• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Naturalna zieleń Zieleniaka

Michał Stąporek
8 listopada 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 

Powstał projekt przebudowy Zieleniaka, najbardziej rozpoznawalnego biurowca w Gdańsku. Zamiast zielni na elewacji mają pojawić się wewnętrzne ogrody.



Tak wyglądał Zieleniak wiosną tego roku... Tak wyglądał Zieleniak wiosną tego roku...
...a tak może wyglądać po remoncie, który rozpocznie się za trzy lata. Autorem projektu i wizualizacji jest pracownia architektoniczna Kozikowski Design. ...a tak może wyglądać po remoncie, który rozpocznie się za trzy lata. Autorem projektu i wizualizacji jest pracownia architektoniczna Kozikowski Design.
Spekulacje dotyczące przebudowy Zieleniaka, ponadsześćdziesięciometrowego gdańskiego biurowca obchodzącego w tym roku czterdziestolecie rozpoczęcia swojej budowy, trwają od dłuższego czasu. Niegdyś symbol nowoczesnych rozwiązań inżynierskich, dziś już się nieco zestarzał. Choć budynek jest nieustannie modernizowany - w tym roku wymieniono np. jedną z wind towarowych - wiadomo, że biurowiec trzeba gruntownie odświeżyć.

- Zieleniak wymaga remontu, choćby ze względu na to, że trzeba go dostosować do zmieniających się wymagań przeciwpożarowych. Część instalacji wymaga wymiany, inne trzeba będzie przeprojektować. Konstrukcja nośna zostanie zachowana - przyznaje Zbigniew Karpiński, prezes zarządu Centrum Techniki Okrętowej (CTO), które jest właścicielem biurowca.

Zarząd CTO nie podjął jeszcze decyzji w jakiej technologii budynek zostanie przebudowany. Specyficzna konstrukcja biurowca sprawia, że niemożliwa jest np. prosta wymiana okien, ponieważ są one integralną częścią całej fasady. Czy w takim razie Zieleniak zostanie obudowany jak przed kilkoma laty budynek dawnego Banku Gdańskiego na Targu Drzewnym? - Niewykluczone. Jest to możliwe, choć takie rozwiązanie również ma wady - enigmatycznie stwierdza Zbigniew Karpiński.

W przypadku gruntownego remontu właściciel biurowca będzie musiał zadbać o swoich najemców. Czy na czas remontu zapewni im zastępczą lokalizację, czy może będzie przenosił na piętra, na których prace będą prowadzone w innym terminie? Dziś w Zieleniaku mieści się kilkadziesiąt firm i instytucji (także redakcja portalu trojmiasto.pl), które zajmują prawie 75 proc. powierzchni biurowca. - Terminy obowiązywania umów najmu zostały ustalone m.in. pod kątem zaplanowanego remontu. Zapewniam, że żadnego najemcy nie zostawimy na lodzie - wyjaśnia prezes zarządu CTO.

Co ciekawe, choć inżynierowie nie ustalili jeszcze w jaki sposób przeobrazić Zieleniak, swoją wizję przedstawili już architekci. Projekt "Nowego Zieleniaka" przygotowała gdańska pracownia architektoniczna Marcina Kozikowskiego Kozikowski Design (KD).

Zaproponowała ona pozbycie się zieleni z elewacji i zastąpienie jej przez naturalną zieleń roślin w wewnętrznych ogrodach, usytuowanych w trzech patiach rozmieszonych wzdłuż pionowej osi budynku. Patia wyeksponowane na południowej fasadzie budynku byłyby jej najbardziej charakterystycznym elementem. Na obu głównych fasadach, na najwyższej kondygnacji powstałby przeszklony balkon.

Nowy Zieleniak byłby na pewno mniej inwazyjny dla panoramy Głównego i Starego Miasta - jego biało-niebieska fasada rozmywałaby się na tle nieba.

Na ile projekt stworzony przez pracownię KD jest tylko wizją, a na ile został już zaakceptowany do realizacji? - Cóż, robienie takich wizualizacji to ostatni, a nie pierwszy etap dyskusji o budynku - wyjaśnia Zbigniew Karpiński.

Projektu przebudowy biurowca nie oglądał jeszcze m.in. pomorski konserwator zabytków, który wydaje zgodę na wszelkie prace budowlane na terenie historycznego Śródmieścia Gdańska.

- Ten budynek stał się już pewnym symbolem Gdańska i do jego przebudowy trzeba podchodzić niezwykle delikatnie. Dobrze, że nikt nie zastanawia się zmianą struktury nośnej budynku, gdyż obecna konstrukcja strunowa jest niezwykle ciekawym rozwiązaniem inżynierskim - tłumaczy Jan Tusk z Urzędu Konserwatora Zabytków.

O wpływie konserwatora zabytków na przyszłości Zieleniaka może świadczyć choćby sprawa braku reklamy na dachu biurowca. Najwyżej umieszczoną powierzchnię reklamową w Gdańsku wykupiła wiosną Grupa Lotos, ale do dziś nie uzgodniła jeszcze z konserwatorem warunków zawieszenia reklamy.

Miejsca

Opinie (100) ponad 10 zablokowanych

  • BRAWO!

    Szkoda ze dopiero za 3 lata ale bardzo się z tego ciesze!

    • 0 0

  • Guronowa

    Dokładną lokalizację przewiduję na Gospody.
    Jak ulica tak się nazywa to zasługuje na to, żeby mieć największą atrakcję turystyczną Układu Warszawskiego.
    Lądowisko helikopterowe Pod Słoniarnią nad multipleksem i w zajezdni trolejbusowej Gdańsk-Gospody. To jest to.

    • 0 0

  • mirono

    uprzejmie donosze, iż zieleniak bis już jest ale ma niestety tylko 4 albo 5 piętr dokładnie nie pamiętam

    • 0 0

  • Żona zofia

    Do 5 pieter to się nie liczy.
    Bo gdzie słonie się zmieszczą?
    W Zieleniaku musi być słoniarnia przecież.
    Może nie być biur ale słonie być muszą.

    • 2 0

  • Modernizować jak najszybciej!!

    Wizualizacja jest piękna i gdyby ten budynek tak wyglądał to byłoby bosko.

    • 1 0

  • a poza tym

    popieram Mirono
    i dorzucę jeszcze
    drogę szybkiego ruchu
    co się w ten budynek wcina
    gdyż on ma formę bramy yes yes yes
    przelot centralny się do 150 piętra
    i w ten sposób powstanie monumentalna
    Porta Baltica
    o

    • 0 0

  • ...a na szcycie pomnik kaczki wzbijajacej sie do lotu

    • 0 0

  • mirono

    wszystko oki ale to już nie zieleniak bis

    • 0 0

  • poczekajcie po wyborach

    Podobno na południowej elewacji stoczniowy kaznodzieja włocławiak Jaworski chce sobie strzelić reklamę 100 x 100.Nie róbcie mu tego bo pan menager się popłacze

    • 0 1

  • Super

    Bardzo mi sie podoba ten pomysł oraz projekt. Oby tylko przebudowa doszła do skutku!!!!I to szybciutko

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane