Granaria - zdobywca I miejsca w gdańskim konkursie.
fot. J. Zulewski/mat. prasowe
Gdańsk i Gdynia przyznały nagrody za najlepsze realizacje architektoniczne w ostatnich latach. W Gdańsku najwyżej oceniono projekt Granaria w północnej części Wyspy Spichrzów oraz pobliskie osiedle Riverview przy ul. Angielska Grobla i Na Stępce
. W Gdyni najwyżej oceniono halę wysokiego składowania z częścią biurowo-usługową Chylonia Business Park przy ul. Puckiej
oraz kompleks mieszkaniowo-usługowy Portova przy ul. Węglowej
.
Która ze zwycięskich realizacji jest twoim zdaniem najlepsza?
Spośród siedmiu nominacji, kapituła konkursowa zdecydowała ostatecznie przyznać nagrodę pierwszego stopnia ex aequo dwóm projektom:
- Granaria w północnej zabudowie Wyspy Spichrzów (ul. Chmielna 3
), projekt Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, inwestor i wykonawca Granaria Development Gdańsk Bis.
- osiedle Riverview w rejonie ul. Angielska Grobla i Na Stępce
, projekt APA Wojciechowski z Warszawy (posiada też oddział w Gdyni), inwestor Vastint Poland, wykonawca CFE Polska.
Ponadto przyznano wyróżnienie projektowi Dom Miejski MIDI przy ul. Niedziałkowskiego
Czytaj też:
Najciekawsze inwestycje mieszkaniowe 2019 r. w plebiscycie Trojmiasto.pl
Riverview - zdobywca I miejsca w gdańskim konkursie.
fot. J. Zulewski/mat. prasowe
"Przekaz pożądanych wzorców architektonicznych"
- Miejsca, które wyróżniliśmy są naprawdę piękne - ocenia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańsk. - I tak właśnie widzę rolę miasta Gdańska, rolę trochę też edukacyjną, wytyczania dobrych wzorców, bo taka właśnie jest idea tej nagrody - pokazywanie tego co dobre, piękne, użyteczne, niekoniecznie zamknięte. Coś z czego można skorzystać, dotknąć. Warto podkreślić, że dwie z tych realizacji zlokalizowane są nad wodą. To zwracanie się Gdańska twarzą do wody jest czymś na czym nam bardzo zależy. Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym i czekamy na kolejne realizacje.
- Ten konkurs jest bardzo ważny w kontekście przekazu pożądanych wzorców architektonicznych w mieście dbającym o rozwój z zachowaniem własnej tożsamości - dodaje Paweł Wład Kowalski, prezes SARP oddział Wybrzeże. - Nie można uniknąć oddziaływania architektury na człowieka, zatem powstaje obowiązek, by to oddziaływanie było budujące, podnoszące jakość życia, wyzwalające odczuwanie piękna, jako stanu wywołującego wszystko co najlepsze w człowieku.
Zobacz metamorfozę północnej części Wyspy Spichrzów
W przypadku Granarii, w uzasadnieniu zwrócono uwagę na "atrakcyjne uformowanie bryły, zastosowanie ażurowych elewacji z ruchomymi okiennicami oraz wkomponowanie zachowanych elementów budowli, które przywołują ducha sławnych spichlerzy" oraz ukształtowanie zabudowy w sposób grzebieniowy, który zachowuje formę spichlerzy, ale jednocześnie gwarantuje optymalne oświetlenie pomieszczeń i szeroki wgląd na Motławę oraz panoramę miasta.
Czytaj też:
Kamień węgielny pod drugim etapem zabudowy Wyspy Spichrzów
Osiedle Riverview zostało docenione za "realizację zespołu urbanistycznego umiejętnie wkomponowanego w historyczną tkankę miasta" oraz "ogólnodostępny ogród wypełniony starannie dobraną zielenią i elementami małej architektury". W ocenie kapituły konkursowej atutem jest także zastosowanie naturalnych i proekologicznych materiałów oraz nawiązanie stylistką do kamienic z przełomu XIX i XX w.
Nieruchomości inwestycyjne. Zobacz ogłoszenia w Trójmieście
Wyróżnienie dla Domu Miejskiego MIDI przyznano natomiast za "realizację budynku mieszkalnego o wysokich walorach przestrzennych. Zwarta, betonowa bryła od strony drogi kontrastuje z rozrzeźbioną elewacją wzdłuż lasu. Walorem inwestycji są indywidualne rozwiązania bogatego programu funkcjonalno-przestrzennego wewnątrz willi oraz uszanowanie otaczającego krajobrazu leśnego".
Siedem nominacji do gdańskiej nagrody
Kapituła konkursu nagrody za lata 2018-2019 obradowała w składzie: Rafał Janowicz (przedstawiciel SARP), Grzegorz Rzepecki (SARP), Jerzy Wolski (SARP), Ryszard Gruda (przedstawiciel Prezydent Miasta Gdańska), Edyta Damszel-Turek (PMG), Alan Aleksandrowicz (PMG) - przewodniczący kapituły.
Do nagrody nominowano inwestycje:
- siedziba Pomorskiej Spółki Gazownictwa, ul. Wałowa 41/43
- Granaria, Chmielna 3
- Front Park, ul. Sadowa 21, 23, 25, 27
- Riverview, ul. Na Stępce, Angielska Grobla
- Dom miejski MIDI, Osowa, ul. Niedziałkowskiego
- Stara Apteka, ul. Teatralna
- Botanica Jelitkowo, ul. Bursztynowa
.
Pracownie architektoniczne w Trójmieście
Gdynia: nagrody za inwestycję roku oraz architekturę
W Gdyni nagrody przyznano w odbywającym się od 1995 roku konkursie Czas Gdyni. Jest to tytuł nadawany przez przewodniczącą Rady Miasta Gdyni za najlepszą realizację w dwóch kategoriach: inwestycja roku oraz architektura.
W pierwszej kategorii najlepszą gdyńską Inwestycją Roku został obiekt Chylonia Business Park przy ul. Puckiej 5
W kategorii inwestycja roku wyróżniono także BMG Goworowski za salon Mercedes-Benz przy ul. Łużyckiej 9
W kategorii architektura nagroda Czas Gdyni trafiła, podobnie jak w Gdańsku, do Studia Architektonicznego Kwadrat za kompleks mieszkaniowo-usługowy Portova przy ul. Węglowej 22
Wyróżniono także architekta Jerzego Wolskiego z pracowni Wolski Architekci za budynek usługowy przy ul. Abrahama 5
Łącznie w konkursie nominowano łącznie 32 inwestycje. Ze względu na prowadzenie obrad Rady Miasta Gdyni w formie zdalnej, tegoroczne nagrody - plakieta oraz dyplom - zostaną wręczone laureatom w późniejszym, dogodnym terminie.
Budowa komleksu Portova w 2019 r.