Na kanale za Ołowianką stanie pływający hotel

Wizualizacja hotelu Feel Harmony od strony stałego lądu, czyli dzielnicy Długie Ogrody. Oprócz funkcji hotelowej, obiekt będzie także przystanią żeglarską dla niewielkich jednostek.
Wizualizacja hotelu Feel Harmony od strony stałego lądu, czyli dzielnicy Długie Ogrody. Oprócz funkcji hotelowej, obiekt będzie także przystanią żeglarską dla niewielkich jednostek. materiały prasowe

Na Kanale Na StępceMapka w Gdańsku, przy wschodnim wybrzeżu Ołowianki, stanie pierwszy w Trójmieście hotel na wodzie. Obiekt zostanie otwarty latem 2023 r. Będzie się składać z trzech połączonych barek, a w środku znajdą się 72 pokoje.Nocleg w hotelu zacumowanym na kanale w centrum miasta:

miałem okazję tak spędzić noc lub kilka, było fajnie 10%
miałem taką okazję i źle to wspominam 3%
nigdy tak nie spałem, ale chciałbym spróbować 59%
nie próbowałem i nie mam w planach 28%
zakończona Łącznie głosów: 479
Gdy zapyta się turystów o walory Gdańska, jako jeden z pierwszych atutów wymieniają jego nadmorskie położenie. Ten fakt powoduje, że często zapomina się o tym, iż Gdańsk jest także poprzecinany rzekami i kanałami, które nadają mu nie mniej uroku.

Czytaj również: Wyspy i wysepki. Ile ich jest w Trójmieście?

Z tego powodu, już od dawna mówiło się o pomyśle ustawienia w Śródmieściu pływających na wodzie hoteli, czyli wystandaryzowanych obiektów noclegowych zacumowanych na stałe przy specjalnie przygotowanych do tego celu nabrzeżach. Miasto Gdańsk przetarg na urządzenie hotelowej przystani u nabrzeża Ołowianki ogłosiło jeszcze w 2016 roku.

Jak przystało na inspirowaną Skandynawią aranżację hotelu, goście będą mieli do dyspozycji m.in. sauny.
Jak przystało na inspirowaną Skandynawią aranżację hotelu, goście będą mieli do dyspozycji m.in. sauny. materiały prasowe

Hotel w klimacie skandynawskimPo latach dyskusji na ten temat, pomysł wreszcie nabiera realnych kształtów. Gdańska spółka River Point ogłosiła, że latem 2023 r. otworzy hotel na wodzie.

Obiekt o nazwie Feel Harmony będzie składać się z trzech, połączonych ze sobą barek, które na stałe zacumowane zostaną na Kanale na Stępce, a dokładnie na wschodnim wybrzeżu wyspy Ołowianka.

Czytaj również: Wyspa Spichrzów i Ołowianka - wyspy w sercu Gdańska

- W obiekcie znajdzie się łącznie 72 pokoi oraz część gastronomiczna. Przewidujemy podwyższony standard w klimacie skandynawskim, który współgra z otoczeniem rzeki - informuje Kornelia Bargielska, prezes spółki River Point. - Obiekt powstanie w konstrukcji modułowej, co przełoży się na skrócenie okresu realizacji i zminimalizuje uciążliwości związane z budową. Pływaki na których posadowiony zostanie obiekt wykonane zostaną w technologii sprawdzonej w Niemczech i Skandynawii. Zależy nam na tym, żeby przy realizacji wykorzystać również polską myśl techniczną. Gdańsk ma wieloletnią tradycję w budowie obiektów pływających i warto podtrzymywać tą tradycję.
Za projekt pływającego hotelu odpowiada architekt z Gdańska - Wojciech Wyka (Art Architekci).

Jednym z postawionych inwestorowi przez władze miasta warunków, było pozostawienie nabrzeża Ołowianki w formie zazielenionej skarpy.
Jednym z postawionych inwestorowi przez władze miasta warunków, było pozostawienie nabrzeża Ołowianki w formie zazielenionej skarpy. mat. pras.

Przystań dla małych jednostekZ formalnego punktu widzenia, Feel Harmony będzie przystanią żeglarską z funkcją hotelową. Wbrew pozorom nie jest to tylko urzędnicze sformułowanie. Przy hotelu Feel Harmony znajdzie się bowiem ogólnodostępna przystań dla niewielkich jednostek pływających. W praktyce, będą one musiały być na tyle niewielkie, aby zmieścić się pod niezwodzonymi mostami w ciągu ulicy Ołowianka, które zamykają Kanał na Stępce.

Hotele w TrójmieścieWybór lokalizacji hotelu został zaproponowany inwestorowi przez władze Gdańska. O planach ożywienia tej części miasta poprzez zagospodarowanie nabrzeża na tyłach Filharmonii Bałtyckiej przez prywatnego inwestora, informowaliśmy już w 2016 r. Co ciekawe, jednym z warunków postawionych przez przez magistrat było niebetonowanie nabrzeża i pozostawienie go w możliwie naturalnej formie.

Czytaj więcej: Jaka przystań na kanale Na Stępce? Gdańsk analizuje oferty

- Spółka River Point wygrała przetarg na użytkowanie terenu do 2051 r. Nabrzeże, przy którym znajdzie Feel Harmony, pozostanie zielone w formie naturalnej skarpy. Zostało to wskazane w wyniku przeprowadzonego przez gminę studium lokalizacyjnego. Teren będzie dostępny publicznie zarówno od strony lądu, jak i wody. Feel Harmony będzie także pełnił funkcję kameralnej przystani dla małych jednostek: kajaki, SUP-y [ang. Stand Up Paddling, czyli sport wodny, który polega na pływaniu na specjalnej desce oraz poruszaniu nią jednym wiosłem - dop. red.], rowery wodne itp. - uzupełnia nasza rozmówczyni.

Ogłoszenia: jachty i łodzie od kilku do kilkuset tysięcy

Opinie wybrane


wszystkie opinie (152)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
28200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
17150 zł/m2
Gdynia Gdynia Port
16800 zł/m2
Gdynia Orłowo
16700 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
16000 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane