• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie przekształcisz ogrodu działkowego we własność

Ewa Budnik
31 sierpnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Działki nie można przekształcić we własność, ale wystąpienie z wnioskiem o ustanowienie prawa użytkowania może się opłacać. Działki nie można przekształcić we własność, ale wystąpienie z wnioskiem o ustanowienie prawa użytkowania może się opłacać.

Od miesięcy w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Przyszłość" w Gdańsku trwają zebrania działkowców. Mają oni nadzieję, że poszczególne ogrody staną się ich własnością.



Czy jesteś za przekazaniem działkowcom ziemi na własność?

Takie dążenia wcale nie dziwią: z ogłoszeń zamieszczonych w naszym portalu wynika, że cena 1 m kw. działki budowlanej w tym rejonie może kosztować około 1200 zł. Oznacza to, że działka o powierzchni 400 m kw. po przekształceniu na budowlaną mogłaby kosztować prawie pół miliona złotych!

Jest o co walczyć, zwłaszcza jeśli na takim kawałku ziemi działkowicz pobudował sobie okazały dom, co w przypadku tych ogrodów działkowych (choć niezgodne z prawem) jest dość częste.

Czytaj także: Nadzór budowlany walczy z "willami" na działkach

Tymczasem, na dzień dzisiejszy, nie ma możliwości prawnej, aby działkowicz stał się pełnoprawnym właścicielem ziemi, którą uprawia.

Podstawowym prawem, które na dzień dzisiejszy określa sytuację działkowców jest Ustawa z 8 lipca 2005 roku o rodzinnych ogrodach działkowych. Wynika z niej, że ogrody działkowe zakładane mogą być na gruntach należących do państwa, samorządu lub Polskiego Związku Działkowców (PZD).

Te tereny, dla których uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewidujący istnienie działek mogą być przekazywane w nieodpłatne użytkowanie (użytkowanie, a nie użytkowanie wieczyste) Polskiemu Związkowi Działkowców.

Na podstawie aktualnie obowiązującej ustawy, dopiero kiedy spełniony zostanie ten warunek (uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego z funkcją ogrodów) właściciel gruntu może przekazać go nieodpłatnie w wieczyste użytkowanie. Ale tylko Polskiemu Związkowi Działkowców, a nie poszczególnym jego członkom.

Rzeczywistość jest trochę inna. Wiele ogrodów działkowych, dla których plany zagospodarowania przestrzennego nie zostały jeszcze uchwalone lub zostały uchwalone, ale przewidują inne niż działki przeznaczenie znajduje się na terenach do których PZD ma prawo użytkowania wieczystego.

- Zostało ono nadane na podstawie wcześniej obowiązującej ustawy z 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych - mówi Czesław Smoczyński, prezes Okręgowego Zarządu PZD w Gdańsku.

Tak jest w przypadku Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Przyszłość" w Brzeźnie. Plany zagospodarowania dla tego obszaru zostały uchwalone. Przewidują inną funkcję niż ogrody działkowe, ale Polski Związek Działkowców ma do tego terenu prawo użytkowania wieczystego, bo uzyskał je dużo wcześniej.

Wspomniana ustawa mówi, że Polski Związek Działkowców, który jest użytkownikiem lub użytkownikiem wieczystym działki przekazuje w drodze uchwały (podejmuje ją zarząd konkretnego ogrodu) prawo użytkowania (ale nie wieczystego) działki i pobierania z niej pożytków. W myśl ust. 2 art. 14 ustawy na wniosek swojego członka PZD ustanawia na jego rzecz prawo użytkowania działki (ale nie prawo użytkowania wieczystego, co wyklucza wykup lub przekształcenie na własność). Odbywa się to w drodze umowy cywilnoprawnej zawartej w formie aktu notarialnego i skutkuje wpisem do ksiąg wieczystych. Sformułowanie "ustanawia" oznacza, że Polski Związek Działkowców, o ile pozwala na to sytuacja prawna ogrodu, musi to zrobić, nie jest to zależne od woli zarządu.

Użytkowanie jest prawem niezbywalnym, ściśle związanym z osobą, na rzecz której je ustanowiono, w związku z tym wygasa np. ze śmiercią użytkownika. Ponadto użytkowanie wygasa, gdy użytkownik przez okres dziesięciu lat nie wykonuje swojego prawa. Oprócz tego użytkowanie wygasa w sytuacjach, które prawo cywilne przewiduje jako podstawę wygaśnięcia innych ograniczonych praw rzeczowych (czyli na przykład kiedy PZD wygaśnie termin prawa do użytkowania wieczystego dla danego terenu). Użytkowanie może być ograniczone terminem lub bezterminowe.

Przyszłość ogrodów dla których nie został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego (można to sprawdzić na stronach internetowych miast), który określałby, że dany teren zostanie przeznaczony pod ogrody działkowe lub w przypadku ogrodów, do których byli właściciele zgłaszają roszczenia (komunistyczne władze często nie zastanawiały się czyj jest grunt, na którym powstać mają działki; teraz właściciele, którzy zostali pozbawieni swojej ziemi chcą ją odzyskać od państwa) jest niepewna.

Może zdarzyć się tak, że po wygaśnięciu wieczystego użytkowania właściciel terenu (samorząd lub Skarb Państwa) nie przedłuży tego użytkowania, co oznacza likwidację ogrodu.
Ogrody likwidowane są także w związku z inwestycjami, które podejmowane są na ich terenie. Aktualnie obowiązująca ustawa w takich przypadkach przewiduje przeniesienie ogrodu lub wypłatę odszkodowania (patrz ramka).

Szansą na uzyskanie większego odszkodowania jest (jeśli pozwala na to sytuacja prawna Rodzinnego Ogrodu Działkowego) opisane wyżej wystąpienie z wnioskiem do PZD o ustanowienie prawa użytkowania działki i uzyskanie indywidualnego wpisu do księgi wieczystej.

- Członek Polskiego Związku Działkowców w przypadku likwidacji ogrodu w związku z planami inwestycyjnymi na tym terenie lub w związku z wygaśnięciem prawa użytkowania wieczystego gruntu na rzecz Polskiego Związku Działkowców ma prawo maksymalnie do przewidzianego w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych odszkodowania za nakłady, które poniósł na nieruchomości, z której korzystał - tłumaczy Bartosz Bernecki z  kancelarii Stigma Office, pełnomocnik części działkowców z Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Przyszłość" w Brzeźnie. - Natomiast członek PZD, który podpisał umowę cywilnoprawną w formie aktu notarialnego i uzyskał prawo użytkowania potwierdzone wpisem do księgi wieczystej w sytuacji, kiedy ogród jest likwidowany ze względu na plany inwestycyjne dla danego terenu nie dość, że otrzyma zwrot nakładów przewidzianych w ustawie, to może również uzyskać stosowne zadośćuczynie za rozwiązanie umowy użytkowania. Zadośćuczynieniem może być zapłata stosownej kwoty pieniężnej. Kwoty te są negocjowalne, nawet proporcjonalne do wartości rynkowej gruntu. Ta sytuacja nie dotyczy jednak przypadku kiedy PZD wygasa prawo do użytkowania wieczystego gruntu. Użytkownik może w takiej sytuacji stawiać warunki, bo zgodnie z artykułem 77 paragraf 3 Kodeksu Cywilnego umowa użytkowania podpisana w formie aktu notarialnego i potwierdzona wpisem do księgi wieczystej musi być rozwiązana w sposób jaki ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia. Użytkownik może się zgodzić na jej podpisanie lub nie - podkreśla Bernecki.

Wspomniany art. 77 par. 3 Kodeksu Cywilnego mówi, że jeżeli umowa została zawarta w innej formie szczególnej (mamy tu na myśli inne formy oprócz pisemnej np. w formie aktu notarialnego lub z podpisem notarialnie poświadczonym), jej rozwiązanie za zgodą obu stron wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia.

Warto zatem, o ile sytuacja prawna ogrodu na to pozwala, złożyć wniosek i starać się o wpis do księgi wieczystej, bo można sporo zyskać. Teoretycznie dotyczy to tysięcy działkowców.

- W samym Gdańsku jest około 90 rodzinnych ogrodów działkowych, w Gdyni 26, w Sopocie pięć - wylicza Czesław Smoczyński, prezes Okręgowego Zarządu PZD w Gdańsku.

Co w przypadku, kiedy działka jest likwidowana pod park, drogę lub inną inwestycję?

Likwidacja ogrodu lub jego części może nastąpić tylko za zgodą Polskiego Związku Działkowców. Może się ona odbywać tylko w czasie od zakończenia do rozpoczęcia wegetacji roślin (czyli w okresie jesienno-zimowym). W szczególnych przypadkach jest to możliwe poza tym okresem, ale wtedy działkowcy dostaną odszkodowanie za plony.

Firma lub instytucja na rzecz, której następuje likwidacja musi zapewnić działkowcowi nową działkę, którą może on przyjąć lub nie. Koszty założenia nowego ogrodu i odtworzenia na nim urządzeń i budynków odpowiadających tym ze zlikwidowanego ogrodu ponosi również ta firma lub instytucja.

Ponadto wypłacane są odszkodowania: członkom PZD za majątek znajdujący się na działkach i stanowiący ich własność, a Polskiemu Związkowi Działkowców (oddziałowi okręgowemu) za infrastrukturę.

Wysokość odszkodowań ustalana jest na podstawie opinii rzeczoznawcy, którą określa on w operacie szacunkowym. W praktyce: rzeczoznawca na każdej działce w obecności działkowca opisuje znajdujący się tam majątek (wchodzą w to m.in. rośliny, folie, szklarnie, powstałe zgodnie z prawem altany) i wycenia je według tabel, gdzie wartość takich elementów jest szczegółowo określona.

Miejsca

Opinie (107) 4 zablokowane

  • Likwidować ten bajzel na kółkach (7)

    siedlisko bezdomnych, pijaków i przekrętasów budujących samowolki. Na "ogródkach" regułą jest nielegalne mieszkanie cały rok ,podrzucanie śmieci lub ich wyrzucanie w lasach terenach zielonych.

    • 143 110

    • (1)

      A gdzie ci biedni ludzie mają mieszkać, skoro nie stac ich na kupno mieszkania bądź ziemi ??? jesli mają kawałęk miejsca na działce to sie budują !!!! Niech Nasze Władze dadza możlliwośc wynajecia normalnego mieszkania ( od miasta) za normalne pieniądze to bedana dziualce tylko siedziec z przyjemnosci a nie z przymusu.

      • 18 41

      • gdzie ci biedni ludzie postawią wille, przecież musieliby podatki płacić, budować z pozwoleniem...

        • 39 10

    • (1)

      powiem tak, to nam działkowcom, mieszkańcy okolicznych domów podrzucają śmieci, szczególnie ci z domków jednorodzinnych,bo na dom ich stać a na wywóz śmieci żałują kasy. My mamy swój kontener za który płacimy więc nie mamy potrzeby wyrzucać śmieci na pola. Pojedź sobie w okolice byłego poligonu, koło Jasienia i Moreny i zobacz co tam się dzieje,ale zapewniam cię że to nie sprawka działkowców. A na "moim" ogródku nie ma żadnych meneli i pijaków, tylko dużo starszych osób,które mają parę grządek,które pielęgnują a przede wszystkim wypoczywają na łonie natury. Czasami trzeba się trochę zastanowić nim się głupotę napisze.

      • 25 8

      • akurat żeby głupotę napisać to nie trzeba się specjalnie zastanawiać

        jak widać po pierwszym wpisie. Gość chyba nigdy na prawdziwej działce nie był. Zagospodarowany, piękny ogród działkowy to jest to :)

        • 14 4

    • cobra

      sam jestes pijakiem,a to co piszesz to widac ze jestes dnem

      • 0 0

    • dzialki

      gratuluje nieobiektywnego podejścia zawiści i zazdrości ze ciebie nie stać na taka dzialke p.s dzisiaj by stać się takim jak piszesz pijakiem lub bezdomnym w tych czasach jest bardzo a zycie tych osob które tam mieszkają i którym sam pomagam bo mnie stać jest bardzo rozna i niewiele ma wspólnego z alkoholem a raczej rzadzko a zycie na ogrodach jest ciężkie zycze tobie gościu bys kiedyś wyladowal na ulicy bo takim zawistnym polakom jak ty to się nalezy

      • 0 0

    • lqt

      ja jestem za rozszczelnieniem przepisów dotyczących samowol budowlanych na działakch budowlanych

      dlaczego ?
      dlatego że gminy nie dostarczają mediów w niektórych przypadkach i coraz częściej w Polsce 10/20 km od miast nie ma dostepu do mediów..

      100 metrów oblicz poprowadzenie mediów, inaczej się nie wprowadzisz do czegokolwiek co zbudujesz.

      • 0 0

  • ZAORAĆ! (1)

    że niby jak? za darmo im się należy? pielęgnować syf, często w środku miasta? (wrzeszcz, redłowo). spadek po komunie gorszy niż pkp.

    • 89 72

    • przynajmniej mają gdzie mieszkać

      zazdrościsz?

      • 3 8

  • Gdyby nie te działki to w Gdańsku byłoby wielu bezdomnych (2)

    Znam ludzi którzy maja na działkach okazałe domy ale nie jest to ich widzimisię tylko życiowy wybór. Nie stać ich na kredyt ba nie mogą dostać kredytu na mieszkanie a ceny ziemi są horrendalne więc pozostaje domek na działce.W takich domach żyją całe rodziny dzieci chodzą do szkół i przedszkoli kwitnie normalne życie. Myślę że o ile sprawiedliwe jest oddanie działki która jest od pokoleń w rękach danej rodziny np przez 20lat to niegodziwościa jest przekazywanie na właśność działek ludziom którzy mają je od kilku lat w celu posiadania miejsca do rozpalania grilla. Działki na własność tak ale tylko dla działkowców którzy sieja sadza i zbierają.Najlepsze jest to że ceny za takie działki np w owczrni sięgaja 20 000zł za zaniedbaną zachwaszczoną gołą ziemie :-) Wszyscy w Owczarni chyba są przekonani że dostaną ziemię na własnosć.

    • 46 81

    • to moze wszyscy (1)

      przenieśmy się na działki co ??? Postawie sobie domek i będziemy mieli drugą grecje bo nikt nie bedzie płacić podatków ehhhhh myśleć q...a !!!!

      • 13 9

      • dokładnie!!!

        Ja też chętnie się przeniosę na taką działeczkę. Sprzedam moje 30-metrowe mieszkanko i za to wybuduję sobie dwa razy większy domek na darmowej działce. Ale byłoby super - rano kawusia na świeżym powietrzu i pomidorek prosto z krzaczka, a do tego mniejsze opłaty. Dajcie znać jak będą rozdawać już te grunty ;)

        • 6 4

  • CO TO KUR>>>>A ZA POLSKI ZWYCZAJ ZE WSZYSTKO CO KIEDYS BRALI ZA DARMOCHE DZIS CHCA DOSTAC NA WLASNOSC I NIEZLE ZAROBIC ! (9)

    Ludzie ! braliscie dzialki ogrodnicze w uzytkowanie i czego teraz chcecie ? Chcecie zwyczajnie innych okrasc i sobie przywlaszczyc !!!!!!! Ogrodek dzialkowy to ogrodek dzialkowy a nie ziemia budowlana chyba ze miasto tam bedzie budowac bo to panstwowa ziemi i doskonale wiedzieliscie ze dzialka ogrodnicza to tylko ogrodnicza i malo to kogo obchodzi czy sobie tam altany budowaliscie czy domki gdyz robiliscie to z wlasnej woli wiedzac ze to nie jest dzialka budowlana. Polacy to maja jakis chory zwyczaj zawlaszczania sobie wszystkiego kosztem innych . ZERO ROZDAWNICTWA PANSTWOWEJ ZIEMI ALBO WYCENE ZROBIC I NIECH DZIALKOWCY SOBIE WYKUPIA INDYWIDUALNIE PO REALNEJ CENIE CZYLI NP>500000 TYS ZL ZA DZIALKE TO ZOBACZYMY ILU CWANYCH SIE ZNAJDZIE BO KRASC I ZAWLASZCZAC POTRAFIA ALE WYKUPIC ZA PÓŁ MILIONA JUZ NIE ! SPYCHACZEM DZIALKI WYROWNAC I DEWELOPERA TAM WPUSCIC BO LUDZIE POTRZEBUJA MIESZKAN A NIE SLAMSOW W CENTRUM .

    • 127 56

    • Te deweloper bujaj sie ...pajacu (1)

      Rynek jest zawalony mieszkaniami na ktore nie stac wiekszosci mlodych rodzin,dla nich taka altanka na dzialce to jedyna opcja mam gleboko w waginzie takich cwaniaczkow jak ty ,ktorzy sami sie nachapali a innym wypominaja i zazdroszcza.

      • 10 25

      • do roboty sie wez - a nie altany - nie stac cie JEDZ do II irlandii !

        napewno wybieralas tuska.

        • 4 9

    • równość

      To może jeszcze powiesz ile ludzie dostali za darmo akcji państwowych firm za friko. Też na to zapracowali, jakoś nie było protestów!!

      • 6 1

    • popieram! (1)

      jak dzialkowcy tacy wygadani to niech wykupuja po rynkowej cenie, a nie, ze im sie NALEZY, relikt PRLu

      • 4 4

      • relikt PRLu dobrze rozwiajajacy sie z niemczech i anglii ... czyli cos ci sie w glowce :)

        • 1 0

    • mały ogrodnik czyli MO

      Tak MO, masz rację, Polska to chory kraj, bo wcześniej Twoi rodzice albo Ty prawie za darmo dostaliście mieszkania komunalne, płaciliście za nie gó...ne pieniądze czynszu, mieszkania spółdzielcze za przysłowiowe 100 zł dostaliście i jeszcze każdy ciul może być internetowym (jak widać) dziennikarzem, znawcą prawa, wyrocznią. Poeta miał rację, cham będzie zawsze chamem bez względu na to czy będzie siedział w apartamencie, w audi A6 czy na Majorce - to nic nie zmieni, dalej będzie chamem: to widać, to słychać to czuć!!!

      • 5 0

    • Nie wszystko jest czarne albo białe

      A do szkoły chodziłeś państwowej czy prywatnej. Może wszystko sprywatyzujmy razem ze służbą zdrowia... Masz racje, że na drzewo z tymi którzy chcą na tym zarobić ale pamiętaj o tych, którzy chcą mieć działkę blisko domu a nie stać ich na kupno po cenie wolnorynkowej BO TAKA JEST IDEA DZIAŁEK, żeby były blisko domu a nie na drugim końcu miasta.

      • 0 0

    • Tradycja kulturowa

      Polak Polakowi jak zwykle najchetniej nóż w plecy wbije, jeżeli ktos ma lepszy samochód a nie daj boże lepiej mu sie powodzi i szybciej się dorobił ....śmiać się czy płakać... powiedzmy, że tradycja kulturowa...

      • 0 0

    • Ostudźmy emocje

      Ale jak deweloper otrzyma taką ziemię po ROD za symboliczne pieniądze, to będzie OK???
      Chyba on także powinien zapłacić realną wartość rynkową, a nie dostawać za łapówki intratne lokalizacje???

      • 0 0

  • Zlikwidowac tez przedziwny twor pod nazwa "ogrodki dzialkowe". Wszedzie. (3)

    Tereny sprzedac na wolnym rynku pod budownictwo mieszkaniowe.

    • 70 81

    • (1)

      a ile jeszcze można budować? jak wszystko zabudujemy to będziemy mieli betonową pustynię. A podobna bieda w Polsce, kto ma kupować te mieszkania?

      • 16 10

      • Zgadzam się, dla przeciętnie nawet zarabiającego Polaka, aby kupić mieszkanie potrzeba kredytu na 20-40 lat, na szczęście Polacy mądrzeją i coraz mniej kredytów biorą, bo wiedzą, że to oszukany pieniądz i woda na młyn dla cwaniakowych banków i jeszcze cwańszych Developerów, którzy budują osiedle za osiedlem licząc na nie wiam co....hehe - to jest żałosne, a ceny jak stały w miejscu - tak stoją - dlatego będziemy rzeczywiście chyba betonową pustynią, hehe....

        • 14 4

    • chcecie drugą Japonię? Pod względem syfu w powietrzu!

      Działki hamują nieco zapędy miasta w wybetonowaniu wszystkiego co zielone i naturalne. Dają nam świeże powietrze. Są przepisy o estetyce - domki na działkach mogłyby często być bardziej zadbane. Ogrody powinny istnieć. Ale jeśli teren ogrodów stał się za mały i zbyt niebezpieczny dla użytkowników (trudno im się oprzeć przed zjadaniem własnej marchewki (szczególnie gdy ta kupowana jest coraz droższa) - powinni dostawać zastępczy teren z dala od Centrum z odszkodowaniem na zagospodarowanie, przeniesienie, nowe nasadzenia itp. Niezgodne z przepisami wille na działkach budowane nielegalnie nie powinny w tych sytuacjach obejmować odszkodowania. I tyle. Miasto i tak zyskuje drogie tereny w centrum. Stracą ci którzy chcieli mieć obok domu zieleń, bo pazerność miast prędzej czy później kończy się zabudowaniem tych terenów. I tyle.

      • 0 1

  • (4)

    Ogródek działkowy to przecudowny teren :)....................Mam posiadam i kocham. Ludzie wkoło to często starsi którzy uprawiają swoje grządki ale tez często coraz młodsze osoby które tworza coś własnymi rękami. To dla dzieci czy wnuków (bo nie sypane, bo rośliny ukochane i wygłaskane)..... Nawet nie wiecie jak wiele one dają........ jak fantastycznie wpływają na zdrowie, na uśmiech i na spokój duszy :) kiedy tworzysz własne rabatki, siejesz i patrzysz jak to wszystko wzrasta z miłością. Są tam też ludzie którzy wybrali alternatywę mieszkania - ale tylko dlatego że znaleźli się w nieciekawych warunkach finansowych i jest to dla nich dar by mieszkać i żyć.................. Moim zdaniem każdy kto chce powinien otrzymać od miasta taki ogródek ! wiecej ludzi byłoby spokojniejszych, szczęśliwszych i milszych..........:)))

    • 125 28

    • nie kazdy lubi sie babrac w ziemi, niektorzy woleliby w tym czasie posluchac (1)

      muzyki.

      • 4 13

      • a g*wno nasd to obchodzi

        kretynie

        • 5 4

    • (1)

      Ok, ale czemu w środku miasta???I dlaczego muszę oglądać te stare, obdrapane budy albo szklarnie ze starych okien... ech...

      • 7 4

      • musisz je oglądać, bo działki są bardzo często okradane i dewastowane

        i po prostu nie opłaca się stawiać niczego porządnego. Ubezpieczać też nie warto, bo stawki są bardzo wysokie.

        • 2 1

  • Już dawno powinni to pozamieniać na parki, tereny rekreacyjne, sportowe. Wypowiedzieć dzierżawę i robić porządek ! (2)

    To nieporozumienie i anachronizm żeby w środku miasta robić taki syf z chaszczami i paździerzowymi budami oklejonymi byle czym. Na Przymorzu wycięto chaszcze i zrobiono piękny park im. Reagana ze ścieżkami rowerowymi, oczkami wodnymi. To jest rekreacja a nie jakieś slumsy.

    • 61 51

    • Tylko dlaczego Reagana? (1)

      Nie było innych możliwości? Po co w polskim Gdańsku park imienia jakiegoś amerykanina? Marnego aktorzyny i marnego prezydenciny?

      • 1 1

      • to może im. Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego?

        albo po prostu JP2 ?

        • 0 0

  • Rozgonic towarzycho!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Komuna im dała z darmoche uprawiać szczypiorek i marchewke a oni BEZCZELNIE teraz wyciagaja łapska na tą ziemię. Chamstwo do potegi entej

    • 60 52

  • ogródki poza miasto a tereny sprzedać i przeznaczyć kase na budownictwo komunalne

    ..............

    • 35 43

  • nie zgdzam się by działki przeszły na własność!! (18)

    dostali za darmo by użytkoać sobie, korzystali z tego płacąc jakieś grosze, nikt im tego nie wytykał ale dlaczego teraz żądają tego poletka na własność. To zwykłe złodziejstwo. To taa jakbym mieszkała w mieszkaniu spółdzielczym i nagle uznała, ż mi się ono należy. Cwaniaki

    • 77 45

    • no to poczytaj troche ile ludzi w spółdzielniach wykupiła zajmowane przez siebie mieszkania za bezcen (5)

      • 11 9

      • teraz wykupili za kilkaset złotych, ale kiedyś spłacili za to kredyt i grubbbeeee odsetki (4)

        widać, że nie masz pojęcia o temacie......nie zabieraj głosu

        • 12 3

        • jakie kredyty..jakie odsetki?? bzdury piszesz (2)

          Znam takich ludzi osobiście.. moi rodzice harowali na kredyt na własnościowe a potem inne nieroby dostały możliwość wykupienia spółdzielczego za kilkaset złotych.

          • 6 6

          • Tylko zapominasz, że kiedyś mieszkania spółdzielcze też się kupowało za książeczki mieszkaniowe, a nie dostawało za darmo. (1)

            • 6 1

            • zaróno moi jak i Twoi rodzice musieli mieć owe książeczki mieszkaniowe

              tylko moi się dodatkowo naharowali by to mieszkanie wykupić. potem zmieniono prawo i nagle zamiast 50 000 pln wystarczyło kilkaset pln. to jest jawne oszustwo i karanie bardziej pracowitych

              • 1 0

        • Pomorzanka

          Bzdury piszesz. Żadne kredyty, żadne odsetki, dostali za grosze, tylko że tamto Ty dostałaś to siedziałaś cicho.

          • 2 1

    • (4)

      wypraszam sobie, ja za swoją działkę zapłaciłem

      • 13 11

      • Ja też zapłaciłem za użytkowaną przeze mnie działkę.A ile pieniędzy pochłonęły inwestycje: ogrodzenie, prąd, woda - za darmo tego nie dostałem.

        • 11 7

      • (2)

        Nie zapłaciłeś za działkę, tylko za to co postawił, zasadził poprzedni właściciel, grunt dostałeś w użytkowanie od PZD.Nieznajomość prawa szkodzi.

        • 7 4

        • DZIAŁKI DLA WSZYSTKICH

          Każdy Polak powinien mieć w domu kiszoną kapustę i ogórki. Pomidory, jabłka i śliwki też. Mężczyźni powinni hodować świnie a kobiety kury i gęsi. Polacy powinni mieć na własność ogródki działkowe. Zburzymy Galerię Bałtycką i PG Arenę. Na ich miejscu posadźmy kapustę i ogórki. Galerianki zagońmy do pielenia chwastów. Działki dla wszystkich. Trzeba naród przygotować na kolejne 4 lata rządów PO. Działki dla wszystkich. Palikot ma działki, Donald uprawia truskawki przed domem. Działki dla wszystkich. Tym którzy nie dostaną działki, państwo powinno zapewnić darmowe zakupy w Biedronce. Działki dla wszystkich. Miro, Zdzichu, nawet dla Janka Pospieszalskiego i Tomasza Lisa.

          • 3 1

        • t0fik

          No właśnie t0fik, nieznajomość prawa szkodzi, trzeba poczytać, przejrzeć Ustawy a później pisać. Wiesz co to jest Ustawa? to nie jest to samo co "ustawka". Nie jestem działkowcem, t0fik. To "zero" po "t" to Ty?

          • 0 0

    • a ja uważam że rzodkiewka powinna byc na działce i miasto mogłoby taki tereny jej przekaząć ..............tylko - co to za człowiek który ma własne jedzenie, sam ogrzewa dom, ciągnie sam wode ze studni i jest szczęśliwy?co miasto dostanie z takich ludzi, co spółki ? :)zbyt szczęśliwy i niezależny człowiek to nieszczęście dla rządzących

      • 15 5

    • ZA DARMO

      JAK ROZDAWANO ZA DARMO MIESZKANIA KOMUNALNE TO BYŁO DOBRZE BO CIOCIA DOSTAŁA MAMA I SĄSIAD !!!

      • 5 0

    • uwlaszczenie

      Jestem za uwlaszczeniem tym ludziom sie nalezy z ugorow zrobili oaze zieleni !A Pani poprostu zazdrosci tym ludziom przeciez moze sobie Pani kupic bo duzo dzialkowcow rezygnuje zapewniam Pania ze uspokoi to nerwy a i ruch dobry dla zdrowia taka zwykla altaneczka z nasadzeniami kosztuje 6 tys zl nie ma nic za darmo!

      • 6 3

    • Rzodkiewka

      Nie jestem działkowcem.
      Rzodkiewka! a mieszkania spółdzielcze parę lat temu za przysłowiowe 100 zł to kto dostał? - krasnoludki czy spółdzielcy w Polsce! Zapomniałaś, bo to wtedy było dla Ciebie a jak jest dla kogoś innego to NIE!!! Typowa mentalność Kalego - o ile wiesz o czym piszę.

      • 2 0

    • szkoda, ze autor - ale to tylko rzodkiewka, więc nie ma sie co dziwić, - nie pamięta juz sytuacji sprzed kilku lat wykupu mieszkań spółdzielczych za złotówke, paradoksalnie, gdy część ludzi spłacała kredyty zaciagnięte przez spółdzielnie mieszkaniowe inni za 1 zł wykupowali mieszkania na własność
      I czy to było w porządku ???????

      • 2 0

    • Rod

      Rolnicy dostali od państwa hektary za darmo, moźe im tez zabrać.

      • 1 0

    • tak bylo,mieszkania komunalne za grosze byly wykupywane.Za dzierzawe sie placi nie urzytkuje sie za darmo

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane