko wszystkim u ludzi przeszkadza, a najbardziej to tym, którzy nie mają swoich pasji i zainteresowań oraz talentów i po prostu z zazdrości wszystko im przeszkadza, a to jak się komuś powodzi, a to, że ktoś umie grać na pianinie itd.

        • 0 0

  • (1)

    Czy Mili Państwo słyszeli o opcji słuchawek w pianinie cyfrowym?

    • 7 4

    • przecież tam słuchacze - widownia będzie kontemplować

      • 3 0

  • a czym niby to mieszkanie różni się od mieszkania nie-pasjonata muzyki?

    tym, że w tu postawiono pianino?

    na ścianie powinien królować fajny sprzęt audio do odtwarzania muzyki, lampa reflektor (jak na scenie). klimat ciut jak za kulisami sceny.

    a tu wyszedł im apartament "na doby" moim zdaniem

    • 8 0

  • obowiązkowo ołtarzyk z TV

    • 8 0

  • elektronika

    Witam mam pianino cyfrowe YAMAHA jedyne wyjście słuchawki i jazda:) Piękna zabawa ....:) Perkusję tez mam i mieszkam w bloku i jedyne wyjście to był zestaw elektroniczny ale zawsze:)

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane