Ogród. Wykorzystaj deszczówkę do podlewania roślin

Zbiorniki na deszczówkę z tworzyw sztucznych są trwalsze niż betonowe. W najprostszej wersji mają kranik pod który podstawić można konewkę.
Zbiorniki na deszczówkę z tworzyw sztucznych są trwalsze niż betonowe. W najprostszej wersji mają kranik pod który podstawić można konewkę. fot. 123rf.com/ Thomas Gowanlock

Wiosna i lato to czas, kiedy intensywniej podlewamy ogrody. Tymczasem wykorzystanie do tego celu wody deszczowej staje się coraz bardziej popularne nie tylko w małych przydomowych ogrodach, ale także w nowoczesnych budynkach. Dlatego warto nad systemem jej zbierania pomyśleć także we własnym ogrodzie.Jednym ze sposobów na dbanie o przydomową roślinność jest zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej. Żeby ten proces stał się łatwiejszy, powstały specjalne systemy, które ułatwiają dbanie o ogród.

Jak podlewasz rośliny w ogrodzie?

deszczówką, za pomocą systemu nawadniania 9%
zbieram deszczówkę o ile jest to możliwe, pozostałe zapotrzebowanie uzupełniam bieżącą wodą 37%
bieżącą wodą 29%
nie mam ogrodu 25%
zakończona Łącznie głosów: 249
Woda deszczowa świetnie nadaje się do nawadniania ogrodu. To dobry sposób na oszczędność wody i zmniejszenie opłat za jej zużycie. Deszczówka ma także ważne składniki odżywcze, które pozytywnie wpłyną na roślinność.

- Woda deszczowa jest dobra dla roślin, ponieważ jest miękka, posiada niskie pH, jest bogata w substancje odżywcze i brak w niej chloru. W celu wykorzystania wody opadowej do podlewania ogrodu musimy zaplanować zbiornik o odpowiedniej wielkości, uwzględniając rodzaj i wielkość powierzchni, najczęściej dachu, z którego będzie zbierana. System wyposażony musi być w filtry oraz, najlepiej zatapialną, pompę - mówi Katarzyna Dziemidowicz z Pracowni Architektury Krajobrazu Akant.

Znajdź firmę, która zamontuje system zbierania wody deszczowej


Przygotowanie systemu zbierania deszczówki na pewno będzie wymagało reorganizacji ogrodowej przestrzeni - warto to zrobić zanim ogród rozkwitnie w pełni.

Warto także zwrócić przedtem uwagę na rodzaj dachu, z którego spływać będzie woda. Najlepsza woda to ta, która spływa po dachach pokrytych dachówkami ceramicznymi. W przypadku tych pokrytych blachą deszczówka może zawierać zbyt dużą dawkę metali lub być po prostu szkodliwa dla roślin.

Jak zbierać deszczówkę?Najwygodniejszym rozwiązaniem są automatyczne systemy, które zbierają wodę deszczową. Dzięki nim możliwe jest odzyskanie aż 90 proc. wody opadów. W niewielkich ogrodach możemy wybrać nawadnianie ręczne, które bazuje na specjalistycznych zbiornikach deszczówki.

Czytaj także: jak wabić ptaki do ogrodu?

- W przypadku najprostszego zestawu woda jest magazynowana w zbiorniku i sukcesywnie wykorzystywana do podlewania roślin. Inaczej jest w ogrodach deszczowych, gdzie woda z połaci dachowej trafia bezpośrednio pod rośliny, które znoszą okresowe zalewanie lub są hydrofilowe. Koszty systemu nawadniania są zróżnicowane. Wiele zależy od tego, czy zbieramy wodę deszczową z kilku bloków mieszkalnych, czy z jednej połaci dachowej zabudowy indywidualnej - dodaje Katarzyna Dziemidowicz.
Zbiorniki na deszczówkę różnią się między sobą tworzywem, z którego zostały wykonane oraz miejscem, w którym się znajdują. I tak dzielimy je na betonowe i plastikowe oraz naziemne i podziemne. Lepsze są zbiorniki z tworzywa sztucznego, gdyż te betonowe są mniej trwałe, szybciej ulegają erozji i częściej zapychają system nawadniania. W przypadku zbiorników naziemnych i podziemnych główną różnicą jest odporność na trudne warunki. Tutaj bardziej wytrzymałe są zbiorniki podziemne.

Pompa wody deszczowejJeżeli planujemy efektywnie korzystać z deszczówki, warto rozważyć zainstalowanie specjalnej pompy, która umożliwi nam podlewanie tak samo jak z kranu i zaoszczędzi konieczności noszenia wody w konewce. Dzięki wbudowanemu filtrowi w pompie możliwe jest oczyszczanie wody deszczowej i zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń.

Czytaj także:wiosenne czyszczenie i impregnacja kostki brukowej

- Montaż takich systemów jest doskonałym rozwiązaniem. Woda deszczowa jest miękka i o wiele lepsza dla roślin niż ta z miejskiego kranu. Koszt montażu zbiorników, pompy i automatów do przełączania jest wysoki i zależy od powierzchni dachu, wielkości działki oraz liczby zbiorników. Koszt zestawu z jednym betonowym zbiornikiem waha się w granicach 15-20 tys. zł - mówi Tomasz Bieńkowski z firmy RTB Serwis.
Profesjonalny system wykorzystywany może być także w gospodarstwie domowym. np. do spłukiwania toalet. System do podlewania ogródka zbudować można także samodzielnie, wykorzystując mniej profesjonalne, a zatem zapewne mniej trwałe elementy, które kupić można w marketach budowlanych czy w sklepach internetowych. Montowany na rurę spustową zbieracz deszczówki dla dachu do 50 m kw. to koszt ok. 150 zł, plastikowa beczka z kranikiem kosztuje od 150 do 400 zł, a ceny zatapialnych pomp do deszczówki zaczynają się od 150 zł.

W ogrodach deszczowych zgromadzona w zbiornikach woda deszczowa jest rozprowadzana bezpośrednio do roślin. Jej wykorzystanie ułatwia także wykorzystanie pompy do wody.
W ogrodach deszczowych zgromadzona w zbiornikach woda deszczowa jest rozprowadzana bezpośrednio do roślin. Jej wykorzystanie ułatwia także wykorzystanie pompy do wody. fot. 123rf.com/Anuwat Phoonsawaengsap

Opinie (17)

 • Skarbówka chodzi po ogródkach i szuka podatków za wodę z nieba.

  Nie dajcie się na to nabrać.

  • 16 1

 • Czy warto?

  Mimo wszystko należy zastanowić się nad ekonomią takiego rozwiązania. Montaż zbiornika podziemnego, z pompą, orurowaniem, instalacją elektryczną, robocizną może kosztować powiedzmy 5000zł. Mówię o rozwiązaniu estetycznym, a nie plastikowym badziewiu stojącym pod rynną. Za 5000zł możemy w wodociągach kupić ponad 800m3 wody. Jeśli podlewamy przez 6 miesięcy w roku po powiedzmy 3000 litrów miesięcznie to inwestycja zacznie się zwracać po ponad 40 latach :-) Dodatkowo woda deszczowa oprócz swoich zalet ma też wady - jest zanieczyszczona drobnymi cząstkami które skutecznie zapychają instalacje podlewania kropelkowego.

  • 18 4

 • Tu nie chodzi o opłacalność.

  Tu chodzi o to, że wodę z wodociągów można lepiej wykorzystać, do celów spożywczych czy też higieny.
  Jak kogoś stać to dobre rozwiązanie. Jak nie to wystarczy beczka pod rynną i konewka.

  • 12 2

 • W zeszłym roku, gdy było sucho, to mój zbiornik, który ma 8m3, zrobił się pusty już po 2 tygodniach bez deszczu. Do podlewania mam ok 600 m2 trawnika. Jak liczyłem koszty inwestycji, to powinna się zwrócić po ok 8 latach.

  • 2 1

 • U nas w Gdyni

  zainwestowaliśmy znaczną kwotę w ogród deszczowy na Meksyku i większość ludzi ma z nas beczkę, a to jeszcze nie koniec hydro rozwiązań w naszym mieście, wszędzie powstają betonowe zbiorniki, a naprawy nawierzchni w jezdniach będziemy zgłaszać w ramach budżetu obywatelskiego, ale to dopiero wtedy jak Gdynię pokażą w kolejnym serialu telewizyjnym pewnej komercyjnej stacji...

  • 14 0

 • Żeby te baby ze skarbowego gestapo gębą w pokrzywy wpadły.

  • 4 0

 • Radzio, tez jestes hydro,

  cagle "lejesz wode".

  • 3 3

 • ale przynajmniej masz to za darmo...

  • 3 2

 • smog tez mam za darmo

  • 3 2

 • już się biorą za firmy jednooosbowe na samozatrudnieniu tak jak trzpią tych co dają prezenty weselne czy sie opodatkowali

  • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Świat opowiadany
Świat opowiadany
warsztaty
g. 10:00 - 10:45
Gdańsk, Kącik Montessori
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
Open House Gdańsk 2021 - Nowy Port
wykład , spotkanie
kwi 24-25
sobota - niedziela, g. 10:00
Gdańsk

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
21700 zł/m2
Gdynia Orłowo
15900 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
14600 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
14250 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
14050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
14250 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
13250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
11650 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
10200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
9650 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane