• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Młode Miasto - ulica Malarzy. Nowa historia stoczni

14 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
  • Kontenerowe strefy gastronomiczne doskonale sprawdziły się na terenie Młodego Miasta. Korzystają z nich setki użytkowników. Niebawem strefa ta zostanie rozszerzona o ulicę Malarzy.
  • Ulica Malarzy została tak zaprojektowana, by stać się miejscem pracy i rozrywki. W takiej lokalizacji jak Młode Miasto jedna funkcja nie wyklucza drugiej.
  • Ulicę Malarzy wypełnią różne funkcje. Dzięki temu ulica ta będzie pełna ludzi w ciągu dnia pracy, jak i wieczorami.

Każde miasto w Europie i na świecie stale się zmienia. Dotyczy to także Gdańska i ważnego obszaru jakim jest Młode Miasto. Na terenach poprzemysłowych kreowane są tu przestrzenie o nowych funkcjach. W ten sposób wyłączone dotąd z miejskiej codzienności obszary zaczynają tętnić życiem - jako miejsce pracy, wypoczynku, spotkań i rozrywki.



Miasto, choć wypełnione trwałymi konstrukcjami, w rzeczywistości jest żywym organizmem, który tak jak każde inne ciało, wciąż się przebudowuje. Niekończący się, związany z rozwojem cywilizacji, proces transformacji dotyczy nie tylko zmian fizycznych. Oznacza także toczące się w miastach procesy społeczne, środowiskowe, ekonomiczne.

Przeobrażenia te dotyczą w dużej mierze tkanki historycznej, która musi nadążać za zmieniającymi się potrzebami i rozwojem korzystającego z niej człowieka po to, by nie stać się skansenem.

W portowych - takich jak Gdańsk - miastach na całym świecie potrzeba rewitalizacji i redefiniowania funkcji w ogromnej mierze dotyczy terenów poprzemysłowych. Zwykle są one centralnie zlokalizowane albo potrzeba włączenia ich do miejskiej tkanki staje się oczywista z powodu zmian gospodarczych i technologicznych. Sam przemysł usuwa się na obszary bardziej odległe od centrum, by w miastach powstawać mogła nowa przestrzeń dla ludzi.

Nie inaczej jest w Gdańsku, na terenie Młodego Miasta. Oczywiście tereny te muszą przejść rewitalizację według własnego schematu, ale sam przebieg procesu jest doskonale znany. Przeszły go już londyńskie Doki, powstało Hafen City w Hamburgu czy Wasserstadt w Berlinie. Nowe funkcje usługowe, mieszkaniowe, kulturalne, edukacyjne, medyczne powstają na poprzemysłowych nabrzeżach Kopenhagi, Gandawy, Malmo, Barcelony, Bilbao, San Fransisco...

Młode Miasto już nie jest wizją, ono powstaje



Przemiany na terenie Stoczni Gdańskiej od początku budziły i budzą wiele emocji. Nie są to po prostu tereny poprzemysłowe, ale historycznie i kulturalnie miejsce ważne dla lokalnej społeczności, kraju i Europy. Od kiedy oczywiste stało się, że muszą przejść rewitalizację i zostać włączone do tkanki miejskiej, wielokrotnie podchodzono do przygotowania koncepcji zagospodarowania tego terenu.

Wiele z tych koncepcji nadal jest rozwijanych, natomiast istnieje całkowita zgodność co do tego, że obszar ten musi stać się wielofunkcyjny - będzie on miejscem pracy, zamieszkania, wypoczynku. Dzięki pełnej dostępności i szerokiej ofercie wypełni się ludźmi, ich codziennością, ruchem.

Powstająca tu zabudowa i infrastruktura będzie podlegać tym funkcjom w myśl coraz mocniejszego trendu konstruowania tzw. 15-minutowego miasta. Polega on na planowaniu przestrzeni miejskich tak, aby mieszkańcy mogli zorganizować sobie życie bez konieczności codziennego pokonywania dłuższych dystansów. Dom, praca, relaks, zakupy - wszystko powinno być zlokalizowane w odległości kwadransa spaceru czy też jazdy rowerem.

Ulica Malarzy



  • Kontenerowe strefy gastronomiczne przyciągną na ulicę Malarzy mnóstwo użytkowników. Dzięki temu ulica ta będzie tętniła życie przez cały dzień i przez całe życie.
  • Kontenerowe strefy gastronomiczne przyciągną na ulicę Malarzy mnóstwo użytkowników. Dzięki temu ulica ta będzie tętniła życie przez cały dzień i przez całe życie.
  • Kontenerowe strefy gastronomiczne przyciągną na ulicę Malarzy mnóstwo użytkowników. Dzięki temu ulica ta będzie tętniła życie przez cały dzień i przez całe życie.
  • Lokale gastronomiczne i usługowe znajdą się także na parterach nowych budynków jakie powstaną wzdłuż ulicy Malarzy.
Jedną z takich, nieobecnych dotąd w powszechnej świadomości gdańszczan przestrzeni będzie odbudowana ulica MalarzyMapka. Za czasów działania Stoczni Gdańskiej była to jedna z ważnych dróg wewnętrznych na terenie zakładu. Jej rewitalizacja przywróci jej znaczenie, ale już w innym - współczesnym - rozumieniu.

Wzdłuż ul. Malarzy powstaną m.in. kontenerowe strefy gastronomiczne, wokół otwarte przestrzenie do spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi oraz specjalnie zaaranżowane strefy dla aktywnych - siłownia zewnętrzna czy ścianka wspinaczkowa.
Realizujący wzdłuż ulicy Malarzy kompleks biurowy Palio deweloper Cavatina rozplanował jej niemal kilometrowy odcinek z wydzielonymi strefami różnego rodzaju usług i aktywności otwartych dla mieszkańców.

- Ma to przyczynić się do rozwoju społeczności na terenie ewoluującej dzielnicy Gdańska. Miniony rok i doświadczenia pandemiczne dodatkowo pokazały, jak istotne jest zadbanie o przestrzenie wspólne umożliwiające interakcje z ludźmi, także w sytuacji utrzymania dystansu społecznego - podkreśla Tomasz Zydorek, leasing director w Cavatina Holding. - Nasz projekt świetnie wpisuje się w zachodzące w obszarze Młodego Miasta zmiany zgodne z ideą 15-minutowego miasta - uzupełnia okolicę o funkcję biurową, proponując nowoczesne przestrzenie do pracy, połączone ze strefami relaksu i gastronomią w pobliżu infrastruktury mieszkaniowej i kulturalnej.

Przestrzeń na styku przeszłości i przyszłości



Sam kompleks Palio Office Park, powstający pomiędzy ul. Marynarki Polskiej, a odtwarzaną ul. Malarzy, jest jednym z mocnych elementów tego ogromnego jak na skalę Gdańska projektu. Z kolei będąca jego deweloperem Cavatina, jako jeden z właścicieli, administratorów i zarządców tego terenu, ze świadomością odpowiedzialności, jaka na niej spoczywa, bierze udział w procesie kreowania nowej części miasta, w którym żyć będą kolejne pokolenia gdańszczan.

- Cel, jaki postawiła sobie Cavatina, to stworzenie nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie przestrzeni do pracy, z zachowaniem szacunku dla historii i uprzedniej funkcji obecnych terenów budowy, a wcześniej Stoczni Gdańskiej - mówi Piotr Jasiński, dyrektor działu projektowania w Cavatinie. - Stąd też decyzja o odtworzeniu pierwotnego układu drogowego, w tym ulicy Malarzy i nawiązanie do stoczniowego układu urbanistycznego.
  • Palio Office Park i stocznia są ze sobą nierozerwalnie połączone. Nowa przestrzeń pomiędzy ul. Marynarki Polskiej i Jana z Kolna a ul. Malarzy razem z innymi częściami Młodego Miasta stworzy nową tożsamość tej części Gdańska.
  • Młode Miasto to nie tylko miks funkcji nowej zabudowy i przestrzeni, które przyciągną tu mieszkańców Gdańska, to także skrzyżowanie historii tych miejsc z przyszłością.
  • Architektura nawiązująca swoimi detalami do historii w naturalny sposób pomaga łączyć historię ze współczesnością.
  • Odtworzona ulica Malarzy wypełniona zostanie zielenią. Chociaż historycznie nie było jej na stoczniowych terenach, to jednak współczesne potrzeby mieszkańców miasta wymagają jej wprowadzenia.
  • Spójność architektoniczna budynków jakie powstaną wzdłuż ulicy Malarzy da poczucie ładu i ułatwi poruszanie się w tej przestrzeni.
  • Budynek A kompleksu Palio Office Park uzyskał pozwolenie na budowę w lutym 2021 roku. Kolejny gotowy będzie do końca 2021 roku.
Do stoczniowego nastroju dostosowana została także architektura projektu. W fasadach wszystkich budynków zaprojektowano płyty kompozytowe w rudym kolorze przypominające obecną na terenie stoczni blachę.

Przed ścianami frontowymi dwóch biurowców pojawią się natomiast tzw. wodne lustra ciągnące się prawie na całej długości elewacji. Jest to nie tylko bardzo efektowny zabieg estetyczny, ale też przypomnienie o największym atucie Gdańska, czyli bliskości morza i portowych tradycjach Gdańska.

- Pamiętamy także o zieleni, bo dziś nie może być miasta przyszłości bez mądrego wkomponowania zieleni. Pielęgnowanie tradycji nie oznacza odrzucenia wiedzy na temat aktualnych potrzeb mieszkańców oraz konieczności zadbania o zrównoważony rozwój miast - podkreśla Piotr Jasiński. - Dlatego też istotnym, nowym dla tej lokalizacji elementem projektu Palio jest właśnie spora dawka roślinności - trawy, krzewy i drzewa, a także zielone zagospodarowanie dachów, co pozwoli zwiększyć powierzchnie biologicznie czynne na do tej pory mocno zindustrializowanym terenie.

Palio Office Park w liczbach



  • Kompleks biurowo-usługowy stworzy zespół ośmiu budynków.
  • Ich łączna powierzchnia to niemal 88,6 tys. m kw. (w tym ponad 3,2 tys. m kw. powierzchni usługowych, przeszło 3 tys. m kw. terenów zielonych i ponad 1,3 tys. miejsc parkingowych).
  • Najwyższy budynek będzie miał osiem kondygnacji naziemnych, najniższy trzy (przed Halą Trasernia).
  • Pierwszy budynek kompleksu - Palio A (16,5 tys. m kw.) - otrzymał pozwolenie na użytkowanie w lutym 2021 roku. Jest certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent.
  • Na dachu każdego z obiektów pojawi się zieleń ekstensywna.
  • Budynki otoczą zielone strefy relaksu i rekreacji.
  • W kompleksie przewidziane są liczne lokale gastronomiczne i usługowe, w tym: kantyna, placówka medyczna, kawiarnia, sklep spożywczy itp.
  • Użytkownicy będą zarządzać przestrzenią biurową, salami konferencyjnymi i miejscami parkingowymi używając systemu "Integral".
  • Budynki spełniają wymogi standardu International Building Institute - WELL Health-Safety Rating. Certyfikat przyznawany jest powierzchniom biurowym, które zapewniają minimalizację ryzyka przenoszenia chorób i wypełnione są bezpiecznymi, sprzyjającymi dobremu zdrowiu miejscami pracy.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane