• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie będzie znacznych opóźnień na budowach

Ewa Budnik
9 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • Budowa na Garnizonie, 8 kwietnia 2020
  • Budowa na Garnizonie, 8 kwietnia 2020
  • Budowa osiedla Słowackiego 77 w Gdańsku. Maseczki i rękawiczki pomagają dbać o bezpieczeństwo.

Epidemia zatrzymała w domach wiele osób, ale budowy niezmiennie się toczą. Duże firmy wykonawcze i deweloperzy podkreślają, że o ile ograniczenia nie potrwają zbyt długo, to nie powinno być znacznych opóźnień w realizacji harmonogramów.



W czasie epidemii budowy powinny:

Na budowach inwestycji mieszkaniowych, przemysłowych, użyteczności publicznej czy innych budowli zobaczyć można niemal normalny ruch. Kierownicy w sytuacji epidemii martwią się przede wszystkim o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, przy czym nie ma szczegółowych wytycznych epidemicznych dla budów, więc procedury BHP w każdym przypadku muszą być opracowane indywidualnie. W drugiej kolejności branża mierzy się z dwoma problemami: odpływem pracowników oraz nadciągającym widmem opóźnień w dostawach materiałów budowlanych. O problemach, z jakimi trzeba się mierzyć, szczerze i otwarcie mówią firmy zajmujące się generalnym wykonawstwem, deweloperzy są bardziej optymistyczni.

15-40 proc. pracowników nieobecnych



Wszystkie budowy się toczą, a żaden z naszych rozmówców nie zetknął się z przypadkiem zachorowania na koronawirusa wśród swoich pracowników, a tym samym z koniecznością wstrzymania budowy.

- Na budowach, szczególnie tych hydrotechnicznych, dużym ułatwieniem w zakresie zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa epidemicznego jest to, że praca odbywa się na świeżym powietrzu. Trudniej jest tam, gdzie trwa realizacja obiektów kubaturowych, które są na etapie wymagającym pracy w pomieszczeniach zamkniętych - mówi Karol Zduńczyk, prezes zarządu Korporacji Budowlanej Doraco, która w tej chwili w Trójmieście buduje terminal promowy w gdyńskim porcie, terminal na gdańskim lotnisku, kilka nabrzeży w porcie gdańskim czy budynek zamieszkania zbiorowego w Śródmieściu Gdańska. - Niezależnie od zasad bezpieczeństwa spadek liczby pracowników na budowach jest widoczny. Oceniam, że w zależności od budowy wynosi on od 20 do 40 proc., ale na szczęście, pomimo pewnego spowolnienia, wszystkie budowy są prowadzone.
Absencję zauważa także inny duży trójmiejski generalny wykonawca - Mega SA. Firma realizuje w tej chwili budowę osiedla Alfa Park na Morenie, budowę dużego prywatnego akademika przy ul. Sobieskiego, dużą kamienicę w Śródmieściu Gdyni, a także roboty elektryczne i teletechniczne przy przekopie Mierzei Wiślanej. Wiele zależy od tego, czy obsada składa się głównie z Polaków, czy w dużej mierze z obcokrajowców.

Gdańsk. Miejskie inwestycje realizowane zgodnie z harmonogramem



- Obecnie liczba pracowników na budowach oscyluje w granicach 80-85 proc. w stosunku do stanu sprzed epidemii. Ludzie wykorzystują opiekę na dziećmi, urlopy, zwolnienia lekarskie. Nasze realizacje opierają się głównie na polskich pracownikach, a udział osób z zagranicy jest niewielki. Wiemy jednak, że firmy, które zatrudniały głównie obcokrajowców, po zamknięciu granic mają spore problemy - informuje Magdalena Karolczyk z Mega SA.
Firmy, które odczuwają odpływ pracowników, radzą sobie jednak, zatrudniając nowych.

- Obsada na budowach rzeczywiście jest nieco mniejsza, ale nie na tyle, by miało to wpływ na realizację harmonogramów. Na swoje stanowiska nie mogą w tej chwili wrócić pracownicy z Ukrainy, ale na ich miejsce zgłaszają się nowi chętni do pracy, więc nie ma na ten moment obawy o opóźnienia - mówi Andrzej Miś z Budimex Nieruchomości.
  • Budowa Budimexu przy ul. Słowackiego, 8 kwietnia 2020
  • Budowa Budimexu przy ul. Słowackiego, 8 kwietnia 2020

Materiały budowlane są, ale niebawem zacznie ich brakować



Sytuacja zmienia się dynamicznie - to hasło powtarzane jest przez menedżerów chyba we wszystkich branżach. Nie inaczej jest w budownictwie.

- Na chwilę obecną nie ma problemów z dostawami materiałów budowlanych, bo konsumujemy jeszcze zapasy z magazynów, ale mamy już pierwsze sygnały, że będą kłopoty z dostawami materiałów, zwłaszcza tych z zagranicy, na przykład polimerów ze Stanów Zjednoczonych - mówi Karol Zduńczyk. - Spodziewam się, że terminy dostaw zamówień, które dopiero będą składane, okażą się znacznie przesunięte.
Mowa tu głównie o materiałach budowlanych, głównie wykończeniowych (biały montaż, płytki ceramiczne, drzwi, okucia), których głównymi producentami są Włochy czy Hiszpania, gdzie epidemia kosi największe żniwo. W tym przypadku problemem jest nie tylko produkcja, ale też transport. Ale spodziewane są także problemy z dostawami materiałów od producentów polskich.

- Fabryki w wybranych krajach pozostają zamknięte, polscy dostawcy także wstrzymują produkcję. Wychodząc naprzeciw tej sytuacji, zamawiamy materiały z dużym wyprzedzeniem, a także kupujemy "na zapas". Generuje to szereg dodatkowych kosztów związanych z magazynowaniem, logistyką i transportem - tłumaczy Magdalena Karolczyk. - Powoduje to także zamrożenie bieżących środków finansowych, terminy płatności są skracane zarówno na linii zamawiający - dostawca, jak i dostawca - fabryka, często też wymagane są po prostu przedpłaty. Z tym wszystkim musimy sobie teraz radzić. Sytuacja, jak na razie, najbardziej dotyka firmy o mniejszym zapleczu finansowym, w tym naszych podwykonawców.

Gdynia. Ruszyła budowa parkingu podziemnego przy SKM Chylonia



Zachowanie ciągłości produkcji na budowach właśnie tym mniejszym firmom zapewnić ma przetrwanie w czasie nadciągającego kryzysu.

- Deweloperzy mają pełną świadomość, jak ważne jest bezpieczeństwo wszystkich pracowników, ale też utrzymanie ciągłości prac dla podwykonawców, dostawców i producentów materiałów budowlanych. Nasza działalność generuje wiele miejsc pracy, szczególnie w małych firmach rodzinnych, za które czujemy się także odpowiedzialni - podkreśla Robert Maraszek, członek zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich Trójmiasto, a także dyrektor ds. inwestycji w Inpro SA.
  • Budowa biurowca Format w Oliwie, 8 kwietnia 2020. Pomimo epidemii powstają kolejne kondygnacje budynku.
  • Budowa biurowca Format w Oliwie, 8 kwietnia 2020. Pomimo epidemii powstają kolejne kondygnacje budynku.
  • Budowa biurowca Format w Oliwie, 8 kwietnia 2020. Pomimo epidemii powstają kolejne kondygnacje budynku.
  • Budowa biurowca Format w Oliwie, 8 kwietnia 2020. Pomimo epidemii powstają kolejne kondygnacje budynku.
  • Budowa biurowca Format w Oliwie, 8 kwietnia 2020. Pomimo epidemii powstają kolejne kondygnacje budynku.

Deweloperzy uspokajają: znacznych opóźnień nie będzie



O możliwe opóźnienia martwią się wszyscy: klienci deweloperów, beneficjenci środków unijnych, właściciele firm, którzy w umowach wpisane mają (obarczone karami) terminy oddania budynków do odbioru. Dobra wiadomość jest taka, że lekka zima pozwoliła wielu wykonawcom wypracować czasowy zapas.

- Na dzisiaj obserwujemy niewielkie opóźnienia w stosunku do przyjętych harmonogramów. Na szczęście pozostają one wciąż pod kontrolą i jak na razie nie stanowią dużego zagrożenia dla terminów końcowych. Mamy ten komfort, że na większości budów mieliśmy do tej pory wcześniej wypracowane rezerwy czasowe, z których teraz korzystamy. Trudno przewidzieć, jaki będzie dalszy przebieg każdej z prowadzonych inwestycji. Sytuacja jest dynamiczna i może ulec zmianie praktycznie z dnia na dzień - urealnia Magdalena Karolczyk z Mega SA.
- Odpływ pracowników, choć w niektórych miejscach zauważalny, jest relatywnie niewielki i nie ma wpływu na możliwość kontynuowania prac. Mieliśmy też łagodną zimę, więc wiele inwestycji jest na nawet bardziej zaawansowanym poziomie, niż wynika to z harmonogramów. Na chwilę obecną nie ma więc zagrożenia terminów zakończenia realizowanych inwestycji, choć wyzwaniem mogą być procedury administracyjne - dodaje Robert Maraszek.

Sopot tnie inwestycje warte 40 mln złotych



Przedstawiciel Budimex Nieruchomości, dewelopera, który realizuje w tej chwili cztery budowy w Trójmieście, w tym mieszkaniowe wieże na pasie startowym na Zaspie - Zaspa VVita, podkreśla, że jest lepiej, niż się spodziewano.

- Kiedy zaczęły spływać informacje kolejnych ograniczeniach związanych z epidemią, braliśmy pod uwagę, że mogą pojawić się problemy, ale okazuje się, że jest znacznie lepiej, niż się spodziewaliśmy. Wszystkie prace realizowane są zgodnie z harmonogramem - informuje Andrzej Miś. - Nie było do tej pory sytuacji, w której budowa miałaby przestój z powodu opóźnień w dostawach materiałów budowlanych. Większość materiałów wykorzystywanych do budowy to produkty polskie, więc nie ma problemu z dostawą.
Podobne obserwacje ma Dekpol.

- Prace na wszystkich budowach realizowane są zgodnie z harmonogramem. Nie odczuwamy problemów z ciągłością dostaw materiałów budowlanych. To, co się zmieniło, to warunki BHP, zabezpieczenia związane z epidemią są bardzo rygorystyczne - informuje Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper.
  • Budowa na Garnizonie, 8 kwietnia 2020
  • Budowa na Garnizonie, 8 kwietnia 2020
  • Budowa na Garnizonie, 8 kwietnia 2020
  • Budowa na Garnizonie, 8 kwietnia 2020
  • Budowa na Garnizonie, 8 kwietnia 2020
  • Budowa na Garnizonie, 8 kwietnia 2020
  • Budowa na Garnizonie, 8 kwietnia 2020

Bezpieczeństwo na świeczniku



Wszyscy nasi rozmówcy podkreślają, że dbają o bezpieczeństwo epidemiczne jak mogą. Zachorowania oznaczają opóźnienia na budowie, a w przypadku gdyby konieczna była kwarantanna, nawet jej wstrzymanie - tego wszyscy chcą uniknąć.

- Polski Związek Firm Deweloperskich na bieżąco obserwuje sytuację branży w kraju, pozostaje też w kontakcie ze swoimi europejskimi odpowiednikami. Nie ma odgórnych wytycznych dotyczących organizacji pracy konkretnie na budowach, dlatego firmy indywidualnie wprowadzają zmiany, procedury i środki bezpieczeństwa, w zależności od skali i charakteru prowadzonych obecnie prac. Są to między innymi pomiary temperatur, wyposażenie zaplecza budowy i pomieszczeń sanitarnych w środki do dezynfekcji, zakaz większych skupisk czy - w miarę możliwości - praca z zachowaniem przynajmniej 1,5-metrowej odległości od siebie, system pracy zmianowej, ponadto szkolenia czy instrukcje. Na większości budów środki ostrożności i procedury pojawiły się na długo przed bardziej ogólnymi wytycznymi rządowymi skierowanymi do pracodawców - mówi Robert Maraszek.
Przechodzień nie ma szans zaobserwować na przykład tego, że przerwa w pracy na budowie już nie odbywa się grupowo, ale rzeczywiście dostrzec może budowlańców w maseczkach.

- Na budowach został wprowadzony między innymi rotacyjny rozkład czasu pracy oraz przerw, zadbaliśmy o bezpieczne odległości stanowisk pracy, zwiększyliśmy liczbę sanitariatów oraz stanowisk do mycia rąk, w rejonach zaplecza umieściliśmy ogólnodostępne dozowniki z płynem dezynfekującym, zwiększyliśmy częstotliwość sprzątania kontenerów zaplecza budowy i sanitariatów - wymienia Magdalena Karolczyk.
Podobnie działa to na budowach prowadzonych przez Euro Styl Construction.
 
- Mamy obecnie 10 aktywnych placów budowy, na których powstaje 41 budynków, w sumie 1657 mieszkań. Nasze budowy zostały doposażone w przenośne umywalnie, przy których znajdują się środki do dezynfekcji. Edukujemy pracowników, jak przestrzegać zasad higieny i bezpieczeństwa w warunkach budowy, w wielu miejscach przypominają o tym także instrukcje. Ponadto każdego dnia przed przyjściem do pracy zalecamy badanie temperatury. Gdy ktoś ma objawy chorobowe, ma pozostać w domu, takiej samodyscypliny wymagamy od wszystkich - bez wyjątku - uczestników procesu budowlanego. Zalecamy też pracę z dala od siebie, przy zachowaniu minimum 1,5 m odległości, a nasi pracownicy niebawem poruszać się będą obowiązkowo w maskach i okularach ochronnych. Wprowadziliśmy rotacyjne przerwy i system pracy, aby nie kumulować ludzi w jednym miejscu, ponadto elektroniczne systemy rozliczeń i obiegu dokumentów rzeczowo-finansowych z podwykonawcami - opowiada o zmianach, jakie zostały wprowadzone, Radosław Serocki, prezes zarządu Euro Styl Construction.

Miejsca

Opinie (180) 3 zablokowane

  • Świetna (anty)reklama Budimexu

    Panowie bez ŚOI - brak kasku, kamizelki odblaskowej, okularów przy betonowaniu...
    Brak wypełniania standardów z porozumienia dla bezpieczeństwa w budownictwie...

    • 31 5

  • mam dwie bardzo duże budowy w zasięgu wzroku (5)

    tempo prac max 50% tego co wcześniej

    • 16 3

    • strasznie mocne...... wolę zwykłe 40 %

      • 1 0

    • 50 % to co ty pijesz , uważałbym ze względu na ten wzrok!

      • 1 0

    • drodzy rodacy, % służy nie tylko do wyrażania zawartości alkoholu w waszych ulubionych napojach
      flaszki podeślijcie deweloperom, w sam raz na skołatane nerwy

      • 2 1

    • Chyba masz słaby wzrok ? (1)

      • 1 1

      • chyba nie

        • 1 0

  • Trauma po spadku cen nieruchomości

    1. zaprzeczanie
    2. gniew
    3. targowanie
    4. depresja
    5. akceptacja

    • 22 12

  • Brawo i szacun dla budowlańców. Ja też pracuję codziennie (energetyk).

    • 13 0

  • (7)

    Kto jeszcze nie ma podpisanej umowy deweloperskiej, może zrezygnować i kupić swoje wybrane mieszkanie za 3-4 miesiące przynajmniej 15-20% taniej. Widoczny zdecydowany wzrost ilości reklam deweloperów na portalach i fb, ale nie sądzę by teraz trafiali się jeszcze naiwni, którzy kupują na wierzchołku górki cenowej. 2-3 miesiące zastoju i z deweloperami będzie można dobrze ponegocjować. Duże rabaty, a nie jakieś śmieszne 2 metrowe komórki lokatorskie w cenie na targach. Są inwestycje, które dopiero wychodzą z ziemii, one są w najgorszej sytuacji, bo budowa rozpoczęta i wypadałoby skończyć, i w takich widzę dużą szansę na najwyższe przeceny. Tylko w takich jest też ryzyko, że nie zostaną ukończone. Ps info dla osób planujących zakup na południu Gdańska. Nie będzie Nowej Świetokrzyskiej. Przy obecnej sytuacji nie będzie na to środków. Zdrówka dla wszystkich.

    • 24 10

    • najważniejsze to nie kupować teraz mieszkań (2)

      spokojnie czekać, oferty deweloperów po aktualnych cenach zbywać pustym śmiechem
      dajcie zwolennikom prawa podaży i popytu odczuć jego skutki tym razem w drugą stronę

      • 9 4

      • (1)

        czekaj , czekaj

        • 4 2

        • czekam, czekam, koszty i problemy po stronie dewelopera to sobie poczekam

          • 5 2

    • (1)

      zrób tak

      • 2 0

      • pewnie, każdy kto ma trochę pojęcia tak zrobi
        deweloperka będzie zaprzeczać póki może, bezskutecznie

        • 8 2

    • zgoda poza jednym, nie liczyłbym na znaczne i globalne obniżki w perspektywie 3-4 miesięcy. Aby uzyskać 15-20% trzeba będzie poczekać przynajmniej do końca roku.

      • 4 0

    • to jest juz mont ewerest cen

      z tej gory juz wszystko widac.

      • 2 0

  • Generalni wykonawcy i deweloperzy sie nie martwią, najwyżej nie zapłacą podwykonawcom.

    Czy to pierwszy raz z ich strony? :)

    • 21 1

  • Budownictwo polskie to patologia

    I chodzi mi tylko o bardzo niskie zarobki nadzoru. Odpowiedzialnosc kierowników jest bardzo duża a zarobki nie adekwatne. Kazdemu odradzam pojscie na budownictwo chyba ze chce wyjechac z kraju. U nas niestety sie to nie oplaca.

    • 13 3

  • opóźnień może nie będzie ale będą bankructwa co niektórych inwestycji (3)

    Inwestycje, powyliczane na 11k/m2 na dolnym tarasie i 6-7k/m2 na Szadółkach i których realizacja się jeszcze nie zaczęła lub jest w początkowej fazie są obarczone bardzo dużym ryzykiem. Deweloperzy nie będą w stanie tego sprzedać w zakładanych cenach, a koszty tak szybko nie polecą w dół bo dużo budów jest rozgrzebanych i ręce do pracy są potrzebne żeby to zakończyć, a dodatkowo tysiące Ukraińców już wyjechało

    • 18 5

    • Normalnie łzy lecą po twarzy, jak czytam o klopotach deweloperów. (1)

      Strasznie cierpią ci deweloperzy.

      • 4 2

      • Kłopoty dewelopera u którego kupujesz to twoje kłopoty

        • 2 1

    • Może i mali developerzy będą bankrutować

      ale duzi, dysponujący ogromnym kapitałem i powiązanymi kapitałowo z bankami sobie poradzą. Myślicie, że ulubiony pieszczoch gdańskich urzędników - ten na literę R, zbankrutuje? Nie przypuszczam, raczej przejmie schedę po tych słabszych.

      • 2 0

  • a odbiory przez PINB się nie odbywają

    wszystko pięknie, inwestycje kończone na czas, tylko Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie realizuje odbiorów. Wszyscy ratują gospodarkę jak się da, a Urzędy Państwowe mają to gdzieś.

    • 7 1

  • (2)

    Budowlańcy są twardzi. Będą budować.

    • 8 1

    • (1)

      Twardzi do momentu zapłaty. Potem jak trzeba poprawiać fuszerki to nagle ci..y z nich się robią- nie odbierają telefonów, nie przyjeżdżają.

      • 2 2

      • Czyli są twardzi

        • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane