• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najciekawsze inwestycje budowlane minionego roku

Krzysztof Koprowski
3 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najwyższy budynek Gdańska - Centrum Biurowe Neptun - osiągnął w 2013 r. docelową wysokość 84,7 m. Najwyższy budynek Gdańska - Centrum Biurowe Neptun - osiągnął w 2013 r. docelową wysokość 84,7 m.

W czwartek pisaliśmy o inwestycjach mieszkaniowych, które realizowano w ubiegłym roku, a teraz przedstawiamy projekty biznesowe oraz użyteczności publicznej. Przypominamy też najważniejsze wydarzenia związane z tematyką planowania przestrzennego.



Zabudowa Targu Siennego i Rakowego stała się obiektem licznych dyskusji pod koniec 2013 r. Zabudowa Targu Siennego i Rakowego stała się obiektem licznych dyskusji pod koniec 2013 r.
Inwestycją, która bez wątpienia rozpalała największe emocje przez cały rok były plany zabudowy Targu Siennego i Rakowego zobacz na mapie Gdańska. Z początkiem roku ujawniono układ komunikacyjny z priorytetem dla ruchu samochodowego. Następnie poznaliśmy pierwszych najemców, by w ostatnich tygodniach roku dowiedzieć się, że z zamiast tętniącej życiem tkanki miejskiej, dostaniemy kolejne centrum handlowe z ogromnym parkingiem.

Kupcy, którzy dotychczas zajmowali Targ Sienny i Rakowy doczekali się natomiast nowego centrum handlowego Gildia na Zaspie zobacz na mapie Gdańska, gdzie ich sklepy stanowią ofertę uzupełniającą dla marketu popularnej sieci handlowej i drogerii.

Liczne kontrowersje wywołała też realizacja ul. Nowej Wałowej, a wraz z nią zagospodarowanie terenów Młodego Miasta. Tu też przewidziano powstanie potężnej galerii handlowej, choć mimo licznych zapowiedzi do dzisiaj nie wbito przysłowiowej pierwszej łopaty. Wbrew marzeniom gdańskich urbanistów, na Młodym Mieście nie powstaną też wieżowce, a przynajmniej tak wynika z koncepcji przedstawionej w kwietniu przez właściciela tych terenów.

Nad Młodym Miastem dominuje na razie tylko rdzawa bryła Europejskiego Centrum Solidarności przy Placu Solidarności zobacz na mapie Gdańska. Ta, chyba najbardziej kontrowersyjna inwestycja w Gdańsku, miała być ukończona w minionym roku, ale ostatecznie termin budowy uległ przedłużeniu co najmniej do 2014 r. Nieco później niż wstępnie zakładano będzie można też spacerować wzdłuż jabłoni po Drodze Do Wolności, której wizję zagospodarowania rozstrzygnięto w listopadzie 2013 r.

Budowa kompleksu biurowego Tryton rozpoczęła się jesienią po latach zapowiedzi i zmian terminów. Budowa kompleksu biurowego Tryton rozpoczęła się jesienią po latach zapowiedzi i zmian terminów.
Naprzeciwko Placu Solidarności zobacz na mapie Gdańska po wielu latach zapowiedzi ruszyła budowa zespołu biurowego Tryton. W trzech budynkach zaplanowano ok. 22 tys. m kw. powierzchni oraz parking na 107 aut. Dodatkowe 493 miejsca będą zrealizowane na nieodległej pętli autobusowej Jana z Kolna, której likwidacja odbija się czkawką dla pasażerów komunikacji miejskiej i mieszkańców Starego Miasta.

W Śródmieściu wciąż realizowane są, obok ECS-u, kolejne dwa projekty kulturalno-edukacyjne: Teatr Szekspirowski oraz Muzeum II Wojny Światowej. Na obu z nich prace budowlane wciąż się przedłużają, co wynika w dużej mierze też ze skomplikowanych rozwiązań i problemów z wykonawcami. I tak, Teatr Szekspirowski zobacz na mapie Gdańska gotowy powinien być już od listopada 2012 r., a obecny termin zakończenia, po zmianie wykonawcy, to dopiero wrzesień 2014 roku. Natomiast Muzeum II Wojny Światowej zobacz na mapie Gdańska, którego teren obecnie przypomina wielkie jezioro, gotowe będzie najwcześniej w 2015 r.

Galeria Metropolia powstanie bezpośrednio przy peronie SKM dworca kolejowego w Gdańsku Wrzeszczu. Galeria Metropolia powstanie bezpośrednio przy peronie SKM dworca kolejowego w Gdańsku Wrzeszczu.
Sporo inwestycji toczy i toczyło się także poza Śródmieściem. W 2013 roku ruszyła budowa Galerii Metropolia, zwanej wcześniej pod nazwą Centrum Hevelius, usytuowanej tuż przy dworcu kolejowym we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska. Niedaleko, bo przy al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska, docelową wysokość osiągnął wieżowiec Neptun, który jest obecnie najwyższym budynkiem w Gdańsku.

Wysokie budynki miały też powstać dzięki nowym zapisom planu zagospodarowania przestrzennego w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska, ale ostatecznie - pod naporem negatywnych opinii mieszkańców - zdecydowano się na razie wstrzymać z dalszym procedowaniem tego dokumentu.

Nowe powierzchnie biurowe powstały także w Oliwie. Pod koniec roku oddano do użytku dwa pierwsze budynki kompleksu Alchemia, zlokalizowanego przy przystanku SKM Gdańsk Przymorze-Uniwersytet zobacz na mapie Gdańska. Natomiast przy Hali Olivia zobacz na mapie Gdańska trwają wciąż prace nad realizacją zespołu biurowego Olivia Business Centre, w którym w 2013 r. zakończono budynki Olivia Point oraz Olivia Tower.

Czytaj też: W 2015 roku Trójmiasto będzie miało pół miliona m kw. powierzchni biurowych

Bank BPH zajął kompleks biurowy w rejonie al. Armii Krajowej i ul. Leszczynowej w Gdańsku. Bank BPH zajął kompleks biurowy w rejonie al. Armii Krajowej i ul. Leszczynowej w Gdańsku.
Do innego, ale również nowego kompleksu biurowego zobacz na mapie Gdańska, przeniósł się Bank BPH, który od 1 stycznia 2014 r. formalnie zarejestrowany jest nie w Krakowie, ale w Gdańsku.

Należy też pamiętać, że sporo biur powstało i wciąż powstaje w rejonie lotniska w Rębiechowie. Tam też od października funkcjonuje nowy hotel Hampton by Hilton. Jeszcze przed końcem roku podpisano także umowę na rozbudowę terminalu lotniska.

Z nowego hotelu można również korzystać już w Jelitkowie zobacz na mapie Gdańska. Golden Tulip Gdańsk Residence oferuje 195 pokoi i apartamentów, strefę wellness i spa oraz bliskie sąsiedztwie plaży. Bliskie sąsiedztwo zabytków historycznego Śródmieścia zaoferuje natomiast realizowany już Hotel Puro na Wyspie Spichrzów zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: Czy w Trójmieście jest wystarczająco dużo hoteli?

Rok 2013 był korzystny dla studentów i uczelni. Oliwski kampus Uniwersytetu Gdańskiego zyskał kolejny obiekt - nowy Wydział Chemii. Niestety, w grudniu wstrzymana została budowa budynku neofilologii, ale niemal jednocześnie ogłoszono rozpoczęcie budowy Instytutu Biotechnologii. Politechnika Gdańska wzbogaciła się z kolei o budynek nanotechnologii oraz wyremontowaną halę sportową.

W nowym sopockim dworcu kolejowym oprócz usług przewozowych, przewidziano też przestrzenie handlowe, biurowe oraz hotel. W nowym sopockim dworcu kolejowym oprócz usług przewozowych, przewidziano też przestrzenie handlowe, biurowe oraz hotel.
W Sopocie największą inwestycję stanowi budowa nowego dworca kolejowego zobacz na mapie Sopotu, a właściwie zespołu wielofunkcyjnego, którego obsługa pasażerska będzie jednym z elementów. W grudniu wmurowano na tej inwestycji kamień węgielny, a z nowego gmachu będzie można skorzystać pod koniec tego roku.

Całkiem niedaleko dworca, bo przy al. Niepodległości zobacz na mapie Sopotu, we wrześniu oficjalnie otwarto biurowiec Good Point 761. Obiekt składa się z dwóch brył: zrekonstruowanej kamienicy z XIX wieku oraz części współczesnej, zlokalizowanej w głębi działki. Łącznie powstało tu ok. 1,3 tys. m kw. powierzchni biurowej.

W 2013 r. zakończono też kontrowersyjną (ze względu na swoją architekturę) budowę obiektu przy Monte Cassino. W budynku "Na Fali" zobacz na mapie Sopotu oprócz siedziby banku, powstało też 15 apartamentów. Sama elewacja natomiast jest, według inwestora, pierwszą wykonaną z szyb giętych wielopłaszczyznowo.
Największe centrum handlowe na Pomorzu - Riviera w Gdyni otwarte zostało w październiku ub. r. Największe centrum handlowe na Pomorzu - Riviera w Gdyni otwarte zostało w październiku ub. r.

W Gdyni najważniejszym wydarzeniem inwestycyjnym było bez wątpienia otwarcie Centrum Handlowego Riviera przy Węźle Wzgórze zobacz na mapie Gdyni, które raptem kilka tygodni później było przyczynkiem do protestów kupców z ul. Świętojańskiej.

W bliskim sąsiedztwie Riviery zobacz na mapie Gdyni trwają już także prace przy nowym biurowcu, który zaoferuje przyszłym najemcom ok. 2 tys. m kw. powierzchni na siedmiu kondygnacjach. Z kolei, na południe od centrum handlowego, pod koniec 2013 r. oddano do użytku kolejny biurowiec w ramach kompleksu przy ul. Łużyckiej zobacz na mapie Gdyni. W Orłowie zobacz na mapie Gdyni gotowe są natomiast kameralne budynki biurowe, zrealizowane w ramach projektu zakładające głównie zabudowę mieszkaniową.

Czytaj też: W Gdyni przybywa powierzchni biurowej

W maju otwarto kolejną część Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Redłowie zobacz na mapie Gdyni, który jest obecnie największym obiektem tego typu w Polsce. Oprócz biur działają tam też laboratoria i prototypownia.
W sąsiedztwie Sea Towers w 2015 r. pojawi się budynek hotelowy oraz biurowy. W sąsiedztwie Sea Towers w 2015 r. pojawi się budynek hotelowy oraz biurowy.

W budowie jest kolejny element nadmorskiej strefy prestiżu w Gdyni, na który składają się biurowiec o powierzchni 11,5 tys. m kw. oraz hotel z 201 pokojami i centrum konferencyjnym. Budynki te, wraz z sąsiednimi Morskimi Wieżami zobacz na mapie Gdyni, mają tworzyć skupisko wysokiej zabudowy w Śródmieściu, a także stanowić rozpoznawalny symbol Gdyni od strony morza. Uzupełnieniem tej wizji jest bez wątpienia przebudowany Teatr Muzyczny zobacz na mapie Gdyni, którego duża scena po rozbudowie zdolna jest pomieścić 1070 widzów.

W następnych latach planuje się także przekształcenie terenu Dalmoru na potrzeby budownictwa biurowo-mieszkaniowego, ale kiedy ruszą tam prace budowlane, a nie rozbiórkowe, wciąż nie wiadomo. Potencjalną formę zagospodarowania obejrzeć można jednak w Infoboksie zobacz na mapie Gdyni, który otwarto w czerwcu 2013 r.

Opinie (170) ponad 10 zablokowanych

  • Najpiękniejszy jest budynek ECS (8)

    Na chwałę Gdańska i architektów, którzy to wymyślili... Nobla im!

    • 207 39

    • Nie wiem dlaczego... (6)

      ...ale wydaje mi się,że wiele nowych budynków,biurowców itp. w Gdańsku nie pasuje do charakteru miasta. Wygląda to jakby na siłę wpasowywano te wszystkie nowe "perełki" budowlane. Gryzie się to kompletnie z zabudową historyczną jak i tą powojenną w stylu socjalizmu. Tu niska zabudowa a obok jakieś gmaszysko.

      • 40 15

      • (1)

        Zgadza się - nie pasują do tego, co stoi obok nich, jednak nie zapominajmy, że miasto musi się rozwijać. Warto zachować najcenniejsze okazy architektury i sztuki budowlanej, ale to nie to oznacza każdego budynku, co np. ma więcej niż 50 lat. Obiekty znajdujące się obok tych nowoczesnych budowli też w przyszłości ustąpią swojego miejsca czemuś bardziej "na czasie" i taka jest kolej rzeczy. Gdybyśmy rozpatrywali rozbudowę miasta jako wizję zachowania jego dotychczasowego charakteru, to byśmy wciąż tkwili na etapie drewnianych czy kamiennych chat i domów.

        • 33 4

        • dokladnie tak

          w końcu dla ludzi renesansu barok był też czymś nowym, dla epoki baroku klasycyzm itd. Na pewno owcześni ludzie też zrzędzili, ze idzie nowe, co nie pasuje do otoczenia, ale jakoś w Gdańsku i innych miastach zachowały się budynki z różnych epok. Przyszedł wiek XXI ze swoim stylem architektonicznym i tez być może ktoś kiedyś będzie się nim zachwycał i bronił przed następnymi budowlami. Miasto ma się rozwijać, trzeba zachowywać historyczne dzielnice ale także tworzyć nowe. W Londynie piękny zabytkowy budynek Giełdy stoi otoczony budynkami z aluminium i szła, w Brukseli z kolei Dzielnica Unii Europejskiej z bardzo nowoczesną zabudową sasiaduje z historycznym Centrum i jakoś nikt nie płacze z tego powodu.

          • 23 3

      • ile razy bedziesz smęcił o tym

        • 4 18

      • (2)

        Ale miasto to nie skansen. Myślisz, że ta nasza 'historyczna" zabudowa pochodzi z jednego okresu i wpisuje się w jeden styl? W głównym mieście znajdują się budynki które powstawały na przestrzeni wieków.

        • 12 4

        • tak, ale pasuja do siebie (1)

          nie chodzi o to, aby budowac cos zawsze w tym samym stylu, ale aby to co sie buduje nowego mialo takze jakikolwiek styl i klase.

          Ja niezbyt rozumiem dlaczego dworzec w Sopocie ma tak wygladac. Gdanski dworzec glowny nie ma 300 lat, a 100 z okladem. Ale zbudowano go w takich stylu, aby nie wyroznial sie zbytnio od pozostalcyh budynkow, jakie go wtedy otaczaly.

          • 9 3

          • Nie różnią się bo już do tego przywykliśmy. Chodzimy po głównym mieście i wydaje nam się że tu wszystko do wszystkiego pasuje. Ale jakbyś cofnął się w czasie i powiedział renesansowemu architektowi, że jego projekt nie różni się od gotyckiej architektury to by chyba się powiesił

            • 8 0

    • d..a tam

      jest tak samo piękny jak fotka autora tej publikacji

      • 0 2

  • a pieknej choinki z gdanska nie ma? (5)

    wstyd na skale europejską (jak zwykle)

    • 82 34

    • a gdzie w Europie bywales? (2)

      • 16 7

      • w żukowie ...

        • 33 2

      • w Kolbudach

        • 19 1

    • Taa, już uważaj że w Europie ktoś kojarzy choinkę z Gdańska

      • 10 5

    • możnaby było pomysleć o sztucznej choinca, skoro te prawdziwe się nie udają

      takie rozwiązanie też się stosuje na zachodzie

      • 4 5

  • Dużo się dzieje, Gdańsk rozkwita (7)

    • 88 50

    • (4)

      O inwestycjach w Gdańsku, który wg gdynian w ogóle się nie rozwija i to ich miasto jest najwspanialsze i jest w nim zawsze najwięcej inwestycji - 15 akapitów, o Sopocie - 3 akapity, o Gdyni - 4 akapity...

      • 23 3

      • (2)

        Nie z***** się z tą matematyką.

        • 2 26

        • (1)

          Ok, "nie z****** się" a Ty nadal twierdź, że mieszkasz w pępku świata mimo, że nikt w nim nie inwestuje.

          • 22 4

          • mieszkam w Gdansku

            ale w Gdyni sie nie inwestuje tyle co w Gdansku, moze dlatego, ze to Gdnie od razu budowano jako miasto? Nie buduje sie tam dzis drog pokroju Sucharskiego czy Tunelu, ale przeciez to nie znaczy, ze tam sie gorzej jezdzi niz w Gdansku.

            Po prostu Gdansk w kilku kwestiach byl zaniedbany, a teraz sie to nadrabia.

            • 10 11

      • 15 akapitów o Gdańsku

        bo redaktor jest z Gdańska. I tyle w temacie.

        • 2 7

    • Urząd Miejski właśnie rozstrzygnął przetarg na wibrator do plusowania opinii przychylnych prezydentowi, od razu widać w Internecie. Jeszcze tylko przetarg na dostawę baterii.

      • 2 3

    • hihihi - hohot tych co pod stołem biorą za brak planowanych parkingów

      A niektórzy sie bogacą hihihi

      • 0 2

  • Dużo się dzieje! (12)

    Myślę że jak na czasy spowolnienia gospodarczego to w Trójmieście całkiem sporo inwestycji jest prowadzonych. Nowe hotele, biurowce, centra handlowe i budynki użyteczności publicznej. Jeżeli spojrzymy na inne miasta Polski to więcej budują tylko w Warszawie ...

    • 80 14

    • Co by o nich nie mówić, to elity polityczne (2)

      ostatniego ćwierćwiecza właśnie z Gdańska się wywodzą.

      Generalnie, ludzie urodzeni i wychowani w Gdańsku mają szersze horyzonty, są bardziej kreatywni niż pozostałe ludy zamieszkujące nasz kraj.

      • 34 10

      • Donek? Budyń? Elity?

        • 19 19

      • tusk to elita?!?! chyba się przewidziałem, to były robol, a dzisiaj kukła i marionetka...

        • 4 5

    • To dobrze, że się dzieje! Trójmiasto się rozwija, nie ma stagnacji.
      Chyba, że się zaraz uaktywnią ci, którzy uważają, że to źle ;)

      • 23 1

    • (6)

      one tak naprawdę nic nie wytwarzają...

      • 7 13

      • (1)

        a miejsca pracy?

        • 18 4

        • ja mam

          • 5 0

      • Czas na hutę!

        • 10 3

      • Ale jak lotosy z Azotemi chę budowac kompleks to wszyscy protestują.

        • 7 1

      • Rozumiem, że te firmy które w tych budynkach się mieszczą nie robią nic tylko siedzą i płacą czynsz?

        • 12 1

      • Sek w tym DArek, ze portal trojmiasto.pl nie pisze o strukturze gospodarki w regionie, inwestycjach przemyslowych itd, oprocz stoczni, stad rozpedzone trole moga stekac tu od rana do wieczora.

        • 3 2

    • brawo lemingi praopaganda jak za PRLu a lemingu klaszczą!!

      Dziękujemy Donkowo za inwestycje dziurawy stadion oraz inna niegospodarność

      • 2 13

  • ECS będzie beknięciem na wieki wieków (1)

    fasada zaprojektowana przez ignorantów bez min poczucia smaku, kolebka zahaczenia się dla układowych panów

    • 83 36

    • Pozostaje

      mieć nadzieję,że ŚCS / Światowe / które zapewne niedługo urodzi się w głowie jakiegoś idioty spod znaku styropianu,a idiota jak to idiota nie pozwoli sie "wyskrobać".....będzie jeszcze bardziej ohydne i dwa razy droższe.Styropianowi debile...do roboty

      • 0 3

  • Myślę, że PPNT (6)

    to jedna z ciekawszych inwestycji (oraz istotnych dla rozwoju przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki). Widać po obłożeniu miejsc i zainteresowaniu kolejnymi.

    Ciekawa jest też próba stworzenia centrum biznesowego w Oliwie i we Wrzeszczu

    • 38 13

    • zaskoczony?! (5)

      jakie tam widzisz obłożenie? Od roku wszystkie pomieszczenia na parterze świecą pustkami i są zaklejone napisem gdynia. porażka!

      • 13 6

      • dokladnie szklany pustostan (1)

        z dokladka 20 mln rocznie.
        Koszmarne drogi w utrzymaniu bo to dziadowski projekt
        bez jakichkolwiek nowoczesnych certyfikatów energetycznych jakie mają
        prywatne biurowce.

        • 15 7

        • Szklany pustostan? ahahahaha, co ty w ogóle gadasz? bywam tam dość często i śmiem twierdzić zupełnie inaczej :)

          • 4 8

      • (2)

        Na parterze nie ma pomieszczeń biurowych, tylko recepcja i sale konferencyjne, które z oczywistych przyczyn nie są zajęte codziennie od 8 do 22 :) Jak nie wiesz to się nie wypowiadaj.

        • 6 10

        • skoro jest tak dobrze to po co te 20 baniek na utrzymanie (1)

          • 7 3

          • za 20 baniek nie utrzymują samego parteru, który jest może rzadziej wykorzystywany, ale jest :) a do Centrum Experyment trzeba się zapisywać, aby wejść,
            ależ jesteś ciemny - pewnie znów ten sam Realny

            • 3 3

  • No to tych z See Tower znowu wrobili (4)

    3/4 bloku zasłonięte przez biurowiec. takie praktyki są wkurzające. Pewnie cieszyli się,że będą mieli piękny widok na zatokę,a zamiast tego stanie im przed oknami biurowiec. Za komuny zostawiało się chociaż przestrzeń między blokami,a teraz chciwość i chęć zysku nakazuje zabudować każdą "dziurę". Przykre

    • 85 25

    • (1)

      Oni im raczej nie zasłonią widoku.... wizualizacja zrobiona jest z takiej perspektywy, aby wiadomo było, w którym miejscu będzie hotel :) tam nawet nie ma tyle miejsca, aby było to realne.

      • 7 2

      • Gemini

        Będzie. Mają burzyć gemini.

        • 2 1

    • (1)

      W szare dni ST wygląda jak chmura gradowa. Kompletny dół i smutek. Widać najwyższy budynek w Gdańsku też musi być smutno szaro-bury.

      • 4 2

      • bo generalnie bardziej przyjazne przestrzenie są przy niskiej zabudowie, jak np. Kopenhaga.

        • 1 1

  • Super!

    Cieszę się że tu mieszkam :)

    • 31 10

  • ECS po co komu takic moloch? Kto to utrzyma? Mniejszy nie wystarczyłby? (6)

    Nie przemyślana inwestycja i tyle... W Gdańsku brakuje spójnej myśli rozwoju, estetyki czego przykładem jest choćby choinka na długim Targu. Pożal się boże drzewko płaczu, szkarada jakiej turyści nie widzieli

    • 67 21

    • Brakuje spójnej myśli rozwoju (3)

      bo choinka na Długim Targu brzydka. Tak, bardzo celny argument.

      • 15 4

      • wlasnie tak maly przyklad pokazuje ze miasto ma problem z estetyka

        • 4 9

      • on jest z gdyni dla nich (1)

        najwazniejsze to sylwester i choinka :)
        Tak ich gryzoń wytresował.

        • 9 5

        • ...

          Jeśli chcesz kogoś obrażać, to obrażaj siebie, a nie kogoś kogo nie znasz... Nie od dziś wiadomo, że Gdańsk zazdrości Gdyni prezydenta. To w końcu Gdyński prezydent jest oceniany jako najlepszy w różnych rankingach, więc proszę Cię, wstrzymaj się z tą nienawiścią, bo kiedyś możesz mieć przez to kłopoty...

          • 1 6

    • Ten moloch

      jest pomnikiem obecnej władzy i z pewnością nie zabraknie środków finansowych na jego budowę...

      • 4 2

    • przestań chrzanić

      • 0 4

  • A co z korkami na Słowackiego, Spacerowej itd. może tu ktoś się pochwali (7)

    "osiągnięciami". Może ktoś odpowie czy system zarządzania ruchem działa w pełni czy kolejne miliony wywalone w błoto?

    • 55 22

    • dobudujmy jeszcze po 3 pasy na Słowackiego (1)

      niech piesi się teleportują

      • 18 3

      • olać pieszych!!

        • 4 4

    • No nie powiesz, że w Gdańsku dróg się nie buduje. (1)

      Słowackiego, obwodnica południowa i W-Z oddana. Spacerowa w studium wykonalności. A co najważniejsze PKM w budowie więc będzie alternatywa dla korków.

      Zresztą po oddaniu Słowaka, obwodnicy południowej i W-Z po Gdańsku już tak źle się nie jeździ. Zwłaszcza w porównaniu do Krakowa czy Warszawy u nas jest prawdziwy raj na drogach.

      • 14 3

      • raj to jest o 7:30 na spacerowej od pon-pt, przejedz sie to zobaczysz ten raj jak bedziesz rzucał ch... i ku...

        • 4 1

    • Kochany (2)

      Jeżeli 3/4 tego społeczeństwa wsadziłoby zad w komunikację miejską, to nie byłoby korków. Mamy karierowiczów, którzy jak twarzy nie pokażą za szybą autka - to chory i niedowartościowany.

      • 13 12

      • a minusy, bo nieprawda, czy prawda w oczy kole :)

        • 4 4

      • a powiedział to baran który nawet prawka nie ma hehe

        • 7 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Dzień Otwarty inwestycji Kusocińskiego

dni otwarte

ERES Annual Conference

600 - 2200 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33950 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23500 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22200 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
30350 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16750 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16500 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15800 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane