• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rynek nieruchomości. Deweloperzy i pośrednicy są dostępni

Ewa Budnik
20 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
W tych biurach sprzedaży deweloperów, które jeszcze są otwarte, klientów nie ma wielu. Coraz częściej wszelkie informacje udzielane są online. W tych biurach sprzedaży deweloperów, które jeszcze są otwarte, klientów nie ma wielu. Coraz częściej wszelkie informacje udzielane są online.

W czasie kwarantanny czy pobytu w domu wiele osób ma czas na wielokrotnie odkładane zajęcia, w tym na szukanie nowego lokum. W Serwisie Ogłoszeniowym Trójmiasto.pl jest niemal normalny ruch, biura sprzedaży deweloperów i pośredników w większości są otwarte, choć klienci chętniej korzystają z innych - niż osobista wizyta - kanałów komunikacji.Gdybyś teraz kupował(a) nieruchomość:

Nie będziemy w tym miejscu spekulować, co się stanie z cenami mieszkań i szerzej rynkiem nieruchomości po zakończeniu pandemii, bo na tę chwilę wszelkie stwierdzenia są tylko "gdybaniem".

Na dzisiaj nie ulega jednak wątpliwości, że część z nas ma więcej czasu na zajęcie się pracami domowymi, małymi remontami (o czym świadczą żniwa marketów budowlanych z ubiegłego weekendu) czy przeglądaniem ofert o sprzedaży mieszkań. Sprawdziliśmy to w naszych statystykach - po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego nasi użytkownicy odwiedzają kategorię Nieruchomości Serwisu Ogłoszeniowego Trojmiasto.pl niemal równie często jak na początku marca, w lutym i styczniu.Deweloperzy pracują głównie zdalnie i onlineCzęść biur sprzedaży deweloperów jest zamknięta, inni deklarują, że są przygotowani na bezpieczny kontakt z klientem w biurze, jeśli wyrazi on wolę spotkania. Lepiej zatem przed odwiedzinami u dewelopera zadzwonić i upewnić się, czy biuro jest otwarte. W takiej sytuacji możemy też spodziewać się propozycji wideorozmowy.

- Nasze biuro działa w trybie zdalnym, ale w każdej chwili możemy przygotować spotkanie. Jesteśmy też otwarci na kontakt wszystkimi innymi kanałami komunikacji - odpisujemy na zapytania e-mailowe, jesteśmy pod telefonem - mówi Jacek RostankowskiInvest Pel.

Nasz rozmówca przyznaje jednocześnie, że umówieni wcześniej klienci odwołali spotkania, a ostateczne decyzje zakupowe są odkładane na czas po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego.

W trybie zdalnym działają też biura sprzedaży Allcon Osiedla.

- Klienci posłuchali próśb o pozostanie w domach i przełożyli planowane spotkania. Wciąż jednak są osoby, które chcą uzyskać informację o ofercie i dopytują o mieszkania. Doradcy są więc w stałym kontakcie z klientami drogą e-mailową i telefoniczną - informuje Agnieszka Borowczyk z Allcon Osiedla. - Jednocześnie obserwujemy, że użytkowcy spędzają więcej czasu online, a ruch na naszej stronie jest na podobnym poziomie co w poprzednich tygodniach. Czas spędzany przez użytkowników na stronie wydłużył się - widać, że ludzie teraz więcej czasu mogą poświęcić na oglądanie oferty na www.

Deweloperzy w Trójmieście i okolicachW Euro Stylu pracownicy są już gotowi do odbywania spotkań w formule online. W czasie połączenia można porozmawiać, nie tylko wzajemnie się widząc, klient ma możliwość cyfrowego zapoznania się z dokumentami i ofertą dostępnych mieszkań. Deweloper deklaruje, że obsługa transakcji i obieg dokumentów może się odbywać również za pośrednictwem internetu.

Część biur sprzedaży przygotowana i otwartaPoza tym, że Euro Styl wprowadził możliwość spotkania online, to jednocześnie biura sprzedaży pozostają otwarte. W placówkach wprowadzono odpowiednie procedury gwarantujące bezpieczeństwo pracowników i klientów. Na miejscu znajdują się niezbędne środki higieny i dezynfekcji.

Podobnie jest w Robyg, którego część biur (na Morenie i przy inwestycji Zajezdnia Wrzeszcz), mimo mniejszego ruchu, jest otwarta.

- Wielu klientów zmieniło formułę kontaktu ze sprzedawcami na internetową. Uruchamiamy możliwość wideospotkania z klientami. To działa jak normalne spotkanie w biurze sprzedaży - włącznie z tym, że klient na monitorze swojego komputera będzie mógł zobaczyć wszystkie dokumenty, projekty, prospekty - informuje Anna Wojciechowska, dyrektor gdańskiego oddziału Robyg.
Czytaj także: mieszkania w Trójmieście w cenie poniżej 7 tys. zł za m kw.

Otwarte są także biura sprzedaży Grupy Inwestycyjnej Hossa.

- Mamy dyżury w biurach sprzedaży, ale też sami klienci preferują teraz kontakt e-mailowy i telefoniczny. Możliwe są u nas także wideorozmowy. Jeśli klient jest zainteresowany taką formułą kontaktu, to jak najbardziej możemy to ustalić. Widzimy teraz zainteresowanie ze strony klientów, którzy mają teraz trochę więcej czasu na spokojne zapoznanie się z ofertą - opowiada Justyna Glazar z GI Hossa.
Na brak klientów nie narzeka Ekodeweloper, który buduje domy szeregowe na Morenie.

- Mamy otwarte biuro sprzedaży, działamy rozsądnie, przestrzegamy wszystkich zasad bezpieczeństwa i wcale nie dostrzegamy, by klientów było radykalnie mniej. Sprzedaliśmy w ostatnim czasie kolejne domy, co jest pozytywnym sygnałem, że klienci jednak nie boją się tak bardzo - informuje Anita Damrat z biura sprzedaży Ekodeweloper.
Pośrednicy i deweloperzy deklarują, że są gotowi zorganizować spotkanie w biurze lub nieruchomości w sposób bezpieczny pod względem epidemicznym. Mimo to większość na razie wstrzymuje się z oględzinami. Pośrednicy i deweloperzy deklarują, że są gotowi zorganizować spotkanie w biurze lub nieruchomości w sposób bezpieczny pod względem epidemicznym. Mimo to większość na razie wstrzymuje się z oględzinami.

Zastój u pośrednikówW gorszych nastrojach są pośrednicy nieruchomości, których oferta to w dużej mierze rynek wtórny. Niektórzy mówią o całkowitym zastoju, bo właściciele nieruchomości na sprzedaż boją się teraz wpuszczać do mieszkań osoby z zewnątrz, a nabywcy również nie mają ochoty na wycieczki po domach.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie nieruchomości na sprzedaż czy wynajem są zamieszkałe. Część z nich można oglądać bez obawy przed zarażeniem. Świadczy o tym ogłoszenie zamieszczone w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl, gdzie pośrednicy agencji Muskat&Wicher zapewniają, że przeznaczone na wynajem mieszkanie w Śródmieściu Gdyni jest niezamieszkałe. "W czasie prezentacji nieruchomości obecny będzie tylko nasz pośrednik. Nasi pośrednicy zostali przeszkoleni w zakresie zachowania maksymalnych zasad bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi WHO" - czytamy w ogłoszeniu.

Agencje nieruchomości w Trójmieście i okolicach- Widzimy, że ruch w przeglądarkach jest duży i mamy nadzieję, że to się przełoży na zainteresowanie klientów, kiedy ograniczenia związane z pandemią już miną. Teraz jednak nawet osoby, które już były zdecydowane na transakcję, chwilowo się wstrzymują, a nowi klienci czekają z umawianiem się. Dotyczy to zarówno rynku mieszkaniowego, jak i komercyjnego - mówi Paweł Grabowski z agencji Big Property. - Tymczasem jesteśmy gotowi do udzielenia wszelkich informacji, nie odmawiamy spotkań związanych ze sprzedażą czy najmem, również na rynku komercyjnym. I, co oczywiste, jesteśmy przygotowani, by spotkania takie były bezpieczne pod kątem epidemicznym.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Opinie (370) ponad 20 zablokowanych

 • jedyny plus koronawirusa (19)

  będzie duża korekta cen metra kw.

  • 142 31

  • (7)

   No będzie niska cena. Zaryzykujesz teraz zakup?

   • 10 4

   • to zależy jak niska (6)

    jeśli do 20% to nawet nie nie zawracałbym sobie głowy ale jeśli o ponad 30% to zacząłbym się zastanawiać

    • 13 3

    • raczej nie spadnie (5)

     prezes NBP powiedział, że rząd dodrukuje pieniędzy ile trzeba (co za profesjonalizm) i złotówka straciła, więc tłumy Niemców, Szwajcarów, kupią sobie mieszkanko nad morzem za grosze (p przeliczeniu z euro) i cena może chwilowo spaść, ale generalnie albo się utrzyma, albo będzie nieznacznie (ale już wolniej niż ostatnio) rosnąć
     Szybciej spadną ceny gdzieś przy obwodnicy, ale mieszkania w odległości 1-1,5 km od morza będą szły w górę, Będziemy mieli to co jest standardem w innych "ciekawych" miastach i regionach w różnych częściach Europy. Dodatkowo dojdzie ocieplenie klimatu i osoby starsze z bogatego zachodu będą powoli rezygnować z wyjazdów do Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, itp. i będą wybierać spokojniejsze pod względem temperatur Morze Bałtyckie, Morze Północne. Ale dla nich liczyć się będzie lokalizacja i okoliczna infrastruktura. I tu może zyskać Brzeźno, Jelitkowo, bliska morzu Żabianka, część Sopotu leżąca blisko morza, a może nawet Sobieszewo, ale tam jest kłopot z infrastrukturą, więc może na raczei ta lokalizacja czekać na lepsze czasy. Sądzę, że takim wyznacznikiem będzie linia ok. kilometra, półtora kilometra od morza.

     • 18 26

     • pobożne życzenia dewelopera, ceny polecą w dół i nic nie pomoże zaklinanie rzeczywistości
      nieruchomości reagują wolniej na spadek cen, ale za 3-6 mcy będzie to już widoczne
      dokładnie taka sama śpiewka była w latach 2009-2012, kupujcie, kupujcie bo nigdy nie spadnie, wystarczyło trochę cierpliwości i korekty na poziomie 20-30% pojawiły się same

      • 23 6

     • W EU też drukują na potęgę

      • 12 0

     • Ekspert sie znalazl. Na pewno bogaty Niemiec bedzue sie czul super komfortowo w Brzeznie, moze jeszxze w Nowym Porcie. Jak juz, to siedza oni na wybrzezach Francji, Bulgarii, bo tam lepsza pogoda. Tutaj po kryzysie jak bieda sie rozpanoszy byliby okradani.

      • 13 1

     • (1)

      W styczniu kupilem mieszkanie i juz jest 20% tansze :)

      • 9 2

      • Ja kupię w listopadzie i będzie 30% tańsze.

       • 8 2

  • Kochani developerzy czekamy na obniżkę:) (3)

   Mam 200 w gotóweczce i chętnie kupię coś w centrum:) Będą oferty, cały wynajem krótkoterminowy leży. Jeśli kochani ktoś kupił na kredyt, a nie ma turbodoładowania na kocie to czekam na oferty. Czas start składać proszę interesuje mnie ściesłe centrum:)

   • 15 16

   • Ścisłe centrum Pacanowa ?

    • 18 5

   • A ja mam 50 tysięcy (1)

    i idę właśnie do salonu Lexusa. Bo według moich wyliczeń tyle będą teraz warte. No i kto mi teraz sprzeda? Przecież jestem klientem i mam pieniądze.

    • 10 6

    • Zależy czasu lat stał na placu i czekał na właściciela. Myślę, że jakiegoś lexa za 50k spokojnie kupisz, ale może niekoniecznie w trójmieście, bo z tego co widzę na oficjalnej stronie lexusa najtańszy GS jest za 59k, ale pewnie da się trochę wynegocjować. Ale u dilera w wawce są an przykład 2 sztuki w cenie poniżej 50k.

     • 6 0

  • Kto nie sprzedał mieszkania przed 13 marca (5)

   straci kto nie kupił mieszkania przed 13 marca zyska

   • 20 7

   • kto sprzedał ten przegrał (2)

    Ktoś dostał wartość mieszkania do kieszeni, a jak inflację rząd napędzi aby bronić miejsca pracy, to za pół roku kupisz sobie za to sofę , no może sofę i podnóżek ;-)

    • 12 12

    • inflacja owszem podskoczy, ale nie do takich poziomów, natomiast mieszkania pójdą w dół za kilka miesięcy i to sporo

     • 10 7

    • za rok

     kupi sobie dwa mieszkania w cenie jednego :)

     • 8 2

   • (1)

    A ja przed 13 marca sprzedałem swoje mieszkanie, zrefinansowałem kredyt i do tego jeszcze wziąłem drugi na dom :) Czyli reasumując sprzedałem drogo, kupiłem po niskiej cenie za m2 na kredyt który obecnie potaniał a jeszcze planuję pod koniec roku nadpłacić i przenieść do innego banku na stały wibor.

    • 0 2

    • Tanio nie kupiłeś tylko bardzo drogo, oprocentowania zmiennego na stałe nie zmienisz a jak stopy procentowe pójdą do góry to chleb z pasztetem 3 x dziennie.

     • 2 0

  • Smutna prawda

   Niestety przybędzie też zgonów, pewnie z 40-120 tys do końca roku wobec 410 tys. zgonów w 2019 r. w dużej mierze będą to osoby zwalniające mieszkania.

   • 4 3

 • Spodziewana korekta to 30% a chętnych na zakup i tak nie będzie (17)

  • 77 26

  • Deweloperzy działają tylko klientów nie ma :( (1)

   I nie będzie.. każdy teraz obudził się, że może stracić pracę i mieszkanie w starym falowcu za 600 tysięcy złotych już nie wygląda tak atrakcyjnie

   Widzę że dwa pokoje na Przymorzu już poniżej 2k można wynając

   • 21 2

   • dodaj, że 2 pokoje na Przymorzu w nowym budownictwie ... i chętnych brak, ale to jeszcze nie efekt epidemii a przegrzanego rynku i nadpodaży mieszkań na wynajem, których z miesiąca na miesiąc przybywa

    • 26 1

  • To nie korekta rynku będzie 30% (11)

   Tylko Ty będziesz, jak i większość społeczeństwa miał o tyle mniej w kieszeni. Nie spadną ceny mieszkań. Zamrożą się. Tobie spadnie w portfelu.

   • 6 19

   • (3)

    nieprawda, ceny mieszkań polecą w dół, popyt spadnie niebotycznie a deweloper mając swoje koszty będzie zmuszony sprzedać, wystarczy trochę cierpliwości

    • 12 4

    • (2)

     Nie da rady sprzedać nawet po kosztach. Będzie jazda poniżej kreski, byle tylko bank im nie zaorał całego biznesu.

     • 7 5

     • Ale jesteś naiwny. (1)

      • 3 2

      • podejdz sobie do biura sprzedazy i poczekaj az przyjdzie ktokolwiek. nie zapomnij o kanapkach na caly dzien i termosie z kawa.

       • 2 4

   • (6)

    jak ja będę miał mniej w kieszeni o 30% to korekta na rynku nieruchomości będzie nie mniejsza niż 50%

    • 9 2

    • (5)

     jak inflacja podskoczy za bardzo to nie będzie innego wyjścia jak podnieść stopy procentowe co jeszcze bardziej przełoży się na spadek cen mieszkań
     realnie stracisz 5 może 10 % siły nabywczej o ile się jakoś nie zabezpieczysz a korekta na cenach mieszkań to 25-30% lub więcej, masz kasę to spokojnie czekaj, kupisz znacznie taniej

     • 11 2

     • (4)

      Mam kasę ale jej siła nabywcza traci z dnia na dzień. Obawiam sie, że siła nabywcza złotówki w stosunku do nieruchomości tez sie zmniejszy, a w najlepszym przypadku pozostanie niezmienna, czyli nominalnie ceny mieszkań nie spadną

      • 3 5

      • Dokładnie

       W czasie kryzysu słabe waluty tracą najbardziej a zł jaki jest każdy widzi. Jeśli dojdzie do kryzysu to wartość nominalna mieszkań będzie zyskiwać bo ludzie będą uciekać z giełdy i od gotówki co już widać. A jak będziesz miał w kieszeni mniej o 30% to mieszkania na pewno spadną mniej bo nigdy nie jest tak, że są łatwo dostępne.

       • 4 2

      • (2)

       to tak nie działa, rynek walutowy to spekulacje i interwencje rządu, w krótszej perspektywie złotówka trochę straci ale z czasem odbije, natomiast mieszkania czeka zjazd cenowy na dłuży okres

       • 1 2

       • Bo chcesz kupić a cię nie stać aha teraz rozumiem (1)

        Dlaczego w np. Boliwii gdzie jest mega kryzys i inflacja wartość mieszkań podaje się w dolarach ? Reasumując tobie w portfelu nic ma się nie zmienić a mieszkania mają stanieć minimum 30% ? Tak wygląda kryzys ? Nigdy nie jest tak, że mieszkanie jest łatwo dostępnym dobrem niezależnie czy jest kryzys czy nie. Poza tym dzisiejsza sytuacja o tyle różnie się od kryzysu z 2008, że wtedy to banki ją wywołały spekulując rynkiem nieruchomości a dziś przyczyny są zupełnie inne.

        • 1 2

       • Boliwia to nie Polska to po pierwsze, po drugie mieszkania i inne dobra kupuje się po jak najniższych cenach a nie żeby pokazywać na co kogo stać. Ceny mieszkań są teraz bardzo wysokie i w obecnej sytuacji nie do utrzymania, polecą jak kamień w dół.
        Złotówką owszem szarpnie ale nie tak bardzo jak ceną mieszkań.
        Przyczyny kryzysu nie mają większego znaczenia ponieważ ich efektem będzie bardzo duży spadek popytu na nieruchomości. Powód z jakiego ktoś stracił pracę, zmiejszyły zarobki itp nie ma znaczenia.
        Poza tym, naganiasz na zakup mieszkań, pracujesz u dewelopera więc ok, ale pomyśl logicznie, skoro wg Ciebie złotówka tak bardzo straci a mieszkania utrzymają wartość to dlaczego chcecie wymieniać wartościowe mieszkania na bezwartościowe za chwilę złotówki?

        • 3 1

  • Mówią że koronka zabije większość ludności na ziemi (1)

   ...to wtedy pewnie i mieszkania potanieją. Masz rację

   • 1 4

   • nie zabije większości ludzi na świecie, to oczywiste
    zabije natomiast niebotyczne ceny mieszkań

    • 11 1

  • Odpowiedź.

   Tak będzie dla jednych bardzo dobrze dla innych bardzo źle niestety.

   • 4 0

 • Nie będzie żadnej korekty (27)

  nie działają kancelarie notarialne, ludzie odkładają wszystko na później. Ceny na razie nie zmienią się bo nie będzie transakcji. Tak jest we Włoszech czy w Niemczech.

  • 53 47

  • Dokładnie

   W takim momencie ludzie nie podejmują decyzji o zakupie czy sprzedaży mieszkania. Emocje nigdy nie są dobrym doradcą.

   • 14 5

  • (1)

   Większość kancelarii notarialnych działa. Sam byłem wczoraj w jednej (mojej ulubionej). Pewnie nawet nie dzwoniłeś do żadnej żeby zweryfikować tego, co postanowiłeś nam tu napisać.

   • 6 8

   • W środę byłem u notariusza, więc działa

    • 3 2

  • Nie działają notariusze po co kłamiesz.

   Do sprzedania mieszkania konieczna jest wizyta u dewelopera ( ale to jeszcze nie problem bo sprzedają zwykle dziury w ziemi) a jeśli wtórny to ogląda się nie jedno a kilka mieszkań. Ludzie nie wpuszczają nikogo bez potrzeby do środka bo się boją więc walisz taki bzdury bo modlisz się o spadek cen. Poza tym w takim momencie to ludzie nie myślą o kupnie mieszkania, boją się o życie a nie dach nad głową. Rynek kupna/sprzedaży zamarł ale nie tylko mieszkań ale np i aut.

   • 10 4

  • w niemczech ceny najmu sa inne...

   berlin 50m -800e/msc -srednia zarobku emigrantow ! 2500e
   gdansk50m -2000zl/msc -srednia zarobku2500zl ....

   • 7 1

  • (19)

   będzie duża korekta, kwestia kilku miesięcy, pod koniec roku deweloperzy będą inaczej śpiewać, teraz próbują jeszcze naganiać, jeśli macie kasę na zakup to cierpliwie czekajcie

   • 10 2

   • Ta jasne. Za 3 tyg ludzie musza pojsc do pracy bo inaczej cale panstwa upadna (18)

    Mieszkan bedzie na rynku mniej a to jedno oznacza. Nikt nie tworzy aby tracic.

    • 6 7

    • Ale mają masę budów i gigantyczne kredyty oraz plan/harmonogram sprzedaży (16)

     MUSZĄ sprzedać w określonym czasie. A klienci zwykle MOGĄ ale nie muszą teraz kupić, a najczęściej nie chcą, bo się boją i MOGĄ jakiś czas pomieszkać u rodziców/na wynajmie/w starym mieszkaniu. Resztę sobie wydedukuj. Korekta będzie ok. 25-30% i już o tyle spadają notowania największych graczy.

     • 13 3

     • Ty myślisz, że tylko zwykłym ludziom spłatę kredytu opóźniają a firmom już nie? (15)

      W interesie banków nie jest aby ktoś kto ma kredyt upadł w obliczu prawdopodobnego kryzysu. Nic nie muszą sprzedać bo sytuacja jest nadzwyczajna ale ty patrzysz tylko ze swojej strony. Ma wszystko upaść abym JA mógł kupić taniej bo jestem zapatrzonym w siebie egoistą. Jeśli w ciągu kilku tyg nie wróci w miarę normalne działanie państwa to każdemu jednemu grozi to upadkiem i stracą na tym wszyscy. Do tego żaden rząd nie może dopuścić.

      • 4 1

      • mi nic nie grozi (2)

       mam kilka zabek.
       moi ludzie nie nadazaja wykladac makaronu i papieru toaletowego.

       • 1 1

       • A ode mnie te lokale gdzie masz te żabki wynajmujesz. (1)

        • 0 0

       • no i masz farta, że ja, bo mogl to byc jakis restaurator

        • 0 0

      • (11)

       Przecież egoista w kapitalizmie to dobre określenie, czym jak nie egoizmem kierował się deweloper podnosząc ceny? Teraz będzie je musiał opuścić :)

       • 2 0

       • Zysk a egoizm to dwa rożne pojęcia (5)

        • 0 0

       • (4)

        .. a to zupełnie zmienia postać rzeczy Sokratesie

        • 0 0

       • a każdy egoista jest dusigroszem i odwrotnie ? (3)

        • 0 0

       • (2)

        odwrotnie

        • 0 0

       • aha czyli biedny = egoista, oklaski (1)

        • 0 0

       • dusigrosz = biedny? a skąd biedny ma grosz do duszenia?
        szach mat
        dziękuję

        • 0 0

       • Cała sala klaszcze jeszcze głośniej. (1)

        Biedny= mało = dusi bo musi nie równa się bez grosza nie równa się egoista.

        • 0 0

       • dusigrosz nie znaczy biedny, rozumiesz swój błąd?
        dusigroszem jest ktoś kto ma grosz czyli pieniądze, żeby je dusić
        biedny jak przydusi grosz to umrze z głodu

        2:0

        • 0 0

       • Widownia gwiżdże i wychodzi (1)

        Bogaty = dusigrosz lub nie - ma wybór biedny ma mało musi dusić . Biedny nie = bez oszczędności.

        • 0 0

       • 3:0

        biedny nie ma wyboru zatem nie może być dusigroszem, jest po prostu biedny co zresztą sam potwierdziłeś dokonując klasycznego samozaorania

        • 0 0

       • Ah rozumiem czyli biedny nigdy nie oszczędza, nie odklada drobnych kwot. Świat jest bardziej zróżnicowany niż w twoim malym rozumku. KO

        • 0 0

    • Państwa nie upadną, upadną natomiast napompowane przed deweloperów i tani kredyt ceny.

     • 8 1

  • Będzie gigantyczna korekta, bo mało kto chce teraz (nowsze, większe, lepsze) mieszkanie, większość chce gotówkę

   • 8 5

  • bedzie spadek a po 1-2 latach znowu do gory i to sporo bo teraz ludzie odkladaja, ale w koncu musza kupic

   • 6 2

 • Wszędzie wykazywane jest zmniejszone zainteresowanie rynkiem nieruchomości. (5)

  Banki odrzucają większy procent wniosków kredytowych, a trójmiejscy deweloperzy twierdzą inaczej. Oj kłamczuszki!

  • 88 13

  • Nakręcają klientów, póki jest bańka (1)

   Za rok ceny pewnie 1/3 w dół w związku z nadciągającym kryzysem

   • 13 1

   • A ludzie se jeszcze nie zdaja sprawy, jak bolesny bedzie ten kryzys...

    • 5 0

  • A ja wolę kupić mieszkanie za moje pieniądze (2)

   ... niż inwestować w giełdę lub trzymać w skarpecie

   • 8 2

   • Możesz też oddać na cele charytatywne. To Twoja kasa. Rób co chcesz

    • 5 1

   • A ja wolę trzymać w skarpecie w twardej walucie

    Niż pozbywać się kasy na kupkę pustaków

    • 2 1

 • (1)

  W końcu deweloperzy i agenci nieruchomości poznają słowo 'bessa'. Po każdym kryzysie jest krach na rynku nieruchomości ponieważ wiele firm bankrutuje, są zwolnienia itp. Już teraz jest płacz tych wynajmujących po kilka mieszkań. Historia lubi się powtarzać :)

  • 67 15

  • A ty masz goo*no

   I teraz radocha, bo "kułaki" straco . Tak myśleli bolszewicy...

   • 2 2

 • (4)

  Nikomu źle nie życzę serio, ale deweloperzy za swoją zachłanności i ceny z kosmu mogli by dostać po tylku

  • 118 8

  • Dokladnie.

   • 20 0

  • Ogólnie też bym tak napisał, bo chciałbym kupić tanio (1)

   Lecz z drugiej strony, dlaczego nie mają zarabiać na popycie? Dlaczego mają dostać po d*pie że Rosną ceny gdy jest wielki popyt? Naturalne prawo. Ja mam nadzieję że po d*pie dostanie patologia i beneficjenci wszelkich socjalow ,i zniknie dotowanie rozmnażania w XXI wieku.

   • 23 10

   • naturalne prawo? ceny z kosmosu za klitkę z betonu to jest naturalne prawo?
    pogadamy na jesieni, jak was koszty przycisną

    • 10 1

  • nie odstana bo i tak ok. 30% to marza, a od lat 90 zarobili gigantyczne pieniadze

   • 6 1

 • Rozeznany (6)

  Mieszkanie to Towar Deficytowy ! Mieszkania Nawet Po Kryzysie Będą Się Sprzedawać i to Jeszcze po Większej Cenie . Także teraz Ostatnia Szansa na Wkład Własny 20 tys , bo Będzie 40 tys .

  • 28 94

  • 20 tysięcy to chyba wkład własny na garaż.

   • 36 2

  • rozumiem, że próbujecie jeszcze ratować te księżycowe ceny ale zaczyna się właśnie rynek nabywcy, potrzeba kilka miesięcy na spadki na nieruchomościach więc każdemu cierpliwemu się to opłaci

   • 15 2

  • Odpowiedz

   Dotychczas to developer chciał od razu 20 % zaliczki i bank 20 % wkładu. Teraz pewnie odwrotnie czyli obniżka do 20 - 40%.

   • 1 6

  • ta, idź deweloperku jeszcze zapłać portalowi jak euro-styl, żeby i dla ciebie wypuścił desperacki artykulik

   • 9 1

  • Czyżby? W Polsce od kilku lat liczba mieszkań przewyższa liczbę gospodarstw domowych.

   • 1 2

  • takiś rozeznany

   że procenty pomyliłeś z tysiącami...

   • 0 0

 • (6)

  Wystarczy że jedna branża się posypie, a cała reszta dostanie rykoszetem. Nie ma szans, żeby nie było korekty cen. Próbują teraz opchnąć po górce, póki mają możliwość.

  • 67 5

  • Nie będzie korekty cen (5)

   Tylko ewentualnie zamrożenie cen. Ceny ewentualnie zmienią się na wynajem, tam gdzie ludzie włożyli prywatny kapitał. Dewelopera stać na to, żeby mieszkanie stało puste i stać na to żeby przeczekać.

   • 1 20

   • No to czekamy

    • 11 0

   • Będzie korekta cen

    i to spora, bo być musi, jak w każdej poprzedniej bessie i kryzysie, nie dajcie się nabierać na tą samą gadkę o stałe rosnących cenach tylko cierpliwie czekajcie,
    ci od wynajmów krótkoterminowych polegną pierwsi z czasem poleci reszta towarzystwa

    • 10 0

   • Co deweloper ma przeczekać? (1)

    5 lat do kolejnej hossy? :)

    • 6 0

    • 5 lat do kolejnej hossy chciałeś napisać, dopiero rozpoczęła się bessa więc ją ewentualnie może przeczekać lub w niektórych przypadkach spróbować przetrwać

     • 1 1

   • Nie ma takiej możliwości, większość deweloperów (jak i innych polski firm) jest niedokapitalizowana i zakredytowana pod korek

    Muszą sprzedawać w określonym harmonogramie, nie mogą czekać. A klienci w większości mogą poczekać i poczekają, bo się boją. 20-30% korekta cen to jest optymistyczny wariant, będzie wojna cenowa poniżej kosztów.

    • 5 1

 • (6)

  Ciekawe czy wszystkie inwestycje zostaną wogóle ukończone ... Ceny spadną, to jest nieuniknione. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się teraz decydował na zakup, jak jest górka cenowa, wiedząc że za 3-4 miesiące ceny spadną minimum 20%, bo deweloperzy będą na dużym musiku.

  • 40 10

  • Nie będą, oni zamrożą ceny (4)

   Mają pieniądze. Może kłopoty będzie miał jakiś mały deweloper, ale nikt nie spuści cen. Możecie się tylko łudzić. Napływ do miast zostanie też zatrzymany. Jest korekta. Ale życia społecznego, a nie cen deweloperów.

   • 5 18

   • (2)

    Nie masz pojęcia o czym piszesz ani o ekonomii

    • 3 8

    • nie masz pojęcia o projektach deweloperskich. (1)

     Deweloperzy co najwyżej zmniejszą podaż, aby nie obniżać cen (może minimalnie na zachętę np. o 5%). Najczęściej buduje się etapami po jednym budynku a nie 5 czy 10 naraz, więc te mieszkania obecnie w ofercie się jakoś sprzedadzą a następne etapy będą budowane powoli, na spokojnie żeby się wszystko sprzedało bez obniżenia ceny, no chyba że z marży zejdą firmy budowlane - wykonawcze, to wtedy będzie można coś obniżyć delikatnie w cenie mieszkania dla Kowalskiego.

     • 4 12

     • Powodzenia życzę w biznesie

      • 6 2

   • Ceny mieszkań w dół

    nieruchomości zawsze reagują z opóźnieniem, kwestia 6 mcy i zacznie się korekta, deweloperzy bronią kosmicznych cen stąd te wpisy ale to nic nie zmieni

    • 10 0

  • Banki mają indywidualne umowy z deweloperami

   ...ty takiej mieć nie będziesz. Przy pożyczce 120 mil. Bank będzie ponosił pewne ryzyko więc pójdzie na układ z deweloperem. Finał zamrożenie spłaty na rok i dokończenie inwestycji

   • 2 3

 • kryzys tylko przyśpieszy pękniecie bańki i dodatkowo zwiększy korektę (2)

  deweloperzy z dużym zasobem mieszkań w sprzedaży i budowie mogą mieć problemy. Korekta do 20% i spowolnienie sprzedaży z pewnością była zakładana przez deweloperów przed epidemią, ale epidemia może spowodować kompletne zatrzymanie sprzedaży

  • 47 15

  • Śmierdzące falowce i inne obs*%ne bloki tu będzie duża korekta (1)

   nówki mieszkania czy kilkuletne raczej NIE spadną cenowo.

   • 5 6

   • Nówki polecą najbardziej, podobnie jak wszelkiej maści naganiacze.

    • 4 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23550 zł/m2
Gdynia Orłowo
23350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
33300 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16000 zł/m2
Gdańsk Przymorze
14950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane