• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Naturalna zieleń Zieleniaka

Michał Stąporek
8 listopada 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 

Powstał projekt przebudowy Zieleniaka, najbardziej rozpoznawalnego biurowca w Gdańsku. Zamiast zielni na elewacji mają pojawić się wewnętrzne ogrody.



Tak wyglądał Zieleniak wiosną tego roku... Tak wyglądał Zieleniak wiosną tego roku...
...a tak może wyglądać po remoncie, który rozpocznie się za trzy lata. Autorem projektu i wizualizacji jest pracownia architektoniczna Kozikowski Design. ...a tak może wyglądać po remoncie, który rozpocznie się za trzy lata. Autorem projektu i wizualizacji jest pracownia architektoniczna Kozikowski Design.
Spekulacje dotyczące przebudowy Zieleniaka, ponadsześćdziesięciometrowego gdańskiego biurowca obchodzącego w tym roku czterdziestolecie rozpoczęcia swojej budowy, trwają od dłuższego czasu. Niegdyś symbol nowoczesnych rozwiązań inżynierskich, dziś już się nieco zestarzał. Choć budynek jest nieustannie modernizowany - w tym roku wymieniono np. jedną z wind towarowych - wiadomo, że biurowiec trzeba gruntownie odświeżyć.

- Zieleniak wymaga remontu, choćby ze względu na to, że trzeba go dostosować do zmieniających się wymagań przeciwpożarowych. Część instalacji wymaga wymiany, inne trzeba będzie przeprojektować. Konstrukcja nośna zostanie zachowana - przyznaje Zbigniew Karpiński, prezes zarządu Centrum Techniki Okrętowej (CTO), które jest właścicielem biurowca.

Zarząd CTO nie podjął jeszcze decyzji w jakiej technologii budynek zostanie przebudowany. Specyficzna konstrukcja biurowca sprawia, że niemożliwa jest np. prosta wymiana okien, ponieważ są one integralną częścią całej fasady. Czy w takim razie Zieleniak zostanie obudowany jak przed kilkoma laty budynek dawnego Banku Gdańskiego na Targu Drzewnym? - Niewykluczone. Jest to możliwe, choć takie rozwiązanie również ma wady - enigmatycznie stwierdza Zbigniew Karpiński.

W przypadku gruntownego remontu właściciel biurowca będzie musiał zadbać o swoich najemców. Czy na czas remontu zapewni im zastępczą lokalizację, czy może będzie przenosił na piętra, na których prace będą prowadzone w innym terminie? Dziś w Zieleniaku mieści się kilkadziesiąt firm i instytucji (także redakcja portalu trojmiasto.pl), które zajmują prawie 75 proc. powierzchni biurowca. - Terminy obowiązywania umów najmu zostały ustalone m.in. pod kątem zaplanowanego remontu. Zapewniam, że żadnego najemcy nie zostawimy na lodzie - wyjaśnia prezes zarządu CTO.

Co ciekawe, choć inżynierowie nie ustalili jeszcze w jaki sposób przeobrazić Zieleniak, swoją wizję przedstawili już architekci. Projekt "Nowego Zieleniaka" przygotowała gdańska pracownia architektoniczna Marcina Kozikowskiego Kozikowski Design (KD).

Zaproponowała ona pozbycie się zieleni z elewacji i zastąpienie jej przez naturalną zieleń roślin w wewnętrznych ogrodach, usytuowanych w trzech patiach rozmieszonych wzdłuż pionowej osi budynku. Patia wyeksponowane na południowej fasadzie budynku byłyby jej najbardziej charakterystycznym elementem. Na obu głównych fasadach, na najwyższej kondygnacji powstałby przeszklony balkon.

Nowy Zieleniak byłby na pewno mniej inwazyjny dla panoramy Głównego i Starego Miasta - jego biało-niebieska fasada rozmywałaby się na tle nieba.

Na ile projekt stworzony przez pracownię KD jest tylko wizją, a na ile został już zaakceptowany do realizacji? - Cóż, robienie takich wizualizacji to ostatni, a nie pierwszy etap dyskusji o budynku - wyjaśnia Zbigniew Karpiński.

Projektu przebudowy biurowca nie oglądał jeszcze m.in. pomorski konserwator zabytków, który wydaje zgodę na wszelkie prace budowlane na terenie historycznego Śródmieścia Gdańska.

- Ten budynek stał się już pewnym symbolem Gdańska i do jego przebudowy trzeba podchodzić niezwykle delikatnie. Dobrze, że nikt nie zastanawia się zmianą struktury nośnej budynku, gdyż obecna konstrukcja strunowa jest niezwykle ciekawym rozwiązaniem inżynierskim - tłumaczy Jan Tusk z Urzędu Konserwatora Zabytków.

O wpływie konserwatora zabytków na przyszłości Zieleniaka może świadczyć choćby sprawa braku reklamy na dachu biurowca. Najwyżej umieszczoną powierzchnię reklamową w Gdańsku wykupiła wiosną Grupa Lotos, ale do dziś nie uzgodniła jeszcze z konserwatorem warunków zawieszenia reklamy.

Miejsca

Opinie (100) ponad 10 zablokowanych

  • stary pomysl...

    prownujac te dwa budynki widac jednak frapujace podobienstwo czesci srodkowej z roslinami, i zeby tak na chama bylo inaczej dodali ta kladke do skokow do wody, tylko wody nie ma...

    • 0 0

  • a czy jest jeszcze jakis inny projekt??!!!!!

    bo ten mi sie nie podoba
    po I nie jest zielony
    po II nie jest zielony
    po III nie jest zielony
    STARY ZIELENIAK JEST Biało-Zielony
    jak lechia:)

    • 0 1

  • i o co chodzi z tą skocznią i tym kioskiem

    • 0 0

  • no no no

    ten projekt to całkiem niezły jest. i kolor też niezły.
    nie bądźmy zbyt sentymentalni. fasada tego budynku to relkit gierka, których jeszcze wiele w naszym kraju.

    i tak wszyscy patrzą na te budowle i przypominają sobie stare czasy jak nic nie trzeba bylo robić, a kaska była, więc odechciewa się im pracować i włącza się narzekactwo:)

    wyburzyć gierkowski syf bo nam złe wspomnienia przywołuje!!!

    mnie się podoba ta koncepcja. ten pomost troche dziwny ale widze zastosowanie dla niego: jeżeli jakiś włodarz nie wywiąże się z obietnic będzie z tego pomostu skakał do baseniku wypełnionego łzami płaczków z portalu:)))

    • 0 1

  • Świetny pomysł

    Można na Zieleniaku zamontować najbardziej odjazdową offroadową i hardkorową toaletę w Trójmieście. Pomysł jest taki - na dachu Zieleniaka instaluje się dość szeroką i długa trampolinę, podobną do tych na basenach pływackich, tylko bardziej utwardzoną. Trampolina powinna wysuwać się kikadziesiąt metrów za krawędź dachu. W środku trampoliny należy zrobić dziurę a na niej postawić sedes. Oczywiście krawędzie trampoliny trzeba by odpowiednio zabezpieczyć. Za odpowiednią opłatą osoby korzystające wchodziłyby na trampolinę, siadały na sedesie z pięknym widokiem na miasto i załatwiały się do dziury wprost na samochody jadące w dole.
    Dobre, nie?

    • 0 0

  • a znajdzie się miejsce na kaplicę w niebieściaku?jak nie to won!

    • 0 0

  • gitarra

    bomba... tyle ze ten budynek mialby duzo lepsze proporcje gdyby byl wyzszy tak o 50%... mimo to popieram

    • 0 0

  • a nawet o połowę

    • 0 0

  • te drzewa som bez sensu, jeszcze tam małpy wpuścić i stado kanarków,wogóle wszystko jest bez sensu bo drzewa powinny rosnac w ziemi a nie wisiec jak jakies dekle jeden nad drugim gupie to i nienaturalne jakies....co to ma byc biosfera jakaś?????jak ja sobie tez zasadze drzewo w domu to bedzie tak samo gupio dziekuje za umozliwienie wypowiedzi zdania własnego

    • 0 0

  • zieleniak czy niebieszczak najedno wychodzi

    niech tylko zostawią w spokoju tą knajpkę na 16 piętrze !!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane