- 1 Sprawa zniszczonych kafli umorzona (117 opinii)
- 2 Postoczniowe tereny bardziej "stoczniowe' (46 opinii)
- 3 Nowy budynek na wjeździe do Śródmieścia (50 opinii)
- 4 Sopocki Haffner w sieci Dobry Hotel (21 opinii)
- 5 Plan miejscowy dla części Łostowic (105 opinii)
- 6 10 lat temu Riviera stała się Rivierą (152 opinie)
Młode Miasto. Prace nad zagospodarowaniem terenów trwają
Młode Miasto wciąż czeka na zagospodarowanie swoich najważniejszych terenów. Gdańsk właśnie podzielił się raportem z przeprowadzonych w tej sprawie ubiegłorocznych konsultacji. Niemal jednocześnie rozpoczęły się także kolejne warsztaty, tym razem organizowane przez dewelopera, który zajmie się zagospodarowaniem m.in. Półwyspu Drewnica.
Jest to kolejne powstałe na przestrzeni wielu ostatnich lat opracowanie na temat przyszłości gdańskich terenów postoczniowych.
Przypomnijmy, że poszukiwanie najlepszych pomysłów na ich zagospodarowanie trwa od lat 90. Wokół ich przyszłości ścierają się różne poglądy, a potrzeby ewoluują w miarę postępujących zmian w myśleniu o przyszłości miast.
W raporcie podkreślono, że w sytuacji, kiedy tereny te są w posiadaniu różnych podmiotów, wówczas ogromne znaczenie ma koordynacja działań. To ma zapobiec przypadkowemu postępowaniu poszczególnych inwestorów. Miasto jest gotowe przyjąć na siebie rolę koordynatora i organizatora dialogu wszystkich interesariuszy.
Rada Interesariuszy Młodego Miasta i Polskiego Haka
Interesariusze to słowo, które przy temacie Młodego Miasta pojawiło się nie aż tak dawno. Ma ono opisywać wszystkie podmioty zainteresowane przyszłością tych terenów. To więcej niż tylko ich właściciele, czyli inwestorzy.
Interesariusze to także:
- spółki skarbu państwa,
- miasto Gdańsk,
- instytucje kultury,
- służby ochrony zabytków,
- organizacje pozarządowe,
- mieszkańcy,
- społecznicy.
Aby mogli się oni spotykać, wymieniać poglądami i wdrażać kolejne działania, w 2021 r. powstała Rada Interesariuszy Młodego Miasta i Polskiego Haka.
W jej skład wchodzą wymienione wyżej podmioty, a lista nie jest zamknięta. Spotkania odbywają się co kilka miesięcy. Jedno z nich miało miejsce we wtorek - na styku zakończonych i poświęconych przyszłości Młodego Miasta konsultacji miejskich oraz rozpoczynanych właśnie konsultacji prowadzonych przez dewelopera.
Miejskie konsultacje
Ubiegłoroczne konsultacje objęły sześć spotkań, w tym dwa warsztatowe oraz jeden warsztat ekspercki. Uczestnikami byli mieszkańcy Gdańska, przedstawiciele środowiska gospodarczego, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i społecznych, władze miasta oraz rady dzielnic.
W czasie warsztatów określono główne obawy związane z rozwojem Młodego Miasta. To:
- niedostępność przestrzenna (ul. Popiełuszki dzieli tereny Młodego Miasta, są one również oddzielone od dzielnic Aniołki i Młyniska);
- izolacja społeczna - atrakcje i zabudowa przyciągać będą głównie ludzi młodych oraz turystów;
- utrata autentyczności terenu i pamięci o jej historycznej funkcji;
- powstanie zabudowy paramieszkaniowej, przeznaczonej na najem krótkoterminowy, co wykluczy powstanie społeczności lokalnej;
- brak dialogu z mieszkańcami na temat rozwoju dzielnicy, w tym z mieszkańcami budynków położonych najbliżej rozwijających się terenów.
Zobacz cały raport "Młode Miasto - przyszłość dzielnicy"
Określono także główne oczekiwania w stosunku do procesu rozwoju Młodego Miasta. To:
- integracja przestrzenna z otoczeniem - zwłaszcza likwidacja barier przestrzennych dla pieszych oraz rowerzystów;
- obszar musi być atrakcyjny i dostępny dla wszystkich grup wiekowych i społecznych;
- dostępność usług społecznych i kulturalnych, czyli nie tylko rozrywki, gastronomii i muzeów, ale także szkół, przedszkoli czy przychodni;
- wykorzystanie walorów nabrzeży i bliskości wody;
- włączenie w tkankę tej części miasta terenów zielonych;
- tworzenie miasta kompletnego, czyli tzw. miasta 15-minutowego, w którym do wszystkich usług i udogodnień dotrzeć można w 15 minut;
- tworzenie przestrzeni publicznych, a nie tylko zabudowy.
Proces konsultacyjny przeprowadziło stowarzyszenie Inicjatywa Miasto. Raport przygotowany został pod kierownictwem prof. Piotra Lorensa, architekta Miasta Gdańska.
Kolejne konsultacje właśnie się rozpoczęły
Kolejne konsultacje przeprowadzi również stowarzyszenie Inicjatywa Miasto. Tym razem ich inicjatorem jest SCG Stocznia Centrum Gdańsk - właściciel znacznej części terenów dawnej stoczni.
Nad dużym projektem zagospodarowania tego terenu od wielu miesięcy pracują architekci z warszawskiej pracowni JEMS Architekci. Efekty tych prac będą punktem wyjścia do kolejnych dyskusji nad ewolucją przygotowanych propozycji projektowych.
Architekci są otwarci na sugestie. Czytaj więcej o procesie projektowym prowadzonym w części Młodego Miasta
W ramach kolejnych konsultacji odbędzie się w sumie pięć spotkań, są one otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
Prowadzone będą w NOMUS Nowym Muzeum Sztuki, przy ul. Stefana Jaracza 14. Przewidziane zostały warsztaty dla mieszkańców, debaty eksperckie i panele dyskusyjne.
Kolejne spotkania odbędą się w następujących terminach:
- 29.03 - warsztaty,
- 5.04 - warsztaty,
- 12.04 - panel ekspercki.
Podsumowanie zaplanowano na 26.04.
Tajemnicą poliszynela jest, że wnioski z warsztatów mogą posłużyć do złożenia wniosku o zmianę miejscowych planów zagospodarowania części terenów stoczniowych. Te uchwalone w 2004 roku nie przystają do obecnych oczekiwań co do przyszłego rozwoju terenów postoczniowych, są zbyt ogólnikowe, nie uwzględniają ochrony konserwatorskiej, którą w międzyczasie objęte zostały duże części tych terenów.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-03-23 10:08
Tam powinny być biurowce (4)
Tam sa doki przy których prowadzone są prace remontowe statków, hałas jest caly czas oraz bardzo dużo zanieczyszczeń (piaskowanie, spawanie, szlifowanie oraz tluczenie młotami). Trzeba być d**ilem , żeby w bezpośrednim sąsiedztwie stawiać bloki mieszkalne.
Ja to współczuję tym stocznią, ktore tam funkcjonują, oni to dopiero będą mieliTam sa doki przy których prowadzone są prace remontowe statków, hałas jest caly czas oraz bardzo dużo zanieczyszczeń (piaskowanie, spawanie, szlifowanie oraz tluczenie młotami). Trzeba być d**ilem , żeby w bezpośrednim sąsiedztwie stawiać bloki mieszkalne.
Ja to współczuję tym stocznią, ktore tam funkcjonują, oni to dopiero będą mieli przechlapane przez nieskończoną ilość skarg.
W tym mieście wszystko ludzią przeszkadza, często znajdzie sie jedna maruda, która życie wszystkim zatruwa (składa skargi na wszystko do okoła).
Masakra!- 59 5
-
2022-03-23 10:42
LudziOM, stoczniOM (i nie, to nie autokorekta w telefonie)
- 17 0
-
2022-03-23 11:38
masakra to jest nie znać języka
wstyd!- 12 0
-
2022-03-23 11:45
(1)
aha czyli biurowiec może stać, mimo zanieczyszczeń i hałasu, który jest obok. To że ktoś nie pracuje fizycznie nie oznacza, że będzie pracował w hałasie.
- 1 9
-
2022-03-23 13:11
okna można zamknąć a biurowce zazwyczaj są klimatyzowane - chyba że masz na myśli "bieda-biurowce"
- 11 0
-
2022-03-23 07:15
(6)
Miejsce jest unikatowe, dlatego miasto powinno być tego świadome i w tej sprawie warto być asertywnym, nie dając tak łatwo zniszczyć i zepsuć jego unikatowego klimatu byle czym. Wiadomo, że o tak wygra tam jedna wielka hałasująca imprezownia dla lanserow i krótkoterminowe kopulatorium dla warszafki, ale możemy chociaż mieć wpływ na to, żeby nie
Miejsce jest unikatowe, dlatego miasto powinno być tego świadome i w tej sprawie warto być asertywnym, nie dając tak łatwo zniszczyć i zepsuć jego unikatowego klimatu byle czym. Wiadomo, że o tak wygra tam jedna wielka hałasująca imprezownia dla lanserow i krótkoterminowe kopulatorium dla warszafki, ale możemy chociaż mieć wpływ na to, żeby nie było to aż tak żałosne kiczowate badziewie jak zakladano... Polecam zobaczyć wizualizacje projektów, ktorych pierwotnie chcieli tam wprowadzić deweloperzy... Dosłownie letniewski Hongkong z białymi budynkami i najtańszymi elewacjami w stylu osiedli w Borkowie xD wraz ze szczyptą odrobiny szklanych szkiletorkow. I mało brakowało aby coś takiego tam przeszlo! Dobrze, że chociaż w tej sprawie zainterweniował konserwator, narzucając na tyle ile mógł sobie pozwolić większą "ceglopodobnosc" elewacji tych klocków, żeby chociaż trochę wpasować je w klimat okolicznej postprzemyslowej zabudowy, bo ratusz jeszcze by na to pozwoli, całując po butach inwestorów.
- 39 7
-
2022-03-23 09:53
Ceglanopodobność (3)
Nie znoszę tego.
Na Waterfroncie powinny być biale jasne budynki, a nie ta imitacja barakowej cegły- 4 7
-
2022-03-23 11:53
(2)
Tak tak i najlepiej zrobić tam takie blokowisko, "nowoczesne" robygowe drugie Letnievo, do tego koniecznie musi być jak najprościej, dużo szkła, polbruk i cisy z Castoramy, zgadlem?
- 7 2
-
2022-03-23 12:13
Masz rację! O to właśnie chodzi.
Niestety obawiam się, że ta opcja wygra.
- 3 3
-
2022-03-23 12:28
Powinien być nierówny bruk zawalony Passatami.
Na uliczce o szerokości 6m, ograniczonej z dwóch stron zaniedbanymi kamienicami.
Bonusowe punkty za zaśmiecone ogródki w kamienicach.- 1 3
-
2022-03-23 10:36
Konserwator (1)
jak sama nazwa mówi od konserwy to głównie ograniczył maksymalną wysokość zabudowy do wysokości kurników, a gdzie jak nie na młodym mieście mogłyby powstać naprawdę duże budynki?
- 1 7
-
2022-03-23 16:23
Napisał, znający się na wszystkim, nasz niezbyt mądry miś:)
- 2 1
-
2022-03-23 08:04
(9)
Najwyższy czas zagospodarować ten teren. Podpatrzyć jak to zrobiono w Hamburgu i będzie ok.
- 46 7
-
2022-03-23 08:25
(5)
Ale u nas będzie jedynie kiczowaty przeszczep kilku pomysłów zrobionych jak najtańszym kosztem dla osiągnięcia maksymalnego zysku ze sprzedaży m2 pod krótkoterminowa hołotę
- 24 3
-
2022-03-23 09:59
Kurdę, ile tych turystów do Gdańska przyjeżdża? (4)
Ciągle sie buduje tylko i wyłącznie na wynajem i ciągle brakuje?
- 3 4
-
2022-03-23 11:39
(3)
rusz trochę głową - to zrozumiesz dla kogo
- 2 2
-
2022-03-23 12:28
No, dla kogo? (2)
- 4 0
-
2022-03-23 18:00
Nie dla ciebie:)
- 1 0
-
2022-03-23 19:06
a gdzie donosisz?
- 0 0
-
2022-03-23 12:20
U nas każdy zabuduje swoją działkę i będzie jak wszędzie. Urywające się chodniki, płoty i zasieki
- 2 0
-
2022-03-23 14:00
Tylko nie to (1)
Naprawdę chciałbyś, aby postawiono w Gdańsku takiego 26 piętrowego kolosa (110m wysokości) jak filharmonia w Hamburgu?
I ten koszt budowy, czyli 860 milionów euro... może bogaty Hamburg na to stać, ale nas na pewno nie.- 5 2
-
2022-03-24 11:06
Hamburga tez nie bylo na to stac, koszty budowy w trakcje trwania projektu wzrosly 3x. Urzad miasta wiedzial co robi...
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.