• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nieruchomości. Ukraińcy mogą kupować mieszkania spółdzielcze

Dawid Menard
8 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Większość Ukraińców wynajmuje mieszkania w Trójmieście, jednak ci, którzy są tu od dawna i zdecydowali, że zostaną, kupują lokale. To rosnąca grupa nabywców nieruchomości. Większość Ukraińców wynajmuje mieszkania w Trójmieście, jednak ci, którzy są tu od dawna i zdecydowali, że zostaną, kupują lokale. To rosnąca grupa nabywców nieruchomości.

Ukraina nie jest w Europejskim Obszarze Gospodarczym, dlatego obywatele tego kraju muszą w Polsce uzyskiwać pozwolenie na zakup mieszkania czy domu. Wyjątek stanowią mieszkania spółdzielcze, czyli tzw. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. To rozwiązanie najczęściej wybierają Ukraińcy kupujący mieszkania w Trójmieście. Wyjściem jest także zakup mieszkania od dewelopera na wczesnym etapie jego budowy - na załatwienie formalności jest wtedy wiele miesięcy.



Procedury związane z kupnem mieszkania dla obywateli krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) są skomplikowane i czasochłonne. To jeden z powodów, dla których Ukraińcy wolą wynajmować, niż kupować nieruchomości - niezależnie od tego czy mówimy o okresie przed wojną czy po jej wybuchu.

- W związku z wojną w Ukrainie jest oczywiście więcej zapytań o nieruchomości od osób przybyłych z tego kraju. Głównie jednak są to pytania o wynajem, a nie o zakup nieruchomości - potwierdza Ewa Jabłońska-Nabayaogo, właścicielka Naba House Nieruchomości. - Znikomy odsetek obcokrajowców zainteresowanych zakupem zdecydowanie wynika z utrudnionych procedur uzyskiwania zezwoleń na zakup nieruchomości czy też bardziej skomplikowanych niż w przypadku Polaków procedur bankowych.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie uchodźcy



Trójmiasto to strefa nadgraniczna - jest jeszcze trudniej



Członkowie spoza EOG (to są kraje UE oraz Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Wielka Brytania), którzy chcą kupić w Polsce nieruchomość muszą wystąpić do ministra spraw wewnętrznych i administracji o zezwolenie na nabycie nieruchomości (z państw EOG nie muszą). Zasady i tryb zakupu nieruchomości przez cudzoziemców wynikają z Ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Rozwinięcie przepisów ustawy znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 20 czerwca 2012 roku.

- Istnieją wyjątki od tej reguły opisane w ustawie jak np. zakup samodzielnego lokalu do zamieszkania (również w przypadku lokali użytkowych) czy też nabycie nieruchomości przez cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt stały lub ze statusem rezydenta UE, a także przez małżonka obywatela Polski. Ponadto osoby te nieruchomości mogą nabywać w drodze dziedziczenia, zakupu przez banki, uzyskania przez wierzyciela czy organizacje realizujące cele statutowe - informuje Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Wynajem. Dałem się oszukać, ostrzegam innych



Wyjątki te, opisane szerzej w ustawie, nie mają zastosowania, gdy nieruchomość znajduje się w strefie nadgranicznej, a w takiej leży Trójmiasto i okolice, a także w sytuacji gdy powierzchnia nieruchomości przekracza hektar. Ustawa dodatkowo zabezpiecza interes państwa umożliwiając odmowę wydania zezwolenia przez ministra, jeśli nabycie nieruchomości spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego oraz jeśli narusza polityki społeczne i zdrowotne.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu bez zezwolenia



- W wyniku wojny na Ukrainie nie nastąpiła zmiana zasad nabywania nieruchomości określonych w ustawie. Wszystkie wnioski zarówno sprzed 24 lutego 2022 roku, jak i po tym dniu rozpatrywane są w kolejności wpływu zgodnie z dotychczasowymi przepisami - informuje Wydział Prasowy MSWiA.

Trójmiasto. Pomoc Ukrainie



- Warto podkreślić, że ograniczeniom zakupu przez cudzoziemców nie podlegają wszystkie lokale na terenie Trójmiasta. Regulująca te kwestie ustawa dotyczy bowiem nabywania nieruchomości, przez co należy rozumieć nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane oraz lokale stanowiące odrębne nieruchomości, czyli lokale z udziałem w nieruchomości wspólnej (gruncie i budynku) i z założoną odrębną księgą wieczystą. Zgody właściwego ministra nie wymaga jednak nabycie przez cudzoziemców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego na terenie Trójmiasta spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, zarówno takiego bez księgi wieczystej, jak i z księgą wieczystą. Na terenie Trójmiasta nadal wiele mieszkań ma właśnie taki status - informuje Edyta Pietrewicz, notariusz w Sopocie.
To właśnie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a więc mieszkanie w spółdzielni mogą bez uzyskania zgody ministra kupić m.in. obywatele Ukrainy. Nie trzeba występować o zgodę i przechodzić trudnej procedury, która może trwać bardzo długo.



- Oczekiwanie na pozwolenie trwa wiele miesięcy lub dłużej, a to stwarza niepewność dla sprzedającego i kupującego. Sprzedający mówią: "jak się wam uda to wam sprzedamy, a jak nie to sprzedamy komuś innemu". Dlatego szukamy mieszkań, które spełniają kryteria spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a takich na rynku trójmiejskim jest jeszcze dużo - potwierdza Paweł Zaleski, właściciel Zaleski Nieruchomości.

Kupują Niemcy, Skandynawowie, Ukraińcy



Jak przyznają trójmiejscy pośrednicy obecnie dominującą grupą obcokrajowców zainteresowanych zakupem nieruchomości w Trójmieście są Niemcy, a także obywatele ze Skandynawii. Coraz więcej zapytań jest też nie tylko od Ukraińców, ale również od Białorusinów. Było to zauważalne już przed wybuchem wojny, a potem wzrosło. Kupujący to również pary mieszane.

- Zainteresowani kupnem nieruchomości są obcokrajowcy, którzy już od dłuższego czasu mieszkają w Polsce. Są to przykładowo Ukraińcy, którzy przyjechali wiele lat temu do Polski zarobić, a ze względu na wojnę nie mogą wrócić do swojego kraju. Uchodźcy natomiast wynajmują i podczas rozmów deklarują, że czekają na zakończenie wojny, by powrócić do swoich domów. Pomimo obaw wciąż mają nadzieję, że ten dom w Ukrainie jeszcze będzie. Jeśli chodzi o emigrujących ze względu na wojnę Rosjan, to wybierają oni raczej inne kraje niż Polska - Turcję czy Cypr - mówi Paweł Zaleski.

Mniej zapytań o kredyty mieszkaniowe, sprzedaż mieszkań spada



Inaczej sytuacja wygląda na rynku premium.

- Apartamenty nadmorskie kupują raczej pary mieszane mieszkające za granicą. Na ogół ona jest Polką związaną z polskim morzem lub po prostu z naszym krajem, a on Anglikiem, Francuzem lub obywatelem innego kraju Unii Europejskiej. Klienci spoza Unii trafiają się rzadko; czasami dzwonią, ale raczej gaszę ich zapał niż zachęcam... Procedury otrzymywania pozwoleń w Trójmieście, czyli obszarze nadgranicznym nie są sprzyjające. Mamy czasem obywateli krajów azjatyckich, którzy chętnie by kupili nieruchomość. Najczęściej pytają oni o duże domy i wysokie ceny tu nie stanowią problemu, ale nie podejmujemy się im pomagać. Proces jest zbyt długotrwały i poważnie zagrożony ryzykiem porażki. Nie wiem jak wysokie przebicie cenowe musieliby ci klienci zaoferować sprzedającym, aby opłacało się im na nich czekać. Na dzisiejszym, wciąż rozgrzanym rynku, nikt na nikogo nie czeka - mówi Ewa Jabłońska-Nabayaogo.

Zanim deweloper wybuduje, pozwolenie na zakup będzie



- W ostatnim czasie zauważa się rosnące zainteresowanie obywateli Ukrainy nabywaniem u nas mieszkań. Zgłaszają się oni bezpośrednio do kancelarii notarialnych, ale nie tylko. Informacje o zainteresowanych napływają również od agentów nieruchomości i od deweloperów. Zwiększone zainteresowanie widoczne jest zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. W obu przypadkach, o ile nie mamy do czynienia ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, obowiązują wskazane powyżej procedury. Jednak, mając na uwadze proces budowlany, który zazwyczaj trwa około półtora roku, okazać się może, że uzyskanie właściwej zgody nie wydłuży procesu nabycia nieruchomości. Wymagana zgoda może bowiem zostać wydana właśnie w czasie takiego procesu budowlanego - zauważa Edyta Pietrewicz.
W ten sposób zakup mieszkania od dewelopera na jego wczesnym etapie budowy może okazać się dla obywateli spoza EOG sposobem na zakup skrojonego na miarę mieszkania lub domu, bez zdawania się na łaskę sprzedających, którzy bardzo długo musieliby czekać na podpisanie ostatecznego aktu notarialnego.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

W praktyce jednak, ze względu na trudności proceduralne i prawne, obywatele Ukrainy częściej wybierają cztery kąty, na zakup których pozwolenie nie jest wymagane.

- Kupiliśmy z dziewczyną spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Nie potrzebowaliśmy na to zezwolenia. Znalezienie takiego mieszkania jest problematyczne, zwłaszcza w Trójmieście - mówi Maksim, mieszkający od dawna w Gdyni Ukrainiec. - Trudne jest też sprawdzenie jaki stan prawny ma lokal mieszkalny. Musieliśmy zapytać właścicieli o numer księgi wieczystej i na stronie internetowej wpisać ten numer, by zobaczyć jaką formę własności ma ta nieruchomość. Za każdym razem musieliśmy długo tłumaczyć sprzedawcom po co nam ten numer. Kolejna rzecz to wysokie prowizje agencji nieruchomości oraz kaucje, które mogą przepaść gdy bank odmówi kredytu - dodaje.
Więcej informacji

  • Dodatkowe informacje dotyczące całej procedury, a także teksty aktów prawnych można znaleźć na stronie internetowej MSWiA
  • Pełne dane o liczbie i rodzajach nieruchomości zakupionych przez cudzoziemców w 2022 roku będą dostępne w sprawozdaniu ministra spraw wewnętrznych i administracji za ten okres. Sprawozdania za ubiegłe lata, za rok 2021 oraz za rok 2020 dostępne są na stronie internetowej Sejmu RP.

Miejsca

Opinie (176) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • (19)

    To chyba artykuł sponsorowany. Pobudzają popyt jak tylko mogą,ale to se nevrati. Czekamy na korekty. Duże korekty.będzie tylko taniej- trzeba szykować się pomału do remontów budów i zakupów. Malutkimi kroczkami nadchodzi czas kupujacych

    • 55 37

    • Nie będzie taniej :) (7)

      • 25 12

      • (5)

        Koniec bańki na rynku nieruchomości. Apogeum cen już za nami

        Wojciech Kuc ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, pośrednik w obrocie nieruchomościami przyznaje, że na rynku widać przesilenie, spadło nie tylko zainteresowanie zakupami, ale też sprzedażą. "Sprzedający tak naprawdę nie chcą sprzedawać i uważają, że to nie jest koniec zwyżek cen, aczkolwiek jest też grupa, która musi sprzedać i próbuje to zrobić w cenie sprzed trzech miesięcy. Tymczasem teraz ceny spadły, zwłaszcza na rynku pierwotnym, gdzie jest duży odpływ klientów" - powiedział PAP ekspert PFRN.

        "Mamy dużą grupę ludzi, którzy chcieliby kupić, ale się powstrzymują, bo nie wiedzą, jak będzie się rozwijać sytuacja związana z wojną i jak to wpłynie na sytuację gospodarczą. Inwestorzy boją się, że zakup będzie nietrafionym interesem. Z kolei tych, którzy kupują na własne potrzeby, skutecznie zniechęcają coraz droższe kredyty. Na dziś oprocentowanie sięga 6,5 proc. Do tego banki muszą, zgodnie z zaleceniem KNF, wyliczać zdolność kredytową uwzględniając stopy procentowe wyższe o 5 pkt proc. To oznacza, że duża część klientów nie dostaje zgody na kredyt w takiej wysokości, jak by chcieli i skraca się ławka kupujących za pieniądze pożyczone w banku" - zauważył ekspert.

        • 11 10

        • Zobacz, co się działo po 2008 roku :) (1)

          • 3 8

          • Ciągły wzrost, mimo kryzysu

            • 18 4

        • buachacha expert powiedział, wszelkie raporty cenowe od CEnatorium po te na stronie Trójmiasto (2)

          Mówią o wzrostach cen, jakieś pojedyncze wypowiedzi i chciejstwo wyssane z palca

          • 8 2

          • (1)

            Kolejny zaklinacz rzeczywistosci;)

            • 2 4

            • To ty zaklinasz rzeczywistosc. Od kilkunastu lat non stop slyszymy od takich jak ty, ze ceny zaraz spadna, po czym ceny wam pokazuja srodkowy palec i rosna.

              • 4 0

      • Nigdy;)

        • 1 1

    • Zwrot to se ne vrati (2)

      nie oznacza "to już nie wróci", lecz "to się nie opłaca" po czesku.
      A po za tym, też uważam że to jest art sponsorowany.

      • 20 3

      • (1)

        To się nie opłaca- będzie tylko taniej.

        • 2 10

        • Nie będzie

          historia to udowadnia

          • 7 4

    • Janusz twój czas kupowania o 7.00 przed budą z pifkiem

      • 6 2

    • (5)

      Ziemia pod inwestycje coraz droższa, bo jej coraz mniej, materiały budowlane coraz droższe, koszty pracy coraz większe, ale Janusz twierdzi, że będzie taniej.

      • 21 0

      • (4)

        Działeczki spadna tężni nie martw się pesymisto.

        • 1 13

        • (1)

          Jak masz jakąś sensowną to sprzedaj mi tanio.
          Tak, wiem
          Nie masz

          • 6 0

          • Sprzedawałem w owczym pędzie w miszewku. Teraz kupuje w Gdańskuczekam na okazje;)

            • 0 4

        • Ceny działek stale rosną, bo ilość ziemi na sprzedaż maleje. (1)

          • 4 1

          • Ceny rosną i spadaja w zależności od koniunktury. Miałem działki w dabrowoe miszewskiej za które nikt ni chciał dać 130.000 przez prawie 10 lat, a w owczym będzie miałem telefon za telefonem i sprzedałem po 180.000. Oczywiście, w perspektywie 2o lat poszły do góry bo kupowałem chyba po 60pln/m2 ale tera 2/3 lata korekty i zjazdu na 135 murowana. Ja powtarzam o cyklicznym owczym pędzie kiedy ceny osiągają pułapy z kosmosu, a potem następuje powrót do cen sprzed stop bliskich zero. Czy to tak trudno pojąć czy ludzie po prostu się droczą?;)

            • 0 1

    • Po rosnacych cenach materiałów budowlanych wnosisz?

      • 1 1

  • Tia i może jeszcze biorą kredyty przy tych rosnących stopach procentowych?))Powodzenia w spłacie bo ratka w listopadzie była 1500zł,w kwietniu 2700zł a po wakacjach będzie lekko 4000zł...a gdzie koszty innych opłat czy jedzenie.Chyba że ktoś dostaje też podobne podwyżki pensji...

    • 76 6

  • Coby nie pisać (3)

    ceny mieszkań nie spadną

    • 55 14

    • (1)

      Proszę was, wy dalej jak te katarynki? Co wy z tego nabijania ludzi w butelkę macie? To przez was jest ten lament i krzyk

      • 5 9

      • Pierdzielisz jak potluczony. Popyt od lat znacznie przewyzsza podaz mieszkan, a teraz jeszcze najechalo kilka milionow chetnych do mania dachu nad glowa. Oczywiscie ze ceny nie spadna.

        • 4 1

    • Musiałaby wzrosnąć istotnie podaż

      A deweloperzy budują tylko jak mają już z 90% umów.
      Pozostaje rynek wtórny - ale tutaj pierwszą linią obrony jest wynajem, więc dopóki rynek najmu się trzyma to żadnego krachu nie będzie.
      Oczywiście mogą sprzedawać i realizować zyski inwestorzy - ale jest ich u nas wciąż mało no i w co niby mają innego zainwestować? Na 90% będzie jak po kryzysie frankowym - czyli 15-20 lat stagnacji na rynku aż znów się zacznie szał :)

      • 3 1

  • Opinia wyróżniona

    Czyli (24)

    Czyli coraz więcej chętnych na kupno mieszkania. Ceny znów powindują. Już teraz za miesięczną dobrą pensje można ewentualnie zakupić pół metra zwykłego mieszkania. Coś tu chyba nie halo w tym wszystkim.

    • 189 10

    • Ceny mogą rosnąć w nieskończoność - mechanizm jest prosty (3)

      Fundusz A kupuje mieszkanie i wystawia je od razu 10% drożej - bo inaczej nie będzie zysku (a więc i wzrostu wartości jednostki uczestnictwa) - kupuje to fundusz B, który znów wystawia 10% drożej po czym odkupuje znowu fundusz A i tak w kółko - tak długo jak będą chętni aby inwestować w nieruchomości tak długo ceny mogą rosnąć a największe fundusze tego typu obracają miliardami dolarów a np. w samym Berlinie w rękach funduszy jest ponad ćwierć miliona mieszkań.
      A przyczyna tego? Polityka, która zakłada osłabianie złotówki o 2,5% (co najmniej) rocznie - tak zwany "cel inflacyjny" - oznacza to nie mniej nie więcej, że ceny wszystkiego będą rosły o 2,5% rocznie i wszystkie Wasze pieniądze trzeba natychmiast wydać na jakieś trwałe dobra - to nic innego jak nakręcanie spekulacji czy transferu od biednych do bogatych. Taka polityka jest oczywiście dobra dla rządu, korporacji czy banków - ale zła dla zwykłych ludzi, którzy niezależnie od tego, czy oszczędzają czy też biorą kredyty - są ograbiani z dochodów.

      • 27 2

      • 2,5% infalcji ziomku to jest super i życzę sobie powrócić do tego

        • 14 1

      • chyba ze przyjdzie to co w 2008 w usa (1)

        • 6 4

        • Tam to trwalo tylko 5 lat

          • 0 0

    • To się ludzie obudzili. A jeszcze jakiś czas temu panowała powszechna opinia że kto nie ma kredytu hipotecznego ten leń i nieudacznik.

      • 20 2

    • kiedy było Halo ? Kto zarządza od 1945r niby wyższa nacja , od geszeftu i lichVy .

      • 11 3

    • (4)

      To sztuczne napędzanie popytu. Rynek już leży wiec nie dramatyzujcie. Ceny spadna i to bardzo duzo

      • 6 15

      • (3)

        Nie spadną ! Wręcz poszybują w górę ! Inflacja 13% i nikt za darmo ci domu nie zbuduje ! Do tego dochodzą wyższe koszty materiałów budowlanych i cena musi się deweloperowi zgadzać .

        • 21 3

        • Tylko, że developerzy wywindowali ceny za bardzo. Bez uzasadnienia. (2)

          • 15 4

          • Jedynym uzasadnieniem które potrzebuje developer to żeby się sprzedało.
            Póki co mieszkania cały czas schodzą. A czy kupi to zwykły kowalski do mieszkania, ktoś inny żeby stało puste i nabierało wartości czy fundusz żeby wynajmować, to już deweloperowi wszystko jedno.

            • 5 0

          • Mają monopol na mieszkania.Miasta im wyprzedają grunty,a same nie budują.

            • 2 1

    • (4)

      Oni nie są chętni na zakup mieszkania u nas.

      Jaki sens miała by dla nich taka inwestycja?
      Poza tym co właściwie mieli by inwestować jak właśnie potracili cały majątek?

      Oni mieszkanie potrzebują wynająć aby w nim pomieszkać przez chwilę a nie w nie inwestować.

      • 3 19

      • Żartujesz? (1)

        Ukraińcy nie chcą wracać - bo przez wiele lat niebędzie do czego. Tu będą w UE... Już teraz. Kolego, UE = dobrobyt dla tych, co umieją się ustawić. Ci co tu trafili, to ustawić się umieją.

        • 23 3

        • Rózni ludzie przyjechali. W Polsce też różnie się ludziom układa.

          • 8 2

      • Niektórzy być może kupią. Miną lata, zanim swoje odbudują.

        • 3 3

      • Dla wielu z nich to tutaj Amerika, wiec wiemy dobrze ze ze 2mln zostanie

        • 0 0

    • My im fundujemy 500+ a oni kupują mieszkania, dobre (6)

      Harujemy na ich 500+ , dajemy każdemu jak leci bez weryfikacji, a oni "ratują" popyt na mieszkania przez co ceny pozostają na nieosiągalnym poziomie dla przeciętnego Polaka.
      Jednak pis to jest partia antypolska.

      • 36 9

      • Przecież pracują w Polsce, kupują, płacą podatki (1)

        i zapełniają wakaty. Przyczyniają się do wzrostu gospodarczego naszego kraju, należy ich zachęcać do pozostania u nas, bo to się nam opłaca.

        • 6 25

        • I z tej pracy , jeszcze tak krotko, moga kupic mieszkania? To czemu Polaka nie stac?

          nie sciemniaj kolego

          • 1 0

      • Mają prawa, jak w cywilizowanym kraju. Wolałbyś miasteczko namiotowe? (1)

        • 3 21

        • W cywilizowanych krajach właśnie stawia się miasteczka namiotowe

          • 26 4

      • Duda to ukrainiec (1)

        A z dziada pradziada

        • 7 1

        • Czy Ukrainiec czy Niemiec farbowany to Pl ma daleko w tyle.

          • 0 1

    • tak to jest jak do wladzy dopuszcza sie ekstremistow i mafie.

      • 8 1

  • Taaa bo oni przyjechali tutaj każdy ze skrzynią dolarów. (6)

    Po mieszkanie. Nie za chlebem.

    • 54 17

    • Duzo bohmgatych Ukraińców wykorzystało brak wiz i sie tutaj przeprowadzili! (5)

      Mają drogie auta, ifony za 5k, chodzą po galeriach z pełnymi siatami...
      W Polsze jest wyższy standart niż tam, to się przeprowadzili,, wojnę widzieli tyle co my w tv...

      • 38 2

      • Biedni nie są. (3)

        Na statku jest oficer z Ukrainy.
        Jego rodzina już przeprowadziła się do Trójmiasta.
        Jeździ do pracy przez polską agencję.

        Na rękę ma 8500 euro za miesiąc pracy na statku. Tak więc, mieszkanie w Gdyni sobie kupi.

        • 24 1

        • (2)

          a Ty jako taki sam oficer zazdrościsz? czy jesteś majtkiem i zarabiasz mniej i zazdrość Cię zżera?

          • 3 17

          • (1)

            Gdzie ty w tym powyższym poście widzisz zazdrość?

            Widzę, że z Ukraińcami teraz tak jak kiedyś z Żydami.

            Kiedyś po prostu napisało się zwykły fakt, prawdę, że Żyd jest np. właścicielem kamienicy i momentalnie bezpodstawne wyzwiska od antysemitów.

            Teraz napisze się prawdę, że Ukrainiec np. mieszka w Polsce i tyle,a tyle zarabia i od razu ktoś się zerwie jak Filip z konopi jak ten oszołom powyżej.

            • 17 1

            • Jakoś nie piszesz, ile sam zarabiasz albo kolega Polak na tym stanowisku.

              • 2 9

      • MOPSowate zdegustowane ?

        • 3 4

  • Ja pilnujem Szadółki i tylko 2 pomidory kupuję

    • 12 10

  • (3)

    Jedni uwazaja ze spadna, inni ze wzrosną. Kazdy uwaza inaczej, jedyny przegryw to ten co pisze glupoty na forach albo się go slucha, z czego ta pierwsza grupa jest najlepsza. Wyobrażacie sobie, mam 2mln odłożone, ide juz kupic mieszkanie, ale jakis Janusz przegryw napisal, ze ceny beda spadac i rezygnuję, xd

    • 10 14

    • Hehe, nie ośmieszaj się z tym przegrywem.bardzo kiepska prowokacja.

      • 1 1

    • A tak wogole to ty jesteś wygryw, ale internetowy i nigdy nie będziesz miał 2 mln bo nie słuchasz takich przegrywow jak ja. Jesteś zwykły wygryw-hejter żyjący z prowizji od nabitych w butelkę inwestorów.

      • 3 3

    • Nie no Janusze z Trójmiasta peel na razie piszą

      • 1 1

  • najlepiej niech startuja w nastepnych wyborach parlamentarnych

    • 35 5

  • Ukraińce nie takie głupie, oni dobrze wiedzą, że jesteśmy na progu krachu (8)

    Ceny polecą w dół i na nic tu zaklinanie januszerki, która kupiła mieszkania, żeby odsprzedać drożej

    • 28 49

    • Zawsze (2)

      Zawsze znajdą się ludzie którzy mają pieniądze i będą kupować mieszkania. Zerknij na ceny mieszkań. Ludzie mają nieprrawdopodobne pieniądze.

      • 24 2

      • ,,wasze ulice '' nasze ......................... pojmujecie Goje ? (1)

        • 15 2

        • Yhm pojmujemy i zapisujemy to w chmurze

          • 3 1

    • (3)

      Jakoś to słyszę od 2008 i nie mogę się doczekać. Dobrze, że nie słuchałem i właśnie w 2008 zbudowałem dom, teraz bym tego z pewnością nie osiągnął. Przy okazji dom jest już jakieś dwa razy więcej wart (tak wiem niedługo nie będzie nic warty i nikt go za darmo nie weźmie)

      • 15 1

      • Budować do tej pory zawsze się opłacało. (2)

        • 5 0

        • prawie zawsze bo poza latamia 2007-2009 i aktulanie (1)

          kolo co budował w 2008 lokalnie wtopił, budował w trakcie lokalnej górki cenowej na materiały i robociznę.

          • 1 2

          • Tak wtopił, że obecnie chata warta dwa miliony.
            Wydane około miliona na działkę i dom.
            Oddając bankowi co mu się należy zostaje jakieś 1- 1,5 miliona. Na w miarę sensowne mieszkanie w Gdańsku lub dom poza Gdańskiem zostaje, bez kredytu.
            Więc pewnie jako ekspert masz takich domów kilka lub kilka/kilkanaście milionów na kontach

            • 1 0

    • od jakiś 7mu lat jesteśmy na szczycie górki, według forumowych ekspertóff

      i za każdym razem jest zdziwienie. Niestety, rynek nie dostosowywuje się do was, tylko do ludzi z pieniedzmi

      • 8 0

  • Opinia wyróżniona

    Biedni zawsze będą biedni (8)

    Ludzie tutaj czekają na spadki cen ale one nastąpią wtedy gdy najbiedniejsi nie dostaną kredytu więc i tak nie kupią. A kto miał pieniądze już dawno kupił, jeszcze 3-4 lata temu ceny były dobre a do niedawna kredyt na stałą stopę tani. Lepiej na razie już było.

    • 136 5

    • Dokładnie to jak na egzaminie czy pytania są łatwe czy trudne wchdzodzi np 100 pierwszych osób (3)

      Ale osoby które życza sobie spadków tego nie rozumieją, najpierw była nagonka ze stopy nisko dlatego nie można kupić - a każdy mógł sobie wziąć kredyt i mieszkać od ręki. Teraz im podwyższyli stopy zmieniło się to że nie mogą wziąć kredytu, mieszkania nadal drożeją i najem drożeje. A nawet jeżeli wzrosty zatrzymają się to i tak ceny są poza ich zasięgiem i zycie przelatuje w przeludnionych mieszkaniach z rodzicami. Straconych lat nic wróci, życie jest krótkie.

      • 31 3

      • Co to jest spółdzielcze prawo mieszkaniowe? (2)

        Mieszkanie czy dom to sprawa prywatna. Własciciel moze tez wynająć komuś. Ale spóldzielcze własnosciowe prawo do mieszkania? Z czym to sie je? Kiedys było prywatne albo wspólne kiedy włascicielem była wtedy wspólnota. Potem za komuny połaszczyli się na pieniądze i zrobili spóldzielcze własnościowe prawo do lokalu. Nie było to prywatne ale i nie do końca wspólnotowe. Takie ni pies ni wydra. To juz dawno miało upaść. Relikty komuny żyją? Nikt z zagraniczniaków ale i w Polsce tego pomiedzy nie rozumie.

        • 5 1

        • (1)

          To są mieszkania własnościowe w spółdzielniach mieszkaniowych.

          • 2 0

          • Mieszkania w spółdzielni to mieszkania spółdzielcze.Trzeba było wykupić po latach za grosze,jak państwo wprowadziło taką ustawę i teraz to jest własność z wpisem do księgi wieczystej.

            • 0 0

    • Ziew. Mam dość stałego narzekania. To takie hipohodrycznie hiperwentylacyjne.

      • 2 3

    • Na razie kredyty wystrzeliły tak, że nawet dobrze sytuowane (przynajmniej wg rządu) osoby próbują się pozbyć ciężaru

      • 4 4

    • jeśli kogoś nie stać na kredyt to nie powinien go dostać (1)

      • 6 1

      • Co to znaczy "nie stac"? Niektorych bylo stac, ale naplyw ludnosci z Ukrainy podniosl ceny i czesc obywateli RP teraz nie stac - w wyniku decyzji politycznej o wpuszczaniu jak leci i traktowaniu lepiej niz obywateli kazdego chetnego ze wschodu, byle z paszportem z tryzubem, z terenow bez wojny takze.

        • 10 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane