Wiadomości

Najem krótkoterminowy. Wyraźny spadek przychodów

Turyści do Trójmiasta przyjeżdżają, ale jest ich zdecydowanie mniej.
Turyści do Trójmiasta przyjeżdżają, ale jest ich zdecydowanie mniej. fot. 123rf.com/Antonio Guillem

Nie ma turystów zagranicznych, a Polacy - jeśli decydują się wynająć mieszkanie na urlop w Trójmieście - robią to w ostatniej chwili. Polityka rezerwacji musiała zatem ulec zmianie, a właściciele mieszkań na wynajem krótkoterminowy na pewno zamkną sezon z niższymi zyskami niż rok temu.Jak w tym roku spędziłe(a)ś/spędzisz urlop?

w kraju, nie wykluczam zwiedzania dużych miast 12%
w kraju, ale na łonie przyrody, z dala od mas ludzkich 35%
jeszcze nie wiem 8%
nie wybieram się na urlop 29%
pojadę za granicę 16%
zakończona Łącznie głosów: 1126
- Początek pandemii miał miejsce w marcu i był to moment, gdy rozpoczęły się masowe anulacje rezerwacji. Od tego miesiąca dwukrotnie wprowadzano zakaz prowadzenia działalności w zakresie wynajmu apartamentów. Obsługiwaliśmy wtedy pojedyncze biznesowe rezerwacje w apartamentach lub wynajmy na kwarantanny za niskie ceny. Ludzie przestali poruszać się po kraju. W tym roku nie udało się skorzystać z bardzo wysokich zysków, które przynoszą wydarzenia takie jak długi weekend majowy, Opener, czy rozpoczęcie wakacji, bo dopiero po weekendzie majowym ogłoszono zniesienie zakazu prowadzenia działalności - mówi Paulina Kozłowska z Elite Apartments.
Mimo że gospodarka została odmrożona, a Polacy w tym roku wybierają głównie odpoczynek w kraju, to dla właścicieli mieszkań na wynajem krótkoterminowy zauważalny jest spadek zainteresowania odwiedzinami Trójmiasta przez turystów zagranicznych.

- Jednym z najbardziej znaczących aspektów jest brak gości zagranicznych, którzy - szczególnie w centrum Gdańska - stanowili większość klientów. Widzimy to doskonale, bo lokale z naszej oferty mają wysoki standard i topowe lokalizacje, więc są najbardziej popularne wśród przyjezdnych z zagranicy. Tak naprawdę wciąż czekamy na dynamiczne wzrosty w turystyce - mówi Paulina Kozłowska.

Czytaj także: Najem krótkoterminowy - szykują się zmiany w prawieByć może okazją do tego będzie Jarmark Dominikański, który (chociaż w zmienionej formie), ma się odbyć w tym roku. Jest to jeden z najpopularniejszych okresów w ciągu roku wśród turystów przyjeżdżających do Gdańska.

- Kiedy porównamy ostatnie tygodnie do analogicznego okresu w roku ubiegłym, nie możemy powiedzieć, że sytuacja wróciła do normy. Raczej powoli do niej wraca... ale nikt z nas nie wie ile to może potrwać. W najbliższych tygodniach nie należy się spodziewać gości z zagranicy, a Polacy często odkładają podjęcie decyzji o wyjeździe na wakacje na ostatnią chwilę, co wyraźnie obserwujemy. Ale z drugiej strony nie można się temu dziwić. Tego lata należy się cieszyć z każdej dokonanej rezerwacji - wyjaśnia Adam Żóraw z Baltic Rent.

Kim są najemcy?- Zainteresowanie najmem mojego mieszkania w tym sezonie jest znacznie niższe niż w ubiegłych latach. Ci, którzy je wynajmują, to zupełnie inne osoby niż dotychczas. Zdecydowaną większość stanowią Polacy - mówi Patrycja, która wynajmuje mieszkanie krótkoterminowo w Gdańsku.
Oprócz tego, że większość zainteresowanych najmem krótkoterminowym stanowią polscy turyści, inaczej wygląda również dokonywanie rezerwacji - często na przyjazd decydują się w ostatniej chwili.

- Goście obecnie rezerwują mieszkania na ostatnią chwilę, w zależności od sytuacji i pogody. Jako firma musieliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom gości i zmienić warunki rezerwacji i anulacji na bardziej elastyczne, by nasza oferta była konkurencyjna. Wystarczy porównać ilość rezerwacji na przyszłe lipcowe i sierpniowe terminy, która jest kilkukrotnie mniejsza niż w ubiegłych latach o tej porze roku - wyjaśnia Paulina Kozłowska. - Na dzień dzisiejszy największą popularnością cieszą się lokalizacje blisko linii brzegowej. Apartamenty w Sopocie oraz na Przymorzu, w Jelitkowie, czy Brzeźnie wynajmują się bardzo dobrze, jak co roku w okresie wakacyjnym.

Najem krótkoterminowy czy zmiana na długoterminowy?Zmniejszone obłożenie najmu krótkoterminowego sprawia, że właściciele mieszkań rozważają lub decydują się na zmianę formy najmu na długoterminowy.

- Część właścicieli zdecydowała się na wynajem długoterminowy ze względu na pewny zysk i stabilne źródło dochodu - dodaje Paulina Kozłowska.
Taką decyzję podjął nasz czytelnik Wojtek.

- Od kilku lat wynajmuję mieszkanie w dobrej lokalizacji. Z reguły zawieram umowy najmu do rozpoczęcia sezonu letniego, a przez wakacje wynajmuję je turystom. Ze względu na pandemię, postanowiłem zrezygnować z tego schematu, zwłaszcza że długoterminowi najemcy wyrazili wolę wynajęcia go na okres lata - wyjaśnia Wojtek.

Czytaj także: Ceny najmu długoterminowego nie spadają, ale ofert wyraźnie przybyłoInnego zdania jest Adam Żóraw z Baltic Rent, którego większość klientów, mimo zaistniałej sytuacji, zdecydowała się na kontynuowanie najmu krótkoterminowego również w tym roku. Wiele zależy jednak od lokalizacji takich mieszkań.

- Jeśli apartamenty znajdują się na przykład w ścisłym centrum Gdyni, w okolicy skweru Kościuszki czy Teatru Muzycznego, zaledwie kilkaset metrów od morza, to taka lokalizacja apartamentu "obroni się" zarówno w miesiącach jesienno-zimowych, jak również w tych trudnych czasach - podkreśla Adam Żóraw.

Ogłoszenia. Mieszkania i apartamenty na wynajem krótkoterminowy

apartament w centrum Gdyni
200 zł
Gdynia Śródmieście
Mieszkanie do wynajecia na doby, Gdansk
170 zł
Gdańsk Zaspa
wynajmę pokój
850 zł
Gdańsk Nowy Port
Wynajmę pokój

Opinie (342) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.