Najem krótkoterminowy. Liczba ofert nie zmalała, rezerwacji przybywa

Chociaż segment najmu krótkoterminowego znacznie odczuł gospodarcze skutki pandemii, to liczba ofert mieszkań dostępnych w tym roku nie zmalała.
Chociaż segment najmu krótkoterminowego znacznie odczuł gospodarcze skutki pandemii, to liczba ofert mieszkań dostępnych w tym roku nie zmalała. fot. 123rf.com/ citalliance

Obłożenie rezerwacjami w segmencie najmu krótkoterminowego na maj jest nadal niewielkie, ale przybywa ich na lato. Jak przewidują nasi rozmówcy, podobnie jak w ubiegłym roku, w te wakacje wielu Polaków wybierze urlop nad polskim morzem zamiast zagranicznych kierunków.Czy korzystasz z ofert najmu krótkoterminowego?

tak, zawsze, gdy gdzieś jadę 27%
tak, ale sporadycznie 23%
korzystałem raz albo kilka razy, ale to nie jest rozwiązanie dla mnie 9%
nie, nie przekonuje mnie to 41%
zakończona Łącznie głosów: 422
Segment najmu krótkoterminowego skutki pandemii koronawirusa wyraźnie odczuł już w ubiegłym roku. Nic dziwnego, w końcu jest ściśle związany z branżą turystyczną, a ta praktycznie została odcięta od przyjezdnych z zagranicy. Turyści z Polski, jeśli decydowali się na spędzenie urlopu w Trójmieście, to rezerwacji dokonywali w ostatniej chwili, w obawie przed dynamicznie zmieniającą się sytuacją pandemiczną. Jak w tym roku zapowiada się sezon?

- Okres lockdownu pozwolił nam zebrać siły i zaplanować działania na wakacyjny okres. W tym sezonie liczymy na wysokie obłożenie, ponieważ Trójmiasto stwarza idealne warunki do odpoczynku. Mamy tu morze, piękne plaże, lasy, ale również zabytki, ośrodki kultury oraz liczne atrakcje - mówi Paulina Kozłowska z Elite Apartments Tricity.

Noclegi w Gdańsku, Sopocie i GdyniUrlopy spędzimy w Polsce?Firmy obsługujące najem krótkoterminowy przewidują, że wielu turystów w tym roku wybierze polskie wybrzeże zamiast zagranicznych kierunków ze względu na poczucie bezpieczeństwa i możliwość dotarcia na wypoczynek własnym transportem. Zapowiada się jednak, że wszystko będzie odbywać się z nieco większym spokojem niż przed rokiem.

- Dopiero w ostatnią sobotę branża turystyczna została odblokowana po półrocznym lockdownie. Od razu zwiększyła się liczba zapytań telefonicznych zarówno od gości, jak i właścicieli mieszkań w centrum Gdyni, którzy chcą skorzystać z naszej obsługi w wakacje - mówi Adam Żóraw z Baltic Rent.pl.
Czytaj także: Drugi dom. Dlaczego cieszy się coraz większą popularnością?

W maju ruch jest jeszcze niewielki, zwłaszcza, że tegoroczna wiosna przyszła dość późno. Odmrożenie gospodarki daje jednak nadzieję na poprawę sytuacji, tym bardziej, że rezerwacje na czerwiec i lipiec pojawiają się coraz częściej. Aktualnie największe zainteresowanie odnotowują lokale w pasie nadmorskim oraz w Sopocie, ale po otwarciu gastronomii spodziewany jest wysyp rezerwacji tzw. "last minute" także w centrum Gdańska.

- W wakacje, podobnie jak ubiegłego lata, spodziewamy się dużego obłożenia mimo trwającej pandemii. Różnica jest taka, że wówczas nikt nie wiedział, czego możemy się spodziewać, a w tym roku mamy już jakiś punkt odniesienia i jesteśmy nieco spokojniejsi - dodaje Adam Żóraw.

Liczba apartamentów wakacyjnych nie zmalałaMimo obaw, pandemia koronawirusa nie wpłynęła na realizowanie inwestycji mieszkaniowych w Polsce. Wiele osób ucieka z oszczędnościami z banków i inwestuje je w nieruchomości. Oczywiście stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości wynajmowane tylko turystom, nie jest obecnie tak atrakcyjna jak przed pandemią. Jednak w związku z wysokim popytem na nieruchomości nic nie wskazuje na to, by w dłuższej perspektywie pandemia wpłynęła zmniejszenie liczby ofert najmu krótkoterminowego.

- W ubiegłym roku, pierwszym pandemicznym, obsługiwaliśmy tylko mieszkania naszych klientów z lat ubiegłych i to był nasz świadomy wybór. Nikt wtedy nie wiedział, jak będzie wyglądał sezon letni. Teraz spodziewamy się nowych apartamentów, które najprawdopodobniej od lipca włączone zostaną do naszej oferty. Rozmowy z ich właścicielami trwają - wyjaśnia Adam Żóraw.
Niektóre firmy na najtrudniejszy okres w pandemii zmieniły oferty najmu krótkoterminowego na dłuższy termin. To umożliwiło im przetrwanie i dalszy rozwój. W innych firmach zarządzających najmem okres pandemii nie wpłynął w żaden sposób na liczbę apartamentów dostępnych w ofercie.

- Systematycznie i powoli poszerzamy swoją ofertę od kilku lat. Dzięki stabilnej sytuacji w firmie i wynajęciu wielu mieszkań na długoterminowe pobyty trwające od jednego do kilku miesięcy podczas pandemii, wspólnie z właścicielami przetrwaliśmy najtrudniejszy czas - ocenia Paulina Kozłowska.

Oferty najmu krótkoterminowego w Trójmieście

Opinie wybrane


wszystkie opinie (344)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Dzień otwarty na Osiedlu Lazurowym
Dzień otwarty na Osiedlu Lazurowym
dni otwarte
cze 19
sobota, g. 9:00 - 15:00
Moderna Life
Dzień Otwarty w Miloo Home - Klif Gdynia
Dzień Otwarty w Miloo Home - Klif Gdynia
dni otwarte
cze 22
wtorek, g. 11:00 - 16:00
Gdynia, Miloo Home

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
18950 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
13800 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
13750 zł/m2
Sopot Górny Sopot
13700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
12350 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl