• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Niepłacący za czynsz mają setki milionów zaległości

Szymon Zięba
8 listopada 2022, godz. 21:00 
Opinie (320)
Zaległości czynszowe ma już co czwarte gospodarstwo domowe w kraju. Zaległości czynszowe ma już co czwarte gospodarstwo domowe w kraju.

Ponad 160 mln zł w Gdańsku, około 69 mln zł w Gdyni, prawie 11 mln zł w Sopocie - osoby zajmujące mieszkania komunalne w Trójmieście zalegają z czynszem na miliony złotych. Eksperci alarmują, że - w skali kraju - nieuregulowane płatności ma nawet co czwarty lokal, a suma długu przekracza 6 mld zł.Czy zalegasz z opłatami za czynsz?

Temat związany z zadłużeniem czynszowym dotyka niemal każdej wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej.

To nie tylko zmora zarządców nieruchomości, ale i mieszkańców płacących w terminie. Według GUS, zobowiązania czynszowe - w statystykach ogólnopolskich - wynoszą około 6,3 mld zł. Oznacza to, że nieuregulowane płatności ma co czwarty lokal.

Warunków do poprawy sytuacji obecnie nie widać, bo koszty życia rosną, również te związane z utrzymaniem mieszkania. Część osób nie płaci za czynsz nawet mimo posiadanych oszczędności.

Tylko w Spocie zadłużenie w czynszu za mieszkanie komunalne nie wzrosło. Tylko w Spocie zadłużenie w czynszu za mieszkanie komunalne nie wzrosło.

Z oszczędności płacimy za czynsz lub choć je mamy nie płacimy wcaleJak wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor:

 • co szósty Polak, pomimo posiadanych oszczędności, zalegał w ostatnim półroczu z płatnością bieżących zobowiązań, w tym z rachunkami za czynsz.
 • Co drugi musiał po nie sięgnąć w celu sfinansowania swoich podstawowych potrzeb (49 proc.),
 • z czego co siódmy opłacał z budżetu na czarną godziną stałe opłaty jak np. zobowiązania czynszowe.
 • Co szósta osoba zamieszkująca średnie, duże i wielkie miasto płaciła za czynsz z oszczędności,
 • a co dziewiąta choć posiadała oszczędności i tak opóźnia płatności za mieszkanie.

- Sytuacja ta pokazuje, jak w wyniku inflacji pogorszyły się warunki finansowe wielu Polaków i jednocześnie, jak może to w niedalekiej przyszłości wpłynąć jeszcze bardziej negatywnie na finanse zarządzających lokalami. Za nieopłacone czynsze można przeprowadzić wiele koniecznych remontów i zrealizować inwestycje poprawiające standard budynków, co pozwoliłoby podnieść komfort życia mieszkańców - zaznacza Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. - Dlatego przede wszystkim potrzebna jest motywacja. Niestety, wielu zadłużonym mieszkańcom jej brakuje. Wydaje im się, że niezapłacenie czynszu nie rodzi żadnych nieprzyjemnych skutków. By skłonić ich do zapłaty, trzeba wyprowadzić ich z tego przekonania. Pomoże w tym Rejestr Dłużników, z którym warto aktywnie współpracować.
Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Skromny październik 2022 Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Skromny październik 2022

Wystarczy nie zapłacić za miesiąc i już można zostać wpisanym do rejestruOd 200 do 700 zł - tyle średnio płacimy miesięcznie za czynsz, tyle też wystarczy, aby znaleźć się w rejestrze dłużników, gdy tego nie zrobimy. Zgodnie z ustawą do BIG może zostać wpisane zobowiązanie, gdy płatność opóźnia się o co najmniej 30 dni i wynosi co najmniej 200 złotych w przypadku osób prywatnych i 500 złotych, gdy mamy do czynienia z firmą.

Gdy osoba lub firma znajdzie się już w bazie dłużników, może napotkać wiele przeszkód w swoich planach dotyczących zakupów ratalnych, kredytów czy innych długoterminowych umów.

Zadłużenie w mieszkaniach komunalnych w Gdańsku wzrosło o ok. 6 mln złW stolicy Pomorza, według stanu na 30.09.2022 r. należność główna użytkowników lokali mieszkalnych wyniosła dokładnie 160 mln 103 tys. 524,98 zł. Na koniec grudnia 2020 r. było to 154 mln 140 tys. 435,85 zł.

Jeżeli przełożyć to na liczbę wszystkich mieszkańców miasta, oznaczałoby to, że pojedyncza osoba ma ok. 264 zł czynszowego długu.

- Jednym z zadań realizowanych przez Gdańskie Nieruchomości, jako administratora zasobu mieszkaniowego jest obsługa finansowa, a w tym windykacja należności. Działania windykacyjne prowadzimy w podziale na windykację upominawczą oraz egzekucyjną, a w naszych działaniach koncentrujemy się na wsparciu rodzin od pierwszego momentu, kiedy pojawi się problem z bieżącym regulowaniem należności. Dzięki oferowanemu wsparciu ponad 90 proc. rodzin, które skorzystały z pomocy, a ich indywidualne sprawy znalazły rozwiązanie w okresie pierwszych miesięcy od powstania problemu, unika spirali zadłużenia i na bieżąco reguluje swoje należności - mówi Aleksandra Strug, rzeczniczka Gdańskich Nieruchomości.
Jak dodaje, osobom borykającym się z problemem zadłużenia oferowanych jest kilka form pomocy w spłacie należności, które dobierane są do potrzeb danej rodziny.

- Poza możliwością rozłożenia zaległości na raty, istnieje także możliwość odrodzenia spłaty części należności, odpracowanie długu, a także udział w programie restrukturyzacji należności, który od 2020 r. realizujemy w Gdańsku. Z restrukturyzacji skorzystać mogą także byli użytkownicy, którzy dotychczas nie uregulowali należności - mówi Aleksandra Strug.

Zadłużenie w Gdyni wzrosło, zmalały odsetkiJak wygląda sytuacja z zaległościami czynszowymi w Gdyni?

W 2020:

 • Zaległości wyniosły 42 mln 125 tys. 977,50 zł
 • Odsetki wyniosły 22 mln 539 tys. 713,90 zł

W 2022 (na koniec września):

 • Zaległości wyniosły 47 mln 696 tys. 626,46 zł
 • Odsetki wyniosły 22 mln 360 tys. 280,15 zł

Oznacza to, że w ciągu dwóch lat zaległości czynszowe wzrosły o ponad 5.5 mln zł, a odsetki zmalały o ponad 179 tys. zł.

Jeżeli przełożyć to na liczbę wszystkich mieszkańców miasta, oznaczałoby to, że pojedyncza osoba ma ok. 285 zł czynszowego długu.

Zadłużenie w Sopocie na razie nie wzrosłoSopot to jedyne miasto, w którym zadłużenie czynszowe na razie nie wzrosło.

 • W 2020 r. zaległości łącznie z odsetkami wyniosły 11 mln 244 tys. 844,15 zł
 • Do końca września 2022 r - zaległości łącznie z odsetkami wyniosły 10 mln 992 tys. 256, 87 zł.


Jeżeli przełożyć to na liczbę wszystkich mieszkańców miasta, oznaczałoby to, że pojedyncza osoba ma ok. 297 zł czynszowego długu.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (320)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi mieszkań i domów

targi

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
31950 zł/m2
Gdynia Orłowo
20450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
18950 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
17900 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
22950 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18050 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17000 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
16000 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane